Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Umísťuje se motorový spouštěč před nebo za stykače?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Umísťuje se motorový spouštěč před nebo za stykače?  (Přečteno 8007 krát)
Karlik Chalupak
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 17.09.2021, 14:04 »

Zdroj tam je tento:
HDR-15-48 Mean Well

Výkon: 15,4W
Výstupní napětí: 48V
Výstupní proud: 0,32A
Univerzální vstup: 85 ~ 264VAC, 120 ~ 370VDC
Ultra tenký design o šířce 17,5mm
Spotřeba při běhu na prázdno < 0,3W
Izolační třída II
LPS
Pasivní chlazení
Nastavitelné DC napětí na výstupu
Určen pro DIN lištu TS-35/7,5 nebo 15
LED indikátor provozu
Účinnost: 87%
Provozní teplota: -30 ~ +70°C
MTBF: 1166K hod.
Rozměry: 17,5 x 90 x 54,5mm
Hmotnost: 78g
Typy ochrany: protizkratová, proti přetížení, přepěťová

Sekundar myslite odjistit take 2A nebo nizsi hodnotou? Ohledne cerpadla, ktere si myslim, ze ani nevyuziji, je ovladano take pres stykac stejneho typu, jako hlavni motor vrtacky. Ciste teoreticka otazka: nesel by tento motor/stykac zapojit na vystup motoroveho spoustece hlavniho motoru? Nejde mi zde o ochranu motoru, ale mezifazovy skrat, kdy by mel tento spoustec zareagovat. Pripadne osadim 3f 16A jisticem. Jinak ano, privod je 5ti zilovy a chranen v hlavnim rozvadeci 3f jisticem a  proudovych chranicem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 17.09.2021, 15:18 »

Zdroj je na výstupu jištěn elektronicky, pojistka je zbytečná.

Motorový spouštěč by měl být zapojen tak, aby přes něj šel proud pouze do daného motoru a měl by se přesně nastavit podle štítkového, nebo lépe změřeného provozního proudu (ten musí být samozřejmě stejný nebo nižší než štítkový, jinak by byl motor přetěžován).

 Na vstup stroje dejte jako hlavní vypínač a současně k odjištění všech obvodů jistič 3Bx10A nebo 3Cx6A, to by mělo stačit i pro odjištění druhého motoru a jeho stykače a také vstupu zdroje MW, ten v sobě pojistku na síťové straně již má, další je také zbytečná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #20 kdy: 17.09.2021, 21:49 »

Na vstup stroje dejte jako hlavní vypínač a současně k odjištění všech obvodů jistič 3Bx10A nebo 3Cx6A, ...
Se vším s Vámi souhlasím, ale s tímto nikoliv.
Hlavní vypínač stroje musí mít jisté náležitosti dle EN 60204-1 ed.3 a ty jistič ani motorstartér nesplňuje.
Pokud je stroj takto jednoduchý výstup tohoto zdroje jistit nemusíte, ale vstup (primár) ano,    protože je to stroj a ten může být připojen k rozvodu v průmyslu se značným zkratovým výkonem a na ten interní pojistka vstupu zdroje nestačí.


Z praktického hlediska:

1) Ač to vypadá, že výstup zdroje není nutné znovu jistit,  držáky trubičkových pojistek na DIN lištu s indikací výpadku pojistky slouží také pro jednodušší údržbu a jednodušší detekci poruch v řídících obvodech.
Například po vyjmutí pojistky můžete měřit jednoduše protékající proud, místo trubičkové pojistky můžete píchnout měřicí hroty. Nebo když místo ampármetru na měřicí hroty dáte silnější autožárovku na 24V, můžete indikovat zkrat v obvodu a kde po odpojení nějaké větve zkrat zmizí, v té větvi řídícího obvodu je porucha.

2) Použití šuplíkových zisob stykačů je dnes ekonomické, ale zítra budete náhradní stykač muset kupovat a cívka 48V není úplně běžnš zakoupitelný stykač, na rozdíl od stykačů s cívkou 24V DC. To samé platí i pro DC zdroj.

