Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Musím v koupelně pospojit bojler, když je připojen plastem a není tam Cu vodič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musím v koupelně pospojit bojler, když je připojen plastem a není tam Cu vodič?  (Přečteno 13023 krát)
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #36 kdy: 13.09.2021, 14:02 »

Je hezké předpokládat, že  boiler bude mít hodnotu unikajícího proudu vetší než 10mA ale co k tomu soudného člověka vede?  první co by mě zajímalo je vyjádření výrobce protože také spotřebiče by měly mít upozornění na hodnotu unikajícího proudu na štítku.
Hodna unikajícího proudu přesahující 10mA může vybavit citlivější RCD s hodnotou 30mA. Neřekl bych že je to běžný jev.

trocha info je tady https://www..../legislativa/ochranne-a-pracovni-pospojovani-u-strojnich-zarizeni

kde přechází  profesní pečlivost v lehčí formy paranoie  Kroutím očima ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #37 kdy: 13.09.2021, 14:07 »

10mA a více má mnoho bojlerů po cca 10letech užívání, z tohoto důvodu není v čr předepsán PCH.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #38 kdy: 13.09.2021, 14:09 »

Milan nejspíš naráží na čl. 543.7, z normy ČSN 33 2000-5-54, ed.3,2012. Úsměv
Osobně u takového boileru, sem nikdy nezažil unikající proud ve vodiči PE.
Jo takové frekvenční měniče, to je jiná káva.
Tam klidně poteče ve vodiči PE 180 mA. FM 30 kW. zle

Je to opravdu tam! Smích

Jen by mne zajímaly další ukázkové příklady zařízení s tímto unikajícím proudem, např. sporák nebo varná deska. Úsměv


* 543.7.jpg (144.48 KB, 971x376 - prohlédnuto 141 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 13.09.2021, 14:26 »

10mA a více má mnoho bojlerů po cca 10letech užívání, z tohoto důvodu není v čr předepsán PCH.

U takového bojleru bych chtěl měřit izolační stav, cca < 23 kΩ.

S použitím proudového chrániče jsem nikdy problém neměl, pokud tedy bojler nebyl KO.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #40 kdy: 13.09.2021, 15:19 »

10mA a více má mnoho bojlerů po cca 10letech užívání, z tohoto důvodu není v čr předepsán PCH.
Milane, podle mě není tvoje argumentace použitelná, protože zvýšený unikající proud, na který by se měl brát zřetel při návrhu zařízení, by měl pocházet z přirozené technické (konstrukční) vlastnosti připojeného zařízení. Čili je to věc zařízení z principu nezávisle na jeho stáří a opotřebení. Žádná topidla, boilery, varné desky ani topnice ohřevu výhybek nemají mít z principu zvýšené unikající proudy a pokud přece jen ano, tak se můžeme chytit hodnot "normálních" unikajících proudů podle výkonu spotřebiče např. dle ČSN 33 1600 ed. 2. Samozřejmě očekáváme, že vlivem teplotní dilatace může dojít ke kratší životnosti izolačního stavu než u jiných zařízení, ovšem není to potom stav normálního provozu, ale stav nadměrného opotřebení nebo poruchy. Nakonec i sám článek 543.6 uvádí, že se to týká případů za normálních provozních podmínek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #41 kdy: 13.09.2021, 16:30 »

Normální provozní stav bez definice životnosti výrobku (a tato v legislativě chybí),   je stav, kdy zařízení nebude zjednodušeně řečeno vyhazovat předepsaný ochranný prvek, v tomto případě to bude pro české podmínky jistič cca10 -16A.
Navíc v případě domácího bojleru se jedná o pár metrů zž vodiče za pár kaček, nevidím důvod o tom vůbec spekulovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #42 kdy: 13.09.2021, 16:59 »

Po několika případech, kdy byl s velkou slávou odpojen chránič od bojleru, z důvodu jeho náhodných výpadků, nechápu smysl úvah proč netahat solo PE k bojleru.
U starých instalací byla standardem sporákovka u bojleru a paralelní PE. Z podstaty dáno přívodem L+PEN. Od plošného zavedení TN-C-S, se nějak automaticky spoléhá na PE v napájecím kabelu a zvýšení ochrany chráničem a to i v případech, kdy "drahý" chránič může nahradit levný drát. Bojler, když se povede, vydrží klidně 15 let, staré bojlery ze 70. let, které na vesnici ještě lecdes dožívají, mají jakousi úroveň bezpečnosti zajištěnou jen a pouze tím drátem navíc, co tam kdysi někdo připojil.
Nejsem chorobný pospojovač.
Když jsem před lety měnil starý sporák, byl u gumy ze sporákovky připáskován i CY4 přímo z rozvaděče a připojen pod krytem na šroub pospojení vnitřností sporáku.
Dnes by někdo nazval autora paranoidním pospojovačem, já v tom vidím prozřetelnost a řemeslnou práci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #43 kdy: 13.09.2021, 20:36 »

