Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Kdo je odpovědný za škodu, revizní technik nebo projektant?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdo je odpovědný za škodu, revizní technik nebo projektant?  (Přečteno 10634 krát)
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 11.03.2022, 09:15 »

Paralelné káble sú tri, nie dva, viď schéma. Dva sú odistené 630A a jeden 315A Výrobca udáva zaťaženie troch žíl v zemi 364A. Teda zväzok 1089A . Nadprúdová spúšť je nastavená na 750A . Viac nepotečie.  Ak výrobca povie, že zaťažiteľnosť je 364, máme počítať s 250A? To naozaj musíme využiť kapacitu kábla len na 68% ?  Mne by sa  výrazné predimenzovani e a predraženie ako investorovi nie moc páčilo.
Z hľadiska zaťažiteľnosti by stačila aj 3x1 AYKY 4x150, z hľadiska skratovej odolnosti zrejme nie a preto je tam 240mm2. Za mňa je to správne

Praktici neskúšajú čo to dá, ale riadia sa katalógovými údajmi výrobcu. Len on je oprávnený uviesť čo jeho výrobok znesie. Snáď si nemyslíte, že kolega "Rozvoďák" len tak vrazí poistky do RIS bez overenia, či to vedenie vydrží

Nepresviedčam . Konštatujem

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #19 kdy: 11.03.2022, 09:51 »

Asi jsem poránu nějakej natvrdlej. Smutek
Ten jistič je na konci vedení, nebo na začátku vedení?
Pojistky jsou na konci vedení, nebo na začátku vedení?
Na tom nákresu, je to špatně čitelné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 11.03.2022, 11:18 »

Istič je na konci vedenia, pred spotrebičom, nastavený na 750A. Napájanie je na strane poistiek, na začiatku vedenia.  Zo schémy je to jasné .
Istenie nie je ideálne, dva káble na jednu sadu poistiek. Je otázne, či zdroj dodá dostatočný skratový výkon na vypnutie 630A Gg. Ak nie ,  je prieser. Ideálne všetky 3 káble istiť 315AGg samostatne na začiatku vedenia a na konci ich mať pripojené paralelne cez skratové preponky ZP2 alebo poistky. . Pri poruche na jednom z nich tak či tak postupne vypadnú všetky ,  len je väčšia istota, že sa tak stane ,  a vybratím ZP2 pri ističi je jednoducho možné overiť, ktorý je vadný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 11.03.2022, 11:36 »

Inak tá tabuľka B.52.4 je celá nejaká divná. 3x240+120 má podľa nej v zemi 250A  D2 ,  a uložená na vzduchu na dreve 300A - uloženie C  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 11.03.2022, 13:19 »

Inak tá tabuľka B.52.4 je celá nejaká divná. 3x240+120 má podľa nej v zemi 250A  D2 ,   a uložená na vzduchu na dreve 300A - uloženie C  Úsměv
Jj, některé hodnoty v tabulce korespondují se Sichrem na chlup a jiné jsou ve veeelikém rozptylu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivan Polínek
OSVČ
*
Offline Offline



Praha; působiště celá ČR


« Odpověď #23 kdy: 11.03.2022, 14:48 »

O nevhodném jištění paralelních kabelů jsem psal níže a  při zde uvedeném zapojení (2+1kabel) nemusí vyhovět impedance smyčky.

https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,45617.msg358076.html#msg358076
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT - E1/B; pro laiky: revizní technik bez omezení napětí i v prostředí s nebezpečím výbuchu
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 11.03.2022, 17:20 »

Jj, některé hodnoty v tabulce korespondují se Sichrem na chlup a jiné jsou ve veeelikém rozptylu.

Len dve poznámky Sichr funguje na podpore OEZ a dáta sú tam na ich výrobky. Vypočítaj a kúp.  Pri použití inéhododávateľ a  istenia je to out. A aké dáta čerpá na určenie Zs z 5-52?. Celkom by ma to zaujímalo . Ak niekto zadá do tabuľky ,  že AYKY 4x16 má na vzduchu zaťažiteľnosť 80A a v zemi 61A a podľa 5-52 ( totálny nezmysel) a výrobca má v katalógu 63A na vzduchu, čo naprojektujekt e ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #25 kdy: 11.03.2022, 17:52 »

Mě to připadá logické, že kabel obklopený vzduchem bude ochlazovaný lépe než v zemi.

Hodnoty pro zem jsou udané pro 20°C a tepelný odpor 2,5 K m/W, nicméně půda jako taková přenáší teplo pouze vedením.