3) Čerpadlo sice lze zapínat a vypínat trojfázovým vypínačem, ale ministykač a  prosvětlená ovládací hlavice v panelu vyjde prostorově úsporněni a v podstatě skoro se stejnou cenou prvků. Navíc v mokrých rukách nezapínáte pod izolační páčkou vypínače 400V AC, ale jen bezpečných 48V DC.

4)Žárovkové osvětlení stroje je dnes anachronismus, mít kvůli svítidlu zvláštní trafo je při odběru LED průmyslových svítidel an 24V zbytečné a prostorově omezující.
A krytému žárovkovému svítidlu na 230V se sbytečně často vibracemi stroje trhá vlákno.

Pokud budete výstup tohoto zdroje jistit, tak trubičkovou pojistkou 0,3A.  Hodnota musí odpovídat maximálnímu povolenému výstupnímu proudu zdroje (nebo být nižší).


* 133076-elsora0024670.jpg (33.6 KB, 600x600 - prohlédnuto 159 krát.)
* 1880420000_WSI_4_2_LD_60-150V_AC_DC_cs.pdf (385.72 KB - staženo 60 krát.)

* Vrtačka.jpg (161.47 KB, 1936x1153 - prohlédnuto 168 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Milan Otras
*
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 17.09.2021, 21:59 »

Pán Kurka super presne na toto som chcel reagovať aj ja.

Zopár "borcov" sa spoliehalo na vstavanú elektronickú  ochranu pred skratom na výstupe zdroja ale keď došlo na  lámanie chleba pri trvalom skrate nepomohla ani svätená voda.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 18.09.2021, 03:38 »

Vážení kolegové, s těmi elektronickými zdroji se obávám, že ani v jednom případě nebude zdroj s elektronickou pojistkou nastavenou na 320mA schopen přepálit pojistku 300mA. V tom mu nepomůže ani svěcená voda! Důvodem je to, že elektronika pracuje daleko rychleji než pojistka nebo jistič. Pojistku 300mA proudem o 6-7% vyšším přepálíte za jak dlouho?

 Elektronické pojistky pracují dvěma možnými způsoby. Ten, který je u tohoto typu zdroje obvyklejší pracuje tak, že při zkratu nebo přetížení se vypne a je ho pro další činnost třeba zresetovat (nejčastěji vypnutím napájení). Druhý způsob je obvyklý u laboratorních zdrojů, při zkratu protéká obvodem poruchový proud rovný maximálnímu nastavenému delší dobu (přejde do režimu konstantního proudu),  u chytrých zdrojů to trvá pouze do té doby než se začne přehřívat výkonový reg. tranzistor a tepelná ochrana zdroj vypne celý a u těch hloupějších, kde tepelná ochrana není, až do celkové destrukce.

Použití autožárovek u zdroje 48V nepřichází v úvahu, daly by se použít telefonní žárovky 48 nebo 60V 50mA, ovšem s touto hodnotou proudu nic moc nevyzkoušíte. Ještě by přicházely v úvahu žárovky 60V 0,25A nebo 60V 0,3A  (s paticí E14 nebo Ba15d),  které se používaly jako kontrolky na stojanech starých reléových telefonních ústředen, ovšem ty elektronicky jištěný  zdroj 320mA nedokáže rozsvítit.


Hlavní vypínač stroje musí mít jisté náležitosti dle EN 60204-1 ed.3 a ty jistič ani motorstartér nesplňuje.


