Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Mozu sa chranice AC pouzit v celom dome?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mozu sa chranice AC pouzit v celom dome?  (Přečteno 33051 krát)
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #72 kdy: 16.09.2021, 23:58 »

Zacina to tu vyzerat ako sutaz o najprisnejsieh o revizneho technika, kto oznaci cim viac instalacii za neschopnych bezpecnej prevadzky, vyhrava.  Posobi to dojmom, ako ked pravnici debatuju o vyklade nejakeho paragrafu, 3 pravnici maju 6 pravnych nazorov.
Do reviznej spravy nepatria subjektivne dojmy, patri tam vysledok merania, v tomto pripade chranica. Ak AC vyhovie na vypinaci cas a rezidualny prud, moze tam byt akurat odporucanie na zvysenie bezpecnosti vymenou za AC.
Ono totiz vsetko ma dve strany :
pozadovat od realizacnej firmy na vymenu AC - > A na jej naklady moze skoncit aj opacne, nezaplatenim za zmatocnu reviznu spravu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #73 kdy: 17.09.2021, 05:53 »

Nechápu a naposledy reaguji.

To, že jsou tyto AC chrániče použity v rozporu s návodem výrobce, což lze bez problému doložit návody jednotlivých výrobců (ne jednoho, všech),  včetně výrobkové normy na AC chrániče, vám nestačí?
Všude se zcela jasně píše a na každém školení upozorňuje na to, že AC nepatří tam, kde mohou být ovlivněny DC pulsními proudy, což v bytové výstavbě je dnes zcela běžné díky mnoha zcela běžně používaným spotřebičům. V každém z těchto návodů, například OEZ, Eaton se jasně píše, že DC proudy mohou být příčinou jejich opožděné reakce, nebo dokonce nefunkčnosti.
I opožděná reakce může znamenat smrt nebo úraz. Právě proto se měří vypínací časy a podobně. Nechápu co je na tom nepochopitelné a také nechápu proč se tomu názoru bráníte. Neznám RT, který by s AC v domácnosti nikdy neměl problém při prvním měření (opakovaná byla zpravidla OK) ALe to je právě to jejich bezpečnostní riziko.

Zkuste si nějakou běžnou domácnost změřit  podivej  tečka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #74 kdy: 17.09.2021, 07:50 »

Teď se zeptám já.

Proč se provádějí revize?

Neviděl jsem v poledních cca 2-3 letech instalaci s AC chrániči tam, kde byla projektová dokumentace. Nasazování těchto chráničů je doménou instalací, prováděných bez projektů a tedy je jejich nasazení rozhodnutím elektrikáře, který to provádí bez dokumentace. Většinou nechodí na školení a dělá to tak už dvacet let a nikdo si nestěžoval. Pokud něco zlepší, tak jen proto že to někde od někoho slyšel. Často mi pak volají lidé, že jim ten člověk už nebere telefony a že nevědí co s tím.

Dle názoru některých na zdejším fóru je tedy v pořádku, když RT přijde provádět výchozí revizi a za AC chráničem najde na popsaných okruzích například indukční varnou desku, nebo sušičku, o kterých se v návodů výrobců chráničů vysloveně píše, že  mohou ovlivnit, nebo úplně zrušit jejich důležitou bezpečnostní funkci? Ok, taky názor a jasný signál vašemu okolí a lidem zde na fóru.

Tedy ti RT kteří mě zde spílají, dobrovolně převezmou na sebe odpovědnost za něčí dle mého názoru neodborné rozhodnutí a klidně se podepíšou pod to, že je AC chránič instalovaný v rozporu s výrobkouvou normou a návodem výrobce. Tedy lze tuto instalaci bezpečně provozovat  podivej
Dommnívám se, že v případě problémů by mne poslal do tepláků právník z prvního ročníku. To ovšem neznamená (už jsem to zde i psal) že všechny AC chrániče budou v podobné instlaaci špatně. Bojler, vodárna a mnoho dalších podobných okruhů, lze v souladu s návody výrobců, provozovat i s AC chráničem (raději to pro některé opakuji)

Ale v pohodě. Toto je můj názor a stojím si za tím, že mě ušetřená stokoruna nějakého elektrikáře, který možná ani rozdíl mezi AC a A nezná, nestojí za to, abych riskoval zdraví a životy těch, kteří mne na revizi pozvali a očekávají ne papír bez hodnoty, ale zprávu o tom, jestli jsem objevil nějaká rizika nad povolený rámec, nebo mají instalaci bezpečnou. Nemluvě o mé právní zodpovědnosti, kdy cena takové revize nepokryje ani základní konzultaci s právní kanceláří, natož případný soud.

Volba cesty je na každém z nás. Všechno podstatné jsem už řekl a nikomu svůj názor nebudu vnucovat. Každý je zodpovědný sám za sebe, tedy jen za své činy a svá rozhodnutí. Moje rozhodnutí je zde doufám zcela jasně formulováno.
Píši to i s vědomím toho, že ti co stojí pouze o co nejlevnější papír, mne na revizi nezavolají (tímto jim děkuji). Naopak se mi ozvou ti, co jim na bezpečnosti skutečně záleží a chtějí, abych v souladu s předpisy byl tím, kdo jejich instalaci zkontroluje a pokusí se vyhledat všechna případná rizika, která přesahují společensky nastavenou hladinu rizik.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #75 kdy: 17.09.2021, 11:24 »