Hodnoty vzduchu jsou pro 30°C, vzduch má významně menší telenou kapacitu než zem, ale ve vzduchu se přenáší teplo kromě vedením také prouděním, to odvádí teplo mnohem lépe. Proto když se podíváte na hodnoty v tabulce a uvědomíte si, jak se při kterém uložení odvádí teplo do okolí, hodnoty vám začnou dávat smysl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #26 kdy: 11.03.2022, 18:45 »

V zemi bude stálá teplota..
Ale na vzduchu v létě bude na kabelu 60 °C...
Jeden čas jsem to měřil na střeše pro velkou klimu, řádově stovky kW!!
Kabel byl tak,tak!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 12.03.2022, 07:09 »

Mě to připadá logické, že kabel obklopený vzduchem bude ochlazovaný lépe než v zemi.

Hodnoty pro zem jsou udané pro 20°C a tepelný odpor 2,5 K m/W, nicméně půda jako taková přenáší teplo pouze vedením.

Hodnoty vzduchu jsou pro 30°C, vzduch má významně menší telenou kapacitu než zem, ale ve vzduchu se přenáší teplo kromě vedením také prouděním, to odvádí teplo mnohem lépe. Proto když se podíváte na hodnoty v tabulce a uvědomíte si, jak se při kterém uložení odvádí teplo do okolí, hodnoty vám začnou dávat smysl.

S toto vašou teóriou sa nestotožňujem. Fyzika nepustí.  Nebránim vám ale projektovať podľa hausnumer uvedených v prílohe 5-52.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #28 kdy: 12.03.2022, 08:35 »

Asi jsem poránu nějakej natvrdlej. Smutek

Také čekám na nějaké vysvětlení.

Pokud jištění paralelního vedení nevyjde díky špatnému uložení kabelů, není to vina ani projektanta, ani RT který nemá jak provést kontrolu správného uložení kabelů pod zemí. Jestli jde o nevhodné předjíštění všeobecně, tam míru pochybení RT a projektanta určí až soud, na základě mnoho poznatků z konkrétního případu. Milanovo 60/40 by asi bylo pravděpodobné. Ale pořád je otázkou jak je to zapojené a co je smyslem toho předjištění. Je velmi pravděpodobné, že otázka přetížení kabelového vedení bude řešena až na konci toho vedení a pojistky chrání kabel pouze proti možnému zkratu na vedení, nebo svorkách.

Co se týká hodnot proudového zatížení kabelů, určitě má poslední slovo výrobce, které svá sdělení musí mít podložené zkouškami a podobně. Pokud se mi nějaká hodnota nezdá, prostě zvednu telefon a zavolám (nebo napíšu mail) přímo na technickou podporu, aby mi to potvrdila.  Nezřídka jsem se potkal s různými hodnotami u podobných kabelů, dvou různých výrobců. Záleželo také na materiálu, nebo i provedení jádra. Jestli bylo plné, slaněné a podobně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 12.03.2022, 09:41 »

Zde se ovšem nabízí žertovná právní otázka:
Ve smlouvě bude, že instalace bude provedena dle čsn, pak je zřejmě chybou nasazení kabelu dle hodnot výrobce, které jsou v tomto případě o 1/3 vyšší oproti normě........
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 21.03.2022, 15:59 »

Potom je to 1:1:1. Projektant musí  vedieť, montážna organizácia má zodpovednú osobu s paragrafom, ktorá má vedieť a RT musí vedieť. Čiže nedeliteľná zodpovednosť
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
opatovice64
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 09.04.2022, 08:24 »

Zajímavý dotaz, který dále rozšířím.
Je odpovědný i TIČR, když vydal závazné odborné stanovisko (dále jen ZOS)?
Pozn.:Předem tuším, jaká bude odpověď.
1. ZOS nenahrazuje kolaudační rozhodnutí
2. ZOS nenahrazuje revizní zprávu
3. ZOS nesmí být předloženo 3. straně

Co tedy toto stanovisko potvrzuje event. garantuje?

Vůbec NIC!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
JakubH
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 09.04.2022, 10:53 »

K tomuto za mě jako za montážní firmu musím jen říct, že mě zaráží jak tady někteří z vás chcete házet vinu na montážní firmu. Pokud se v realitě s kýmkoliv z výše postavených lidí (revizák, projektant) bavím a jsem chytřejší je mi vždy taktně sděleno, že jsem jenom čukr, který to má udělat jak mu bylo zadáno...
Na základě tohoto si myslím, že odpovědnost by nemohla být na straně montážní firmy, pokud přesně dodrží zadání projektu a doloží to fotkama z montáže hrubých rozvodů.
Pravdou ale je, že dnes rozhoduje cena a fotky hrubých rozvodů snad raději ani nejsou pořizovány. Viz můj příspěvek o uložení kabelů v podlaze.
Pokud to tam nahážou jako seno, třeba ve svazku i s ostatnímy kabely tak je problém na světě. Nejhorší, je že ty vaše slavné projekty a teorie mnohdy nejsou vůbec dotažené a neřeší podstatné potíže při realizaci a hlavně na nic není nikdy čas a tak jak člověk začne zlobit je buď nahrazen jinou firmou, která drží hubu anebo mu po skončení akce není zaplaceno. Teorie je krásna, ale úplně mimo...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
opatovice64
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 09.04.2022, 11:32 »