To, že hl. vypínač má splňovat výše uvedené požadavky vím, ale také jsem pozorně četl tazatelovy příspěvky. Stroj má pro domácí použití, takže do  výroby se již určitě nevrátí. Je tam  takový vypínač nutný? Nebude to jen drahá ozdoba? Samozřejmě ho tam může dát, před mnou doporučený jistič, kterým budou jištěny stykače (hlavně ty v reversaci hl. motoru, kde hrozí svaření kontaktů, tam bych vřele doporučil stykače se vzájemnou mechanickou blokací, nejen elektrickou) a primár 48V zdroje. Použití motorového spouštěče ve funkci hlavního vypínače jsem snad dostatečně jasně zavrhl, když jsem napsal:

Motorový spouštěč by měl být zapojen tak, aby přes něj šel proud pouze do daného motoru a měl by se přesně nastavit podle štítkového, nebo lépe změřeného provozního proudu (ten musí být samozřejmě stejný nebo nižší než štítkový, jinak by byl motor přetěžován)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Milan Otras
*
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 18.09.2021, 07:30 »

Osobne pre kľudnejší spánok keď navrhujem zariadenie dávam na výstup zdroja taký istiaci prvok ktorý pri skrate vypne okamžite aj za cenu zníženia odoberaného výkonu. Pokiaľ výkon klesne pod žiadanú hodnotu pochopiteľne siahnem po silnejšom zdroji. Nerád navrhujem zariadenia bez výkonovej rezervy nech je to v akomkoľvek prípade samozrejme pokiaľ moje riešenie nespôsobí nejaké finančné nadnárodné škody:)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karlik Chalupak
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 19.09.2021, 16:33 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) moc za rady. V cem jsem se jen trochu ztratil je Vas pohled na umisteni motoroveho spoustece. Na vstup tedy dam 3F vypinac 16A, nasledne jistic 3Bx10A a pak motorovy spoustec pouze pro hlavni motor. Motor pro cerpadlo budu jistit pouze tim spolecnym 3Bx10A jisticem. Zdroj 48V odjistim 0,3A sklenenou pojistkou na vstupu a vystup necham bez jisteni. Ovladaci okruh samozrejme ukostrim.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 19.09.2021, 17:23 »

Pojistka 0,3A na vstupu zdroje vám nejspíš shoří, tu mysleli kolegové na výstup.  Zdroj je podle foto elektronický a bude mít docela velký nabíjecí proud kondenzátoru. Tam bych zkusil tak 2A.

Spouštěč pro hlavní motor můžete dát před kombinaci stykačů nebo za ní, ale měl by být zapojen tak, aby přes něj nešel proud jinam než do motoru.

Čerpadlo chladící kapaliny by se mohlo chránit též motorovýcm spouštěčem, je ovšem třeba zjistit potřebnou hodnotu buď ze štítku (je-li čitelný) anebo změřením za chodu ovšem s emulsní kapalinou nebo vodou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #26 kdy: 19.09.2021, 19:34 »

V cem jsem se jen trochu ztratil je Vas pohled na umisteni motoroveho spoustece.
Ve schematu ze 17.9. to máte na zlatém podnose.
              
Jištění zdroje na vstupu 230V:
váš zdroj si bere při 230V 0,25A a při zapnutí 45A.
 Trubičková pojistka či její pouzdro na DIN lištu nemá zkratovou  odolnost, nezapískovaná mívá 30A.
Zapískovanou s pomalou charakteristik ou běžně neseženete.
Proto bude nezbytný jistič jistící jen proti zkratu, typ C4A nebo C2A vyhoví.
                                                                        
Jištění zdoje na výstupu 48V:
Výstup spínaného zdroje je osazen velkými kondenzátory, proud při zkratu výstupu 48V 0,25A zdroje bude na mžik přes 10A. Tam bych s osazením trubičkovou pojistkou nešetřil, ale nezbytně u takto koncipovaného stroje nutná není.

Jištění čerpadla:
Jistič 3x10A za hlavním vypínačem je zbytečný, motorstartér nebo jiné jištění čerpadla je však nezbytné. Motorstartér je u čerpadla velmi užitečný a nastavení se pak musí  upravit podle reálného proudu, jak bylo řečeno, jinak jsou to vyhozené peníze za motorstartér a později i za čerpadlo. Moderní motorstartéry umí ochránit i slabší motorky jako je toto čerpadlo.  Dnes je cena  čerpadýlek úplně jinde a dobrá ochrana proti nadproudu se vyplatí.  

