Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze použít 4 jednotlivé CY10 450/750V jako přívod do bytu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze použít 4 jednotlivé CY10 450/750V jako přívod do bytu?  (Přečteno 5479 krát)
Václav Sýkora
*
Offline Offline



« kdy: 26.01.2022, 09:13 »

Dostal se ke mě dotaz ohledně rekonstrukce bytu. Majitel chce realizovat nové 3f rozvody místo stávajících 1f rozvodů. Nechtějí sekat a rádi by použili stávají trubku ve zdi, kterou by protáhli nový přívod cca 7metrů z elektroměru na chodbě do podružné bytové rozvodnice. Trubkou však pravděpodobně neprotáhnou CYKY-J 4x10mm2.

Je možné použít jednotlivé 4ks vodičů CY10 450/750V výrobce NKT daných barev jako přívod do bytu?

V katalogovém listu vodičů, který přikládám v příloze, jsem našel, že je možné ho použít v trubkách či jiných uzavřených systémech. Tedy podmínka výrobce by zde byla splněna. Průřezy by také vyhovovaly předřazenému jištěni B25/3.

Je tedy má myšlenka správná nebo jsem něco opomněl? Nejsem a nebudu realizátorem rekonstrukce. Pouze jsem byl požádán o radu.


* CY 450-750 V_DSCSEN (1).pdf (45.43 KB - staženo 93 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 26.01.2022, 11:52 »

Odpověď na vaši otázku řeší norma:
ČSN 33 2000-5-52 ed. 2 - Elektrické instalace nízkého napětí - Část 5-52: Výběr a stavba elektrických zařízení - Elektrická vedení

Konkrétně tabulka A52.1 (viz. příloha) konkrétní situaci zda to bude úplně OK, jde posoudit jen na místě.


* ČSN 33 2000-5-52 ed.2 tab. A52.1.JPG (164.77 KB, 1148x1104 - prohlédnuto 362 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Zdeněk Dančák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 26.01.2022, 12:10 »

10mm2 jsou už hodně tvrdé dráty. Nebude jednodušší táhnout kabel CYKY 5x6mm2? Potřebujete táhnout PEN?
A máte tušení jak ta trubka vede, kolik má ohybů? Aby to nakonec neskončilo u nenaplněných slibů, tedy u sekání a naštvání - určitě připravit majitele i na tuto variantu, je možné že nastane. 

Kabel je sice tuhší, ale zase se oproti vodičům líp tlačí (samozřejmě tahá a tlačí současně, namazat vhodným lubrikantem). U vodičů máte jen jednu izolaci, takže se nesmí poškodit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Sýkora
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 26.01.2022, 12:51 »

Opět připomínám, nejsem a nebudu realizátorem. Pouze jsem byl osloven za účelem rady.

Ano, těchto rizik jsem si vědom. Respektive jsem investora na tyto rizika upozornil.
Vycházel jsem z požadavku na minimální průřez vodiče PEN. Proto bylo mé doporučení protáhnout samostatně 4x vodič CY10 a přihlédl jsem zároveň k připojovacím podmínkám ČEZu a bodu 9.2 - u průřezů do 10mm2 Cu (včetně) vodiči s plnými jádry, jestli to chápu správně.

Pokud by elektrikář, který bude tuto rekonstrukci provádět, natáhl přívodní kabel CYKY-J 5x6mm2, pak ano, průřezy by byly v pořádku vzhledem k předřazenému jištění B25/3. Bod rozdělení vodiče PEN by musel být v elektroměrovém rozvaděči.


Informace od investora ohledně "protahovací trubky" konkrétní nemám. Údajně je tam několikrát ohyb. Nevím, kdy tu informaci vzali, ale o to hůř pro realizátora. Kroutím očima

Budu-li se domnívat, že vodiče budou vedeny od elektroměru trubkou ve zdi přímo do bytové rozvodnice. Elektroměr bude zaplombovaný, trubka ve zdi, která by suplovala mechanickou ochranu izolace jednotlivých vodičů a zbylá část v plastové rozvodnici od ABB, která prý bude instalována jako úplný kryt.


Základní izolace jednotlivých vodičů je právě věc, která mě v tomto daném případě zajímá nejvíce. A proto si myslím, že pokud se jim podaří jednotlivé vodiče protáhnout, nepoškodit základní izolaci, v daném případně by měly uvedené jednotlivé vodiče mít zesílenou izolaci, pak stačí zkontrolovat izolační stav a pak je za mě takto řešený přívod v pořádku co se týče izolace a přístupu k vodičům z pohledu laika.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 26.01.2022, 13:14 »

Základní izolace jednotlivých vodičů je právě věc, která mě v tomto daném případě zajímá nejvíce.
stačí zkontrolovat izolační stav a pak je za mě takto řešený přívod v pořádku co se týče izolace a přístupu k vodičům z pohledu laika.
Vyhovujúci Riso v suchej trubke s viacerými ohybmi hneď po realizácii nameriate aj s vážne poškodenou základnou izoláciou na vodičoch,...
Ide o byt dlhodobo bez revízií,..a podľa môjho je to zbytočne riziková voľba typu a uloženia prívodného vedenia..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Sýkora
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 26.01.2022, 13:24 »