Sorry pane Fraňku, tohle co tu píšete jsou obecné řeči. Moje (a pana Havliše, který se ke mně připojil) otázka byla, co konkrétního napíšete do revizní zprávy, jak v revizní zprávě odůvodníte negativní stanovisko.
Představte si laika investora, který zadá projekt, obdrží jej (s AC) a elektrikář jej odmítne zrealizovat, protože AC. Nebo jej zrealizuje přesně podle projektu a RT vydá negativní stanovisko protože AC.  Instalace provedena, nelze ji provozovat, vznikla škoda, někdo ji musí zaplatit. Kdo? Investor?  Proč, má projekt s razítkem od odborně způsobilé osoby. Projektant? Elektrikář? Kdo z nich? A jsme ve sporu a u těch Vámi zmiňovaných právníků.
Takový spor můžete vyhrát a požadovat nápravu na účet někoho jiného pouze pokud máte v ruce pokud možno neprůstřelné důkazy. Porušení právního předpisu toho a toho případně normy té a té článek ten odstavec ten, tedy je třeba konkrétně uvést, co je porušeno. Teprve pak lze požadovat nápravu, ne na základě konstatování že by se mělo a že je podle mne správné.......
Proto mne zajímalo, co (jaké konkrétní vyjádření) byste při výchozí revizi uvedl jako nedostatek instalace, když bude AC. Do revizní zprávy s Vaším razítkem....
Zajímá mne to pořád.
Protože pokud RT svoje rozhodnutí řádně odůvodní (a soud to uzná),   je velmi pravděpodobné, že škodu zaplatí projektant. Pokud ne a instalace nebude kvůli jeho rozhodnutí zprovozněna, může se klidně stát, že on bude tím plátcem......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #76 kdy: 17.09.2021, 11:38 »

ad fény - přesně tento typ ze Zlatníku Ostrava jsem měl na mysli, to co píšete je samozřejmě pravda, stejnosměrný proud je tam malý...

Jenže já to píši úplně jinak. Starší provedení v sobě nemělo vůbec žádnou diodu, ani můstek, takže tam nebyla stejnosměrná složka vůbec! Motorek je přímo na síťové napětí a topná spirála má 350W a je tam pouze spínač, kdy lze ohřev jen vypnout nebo zapnout. Relativně malý počet přístrojů z poslední výroby byl osazen spínačem 1/2 - 0 - 1, kdy provoz na"1/2" byl přes diodu -  tam byla stejnosměrná složka vlivem jednocestného usměrnění poměrně silná. Naopak všechny dnešní fény využívají dvoucestné nebo můstkové usměrnění pro provoz motorku ryze stejnosměrného a zapojeného v serii s částí topné spirály.

problém je, že ta instalace prošla počátkem 90. let asi revizí a dům kolaudací ...

 Pokud byla instalace dle tehdejších požadavků v pořádku, nelze nic namítat, zastaralá ale byla, přímo fousatá, to nelze popřít a kolaudace mnohdy probíhala zejména podle toho jak dobré bylo připravené občerstvení. Ještě k revizím z doby dávné, když Pán Bůh dal - vlastně ne, Velká Strana dala - tak byla kladná revize i na přívod do bytu tvořený dvěma vodiči v zelené izolaci, kde na jednom byla nalepena na koncích červená Izolepa z papírnictví (tehdá u nás ještě nebyly barevné plastové izolace),  což znamenalo, že se jedná o fázi.

Na internetovém fóru je strašně jednoduché si hrát na Mirka Dušína ...

To já nedělám, musíte lépe číst a také si pamatovat komu odpovídáte, pokud jste si nevšiml, tak zde jsem se věnoval pouze technické stránce věci, to byste možná měl napsat někomu jinému!

P.S.Při použití citace je třeba vlastní příspěvek psát až za  [/q...e],  jinak ho umístíte do citace, čímž vznikne docela nepřehledná situace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #77 kdy: 17.09.2021, 12:10 »

Sorry pane Fraňku, tohle co tu píšete jsou obecné řeči. Moje (a pana Havliše, který se ke mně připojil) otázka byla, co konkrétního napíšete do revizní zprávy, jak v revizní zprávě odůvodníte negativní stanovisko.

Zajímá mne to pořád.

Mě to zajímá taktéž, již od příspěvků č.36.

Zajímavé by bylo počtení v takové RZ, pokud tedy byla někdy vystavena p. Hudcem, p. Horským anebo p. Fraňkem.

Na druhou stranu p. Franěk si zaslouží uznání, protože jako jediný měl snahu nám to vysvětlit.


Rozdíl např.v 25/2 AC, A je stokoruna, tj.krabička cigaret, či dvě plzně v hospodě, při životnosti instalace 50let je to šest haléřů za měsíc.
Při deseti chráničích pak 60h/měsíc.
O čem se tady vůbec diskutuje.