To je jako "déjà vu". S jakousi pravidelností se toto téma vynoří v různobarevném přestrojení. Stejně jako si čistíme zuby, tak podobnou rutinou taháme do koupelny ochranný vodič pospojování. S přihlédnutím k celkové částce za elektroinstala ci se jedná o cenově mizivou položku, která má však zásadní důležitost.

Ještě jsem nepotkal projektanta, který by ochranný vodič nenavrhl. A podobně jsem nepotkal elektrikáře, který by navržený vodič v projektu ignoroval. A dokonce ani takového elektrikáře, který by ochranný vodič nenatáhl, i kdyby k tomu projekt neměl. Pak se vynoří tazatel, základních rutin neznalý, a začne vymýšlet. Ale v tomto případě není o čem diskutovat.

Možná to chce vlastní zkušenost. Život ve starém činžáku, kde je celý dům napájen jedinou fází, přičemž vlastní PEN je závislý, zda soused náhodou nepere, člověka naučí si uzemnění a pospojování patřičně vážit. Toliko k přivedení vodiče ...

A zda pospojit bojler nebo ne?
Pokud to zde již nebylo několikrát uvedeno, pak je "dokumentace výrobce k použití" svatým písmem. A citace norem? Irelevantní, bezpředmětná. Norma je je obecně doporučená! Pokud výrobce uvádí v návodu, že ke správné funkci musí být přítomna tančící tchýně, pak to má vyšší váhu než norma.

Nebo jsem to přehnal?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #44 kdy: 13.09.2021, 22:21 »

A zda pospojit bojler nebo ne?
Pokud to zde již nebylo několikrát uvedeno, pak je "dokumentace výrobce k použití" svatým písmem. A citace norem? Irelevantní, bezpředmětná. Norma je je obecně doporučená! Pokud výrobce uvádí v návodu, že ke správné funkci musí být přítomná tančící tchýně, pak je to má vyšší váhu, než norma.

Nebo jsem to přehnal?
Zpravidla se z toho stává bumerang, protože se v návodu často dočteme, že montáž musí být provedena dle platných norem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #45 kdy: 14.09.2021, 11:14 »

Co se týče frekvenčních měničů, je situace jasná viz příloha "požadavky na elektro - napájení výtahu Schneider"

K bojleru...jak už tu bylo uvedeno, v životě by mne nenapadlo nenaprojektova t pospojení do prostorů koupelny a to buď vše samostatně z MET (vana, sprchový kout, topná soustava, ventilační potrubí atd. atd.) a nebo ze samostatné svorkovnice instalované na hranici koupelny, dále do prostorů technických místností, ke stožáru STA, k multimediální skříni a datové skříni RACK, ke kovovým pracovním stolům atd. atd.

A úplně nejvíc mě rozčilují řeči o šetření peněz zákazníka omezováním bezpečnosti a nebo komfortu elektroinstala ce.


* Schneider, požadavky na elektro.jpg (80.5 KB, 809x283 - prohlédnuto 116 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #46 kdy: 14.09.2021, 13:00 »

Za mne je doplńující místní pospojování, velmi spolehlivou a nadčasovou ochranou, která funguje i v méně příznivých případech. Stesky na zavlečení jiného potenciálu některých kolegů, vnímám jako liché, protože není ani tak důležité jaký potenciál zde mám, ale to, že je na všech částech přístupných doteku, stejný. PRoblém to znamená jen tam, kde nějakou část z pospojení vynechám. Nicméně některé vodivé části není nutné do tohoto pospojení začleňovat. Například držáky ručníků a podobně, protože jsou izolovaně uložené. To by měl ale RT ověřit během revize. Pokud by zjistil že například kohoutek, nebo držák nejsou spolehlivě izolačně uložené, měl by vyžadovat jejich dodatečné začlenění do systému místního pospojení. Z praxe si pamatuji jediný případ kdy držák ručníhů měření nevyhověl, a to bylo tím, že byl provrtán kabel ve zdi, během montáže držáku na zeď. Zrovna tak nepamatuji že by nevyhověl vodovodní kohoutek, instalovaný na plastovém potrubí o větší délce jak 2m. Nicméně i doma mám pod plastovou vanou připravený CY 6mm, kdyby se časem něco měnilo. (tedy krom jiného)