Proto jsem zde tento dotaz vznesl, aby mi zkušenější toto řešení jako přívodu do bytu vyvrátili nebo se na tom shodli.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Dančák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 26.01.2022, 14:11 »

....a přihlédl jsem zároveň k připojovacím podmínkám ČEZu a bodu 9.2 - u průřezů do 10mm2 Cu (včetně) vodiči s plnými jádry, jestli to chápu správně.
Ten bod říká jen to, že když použijete průřez 10mm2,  nebo menší, tak se musí jednat o plná jádro = vodič je tvořen jedním tvrdým drátem a nikoliv měkkým lankem atd. Tento bod neříká, že musíte použít alespoň 10mm2

Požadavek na minimálně 10mm2 je stanoven pro vodič PEN z materiálu Cu ať je použit kdekoliv, ačkoliv pro odbočku bod5.3 k elektroměru sám ČEZ distribuce připouští TN-C s průřezem 6mm2,  ale má to nějaké podmínky - délka/jištění.

Za elektroměrem ale můžete přejít na TN-C-S (bod7 + příloha 9) (takže se zbavíte PEN) a dle bodu 10.2 máte přikázáno použít minimálně 6mm2,  tedy 5x6mm2.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 26.01.2022, 15:49 »

Stále je tu možnost využít národní vyjímkou pro PEN CY6. Tj. přívod do 15m pro byt elektrizace stupně A - B.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 26.01.2022, 15:59 »

Mam platnu revizu na 5 x CYA 10 (3 cierne, modry, zltozeleny) v Kopos rurke d = 32mm (vonkajsi). Od stupacky k elektromeru CY 10, to iste po radove svorky, tam potom prechod na CYA s dutinkami. Zatiahnut lanka 10mm2 nie je ziadny problem, su tam dva ohyby o 90 stupnov.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 27.01.2022, 06:47 »

Správně, CYA (slaněné vodiče) nesmí do elměru, pokud jsou v rozvaděči výstupní svorky, je možné další vedení realisovat slaněnými vodiči nebo kabelem, pouze vývod z elměru k výstupním svorkám se provede z CY.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #10 kdy: 27.01.2022, 07:26 »

Správně Václave.
Akorát ČEZ již připouští, při průřezu 16mm2 CU, i slaněné vodiče.
Článek 9.2, připojovacích podmínek, z 10.12.2020.
 Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 27.01.2022, 08:11 »

Já o tom vím, ale zde se hovoří o desítce a na byt by byla šestnáctka asi trochu moc.

 Stejně víme houby, jak to ve skutečnosti vypadá, občas tazatelé nechápou, že se dá všelicos udělat, když se to vidí, ale po telefonu nebo internetu ne.