To je sice pravda ale nijak to nesovisí s váším výrokem, respektive nedá se to uplatnit v RZ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #78 kdy: 17.09.2021, 12:11 »

To já nedělám, musíte lépe číst a také si pamatovat komu odpovídáte, pokud jste si nevšiml, tak zde jsem se věnoval pouze technické stránce věci, to byste možná měl napsat někomu jinému!
Omlouvám se za špatné použití citace,  to s Mirkem Dušínem nebylo na vás, spíš takový obecný povzdech. Chápu důvody, snahu odpovědných lidí  dělat práci co nejlépe.
S tím fénem jsem to bral jako příklad, že nejdříve se objeví nějaké technické řešení ,  po nějaké době si lidé všimnou že  přináší určité problémy, následuje vývoj produktu který problém odstraní a po určitých ykušenostech z praxe se to nějak odrazí v normách, případně v doporučení výrobců. To je běžný životní cyklus inovací. Bezpečnostní standardy se stále vylepšují, proto říkám, že brzo přijde doba kdy mnohde bude třeba RCD B. MOžná jsou ty příklady dotažené z dnešního pohledu ad absurdum ale nikdo není prorokem let příštích. (taková domácí vodárna s frekvenčním měničem to není žádná vzácnost a tam se musí počítat se schopností reagovat na DC složku i vyšší kmitočty )
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #79 kdy: 17.09.2021, 12:23 »

Když se napíše do RZ jako závada chránič AC ,    musí se také napsat to "B"...
Podle kterého článku  a jaké normy!
To bych rád slyšel a rád se doučím? (občanská výstavba)

(Třeba Zdravotnictví to má, už v normě min. typ A)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #80 kdy: 17.09.2021, 12:48 »

Což takhle 5-53, je  to v ní hezky včetně obrázků jak pracovního, tak reziduálního průběhu proudu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #81 kdy: 17.09.2021, 13:13 »

Tak já jsem za poslední 2 roky, nenašel v rozvaděčích v RD a v bytech chránič AC, ale vždy A. Je fakt že sem toho moc neměřil, protože mě tento sektor práce moc nezajímá, ale chránič AC tam prostě nebyl. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #82 kdy: 17.09.2021, 13:15 »

Což takhle 5-53, je  to v ní hezky včetně obrázků jak pracovního, tak reziduálního průběhu proudu.

5-53 je jaké si všeobecný výpis možných ochran včetně FI,AFDD, hlídačů izolace, monitorovací relé a pod....
Podle této normy nemůžu napsat do VRZ rodinného domu, že AC chránič je ohromná závada!! tanecek

PS:
Jsem pro nasazování min A chráničů, tady se bavíme o článku normy, podle které je AC chránič závada ohrožující život a instalaci pustit do provozu!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #83 kdy: 17.09.2021, 13:55 »

Tak zjednodušeně.
RT se podepisuje pod to, že ochranný prvek vypne včas.
2000-1 obsahuje obecné požadavky, že prvek má býti správně zvolen
5-53 nám říká kdy jaký prvek reaguje, obdobně návody výrobců
RT u všeobecné zásuvky může v dnešní době těžko předpokládat, že bude sloužit pouze pro odporovou zátěž, tak zvolí v souladu s oprávněným zájmem zákazníka způsob jak předejít riziku
Stejně tak se za pár let budeme bavit o A vs.B.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #84 kdy: 17.09.2021, 21:11 »

To, že majú chrániče za úlohu odpájať vadné (nerevidované) spotrebiče v zásuvkách pre laikov beriem,..
No žeby mali ostať v dobrej kondícii aj preto aby spoľahlivo vypínali nebezpečné dotykové napätia,?..tak toto už neberiem...
To jak by som priznal, že život laika má vyššiu cenu jak život zamestnanca...


A čo sa týka typu osadených PCH, tak jak revizák neriešim riadenie rizík na základe ktorého bol vykonaný výber ochranných zariadení...to to mi neprináleží, a na túto zodpovednosť nechávam vo VR miesto na podpis projektantovi. .
Pri bežnej revízke zas postupujem podľa 6tky a overujem parametre PCH... ich výmenu ale ničím nepodmieňujem, max. tak odporučím vylepšenie..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #85 kdy: 17.09.2021, 21:35 »

RT se podepisuje pod to, že ochranný prvek vypne včas.
2000-1 obsahuje obecné požadavky, že prvek má býti správně zvolen
5-53 nám říká kdy jaký prvek reaguje, obdobně návody výrobců
RT u všeobecné zásuvky může v dnešní době těžko předpokládat, že bude sloužit pouze pro odporovou zátěž, tak zvolí v souladu s oprávněným zájmem zákazníka způsob jak předejít riziku.

A to je vše?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #86 kdy: 18.09.2021, 07:43 »

A to je vše?
Ano, tato argumentace mě stačí, považuji ji za dostatečnou.
Každý RT má svoje mantinely, pro onu v dnešní době nově budovanou fiktivní zásuvku obecného použití v bytě se budeme pohybovat v relaci od názoru "TN-C stačí, nějak se to napíše na rozšíření stávajícího po vyžadování chrániče typu B.
Já bych ji bez jakéhokoli chrániče nepustil, no a jelikož AC a A jsou téměř stejně drahé, navíc pro nasezení Áčka hovoří např.ona konstrukce z mého před.příspěvku, tak dám Áčko.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #87 kdy: 19.09.2021, 08:12 »

Já bych ji bez jakéhokoli chrániče nepustil, no a jelikož AC a A jsou téměř stejně drahé, navíc pro nasezení Áčka hovoří např.ona konstrukce z mého před.příspěvku, tak dám Áčko.
Kus odbočím,..môže RT v Česku v revízii aj projektovať konkrétne zmeny v EI, alebo môže len všeobecne navrhovať vylepšenia? ?...
Napr. ..."odporúčam na základe novej PD...."

Ide mi o to, že keď RT navrhne v EI dajakú (hocijakú) zmenu, tak či konkrétny návrh tej zmeny už neprislúcha len projektantom.. .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #88 kdy: 19.09.2021, 12:11 »

To, že jsou tyto AC chrániče použity v rozporu s návodem výrobce, což lze bez problému doložit návody jednotlivých výrobců (ne jednoho, všech),   včetně výrobkové normy na AC chrániče, vám nestačí?