Volba typu zdroje:
Nevím co máte za stykače, zdroj 0,25A je podle mého odhadu pro práci dvou stykačů a kontrolek najednou na hranici výkonu. O nešťastném použití napětí 48V DC jsem již psal.

Hlavní vypínač:
Zejména u domácího použití je důležité, aby stroj byl strojem jak má být.
Tam může obluhovat stroj i nepoučený, neodborný či nezletilý člověk.
Viděl jsem dlouhovlasého kluka - brigádníka se skalpovanou hlavou, protože mu povinný šátek připadal málo cool. Měl kliku, že jak ho to navíjelo, tak čelem stisknul hříbek nouzového zastavení, jinak by jej vlastní skalp oslepil, nebo umlátil.
Viděl jsem vrtaný plech zaseklý do ruky a vmotaný do blůzy a jen přítomnost hlavního vypínače na boku a ve správné výšce umožnila druhou rukou  pracovníkovi vrtačku dosáhnout na vypínací prvek a vypnout motor tříve, než pištící řemen přehoří.
Stroj ve stavu jak má být není ozdoba a domácí použití není u fyzikálních zákonů patent na výjimky.
Červený vypínač na žlutém podkladě jasně hlásí, že jeho vypnutím se můžete zachránit. Jeho zamykatelnost může zabránit použití dětem, jeho správné krytí zabrání úrazu napětím 400V neboť nezateče emulze z potřísněných rukou přes ovládací knoflík na kontakty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #27 kdy: 20.09.2021, 01:02 »

Vážení kolegové, s těmi elektronickými zdroji se obávám, že ani v jednom případě nebude zdroj s elektronickou pojistkou nastavenou na 320mA schopen přepálit pojistku 300mA. V tom mu nepomůže ani svěcená voda!
Při tvrdém zkratu pojistka vypadne prakticky okamžitě, při pozvolném přetěžování  nevypadne.
Napájecí DC zdroje řídících obvodů mají schémata prakticky obdobná přiloženému schématu 10A zdroje. Na rozdíl od laboratorních zdrojů  jsou u napájecích zdrojů na výstupu zdroje kapacitně obrovské elektrolytické kondenzátory (4G) a ochrana proti zkratu sice shodí přes optron kmitání měniče, ale nedokáže zmařit energii z elektrolytické ho kondenzátoru. Zdroj 0,35A bude mít na výstupu elektrolyt 200M až 1G (dávají se většinou ve výkonové řadě zdrojů identické).
Kondík 200M má na 48V v sobě energii 0,23W, kondík 1G 1,1W. Taková energie umí již leccos elektronického zničit a pojistku přepálí.
Další pro přepálení pojistky příznivou okolností je, že napájecí zdroje nemají klopnou elektronickou pojistku, ale degenerativní. Nejprve se zdroj snaží jet na konstantní proud (který je většinou 1,2 až 1,5 násobkem jmenovitého a pak stáhne proud na 5-20%. Timto proudem si očichává zrušení zkratu a když tvrdý zkrat pomine, rozeběhne  se zdroj hned na plný proud.
Je to z toho důvodu, aby uměl zdroj jak překlenout  odběrové  špičky a krátkodobé výkyvy odběru a tak splnit svůj úkol a udržet napájení co nejdéle to jde i při rozumném přetížení.
Tato metoda obsluhy zkratu a přetížení na výstupu moderního pulzního zdroje dokonce umožní rozsvítit žárovku se jmenovitým proudem rovným jenovitému proudu zdroje ač jak by se  dalo čekat má žárovka za studena mnohem menší odpor a bere mnohem větší proud.
Napájecí zdroj je primárně určen na udržení napájení, omezení proudu chrání jen samotný zdroj, nikoliv zátěž. Laboratorní zdroj chrání jak sebe, tak zátěž. Výstupní kapacita se zde volí minimální a bývá v řádu nanaofaradů (viz druhá příloha).  
U moderních laboratorních zdrojů se přepíná i chování proudové ochrany na CC (constant current - obdélníková charakteristik a zdroje) nebo OCP (over current protection - zdroj při překročení prudu vypne výstup).  U laboratorního zdroje máte stoprocentní pravdu.