Požadavek ma 10mm CY vodič k pospojení bojleru, vzhledem k citovanému článku, vnímám jako nadstandardní požadavek a plně se ztotožňuji s kolegou Radimem Strycharskim, že se řeší normální, bezporuchový stav. Za mne padající PCH u bojleru, jen zviditelní problém o cca 1-2 roky dříve, než by nastal u připojení bez PCH. Z pohledu provozní spolehlivosti a především bezpečnosti, je to pro mne akceptovatelná "daň". Chránič většinou umožní ještě několikrát obnovit napájení a dá čas k pozvání technika na opravu. U instalací bez PCH, to je většinou buch a konec, tedy to představuje 1-5 dní bez teplé vody, dle vytížení techniků.
Nicméně proti 10mm CY vodiči, jakožto bezpečnějšímu řešení, nic nenamítám a klidně se pod to podepíši. Ovšem nebudu na něm trvat, pokud nebude docházet k naplnění článku  543.7, z normy ČSN 33 2000-5-54...  . Ovšem pokud bych měl tento článek řešit v nebezpečném prostoru, jakým koupelny jsou, asi bych se zamyslel na tím, jestli není něco v návrhu špatně. Zde není prostor na nějaké experimenty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #47 kdy: 14.09.2021, 13:11 »

A úplně nejvíc mě rozčilují řeči o šetření peněz zákazníka omezováním bezpečnosti a nebo komfortu elektroinstala ce.

V tomto případě je otázkou, kde je hranice toho „omezení bezpečnosti“. Je to opravdu vynechání pospojení v případě, kdy na pospojovaném zařízení chybí (od výrobce) bod připojení nebo není kam připojit (přístupná vodivá část, popř. vodivá část přítomná v koupelně)?

Ano, lze použít redundantní ochranný vodič (jedná se v tomto případě vůbec o ochranu místním doplňujícím pospojováním?). Stejnou úvahu však můžeme mít i při použití proudového chrániče. Nebylo by také vhodné pro obvody koupelny dávat do série dva proudové chrániče? To by také přeci značně zvýšilo bezpečnost.

Instalace provedené dle nových standardů jsou oproti starším instalacím mnohem bezpečnější, stačí vyjmenovat např. riziko použití PEN, hliníkových vodičů, více kovových předmětů, absence proudových chráničů atd. I tak má pospojení (př. zdvojení PE) své opodstatnění, obzvlášť, když bojler v koupelně není zapojen přes proudový chránič (což normy dovolují, jak již bylo zmíněno),  nebo při rekonstrukci starších instalací.

Samozřejmě bych vodič pro pospojení navrhl také, i pokud by bojler byl zapojen přes RCD. Právě z důvodu uvedených nízkých cenových nákladů tohoto řešení. A určitě tedy ne průřezem 10 mm2.

Dle bezpečnostních příruček je samozřejmě nejlepší odstranění rizika, tzn. elektrický ohřívač vůbec nepoužívat, nebo ho alespoň nedávat koupelny, což ale v řadě případů realizovat nelze.

Doplňující otázka:

Existuje vůbec bojler určený výrobcem do zóny 1?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #48 kdy: 14.09.2021, 14:31 »


K bojleru...jak už tu bylo uvedeno, v životě by mne nenapadlo nenaprojektova t pospojení do prostorů koupelny a to buď vše samostatně z MET (vana, sprchový kout, topná soustava, ventilační potrubí atd. atd.) a nebo ze samostatné svorkovnice instalované na hranici koupelny, dále do prostorů technických místností, ke stožáru STA, k multimediální skříni a datové skříni RACK, ke kovovým pracovním stolům atd. atd.