Dle názoru některých na zdejším fóru je tedy v pořádku, když RT přijde provádět výchozí revizi a za AC chráničem najde na popsaných okruzích například indukční varnou desku, nebo sušičku, o kterých se v návodů výrobců chráničů vysloveně píše,  že  mohou ovlivnit, nebo úplně zrušit jejich důležitou bezpečnostní funkci? Ok, taky názor a jasný signál vašemu okolí a lidem zde na fóru.

Tedy ti RT kteří mě zde spílají, dobrovolně převezmou na sebe odpovědnost za něčí dle mého názoru neodborné rozhodnutí a klidně se podepíšou pod to, že je AC chránič instalovaný v rozporu s výrobkouvou normou a návodem výrobce. Tedy lze tuto instalaci bezpečně provozovat  podivej

Spílají zřejmě oprávněně. podivej

Tvrdíte, že nasazování proudových chráničů typu A je v bytové výstavbě standard. Odkazujete se při tom zejména na návody od výrobců. O co také jiného, když v aktuální ČSN problematika řešena není.

Letmo jsem prohlédl technické informace jednoho nejmenovaného výrobce. V návodu k použití se o uvedené problematice nepíše vůbec nic a je dokonce univerzální (tzn. bez ohledu na typ chrániče). V katalogu je jasně napsáno, že se chránič může používat v bytové výstavbě a žádné další podmínky tam uvedeny nejsou.

Ano, je tam napsáno, že chránič mohou vyřadit stejnosměrné reziduální proudy. To je ale napsáno i u chrániče typu A. Tak co si má člověk o tom myslet.

Výrobková norma je primárně určena pro výrobce chráničů. Opět je velmi sporné poukazovat na tento standard, pokud uvedené informace nejsou obsaženy v průvodní dokumentaci výrobku. Možná tak při právním sporu s výrobcem chráničů. Do toho se ale nikdo asi pouštět nebude, že? (Uvedenou normu jsem nečetl a předpokládám, že jsou tam uvedeny pouze obecné informace vztažené k vlastní bezpečnosti výrobku.)

Různé produktové informace, sborníky ze seminářů výrobců jsou často naředěny marketingovými údaji a jako takové (dle mého názoru) nenahrazují normy nebo oficiální návody k použití, které samozřejmě musí mít také nějaké náležitosti. Málokterý výrobce to vyřeší tak, že chrániče AC vůbec nevyrábí.


* RCD-A.jpg (42.35 KB, 932x201 - prohlédnuto 103 krát.)

* RCD-AC.jpg (34.71 KB, 917x202 - prohlédnuto 120 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #89 kdy: 19.09.2021, 16:03 »

Keď nevypne AC, A či B, a do PE spotrebiča potečie dajme tomu hoci aj 1A s DC zložkou, tak jaké nebezpečné Ud bude na kostre spotrebiča?..
Dôrazná obhajoba Áčka musí mať predsa pre elektrikára aj dajaký relevantný, a to myslím naozaj normovo-technický dôvod..

Realny fakt, že chránič s vysokou pravdepodobnos ťou vypne rýchlo pri dotyku na 230V ja nijak zpochybňovať nemienim, no pre mňa jak elektrikára je táto skutočnosť dobrá tak akurát do úrazovej štatistiky...
Ale jaký je asi tak ten skutočný dôvod chráničov v zásuvkách len pre laikov..?


Podľa môjho je chránič správne podľa normy len jeden z doplnkov ochranného opatrenia automatické odpojenie od zdroja (poistka, istič),  a má vypínať len unikajúce prúdy do dohodnutej hranice,..ktorá je výrazne nižšia jak In predradeného istiaceho prvku (FU, FA)..