Takže u napájecího zdroje se nějakou dobu tavnou pojistkou zapojenou na výstupu  prožene jak jmenovitý, nebo mírně zvýšený výstupní proud zdroje a k němu připočtená proudová špička z vybíjení výstupního kondenzátoru a rychlá pojistka téměř zaručeně přehoří.
Kdežto u laboratorního zdroje se nastavená proudová hodnota zdroje nepřekročí a pojistka je proti vypadnutí ochráněna onou svěcenou vodou.


* Zdroj 100W.gif (74.95 KB, 1220x860 - prohlédnuto 121 krát.)

* Analogový laboratorní zdroj.gif (268.4 KB, 2245x808 - prohlédnuto 114 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #28 kdy: 20.09.2021, 01:16 »

Použití autožárovek u zdroje 48V nepřichází v úvahu, daly by se použít telefonní žárovky 48 nebo 60V 50mA, ovšem s touto hodnotou proudu nic moc nevyzkoušíte. Ještě by přicházely v úvahu žárovky 60V 0,25A nebo 60V 0,3A  (s paticí E14 nebo Ba15d),    které se používaly jako kontrolky na stojanech starých reléových telefonních ústředen, ovšem ty elektronicky jištěný  zdroj 320mA nedokáže rozsvítit.
Pro zdroje 24V používám dvouvláknové žárovky 12V s přibližným shodným příkonem vláken a vlákna spojená v sérii (k patici připájené vodiče na obě kontaktní plošky bajonetu na čepičce žárovky). Nebo používám a raději jednovláknové vícewatové náklaďákové žárovky na 24V.  .
Na 48V/0,35A  je nutné dát dvě cca pětiwattové žárovky na 24V do série (třeba spájené sufitky s připájenými lankovými  vývody, vše zastrčené do silikonové hadičky). Použít by šly i některé žárovky na vánoční stromek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 20.09.2021, 05:29 »


Na 48V/0,35A  je nutné dát dvě cca pětiwattové žárovky na 24V do série. Použít by šly i některé žárovky na vánoční stromek.

S těmi vánočními žárovičkami bude potíž. V úvahu přichází žárovky do adventních svícnů 48V 3W (63mA) a nebo 55V 3W (55mA),  takže to jsme na tom zhruba stejně jako s těmi telefonními žárovičkami.  Další provedení jsou již na různá nižší napětí, s těmi se nemá cenu zabývat.

Na 12 a 24V používám při zkoušení běžné autožárovky 5-10-21W a starší dvouvláknové žárovky R2 nebo H4 s vadným vláknem pro tlumené světlo, dálkové obvykle přežije ještě mnoho let zkoušení. Na tyto žárovky mám udělané ochranné košíčky obdobně jako jsou na klasických "přenoskách",  protože tyto žárovky umí všelicos poškodit a asi by dokázaly i zapálit (třeba čalounění v autě). Všechna provedení těchto žárovek mají vlákno pro tlumené světlo o 5W slabší, takže jejich provoz v serii na dvojnásobné napětí není vhodný, slabší vlákno je přetěžované. Tyto žárovky nejsou stavěné na dlouhodobý provoz obou vláken.

