Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je možno prodávat zástrčku typu C s celokovými kolíky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možno prodávat zástrčku typu C s celokovými kolíky?  (Přečteno 4161 krát)
Filip Střízek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 14.01.2022, 11:08 »

Smí se prodávat zástrčky vidlice typu C s celokovovými kolíky, viz. foto (pravá strana). Rozbalilo to moje dítě a mám pocit, že se tam dají při zasouvání strčit prsty. Hledal jsem to na rapexu a všude možně a nikde jsem nenašel, jestli se smí či nesmí.


* 1642154717995.JPEG (255.86 KB, 1504x2016 - prohlédnuto 396 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 14.01.2022, 12:49 »

Základní požadavek na na přístupnost kolíků vidlic pro domovní a obdobná použití je obsažen v ČSN IEC 60884-1, čl. 10, viz níže:

Živé části vidlic nesmí být přístupné, když je vidlice částečně nebo úplně zasunuta do zásuvky.
POZNÁMKA V následujících zemích tento požadavek při částečném zasunutí neplatí: CH, CA, DK, JP, US. Kontroluje se prohlídkou a je-li to nutné, následující zkouškou.


Směrodatné je tedy to, jestli kolíky vyhoví příslušné zkoušce dle uvedené normy, tzn. zkouška možného dotyku článkovým prstem, viz podmínky zkoušky ze stejného článku normy:

Normalizovaný zkušební prst, zkušební sonda B z IEC 61032, se přikládá ve všech možných polohách, přičemž pro indikaci kontaktu s příslušnými částmi se používá elektrický indikátor o napětí od 40 V do 50 V.
U vidlic se zkušební prst přikládá, když je vidlice částečně nebo úplně zasunuta do zásuvky.


Je tedy otázkou, zda možnost strčení prstů je pouze vaším dojmem, nebo výrobek opravdu nedopovídá dané normě. Pro použití dětmi je to určitě nevhodné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 14.01.2022, 12:56 »

Jedná se o vidlici CEE 7/16 (typ C).
Rozměry určuje ČSN 35 4516 v článku 12, obecné vlastnosti IEC 60884-1.

Vidlice nesmí mít v částečně zasunutém stavu přístupné žádné živé části.

To lze zajistit buď límcem, který rozměrově odpovídá 3P vidlici (CEE 7/17) a který zakryje celý otvor zásuvky nebo právě odizolováním v délce 10 mm od hrany vidlice.

Podle mého adaptér na obrázku těmto požadavkům nevyhoví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 14.01.2022, 13:45 »

Adaptér na obrázku slouží k zapojení vidlic s plochými kontakty podle US normy NEMA do většiny v Evropě používaných zásuvek. Jeho použití je nebezpečné z více hledisek. Vidlice do tohoto adaptéru určená je z hlediska ochrany před dotykem s částečně zasunutými kolíky ještě nebezpečnější. Většina těchto vidlic je homologována pouze pro 125V~.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Filip Střízek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 14.01.2022, 14:32 »

Tak tady je 250V / 10A
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 14.01.2022, 16:32 »

Pro zajímavost přikládám rozměrové schéma vidlice, která odpovídá vidlici dle článku 12 z ČSN 35 4516, který citoval p. Svejkovský. Vidlice je určena pro 2,5 A.

Zajímavé by bylo s adaptérem porovnat některé rozměry, které mají vliv na riziko dotyku, např. velikost čela.


* legenda.jpg (45.32 KB, 570x228 - prohlédnuto 140 krát.)

* vidlice.jpg (34.01 KB, 376x527 - prohlédnuto 177 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 15.01.2022, 10:39 »

... Vidlice do tohoto adaptéru určená je z hlediska ochrany před dotykem s částečně zasunutými kolíky ještě nebezpečnější. ..
Přesně tak.
Dostal jsem to k jednomu tabletu (zahraniční e-shop) a zhrozil jsem se jak lehce se vidlice vytáhne z toho adaptéru a adaptér pevně drží v zásuvce a jak snadno by si človíček "pohladil" kovovou část spojenou s plným fázovým napětím
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 15.01.2022, 13:29 »

Americké zásuvky NEMA 1-15 a 5-15 jsou zrádné v tom, že se používají asi ve 40 státech světa. Z toho vyplývá mnoho výrobců a různé odchylky od standardu. U vidlic bývají rozdíly v tloušťce kontaktů a chybí aretační otvory kontaktů, u zásuvek bývají kontakty hladké a chybí u nich výstupky, které vidlice zajišťují proti vypadnutí nebo snadnému vyjmutí. Stejně tak bývá různá kvalita redukcí na evropské systémy zásuvek s kulatými kolíky.

Setkal jsem se v 90. létech s telefonní ústřednou Panasonic KX-T 616, která byla vybavena a do ČR dovezena s vidlicí NEMA 1-15 a doplněna redukcí. Tato redukce se z vidlice dala sejmout jen velice těžko, při škubnutí za kabel vypadla ze zásuvky i redukce. Bylo to zajímavé, že ústředna měla českou homologaci (pro spoje) a není to žádná hračka pro rodinný domek, 6 státních linek a 16 poboček  je použitelné pro již dost velkou firmu. Pobočkové ústředny se zemní běžně (zejména kvůli funkci ochrany před přepětím, které by mohlo přijít po tel. linkách - obsahují bleskojistky a varistory). U našich výrobků bývalo zvykem, že měly třížilový přívod. Tato ústředna měla zemnící bod v podobě šroubu a zemnila se samostatným vodičem. Když jsem se s tímto řešením setkal, tak jsem o tom hovořil se známým, který se PbÚ a telekomunikace mi zabýval. Ten mi sdělil, že v originálních montážních návodech těchto ústředen vyžaduje výrobce uzemnění na samostatný zemnič a nespojovat s vodičem PE (nebo GND - americké označení) sítě. Proto byla ústředna vybavena pouze dvojžilovým přívodem a zdrojem ve dvojité izolaci.  U novějších ústředen byl již použit standardní třížilový kabel s univerzální evropskou vidlicí, zemnící bod vně ústředny ovšem zůstal.

Toto vše zde píši jako upozornění, že i velice kvalitní výrobky dovezené nebo objednané z druhého konce světa mohou mít výrazné odchylky v provedení proti našim zvyklostem, které akceptují tamější požadavky a s našimi normami jsou v rozporu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Filip Střízek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 17.01.2022, 11:50 »

Jenže zde není ten izolant A, ale pouze vodivý B.

Pro zajímavost přikládám rozměrové schéma vidlice, která odpovídá vidlici dle článku 12 z ČSN 35 4516, který citoval p. Svejkovský. Vidlice je určena pro 2,5 A.

Zajímavé by bylo s adaptérem porovnat některé rozměry, které mají vliv na riziko dotyku, např. velikost čela.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Filip Střízek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 17.01.2022, 11:56 »

Díval jsem se na ten adaptér test finger typ B a vzhledem k provedení by se to muselo vývodů při částečném zasunutí dotknout. Čelo vidlice není rozšířené.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 23 dotazů.