Napr. do hranice 30mA, keď sú nerevidované spotrebiče a EI v užívaní laikmi už síce nevyhovujúce, ale ešte nie bezprostredne nebezpečné...
Alebo v revidovaných prevádzkach, kde vplyvom nebezpečných VV môže dochádzať k poklesu Riso...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mohu využít u třífázového chrániče pouze jednu fázi?
 Před jaké přístroje se používá proudový chránič typu G ?
 V jakých případech je praktické použít chránič s DPN?
 Může stejnosměrná složka proudu ovlivnit funkci proudového chrániče?
 Proč došlo k zásahu proudem a chránič nereagoval?
 Je možné, 30mA chránič přívodu velké budovy vybavoval i bez poruchy spotřebičů?
 Preco odbavuje prudovy chranic pri spojeni PE s N?
 Aký má význam spájanie vodiča PE s uzemnením za prúdovym chráničom?
 Dal by se proudovy chranic pouzit misto jistice?
 Prečo výpadne prúdový chránič ak objekt je bez napetia?
 K jakému účelu se v RD používá prudový chránič s vybavovacím proudem 0,1A?
 Čo sa udeje s chráničom, keď sa odpojí ochranný vodič PE v sieti TN-S?
 Jak je to vlasně s nutností od 1.2.2009 používat proudové chrániče!?
 Může mít několik proudových chráničů na výstupu společnou svorku N?
 Může být proudové přetížení chrániče důvodem k jeho vybavení?
 Proč mi vybavují všechny chrániče?
 Proč nevybaví chránič když se dotknu fáze koupelnového vypínače?
 Proč proudový chránič vypíná při spojení vodičů PE a N?
 Jak se dá vyzkoušet chránič, když po stisknuti tlačítka test nespadne?
 Naozaj nemá porucha v jednom obvode trojfázového ističa ovplyvniť ostatné?
 Co říkáte proudovému chrániči "home made"?
 Proč mi spínané zdroje vyhazují proudový chránič?
 Vyrába sa prúdový chránič s automatickým zapnutím?
 Které normy ČSN řeší používání proudových chráničů?
 Chápem správne ako funguje prúdový chránič?
 Co vybaví dříve, jistič nebo proudový chránič?
 Je možno použít selektivní proudové chrániče ke splnění požadavků na ochranu?
 Je nutné předjistit proudový chránič?
 Jak bude reagovat proudový chránič na poruchu zařízení třídy II.?
 Proudový chránič bez nadproudové ochrany
 Môžu byť zapojene seriovo 2 fička za sebou ?
 Má nejaký význam centrálne FI, ak sú všetky nasledujúce obvody chránené 30mA FI?
 Je vhodné použít proudový chránič 30mA do zásuvky každé sítě?
 Jakou charakteristiku chrániče použít na obvod ledničky?
 Proč nevybaví proudový chránič když dostanu ránu?
 Může chránič vybavit u zařízení tř. ochrany II?
 Proč vypadává proudový chránič?
 Proč vypíná proudový chránič když k tomu nemá dle mého názoru důvod?
 Jak bezpečně použít proudový chránič v objektu s nulováním a TN-C-S?
 Bude dělat problém chránič při náhlém poklesu napětí?
 Kdy má proudový chránič chránit?
 Je testovacie tlačítko na 3F prud. chráničoch spoľahlivé?
 Lze použít zásuvkový proudový chránič v každé síti?
 Jak se orientujete v selektivitě proudových chráničů vy?
 Jaký proud do obvodu RCD pouští to jeho testovací tlačítko?
 Kdy lze považovat chránič za funkční?
 Je chránič 40/2/0,03 před jističem B16A/1 velká závada?
 Může být v bytové, jednofázové rozvodnici třífázový chránič?
 Musí proudový chránič odpínat všechny pracovní vodiče?
 Jaká je požadována doba odpojení pro koncový 1f obvod při Un na trafu 420V?
 Bude 4P chránič vybavovať ak bude na jeho vstupoch privedená rovnaká fáza?
 Je rozdíl mezi zapojením A a zapojením B proudových chráničů?
 Je proudový chránič vadný, když nevybaví při spojení fází?
 Proč vybavuje chránič při připojení VO?
 Proč padá občas proudový chránič, i když odpojím všechny jističe za ním ?
 Půjde 3F chránič i s jednou fází?
 Zabrání proudový chránič případné poruše a požáru na zařízení?
 Proč chránič vybavuje při spouštění spotřebiče s výkonem nad 2kW?
 Potřebuji proudový chránič?
 Bude proudový chránič správně fungovat s prohozením fáze a vodičem N?
 Kolik je nutné dát do rozvodnice sběrnic N při použití dvou chráničů?
 Proč proudový chránič vypne při výpadku elektřiny?
 Jak má být správně zapojený vývod z proudového chrániče ke svorkovnici?
 Víte, jak dopadne fíčko, když někdo vyrobí pohyblivý přívod s dvěma samci?
 Co si myslíte o třech jednofázových proudových chráničích na 3F přívodu?
 Když vybaví chránič, dojde k odpojení i N vodiče nebo se odpojí jen fáze?
 Jakou hodnotu A proudového chrániče zvolit při hlavním 25A jističi?
 Proudové chrániče (třetí, aktualizované vydání 2015)
 Jak funguje zapojení proudového chrániče v obvodech bez N pólu?
 Líbí se vám přednáška Štěpána Tyce o proudových chráničích?
 Bude v síti TN-C k něčemu proudový chránič do zásuvky?
 Ako pripojit za proudovy chranic po dvou dratech svetlo digestore zo zasuvkou?
 Proč do hlavního chrániče vede PEN a v podružném je jen N vodič?
 HAGER: 4-pólové proudové chrániče s nadproudovou ochranou
 Co se stane, pokud zapojím proudový chránič obráceně?
