Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze provést blokaci přímotopu bezdrátovou technologií?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze provést blokaci přímotopu bezdrátovou technologií?  (Přečteno 10595 krát)
Filip Cada
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 19.02.2021, 11:23 »

Podminka na elektricky sporak je samozrejme blbost. V pripojovacich podminkach o tom nevidim ani carku. Blbost je take to, ze nelze instalovat primotopy do zasuvek. Zasuvky jsou blokovany a spinany dalkove pomoci HDO a stykace, ale rozhodne muzete mit primotopy do zasuvek! Nenechte si namluvit blbosti od mistnich sroubovaku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 19.02.2021, 11:52 »

Že podmínka použití celoelektrické ho sporáku je z požadavků vvypuštěna píši již v příspěvku #13. To, že tato podmínka bývala potvrzuje mimo jiné i kol. Hrubý. Ono to má docela logiku, bude-li v objektu k dispozici plyn, vyjde topení plynem levněji a naopak, pokud se někdo plynu bojí, nebude chtít ani plynový sporák ani plynový kotel.

 Když všechno víte lépe, tak mi sdělte, jaký typ zásuvek použijete na přímotopy, které mají ovládací vodič na noční pokles teploty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 19.02.2021, 12:17 »

Připojení přímotopů přes vidlici a zásuvku neumožní zajištění blokace. Nelze zajistit, že nebude použita trvale běžící zásuvka k jeho připojení,  se všemi negativními důsledky, které není třeba znovu uvádět.

Velky rozdiel medzi pripojenim na okruh so stykacom ovladanym cez HDO nevidim. Spinanie stykaca doplnkovym spinacom je casta poziadavka. Cele to je o ludoch a discipline zakaznika.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 19.02.2021, 16:35 »

Nenechte si namluvit blbosti od mistnich sroubovaku.
Jakožto blbej šroubovák, bych se vás, zjevně zkušeného praktika rád optal, jak se ten váš fundovaný výblitek slučuje s 2130 5.4.4?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 06.03.2021, 10:43 »

EGD bod 7.9.
Je tam povinné relé.
Trošku tuto mrtvolku vykopu.
Protože nechci umřít blbej a jen blbec se nezeptá, když něco neví nebo mu to není úplně jasné, tak jsem se zeptal povolanějších. Na EG.D správu měření putoval tento email:

Citace
,
Při studiu změn v nových podmínkách pro provedení měřících soustav jsem narazil na bod:

7.9. Mezi sazbový spínač a blokovaný spotřebič musí být instalováno vhodné relé umístěné zpravidla v podružném rozvaděči.
 
Neuvědomuji si, od kdy tam tento je, je možné, že je starší.
V souvislosti s tím mě napadlo, jestli je tedy legální použití přímého ovládání topného spotřebiče nebo jeho regulace, přivedením N potenciálu na svorku pro toto v něm určenou.
Typicky kotel nebo regulace, kde se vlastně jen měří potenciál svorky v řídící elektronice.
Osobně toto řešení nepreferuji a mám raději vícepólové relé ve vstupním rozvaděči objektu, ze kterého vyvedu b.p. kontakty do zařízení v objektu, ale čistě pro zajímavost.
Děkuji za objasnění.
Lukáš Rotrekl

Odpověd dorazila včera. Tohoto znění:

Citace
.
Děkujeme za váš dotaz.
Pokud topný spotřebič či regulace má určenou svorku pro připojení ovládání, tak ano.
Ale také bych preferoval připojení přes vícepólové relé v podružném rozvaděči.
S přáním pěkného dne
XXvXX XXXXXXXský
Správa Měření
EG.D, a.s.
sprava.mereni@egd.cz
www.egd.cz
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #23 kdy: 06.03.2021, 11:22 »

Trošku tuto mrtvolku vykopu. ...
Můj odhad, proč to tam je:
pokud se někde něco po.ere a dojde k poškození připojeného zařízení (třeba přepětím),  tak mají v ruce podmínky, že to mělo být připojeno přes relé.
Takže uhradí do ceny relé, nikoliv řídící desku apod.

Ale třeba se mýlím...  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Tomáš Martinek
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 06.03.2021, 13:02 »

Jen doplním do vaší diskuze, že HDO často končí (a čím dál častěji bude končit) v nějakém PLC, jako je například Foxtrot CP-2000 (snad se mi podaří přiložit obrázek... svorky F4, F5 a F6). To že před PLC bude i stykač/relé nerozporuji, ale už bych jím neblokoval samostatné spotřebiče, které mají být stejně podle návodu výrobce čím dál častěji připojeny trvale a mají vstupní svorku ovládání... A např. bojlery z Dražíč mají ruční tlačítko pro rychlý ohřev tarif netarif.
Proto to končí vstupy do PLC, které je určeno pro lepší regulaci topení a ohřevu, takže stykače těchto spotřebičů či přímo spotřebiče jsou ve výsledku ovládány z PLC a jen těžko budete dokazovat, že v programu nemáte "zadní vrátka" k obcházení podmínek ať už z jakýchkoliv pohnutek.
Funkčnost blokace můžete samozřejmě demonstrovat, ale to je tak všechno, co kdo zkontroluje. Do programu vám nikdo nevleze a jeho verzi také v revizní správě samozřejmě neuvidíte....