V žádném případě jsem nechtěl zpochybňovat pospojování vodičem PE v koupelně,  jako paranoiu  jsem měl na mysli spíš ten průřez PE 10-16mm2, případně dvojité pospojování
Jedna věc je, že nemalé procento staších  boilerů bude mít unikající proud  více než 10mA a druhá věc jestli je to podle výrobce ok a nebo by to hodnotil jako závažnou poruchu.
Bytelné pospojování a zemění současně s absencí RCD dovolí takový spotřebič dále provozovat při zachování provozní spolehlivosti a slušné bezpečnosti.
Když bychom se se podivali  na ten boiler blíže,  bylo by možná vidět, že  nádoba někde rosí, vytváří se vodivé cestičky v místech kde skapává voda a usazuje se  vodní kámen, nebo často chybí spodní víko které zakrývá elektroinstala ci a v teplém a vlhkém prostředí tam kondenzuje  voda. Nepovažuju to za normální provozní stav ale za poruchu. Chránič vybaví - a lidi nadávají ale pospojování to vyřeší. Ta výjimka na použití RCD pro pevně připojený boiler je české specifikum? Co boiler který se připojuje do zásuvky? tam RCD být musí. nevybavuji si žádný výrobek (boiler),  který by neměl svorku na pospojování. Nicméně  se obávám že  nějaký takový na trhu být může (trh má totiž neviditelné ruce:-) )
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #49 kdy: 15.09.2021, 18:48 »

10mm2 vodič má cca pouhé 3mm v průměru, není to rozhodně nijaký obr, nechápu zděšení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #50 kdy: 15.09.2021, 19:23 »

10mm2 vodič má cca pouhé 3mm v průměru, není to rozhodně nijaký obr, nechápu zděšení.
Nikdo by zajisté nebyl zděšen použitím opalovacího krému faktoru 50 ve skleníku. Otázkou je, proč by se měl použít. Rozbitá okna skleníku po krupobití určitě není relevantní důvod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #51 kdy: 15.09.2021, 19:39 »

Boilery, které nemají vnější svorku na pospojení jsou např. od moravské firmy W-term.

 Nevidím ovšem důvod, proč by se nedala použít např.AB svorka na vstupní/výstupní trubce boileru, která je  kovová a velice dobře spojená svařením s tlakovou nádobou.

Dále je uvnitř zemnící šroub na kterém jsou pospojeny PE vodiče od přívodní svorkovnice, top. tělesa, termostatu, tepelné pojistky, nádoby, příruby a pláště. Šroub je dostatečně dlouhý, neměl by být problém přidat ještě jednu mosaznou matici a dvě podložky. Je to bod určený k propojení zemního potenciálu, takže by neměl být problém ani legislativně. Přidaný vodič CY nebo CYA o průřezu 4mm2 se vejde do průchodky s přívodním kabelem, žádnou další díru netřeba vrtat.

 Místní pospojení považuji stejně jako Honza F. za velice spolehlivé, trvale funkční a bez potřeby ho často zkoušet, za jednu z nejlepších ochran, kterou lze udělat v koupelně, prádelně a jiných podobných místech v domácnosti. O průmyslu tady nehovoříme, tam je nezbytné.

Tak nějak nechápu, proč se v Čechách a na Moravě dnes ze všeho dělá problém. Jednoduché věci dělají složitými úředníci, normotvůrci a právníci! Proč se o totéž snažíme sami?

10mm2 vodič má cca pouhé 3mm v průměru, není to rozhodně nijaký obr, nechápu zděšení.

Průměr samotného vodiče 10mm2 je spíše 3,6mm, s izolací kolem 5mm, jako uzemňovací přívod do koupelny správně, dále rozdělit a k boileru a zásuvkám zejména z mechanických důvodů vidím jako optimální tu 4mm2.

Nikdo by zajisté nebyl zděšen použitím opalovacího krému faktoru 50 ve skleníku. Otázkou je, proč by se měl použít. Rozbitá okna skleníku po krupobití určitě není relevantní důvod.

Lidičky nepřehánějte, když to tady čte laik, kterému to alespoň trochu myslí, musí nabýt přesvědčení, že všichni elektrikáři jsou blázni.



P.S. Tím se ovšem nezastávám různých kutilských, neřemeslných zvěrstev, která dělají také někteří rádoby kolegové.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #52 kdy: 15.09.2021, 19:50 »

Lidičky nepřehánějte, když to tady čte laik, kterému to alespoň trochu myslí, musí nabýt přesvědčení, že všichni elektrikáři jsou blázni.
Přehnaný je právě ten CY 10 ZŽ k boileru. Když ho tam někdo dá dobrovolně, tak ať tam je. Vyžadovat ho ovšem nelze. Maximálně může být důvod pro místní doplňující pospojování a pro něj plně postačuje například CY 2,5 ZŽ v husím krku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #53 kdy: 15.09.2021, 20:23 »