 Může proudový chránič vybavovat i když vůbec není pod napětím?
 Chcete si zopakovat druhy vyráběných proudových chráničů a jejich nasazení?
 Proč proudový chránič neochrání vždy?
 Aký typ chrániča zvoliť pre invertorové klimatizácie?
 Ucítí člověk koupajíci se v bazénu něco, pokud projde vybavující proud chrániče?
 Norma, která stanoví jištění RCD?
 EATON: Proudové chrániče - Aplikační příručka
 Může být příčinou vybavení proud. chrániče "zbytkové" napětí (proud) v rozvodu?
 PŘEDNÁŠKA: SCHRACK: Proudové chrániče jaro 2017
 Musí proudový chránič odepínat vodič N?
 Kam patří druhý stupeň SPD? Před nebo za chránič?
 Může stínění kabelů ovlivnit proudový chránič?
 Jak funguje třífázový proudový chránič?
 Je nezbytné testovat každý měsíc proudový chránič pomocí testovací tlačítka?
 Proč třífázový proudový chránič neodpojuje N?
 Princip funkce proudového chrániče
 Ako odmerať chránič RCCBs, type B+ v IT sieti?
 Vypíná chránič v sekundách nebo milisekundách?
 Z jakého důvodu nelze připojit proudové chrániče EATON k síti 3L+PE?
 Proč vybaví chránič při zapnutí spotřebiče mimo chráněný okruh?
 Mohu užít zásuvku s proudovým chráničem v síti TN-C?
 Jak čast revidujete přenosné proudové chrániče VY? Zda vůbec ...
 Naleznete výhody použití 3f chrániče v 1f přívodu?
 Mozem pouzit tri 1F chranice, kazdy pre inu fazu?
 Znáte chránič který vypíná pouze fázi (L)?
 Má proudový chránič typu A nějakou nevýhodu oproti AC?
 Je důležité kam u dvoupólového chrániče připojíme L a N?
 Proč LED žárovky nevybaví chránič při spojení N a PE?
 Prečo nevypne prúdovu ochranu v pripade neuzemnenia bodu rozdelenia?
 Je možné prúdový chránič uzemniť cez bleskoistku 150V?
 Od kdy se používal proudový chránič i jako hlavní vypínač?
 LIVE EATON: Proudové chrániče – uvádění omylů na pravou míru ŽIVĚ DNES od 13:00
 PODCAST: EATON: Proudové chrániče – uvádění omylů na pravou míru
 Jak funguje indukční deska a jaký typ chrániče vyžaduje?
 Může se použít kombinovaný chránič i pro další obvody?
 Jak je ovlivněn proudový chránič při opačném zapojení?
 Existuji nejake "rychlejsi" verze 30mA proudovych chranicu?
 Proč proudové chrániče nevypínají již při bezpečném proudu?
 RCBO3 kombinovaný proudový chránič s jističi
 Nemá někdo zkušenosti jestli nedělá problém chrániči (Hager A) indukční deska?
 Existuje nějaká norma, která určuje vzdálenost spotřebiče od ochrany?
 LIVE EATON: Základy k proudovým chráničům (Dotazy)
 Jaký je rozdíl mezi dražším a levnějším proudovým chráničem?
 LIVE EATON: Proudové chrániče podrobněji
 Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra)
 Čím ponorné čerpadlo vybavuje chránič, když ne unikajícím proudem?
 Jak velký ss. proud znecitliví chránič AC?
 Jaký je rozdíl ve značení chráničů 230/400 a 400/415?
 Má vliv na vybavování jističů proudový chránič vřazený mezi nimi?
 Lze za určitých podmínek použít jeden proudový chránič pro celý rozvaděč?
 Jak správně zapojit FI pro zásuvku 230V z přívodu zásuvky 400V?
 Znáte LMF - Proudové chrániče s nadproudovou ochranou?
 Proč vybaví proudový chránič při vypnutí stroje?
 Lze použít jen dvě fáze na třífázovém chrániči?
 Vybaví proudový chránič se spotřebičem TN-C tj. bez vodiče N?
 Mají smysl chrániče typu A pro světelné okruhy?
 KNIHA: Proudové chrániče a obloukové ochrany
 Ochrani prudovy chranic pred poruchou na vodici N "pred" chranicom?
 Před jakým typem závady chrání proudový chránič dřevostavbu?
 Na jakém principu funguje PRCD-S?
 Jaké hodnoty má mít chránič typu B?
 K čemu bude adapterový proudový chránič pokud dojde v objektu k přerušení PEN?
 Kde je u prudoveho chranica Legrand 079 65 svorka N?
 Jak se bude chovat jednofázový chránič na obdélníkový průběh napětí?
 Máte zkušenost s přesycením chrániče AC ?
 Kde nasadíte proudový chránič s automatickou sebekontrolou?
 Záhady domácností, tichý zabiják proudových chráničů a ...
 Co další ještě uživatel staré nulované elektroinstalace asi netuší?
 Jsou samostatná RCD charakteristiky AC větší zlo než jističe B10 za RCD char. B?
 Za jakých podmínek funguje chránič v síti IT?
 K čemu jsou proudové chrániče opravdu dobré?
 DOEPKE přichází na trh s novým proudovým chráničem pro tepelná čerpadla
 Proč proudový chránič změní své parametry vybavovacího proudu?
 Jak správně označit vodiče při zapojení více chráničů za jeden centrální?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu mít jednofázový přívod a třífázový proudový chránič?
 Mohu využít u třífázového chrániče pouze jednu fázi?
 Kdy musí být použit chránič typu S?
 Jaké zapojení FI resp. jeho propojení v rozvaděči?
 Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
 Jak funguje 4 - pólový proudový chránič?
 Je mozne vyuzit prudovy chranic pre ochranu 3F miesacky?
 Funguje mi správně proudový chránič když nevybaví po stisku tlačítka T?
 Co to je pětipólový chránič?