 Kdysi jsem v jedné autodopravě řešil problém, že jakémusi řidiči náklaďáku stále praskaly žárovky H4,  kterým obvykle explodovala baňka. Řidič objevil výborný zlepšovák, že daleko lépe vidí, když si do tlumených světel přisvítí dálkovými pomocí "světelné houkačky"než při použití samotných dálkových světel. Šikula upravil přepínání světel tak, že při přepnutí na dálkové zůstávaly dále svítit tlumené. U většiny žárovek došlo ve velmi krátkém čase k protavení a explozi baněk - halogenka je pod tlakem, klasická žárovka (R2) by to asi nějakou dobu vydržela. Automechanici hledali všechno možné, přebíjení alternátoru, zkusili žárovky od jiného dodavatele a stále nic. Šikula fígl samozřejmě nepřiznal (tedy přiznal, až nakonec, když jsem důvod závady objevil já). Majitel autodopravy ho za to odměnil - dal mu zaplatit škodu (jedna žárovka rozbila také celou parabolu)  a hledání závady a sotva to splátkami ze mzdy vyrovnal, tak ho vyhodil. Řekněme, že po zásluze, řešilo se to asi dva nebo tři měsíce, žárovky praskaly obden a řidič byl ještě držkatý. Nikoho nenapadlo, že někdo vymyslí takovou blbost. Dostal jsem auto do ruky na víkend a začal jsem ho řešit navečer v sobotu. Asi za hodinu bylo vyřešeno. Oni to vždy řešili za světla, takže si nevšimli, já to viděl v šeru velice snadno a brzy, pak mi jen nějakou dobu trvalo, než jsem našel, kde instalaci předělal.

Takže zkušenost, proč nepoužívat tyto žárovky s rozsvícenými oběma vlákny najednou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 20.09.2021, 06:05 »

S funkcí elektronické pojistky versus pojistka tavná je to diskutabilní. Měl jsem po ruce zdroj MW 12V 10A, tak jsem si říkal, že zruším zkušebně pojistku. Nepovedlo se. Asi nebyl uvnitř dostatečně velký kondenzátor. Pojistka 10A nožová automobilní ani patrona E27 nepřehořely, zdroj vypnul dříve. Zdroj je asi 5 až 6 let starý, dnešní jsou možná chytřejší, no kupovat nový kvůli tomu nepůjdu.