* 8in5QX.png (342.04 KB, 825x708 - prohlédnuto 182 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Konstruktér strojní a technik automatizace.
Buďte shovívaví, učení jste z nebe také nespadli. Tedy až na výjimky, že? ;-)
Libor Skýba
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 14.12.2021, 09:06 »

Protože mi pořád není jasné, jestli je možno připojit přimotop do zásuvky (spínané pomoci stykače a HDO) nebo musí být nekompromisně zapojen natvrdo do krabice, chtěl bych požádat fundovanější, jestli by sem nemohli poskytnout zdroj informace, který tohle řeší?
V připojovacích podmínkách ČEZ distribuce jsem to nenašel.
O technicky vhodnější řešení se mi nejedná (to bude vždy diskutabilní). Zajímá mne legislativní rámec.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 14.12.2021, 09:37 »

Pokud je spínaná zásuvka dle tarifu, tam je možno použít i přímotop do zásuvky s vidlicí od výrobce panelu.
Zde ale bývá skryta pastička. Panely bývají ve tř.II. a pokud jsou ukončeny holými vodiči a nemají odpovídající vidlici od výrobce, musí být připojeny napevno - v krabici. Nesmí být instalována vidlice pro tř.I. a vidlice pro tř.II. musí být nerozebirateln á.
Některé panely ve tř.II. mívají třívodičový přívodní kabel. je to L, N a povel. Setkal jsem se s tím, že to montéři zapojili L, N, PE!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #27 kdy: 14.12.2021, 10:37 »

DOmnívám se, že někde v normě ČSN 33 2130, byl článek o tom, že pokud je přímotop využit jako hlavní vytápění objektu, musí být připojen pevně. Ale nejsem si jist tím, že je to i v poslední edici.

Ale nyní nejsem u svého PC, abych to přesněji dohledal.

Jinak bezdrátová řešení mají své bolesti. Zrovna o víkendu jsem řešil bezdrátový termostat (byť mají připraven i kabel, ale prý jsou s ním spokojeni) ,  kdy díky krátkému výpadku napájení během dne, nedostal kotel povel k topení a oni začali mrznout. Stačilo pouze na termostatu snížit požadovanou teplotu a pak opět zvýšit, aby odešel opakovaně signál o potřebě topit. Jo, prostě jedna ze slabin  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #28 kdy: 14.12.2021, 10:48 »

Drát je prostě drát. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #29 kdy: 14.12.2021, 10:55 »

Připojení na vidlici bylo zakázáno u akumulaček.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #30 kdy: 14.12.2021, 11:41 »

Drát je prostě drát. Mrknutí

ámen  Mrknutí

Připojení na vidlici bylo zakázáno u akumulaček.

To beze sporu. Nicméně to platilo i pro přímotopy. V rychlosti jsme našel na webu toto. Do norem se podívám později, až budu doma. Dnes to ale nebude. Možná mne některý z kolegů předběhne a doplní. Nebo taky poskytne informaci o tom, že tento požadavek z norem již vypadl. Nyní si nejsem jist.

https://www.primotopy.eu/radce-faq-a100/#jak_pripojit_primotopy_a_topne_panely


* přímotop.JPG (121.25 KB, 1106x701 - prohlédnuto 108 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #31 kdy: 14.12.2021, 13:25 »

ČSN 33 2130 ed. 3 - Elektrické instalace nízkého napětí – Vnitřní elektrické rozvody


7.7.9 Spotřebiče sloužící jako základní zdroj vytápění nebo ohřev TUV se doporučuje připojit na samostatné obvody. Průřez vodičů pro jednotlivé spotřebiče a jejich jištění se volí aspoň podle tabulky 6. Je-li na jeden obvod připojeno více spotřebičů, musí se volit průřez vodičů podle celkového připojeného příkonu.

Tyto spotřebiče musí být připojeny pevně, k jejich připojení se nesmí používat zásuvek.

Při užití elektřiny jako základního způsobu vytápění nesmí být použito jističe s podpěťovou spouští.

Při elektrickém vytápění a ohřevu TUV musí být elektroinstala ce rozdělena na samostatné obvody pro vytápění a samostatné obvody pro přípravu TUV.