 Jaké je správné zapojení proudového chrániče?
 Proč došlo k zásahu proudem a chránič nereagoval?
 Opravdu musí mít každá zásuvka samostatný chránič?
 Je zapojení tohoto proudového chrániče správně?
 Ověřte prosím mou znalost zapojení proudového chrániče ...
 Jaký proudový chránič navrhujete do koupelny?
 Je možné na proudový chránič připojit pět okruhů?
 Proč světelný okruh vyhazuje nepochopitelně proudový chránič?
 Mám prosím chránič na obrázku správně zapojený?
 Lze použít chranic 16A a pred nim 16A istic?
 Aké je zapojenie prúdového chrániča v zásuvkovej rozvodnici?
 Co znamená údaj na proudovém chrániči 30mA?
 Neznáte prúdový chránič HESS RXL 10000?
 Od kdy platí , že musí být v koupelně proudový chránič?
 Mohou být náhodné výpadky proudového chrániče zapříčiněny špatným zemničem?
 Je lepší samostatný jistič a chránič nebo jeden chráničojistič?
 Použiť jeden prúdový chránič alebo ku každému obvodu zvlášť chránič?
 Jak zapojit čtyřpólový chránič jako jednopólový?
 Instalovat najskôr prúdový chránič, alebo istič?
 Potřebuji k revizi proudový jistič do koupelny na světla?
 Proč při připojení zářivky proudový chránič odpojí obvod?
 Můzete mi nekdo vysvětlit princip chrániče a jističe?
 Jsou nutné samostatné FI okruhy pro venkovní zásuvky, koupelnu atd.?
 Kolik pořebuji proudových chráničů pro malou chatu?
 Mohu použít "hlavní"3-fázový proudový chránič, místo 4 samostatných okruhů?
 Je možné zapojit 3f proudový chránič dočasně na jednu fázi?
 Co se stane když se na proudový chranič na svorku N zapojí F1?
 Je možné použít jeden proudový chránič pro celý dům?
 Lze použít jeden proudový chránič na celý dům?
 Jaká má být hodnota centrálního proudového chrániče, když hlavní jistič je 20A?
 Lze použít jeden chránič pro dvě rozvodnice?
 Je vhodná kombinace centrálního chrániče 300mA a vývodových chráničů 30mA ?
 Je přerušení vodiče N za chráničem nebezpečné ?
 Jak správně naprojektovat proudové chrániče pro rodinný dům?
 Mohu použít zásuvkový proudový chránič v soustavě TN-C?
 Je možné doplnit síť TNC přenosnými proudovými chrániči?
 Je už proudový chránič povinný pro celou elektroinstalaci?
 Prečo sa nesmie použít prúdový chránič použiť v sieti TN-C ?
 Je možný chránič v panelákovom byte na starom rozvode TN-C?
 Může být nová instalace bez chrániče?
 Aký je rozdiel medz pr. chraničom OFI40 a OFE40?
 Jaký zvolit proudový chránič pro síť TN-C?
 Není chránič špatně zapojen, pokud se dotknu fáze a on nevybaví?
 Jak volit efektivní počet chráničů v rodinném domě?
 Funguje proudový chránič zároveň jako jistič?
 Dá se zapojit za hlavní proudový chránič další podružný?
 Kde je vstup u dvoupólového proudového chrániče OEZ?
 Jak se dá vyzkoušet chránič, když po stisknuti tlačítka test nespadne?
 Niesú dva chrániče zbytočne predražený rozvádzač v dome?
 Může být za jističem 3f x 20A v podr. rozvaděči proudový chránič 1fx25A (30mA)?
 Ochrání 30mA chránič před požárem?
 Jaký reziduální proud chrániče pro sporák?
 Mohu použít stávající chránič 25/2/003 pro pračku i pro ostatní zásuvky?
 Instaluje se proudový chranič i na světelné okruhy?
 Aký je najmenší možný počet prúdových chráničov v rodinnom dome?
 Jak zapojit proudový chránič a jistič v zahradní chatce?
 Bude fungovat 3f chránič pokud na něj zapojím pouze jeden jeden 1f obvod?
 Jaký typ proudového chrániče použít a jak ho zapojit?
 Je proudový chránič typu A vhodný pro koupelnu?
 Může se 4p chránič 0,30mA rozfázovat na 3 zásuvkové obvody?
 Musí být ve staré instalaci při instalaci nového čerpadla proudový chránič?
 Na akých okruhoch je nutné mať prúdový chránič?
 Chápem správne ako funguje prúdový chránič?
 Jak pravidelně revidovat správnou funkci proudového chrániče ?
 Bude fungovat chránič, pokud bude zároveň instalován dvoutarif (HDO)?
 Musí být další samostatný proudový chránič pro koupelnu?
 Co vybaví dříve, jistič nebo proudový chránič?
 Kde se používá chránič s reziduálním proudem 100mA?
 Jak zapojit proudový chránič a zapojení PE, N a PEN?
  Je nutné mít proudovým chráničem chráněny všechny zásuvky v bytě?
 Je povinost instalovat centrální 3f proudový chránič na dřevěnou chatku?
 Proč nemusí být proudový chránič na elektrickou troubu?
 Může chránič vybavovat vlivem připojení spotřebiče na jiném okruhu?
 Lze použít proudový chránič v síti TN-C?
 Je kopanec od živé části obvodu, chráněného proudovým chráničem, smrtelný?
 Jaký zvolit proudový chránič pro venkovní zásuvku 400V?
 Mohu použít do zásuvek mobilní chrániče i v síti nulováním?
 Může porucha kompresoru klimatizace zlikvidovat proudový chránič?
 Je toto správné zapojení proudového chrániče?
 Lze použít proudový chránič v "dvoužilové" elektroinstalaci?
 Je nutné předjistit proudový chránič?
 Co je to fíčko a proč se používá?
 Proč proudový chránič vybavuje při zapnutí cirkulárky?