 Ono rvát do elměrů 16qmm není zrovna dobrá práce, byli by sami proti sobě. Pravdou je, že dokud se dávala 6qmm na odběry do 25A, tak to byla lepší a také obvykle úhlednější práce a ničemu to neuškodilo. Ten průřez 10qmm je mnohdy úplně zbytečný.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Může záměna L a N způsobit u přivodu poruchu přístroje?
 Bude mi stačit průřez přívodního kabelu 4x4?
 Jaký přívodní kabel k rozvaděči umístěnému na vnější stěně chaty?
 Co vsetko je treba urobit pri vymene priovodu v byte?
 Jak připravit napájecí přívod vířivé vany nebo hydromasážní kabiny?
 Aky kabel by ste pouzili na vedeni 32A(400V) ked dlzka kabelu by mala byt asi 50m?
 Je možné připojení zásuvek plochým kabelem 3x1.5?
 Jaký musí být přívod do domovního rozvaděče pro přímotopy?
 Je přípustné dovést k vařiči z 3fázového vypínače pouze jednu fázi?
 Jaký kabel od elektroměrového rozvaděče k RD ?
 Příkon, (Power) input
 Jak má vypadat provedení přívodu do rozvodnice bytu?
 Může v případě špatného izolačního stavu přívodu být revize pozitivní?
 Má být žz vodič z kabelu připojen na svorkovnici PE a PE pak žz vodičem připojena na svorkovnici N?
 Lze ve sklepě přerušit stávající přívod v krabici, stejným průměrem?
 Pro přívod 25A z HDS do elektroměrové skříně prý nestačí CY 5x6?
 Může být jedna rozvodnice napájena ze dvou různých přívodů (elměrů)?
 Je možné "prodloužit" přívod k bytové rozvodnici?
 Jak dimenzovat kabel pro soustruh 85kW?
 Má někdo zkušenost s novým přívodem do panelového bytu?
 Je možné připojit kabel 3x240mm přímo do pojistkove skrine ?
 Kde se správně rozděluje fáze v bytovém rozvaděči?
 Je odbočkou od elektroměru i přivod do bytové rozvodnice?
 Opravdu musí být přívod bytu třemi vodiči?
 Lze tahat přívod z HDS k elektroměru středem budovy?
 Proč jsou šňury u některých spotřebičů "krátké" ?
 Stačí původní přívodní kabel pro stavbu uložit pouze do chráničky?
 Jaké povolení na 3km dlouhý přívod po vlastních pozemcích ?
 Nejsem v rosporu s ČSN při provedení přívodu k hlavnímu rozvaděči?
 Je provedení připojení stroje v pořádku ?
 Jaký zvolit kabel pro napájení pěti stavebních buněk?
 Mohu udělat podružný rozvaděč s přívodem AYKY 4Bx4?
 Kde a jak je definován tzv. "poddajný přívod"?
 Existuje nerozebiratelný 3 fázový prodlužovací přívod?
 Je možné prívodný kábel k elektromeru ťahať vzduchom?
 Co dělat, když se v návodu k ledničce píše: Přívodní kabel se nesmí prodlužovat?
 Jaký zvolit průměr vodiče a velikost jističe pro elektromotor posuvu brány?
 Co mohlo vše vyhořet, když osobák nacouval do sloupku s nožovými pojistkami?
 Je kabel od elektroměru do rozvaděče v RD dimenzován s rezervou i pro TČ?
 Jak jsou připojovány průmyslové stroje pomocí kabelových kanálů?
 Je možné paralelní spojení Al a Cu kabelu?
 Mohu nahradit kabel CYKY-J5x6mm2 za kabel CYKY-J4x6mm2?
 Jaký kabel použít pro připojení garáže od elektroměrového rozvaděče?
 Jak se volí průřez přívodního kabelu?
 Lze připojit pohon brány přímo z venkovního elektroměrového rozvaděče?
 Jak zvolit průřez přívodního kabelu bez dokumentace stroje?
 S kterou normou je v nesouladu přívod k jednomu spotřebiči dvěma kabely?
 Jaký zvolit stykač pro spínání přívodu dílny 3x25A?
 Jsou normy na přívodný kabel?
 Mohu přizvat rt na revizi RD s přívodem CYKY 4x6mm?
 Lze prodlužovat přívodní kabel do domu?
 Jaký je nejmenší průřez kabelu od RE?
 Jaky zvolit průřez vedení pro přenos 600W/12V?
 Ako zapojit dvoj-elektromerový rozvádzač jedným prívodným káblom AYKY-J 4x35?
 Jaký kabel potřebujeme pro elektrickou přípojku k RD na vzdálenost 900m?
 Mám přivést do starého podružného TN-C znovu pouze 4 nebo už 5 vodičový kabel?
 Jak odstranit havarijní stav nástřešního držáku?
 Jak nahradit 2x4 Al přívodu od hl. jističe 1x25A?
 Je možné v přívodním kabelu 5x nepoužít modrý N vodič?
 Kdy je opravdu nutná výměna vedení při změně hlavního jističe?
 Je možné použít k lustru kabel s průřezy 1,5mm2 na vzdálenost 10m?
 V čem je přidaná hodnota 5-ti žilového kabelu mezi RE a RP?
 Jak dimenzovat kabel pro připojení přijímače Wifi na vzdálenost 350m?
 Z které strany ideálně přivést kabely k (podružnému) rozvaděči?
 Mam pouzit pre rozvod privodu do chatiek AYKY 3x240 alebo radcej kabel AYY?
 Jak se vám libí přívod kotle neuloženými vodiči?
 Jak postupovat v případě, kdy si přeji vyšší průřez přívodu než uvádí projekt?
 Spadá i byt 1+1 bez plynu do kategorie elektrizace "B"?
 Setkáváte se v praxi se smyčkováním napájení rozvaděčů?
 Požadavky na elektrické rozvody (1.)
 Je mozne privod k motoru zaluzii viest viacerymi kablami?
 Jak ve skutečnosti vypadají přívodní a elektrická vedení na staveništích?
 Mozem pouzit v bytovkovej stupacke privod do elmera prierezu 6mm2?
 Jak mám postupovat když chci pokládat svůj přívodní kabel na cizím pozemku?
 Je v pořádku přívod 5x pro sklokeramiku v soustavě TN-C?
 Je možné z elektroměrového rozvaděče vést dva kabely pro podružné rozvaděče?
 Mohu místo třífázové zásuvky dát malý rozvaděč?
 Je rozdíl v reálném výkonu motoru při různém průřezu přívodních vodičů?
 Lze HDV nasmyčkovat k více elektroměrům?
 Je dobrý nápad udělat spoj na domovním přívodu?
 Je možné spojit spojit vodiče kvůli posílení přívodu?
 Mohu pro rozvaděč FVE použít přívod a vývod TN-C?
 Máte tip na laciný typ rotačního přívodu L+N+PE?
 Je slaněný vodič vhodný k napájení podružného rozvaděče?
 Je už i přívodní vedení součást elektroinstalace konkrétního objektu?
 Mohou být vodiče jednoho HDV z různých materiálů ?
 Musí jít přívodní kabel do rozvaděče nejdříve na svorkovnicí?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.