Jak jsem to tam napsal já? 10 jen jako přívod do koupelny, dále pak doporučuji 4 a to ze tří důvodů, je dostatečně pevná, je o stupeň silnější než standardní přívod k zásuvkám a k boileru a je zároveň ještě manipulovateln á. Tedy je ve všech parametrech dostatečná.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: 1 2 [3] 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu připojit na přívod ještě proudový chránič, když už je provedena ochrana bojleru pospojením?
 Jak ma byt spravne uzemneny bojler pokud mam vodovod v plastu?
 Poradíte mi schéma zapojení bojleru na nízký tarif?
 Musí být boiler připojen přes vypínač?
 J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
 Jak zapojit stykač
 Blokujete bojler 8 nebo 20 hodin denně?
 Čím může být způsobena nefunkčnost blokování bojleru?
 Má 120 l boiler v rodinném domku běžet na noční proud nebo na běžný tarif?
 Poradíte mi jak připojit bojler Perla do sítě?
 Proč je v bojleru někdy studená voda a jindy ne?
 Proč bojler ukazuje teplou vodu a teče studená?
 Jak co nejefektivněji boiler zapojit tak, aby voda byla vždy teplá?
 Nemáte někdo zkušenosti z kotlem a bojlerem SLME 200 firmy ACV?
 Co je ekonomičtější? Bojler 230/400V nebo prutokový ohřívač?
 Jsou podle vás kvalitní a spolehlivé brojlery Tatramat?
 Jakou může mít průtokový ohřívač AEG DDLE poruchu, když nejede?
 Lze připojit boiler doplňkovým pospojováním k zásuvce s vestavěným fíčkem?
 Může poškodit přijímač HDO ovládání cívky z jiné fáze, než L1?
 Proč studený boiler vyhazuje fíčko?
 Jak správně zapojit topnou spirálu 3x230V/400V, aby měla max. výkon?
 Musím pospojovat bojler ve sklepě?
 Kde mohu sehnat schéma zapojení blokování akumulačního spotřebiče (boileru)?
 Musí být pospojen boiler, který není v koupelně?
 Je možné zapojit bojler (160l) přes zásuvku?
 Jak optimálně zapojit bojler na chatě?
 Musí být průtokový ohřívač připojen přes proudový chránič?
 Jak správně prodloužit přívod k bojleru?
 Mohu do bojleru Mora namontovat spirálu místo 2kW 3kW?
 Mohu umístit průtokový ohřívač přímo do sprchového koutu?
 Může se zapojit bojler do zásuvky?
 Proč mi špatně odpadá bojlerové relé?
 Je termostat s tepelnou pojistkou dostačující jištění k topné spirále u bojleru?
 Co s bojlerem s 3 zničenými topnými telesy za 6 mesicu?
 Použili byste 21kW průtokový ohřívač pro byt 2+1?
 Jakým způsobem řešit nedostatek ohřáté vody v bojleru při HDO jen 8 hodin?
 Je možné umístit v koupelně nad sebe bojler a plynový kotel?
 Jak změřim tělesa bojleru jenž po několika dnech uhořívají?
 Lze nahradit třífázový průtokový ohřívač jednofázovým?
 Lze nově instalovaný el.bojler /2kw/ napájet ze zásuvk.okruhu s jističem 16A?
 Jaká je hodnota rezistoru u boileru Tatramat EOV 121?
 Je požadavek připojení bojleru přes zásuvku/vypínač doporučením nějaké ČSN?
 Dle jakých parametrů vybrat průtokový ohřívač sloužící pouze pro dřez v kuchyni?
 Je možné umiestniť prietokový ohrievač priamo na sprchovú batériu?
 Jak se vypořádat s druhým bojlerem v bytě?
 Může se poškodit bojler po nárazu?
 Proč u bojleru stále odpadává kontakt od termostatu?
 Proč bojler v noci bliká ?
 Proč nefunguje spínání dvou bojlerů pomocí relé, když stykačem fungovalo?
 Mám zvolit na chatu bojler nebo průtokový ohřívač vody?
 Proč bojler nahřívá na polovinu?
 Jaký typ ohřevu vody zvolit na chatu?
 Existuje úsporné relé k bojleru ?
 Může být u bojleru místo sporákové kombinace pouze trojpólový vypínač?
 Jak zajistit aby bojler spínal ohřev,jen když sepne NT?
 Jak vypočítat příkon topné spirály?
 Proč bojler vyhazuje proudový chránič když se zapne nízká sazba?