7.7.10 Elektrické topidlo s větším příkonem než 2 kW se stupňovou regulací musí být zapojeno tak, aby při plném výkonu byly všechny tři fáze rovnoměrně zatíženy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Libor Skýba
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline




« Odpověď #32 kdy: 14.12.2021, 14:05 »

OK, díky všem za info. Tohle jsem potřeboval vědet: ČSN 33 2130 ed. 3

Chápu to tedy takhle. Pokud jde o hlavní zdroj vytápění, tak musí být zapojeno napevno (pokud je tam kabel s vidlicí, tak vyměnit kabel nebo uříznout vidlici). Pokud to hlavní zdroj není, tak může do zásuvky. Zní to logicky a i z praktického hlediska je to asi OK.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #33 kdy: 14.12.2021, 14:47 »

Mám v plánu instalovat přímotopy, abych dosáhl na d57d.
Existuje řešení blokace přímotopu přes HDO bezdrátově, čili že by byl vysílač v rozvaděči a spínač v zásuvce?
A zda by takovéto řešení stačilo pro splnění podmínky technické blokace?

Také mám D57D ...  Existují i systémy u kterých se bezdrátové řešení nejen očekává ale vlastně jinak skoro nejde. xComfort od EATONu pracuje na podobném principu jako KNX ovšem metalickou sběrnici nahrazuje bezdrátová komunikace. Stav HDO se pak definuje na vše, co se komu zlíbí, či jak potřebuje. A po posledních událostech s dodavateli energie byla motivace pro blokování odsunuta na nulu. O důsledcích výhodnosti těchto dodavatelů je zde jiné téma.
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,45678.0.html

Proti blokování spotřebičů pomocí bezdrátové technologie nic nemám, ovšem není technologie jako technologie a bezdrátová jako bezdrátová. O tom je zase téma o BLACK FRIDAY ...
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,45922.0/topicseen.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #34 kdy: 14.12.2021, 15:19 »

Proti blokování spotřebičů pomocí bezdrátové technologie nic nemám, ovšem není technologie jako technologie a bezdrátová jako bezdrátová.

Samozřejmě souhlas. Jsou kvalitní bezdrátová řešení, viz zmiňovaný Eaton a pak levná řešení. Mnou zmiňovaný termostat samozřejmě patřil do té druhé skupiny. První zmiňovaná skupina si s tím většinou hravě poradí.

To jen pro pořádek, aby to nevypadalo, že jsem automaticky proti všemu bez drátů, když jim dávám v instalacích přednost. Vím že má své místo a také této technologie velmi využívám.

ČSN 33 2130 ed. 3 - Elektrické instalace nízkého napětí – Vnitřní elektrické rozvody

 Velké ..  kolego. Já se k PC s normami dostanu až nejdříve ve čtvrtek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký je princip dálkového spínání nočního proudu?
 Jak je to dnes s tím blokováním spotřebičů?
 Jak zajistit vyblokování jiných spotřebičů aby mi nevypadl jistič?
 Jak vyřešít dočasné přepnutí blokovaní tarifu pro doprání pračky?
 Blokujete bojler 8 nebo 20 hodin denně?
 Ako funguje blokovanie pri HDO?
 Je někde předepsána dvoutarifní sazba pro akumulační spotřebiče?
 Jak blokovat navzájem spotřebiče v rámci jednoho zásuvkového okruhu?
 Používá se pro blokaci HDO stykač S1(2) se spínacími, nebo rozpínacími kontakty?
 Jak má být vydrátován ER pro RD kde je malá FVE a blokování pro TČ?
 Jak správně připojím další stykač ke spínání druhého bojleru?
 Jak lze charakterizovat blokovací zařízení spínacího přístroje?
 Jak čerpadlo a bojler vzájemně blokovat přes relé?
 Jak blokovat bojler ovládaní HDO navíc ještě spínacími hodinami?
 Jak vyřešit blokování přímotopu při zapnuté pračce?
 Lze blokovaní spotřebičů (D56d) přivést z ER do RD pomocí jednoho kabelu 3Cx1,5?
 Jak chranit pred dlouhym provozem spotrebic, ktery ma pracovat kratce?
 Jak se připojuje N k 3f bojleru?
 Je zapojení stykače blokování bojleru, který je stále pod napětím správné?
 Je závadou napájení stykače blokování z L3?
 Jak je to s blokací spotřebiče pomocí PLC v případě n/v tarifu energetiky?
 Jak vyřešit pomocí multifunkčního relé časovou blokaci spotřebiče?
 Jak odstranit při vyšším tarifu drnčící stykač blokování?
 Ako ovládať infra panely pri dvoj-tarife?
 Jak zkontrolovat odběr spotřebičů v nízké sazbě?
 Jaké použít bezdrátové HDO pro blokování FVE?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 23 dotazů.