Když už se tady bavíme o všem možném, tak bych se vrátill k věci - vrtačka a její bezpečnost. Mám sloupovou vrtačku asi 30 let a velice záhy jsem ji dovybavil hříbkovým tlačítkem. Při různých pracech se vrtá občas něco, co nelze spolehlivě uchytit (nebo také vůbec) do strojního svěráku, takže přijde na řadu přidržení rukou - jiná možnost není. Pak není už dostatek rukou na obsluhu. Levou se přidržuje vrtaný předmět, pravá obsluhuje vertikální posuv vrtáku a čím to bezpečně a hlavně rychle vypnout, když třetí ruka není? Hříbkové tlačítko mám umístěné tak, že při obvyklém postoji před strojem stačí přizdvihnout a pokrčit nohu a kolenem do tlačítka klepnout.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký je rozdíl mezi třífázovým vypínačem a motorovým spouštěčem?
 Jak zapojit 2P motorový spouštěč Z-MS 10, 6,3-10A.?
 Je možné použít mot.spouštěč i jako ochranu dle normy ČSN 33 2000-4-41?
 Jakou proudovou hodnotu zvolit na motorovém spouštěči 11kw motoru?
 Opravdu vyřeší softstartér na vodárně blikání žárovek v domě?
 Jak vyřešit rozběh motoru čerpadla 100kW?
 Je možné zapojit sériově stykač a motorový spouštěč?
 Podle kterého údaje ze štítku zvolit spouštěč třífázového motoru?
 Eliminuje alebo potlačí transformátor rozbehový prúd motora?
 Od jakého výkonu motoru je potřeba motorový spouštěč?
 Může softstartér plně nahradit rozběh hvězda/ trojúhelník?
 Můžete mi poradit softstarter k transformátoru 2,5kW?
 Jak je velký proudový náraz při připojení asyn motoru/gen v synchronních ot?
 Které normě nevyhovuje velká hodnota motorového spouštěče ?
 Jaký motorový spouštěč použít k čerpadlu Sigma s motorem MEZ 1,5kW?
 Jak vyrobit automatický spínač "Y/D" ke kompresoru 7,5 kW?
 Zamezí softstarter vybavení hlavního jističe?
 Čim se liší motorový spouštěč od jističe charakteristiky "D"?
 Co může být příčinou vypínání spouštěče čerpadla?
 Jak připojím kalové čerpadlo pomocí motorového spouštěče?
 Pomůže mi někdo osvětlit funkci boosteru pro spouštění 1f motoru?
 Je třeba použít, při souběhu,stíněné kabely pro dvě čerpadla napájená z dvou FM?
 Kedy sa vybavi spustac motoru?
 Je opravdu nutné použití motorového spouštěče?
 Existuje krabice pod GZ1M16?
 Existuje motorový spouštěč typu SM1-1,6 OEZ s proudovým chráničem?
 Jaký je originalní jistič/spouštěč pro cirkularku HOP70?
 Mohu použít softstart Siemens Sirius 3rw3014 k Siemens-1LA7106?
 Jaký doporučíte frekvenční měnič pro motor 3x230V 3500o/min, 2,2kW, 14A?
 Podle čeho určit jaký typ motorového spouštěče vybrat pro motor 7,5kW?
 AEF: Softstarter RVS-AX
 Je u spouštěč motorů PKZM01 integrován modul citlivosti na výpadek fáze?
 Zvolil jsem správně spouštěč motoru pro čerpadlo IMP GHNbasic?
 Jak snížit proudový náraz jednofázového motoru 5,5kW?
 Návrh jistících a spínacích prvků pro elektronické spouštění motorů 2015
 Jak zapojit ovládání softstarteru Schneider?
 Proč při zapojení na softstartéru okamžitě při o start rozsvítí error?
 Existuje motorový spouštěč s externím elektrickým ovládáním?
 Čím nahradit motorové spouštěče Lovato řady SM1?
 Kdy vzniká zkrat nebo přetížení motorů a jaké máme možnosti se chránit?
 Kdy používáme v rozvaděči odpínač a proč?
 Jak nastavit motorovou spoušť proti výpadku fáze i přetížení?
 V kterých případech je vhodné umístit ovládání motorového spouštěče na dveře rozvaděče?
 SCHNEIDER ELECTRIC: Hybridní motorový spouštěč TeSys H
 Kdy se používají motorové spouštěče s tlačítky a kdy typy s otočnou hlavicí?
 Jak moc je kompatibilní spouštěč motoru Conteo SM1E-4 ze starým ESG ESM 1-4?
 Soft startér RSGD ENIKA
 Užil jsi někdy ke spouštění motoru spouštěč kapalinný?
 Rittal rozšiřuje portfolio o motorové spouštěče
 Existuje nějaký systém, který by vyřešil proudový náraz při spouštění hoblovky?
 Rittal rozšiřuje portfolio RiLine Compact o motorové spouštěče
 Mohu místo 3f jističe 16a na zásuvkovou lištu3-230V, použít motorový spouštěč ?
 SCHNEIDER: Nový motorový jistič TeSys GV4
 Jak vybrat spouštěče pro dvourychlostní AS motor?
 Proč vypíná motorový spouštěč pro 3f čerpadlo?
 Na jaký proud nastavit motorový spouštěč pro 4kW motor?
 Lze použít motorový spouštěč NOARK Ex9SN25B 0.16A pro spouštění kompresoru 3kW?
 Motorové spouštěče pro ovládání a jištění motorů až do 15kW
 LIVE EATON: Spínáme různé druhy zátěží
 Jaký zvolit softstartér za střídač FV na 1f ponorné čerpadlo?
 Tip na motorové spouštěče motoru EPM
 Jak regulovat záběrný proud při zapnutí DC motoru?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.064 sekund, 22 dotazů.