 Proč mi teče z bojleru studená voda, když náhle pootočím kohoutkem?
 Nefunguje ohřev vody - je problém v boileru, instalaci nebo v HDO spínači?
 Musí mít každý boiler vlastní stykač?
 Je vypínač bojlera správne zapojený??
 Jak se chová bojler s topnými tělesy přímo ve vodě?
 Proč bojler vyhazuje proudový chránič, přestože před tím několik hodin v běžel?
 Mohu bojler připojit přes zásuvku?
 Proč bojler po připojení pouze PE vodičem vybaví proudový chránič?
 Co je příčinou pravidelného odpojování bojleru po dvou dnech?
 Ako zapojit bojler podla schemy?
 Je ekonomické připojit dva bojlery v sérii?
 Jak zapojit bojler?
 Jak opravit vyskakující tepelnou pojistku u bojleru Dražice?
 Jaký zvolit průtokový ohřívač na chalupu?
 Lze nainstalovat elektrický ohřívač vody Ariston Velis nad vanu?
 Pokud bojler nespíná, je vadný stykač nebo HDO?
  Je možné uložit elektrický bojler pod vanu?
 Může být bojler poblíž domovního rozvaděče?
 Jaké máte praktické zkušenosti s volbou objemu bojlerů?
 Je zapojení stykače blokování bojleru, který je stále pod napětím správné?
 BASTL: Pokud nový bojler na nn nespíná, je třeba elektrikář?
 Mohu občas porušit podmínky dodavatele a sepnout bojler ručně ve vyšší sazbě?
 Proč pod topným tělesem bojleru Ariston velis evo kondenzuje voda?
 Je vhodnější spínacími hodinami rozpojovat vodič HDO nebo bojler spínat přímo?
 Jde u sazby D25d připojit 30l bojler i přes zásuvku nebo to musí být napevno?
 Nešel by dražický bojler napájet z fotovoltaiky přímo, bez střídače?
 Pokud bojler s detekcí HDO spíná jindy než hodiny jde o chybu nebo záměr?
 Je možné zapojení dvou bojlerů na jeden dvoukontaktni stykač?
 Jak zjistím, že je nefunkční stykač k bojleru či zda je špatně zapojený bojler?
 Co vše v koupelně pospojovat?
 Mohou být v koupelně umístěny rozbočné krabice?
 Kam připojit přívod pro sprchový kout ?
 Jak zapojit el. instalaci v koupelně?
 Kolik a jakých spotřebičů mohu v koupelně připojit na společný obvod?
 Je nutné, aby topný žebřík v koupelně s topnou tyčí měl samostatnou zásuvku?
 Jaké má být bezpečné osvětlení nad umyvadlem?
 Jak připojit skříňku v koupelně na hnědý, modrý a zelený?
 Může být pračka umístěna v zoně 2 (v koupelně)?
 Je možné zapojit elektrokotel v koupelne nad vanu v zone 0?
 Kde moze byt zasuvka v blizkosti drezu?
 Je možné zapojiť bojler umiestnený v kúpelni na spínacie hodiny v zásuvke?
 Aký ističochránič (s akou charakteristikou) použiť na zásuvky v kúpeľni?
 Může se koupelna připojit 4 (5) žilovým kabelem?
 V jaké výšce mohu umístit vypínač u umyvadla?
 Může být světlo naproti sprše?
 Může být přímotop umístěn vedle umyvadla?
 Jak mám jako údržbář reagovat na průtokový ohřívač ve sprše?
 Vyhovuje normě zásuvka v blízkosti kuchyňského dřezu?
 Nakolik jsou nebezpečné spotřebiče v koupelně?
 Musí být v koupelně skutečně samostatný zásuvkový obvod?
 Jak blízko může být kombinovaný otopný žebřík od vany?
 Je možné vodiče PE propojit pod vanou nebo opravdu musí být krabice na stěně?
 Opravdu je nutné použít v koupelně zásuvky s IP44?
 Lze použít průtokový ohřívač na dřezovou baterii do koupelny?
 Co vše musí být připojeno na ochranné pospojování v koupelně?
 Lze instalovat vodovodní baterii s el. ohřevem do sprchového koutu?
 Proč nemohu mít 230V bodovky nad sprcháčem v koupelně?
 Je infrazářič s krytím IP24 vhodný také do koupelny?
 Lze připojit topnou tyč s pevný vývodem v zóně 2?
 Lze zásuvku umístit přes roh nad umývací zónou?
 Za jakých okolností by šel umístit topný žebřík do zóny 2?
 Může být sušička prádla v koupelně v zóně 2?

Aktuální slova KUTIL (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 24 dotazů.