Naprosto s Vámi souhlasím.
Podívejte se, kdo dnes projektuje, lidé neznalí základních předpisů, stačí, že umí zhotovit výkresy v počítači, v technických zprávách je polovina citovaných norem neplatných a toto nevadí ani orgánům TIČRu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
JakubH
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 09.04.2022, 11:55 »

Někdy mám pocit, že TIČR je tu jenom proto aby inkasoval peníze za oprávnění, které polovina montérů ani neví, že mám mít...Na druhou stranu bude ta chyba asi hlavně na stavebním úřadě, kde sedí kamarád kamaráda a radí mu kamarád dalšího kamaráda...Nam ísto toho aby tam seděl odborník elektro a vyžadoval projekt pro provedení stavby. Vždyť já jako montér na tu stavbu příjdu a do jednoho dne mám montáž vymyšlenou (záleží samozřejmě na rozsahu) tak jakto, že projektant to nedokáže??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
opatovice64
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 09.04.2022, 14:14 »

Tou 1. větou Vašeho příspěvku jste to přesně vystihl a ještě dodám, že inkasují za závazná odborná stanoviska, která jsou pouze byrokratického charakteru (kontroluje se existence kusových zkoušek a prohlášení o shodě).
Kdyby komisař otevřel přívodní pole rozvaděče, tak omdlí. Rozvaděč s krytím pomalu IP68
bez kabelového dna - výsledek, souhlasné stanovisko.
Předloni jsem viděl na učilišti v jižních čechách ukrajince připojovat skříňové rozvaděče.
Jelikož nebyla připravena příslušná vývodka, tak v zadní stěně vyřízli otvor 30x30cm, a bylo to.
Krytí IP40, papír snese všechno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

  V kterém zákoně, či vyhlášce je uvedeno kdo je odpovědný za zařízení?
 Kdo nese odpovednost za nedokončenou elektroinstalaci?
 Mám se stát odpovědnou osobou pro naši a.s.?
 Kdo je odpovědný za bezpečnost, právě užívaného elektrického zařízení?
 Kdo odpovídá a hradí revize v bytech činžovního domu?
 Co dělá osoba odpovědná za provoz na elektrickém zařízení?
 Mohu být s §6 u firmy odpovědnou osobou?
 Co myslíte? Koho se dotkne nová norma společenské odpovědnosti?
 Kdo zodpovídá za stav elektrické skříně rodinného domu?
 Jaká je odpovědnost elektrikáře-dodavatele za změny ve funkčnosti zařízení?
 Odpovědnost při činnostech v elektrotechnice
 Je odpovědný za stav elektroinstalace majitel nebo nájemce?
 Kto je zodpovedný za rozvádzač?
 Je firma odpovědná za provoz špatně revidovaného elektrického zařízení?
 Jakou odpovědnost a povinnosti mají projektant, montážní firmy a provozovatel elektrických zařízení?
 Trestní odpovědnost dodavatelů a subdodavatelů investičních akcí 1
 Trestní odpovědnost dodavatelů a subdodavatelů investičních akcí 2
 Jakou zkušenost máte s osobou pověřenou kontrolou elektrického zařízení?
 Kdo je to odpovědný zástupce?
 Znáte opravdu odpovědnost projektanta elektro VTZ?
 Kdo nese odpovědnost za finální zapojení elektroinstalace?
 Kdo je ponese odpovědnost za úraz při používání nebezpečného elektrozařízení ?
 Elektrotechnik mezi paragrafy na XIII. semináři Unie soudních znalců
 Jakou kvalifikaci musí splňovat osoba odpovědná za elektrické zařízení?
 Co všechno má dělat a kontrolovat osoba odpovědná za elektrické zařízení?
 Jaká je trestní odpovědnost “odborně způsobilé osoby” dle 250/2021 a NV?
 Co když firma vyrábějící EZ nevyžaduje po zaměstnancích přezkoušení?
 Jak přesvědčit jednatele dřevovýroby k nápravným opatřením a revizím?
 Dokladat originál a nebo kopii vzdělání Odpovědného zástupce?
 Musí mít osoba zodpovědná za EZ odbornou způsobilost?
 Opravdu před zahájením práce vždy vyhodnocujete možná rizika?
 Komu v odpovědných osobách stále není jasno?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.046 sekund, 22 dotazů.