 Je v současné době povinnost použít proudový chránič u novostavby domu?
 Môžu byť zapojene seriovo 2 fička za sebou ?
 Kolika amperový mám zvolit proudový chránič pro další koupelnu?
 Je vhodné použít proudový chránič 30mA do zásuvky každé sítě?
 Vydrží proudový chránič časté ruční vypínání?
 Ako istiť 3 3-fázové obvody jedným prúdovým chráničom?
 Jakou koupit zásuvku s proudovým chráničem?
 Jsou klasické proudové chrániče i včetně jištění?
 Je 300mA dostatečně nízká hodnota pro dřevostavbu?
 Mohu na chatu použít chránič 300mA jako centrální?
 Proč nevybaví proudový chránič když dostanu ránu?
 Musím používat proudový chránič do 300 mA u zděných RD?
 Je u dřevostaveb nutné zapojit chránič 300mA jako centrální?
 Musí být elektroinstalace v garáži chráněna proudovým chráničem?
 Lze kuchyňskou zásuvku připojit na chraničojistič 25A ?
 Musí se použít proudový chránič ve výrobní zámečnické hale?
 Stačí 2pol. 25A proudový chránič na dva okruhy?
 Musí vybavit 3F chránič při spojení PE a N?
 Doporučují normy pro bojler použít proudový chránič?
 Jak zapojit proudový chrániče pro celokovové ponorné čerpadlo na 400V?
 Je potrebný prúdový chránič na svetlo v kuchyni?
 Dá se zapojit proudový chránič bez jističe?
 Bude dělat problém chránič při náhlém poklesu napětí?
 Kde koupit proudový chránič 2P 40A typ A s charakteristikou G?
 Kdy má proudový chránič chránit?
 Jaký typ chrániče zvolit pro čerpadlo do studny vzdálené 180m od rozvaděče?
 Je testovacie tlačítko na 3F prud. chráničoch spoľahlivé?
 Použiť alebo nepoužiť prúdový chránič na napájanie brány v plote?
 Jakou hodnotu proudového chrániče zvolit pro stodolu?
 Je v koupelně výměna proudového chrániče 20mA za 16mA opravdu nutná?
 Je u proudového chraniče jedno, jestli má přivod shora nebo zdola?
 Prečo testovacie tlačítko prúdový chránič nevypne?
 Je treba dodatočne uzemňovať 3f miešačku zapojenú cez prúdový chranič?
 Lze zapojit jeden chránič jako centrální ochranu?
 Je nutný nebo doporučený centrální proudový chránič pro kotel biomasy?
 Musí být proudový chránič pro pračku nutně v rozvaděči?
 Jaký proudový chránič zvolit pro koupelnový rozvaděč?
 Je nutné instalovat proudový chránič u vířivé vany?
 Potřebuji proudový chránič?
 Bude proudový chránič správně fungovat s prohozením fáze a vodičem N?
 Jak zapojit 1F chranic?
 Je třeba samostatný chránič pro sporák?
 Jak má být správně zapojený vývod z proudového chrániče ke svorkovnici?
 Proč nevybavil jistič když mi natekla voda do prodlužovačky?
 Jaká je praxe při dodatečné montáži proudového chrániče?
 Musí byť chránič 100 (300)mA pred hlavným vypínačom?
 Může být proudový chránič jediná ochrana před nebezpečným dotykem?
 Jaký použít doplňkový proudový chránič pro 1f zahradní čerpadlo?
 Proč do hlavního chrániče vede PEN a v podružném je jen N vodič?
 Je možné za 32A hlavní jistič připojit paralelně dva 25A proudové chrániče?
 Co vše je nutné připojit přes chránič?
 Co se stane, pokud zapojím proudový chránič obráceně?
 Je nutné mít samostatný proudový chránič pro koupelnu pokud již jeden existuje?
 Kolik světelných obvodů mohu dát na jeden proudový chránič?
 Princip funkce proudového chrániče
 Lze v dílně nahradit proudový chránič místo 30mA za 100mA?
 Je nutné v RD použít prudový chranič-typ A alebo AC?
 Jakou funkci má proudový chránič v případě ochrany svítidla třídy II.?
 Může být proudový chránič automaticky s funkcí jističe 3x40A?
 Je přenosný proudový chránič od Mountfieldu bezpečný výrobek?
 Je lepší rozdělit zásuvkové a světelné obvody samostatnými chrániči?
 Mohu užít zásuvku s proudovým chráničem v síti TN-C?
 Je důležité kam u dvoupólového chrániče připojíme L a N?
 BASTL: Aký vybrať správný typ prúdového chrániča?
 Jakou normou obhájit nepoužití jediného centrálního chrániče?
 Proč je do elektroinstalací vnucováno více proudových chráničů?
 Uvádí ČSN pro průtokový ohřívač vody vypínač a proudový chránič?
 Musí mít každý světelný obvod svůj proudový chránič?
 Jakým typem proudového chrániče se osazují podružné rozvaděče na patrech?
 Jak poznám, jaký proudový chránič mám zapojený v bytě?
 Jaký je rozdíl mezi dražším a levnějším proudovým chráničem?
 Je vhodnější než 1 centrální 3f chránič použít 3 1f chrániče?
 Lze použít jeden proudový chránič pro pračku a a bojler najednou?
 Jaký doporučujete chránič Fí pro jistič 25A?
 Vybaví proudový chránič se spotřebičem TN-C tj. bez vodiče N?
 Vybavi proudovy chranic pri toku vetsi energie vodicem N?
 Ochrani prudovy chranic pred poruchou na vodici N "pred" chranicom?
 Před jakým typem závady chrání proudový chránič dřevostavbu?
 Musí mít zvukař na place svůj osobní proudový chránič nebo to má řešit někdo ji?
 Kde je u prudoveho chranica Legrand 079 65 svorka N?
 Jaký zvolit chránič v pohyblivém vozu?
 Je nutný u světelného obvodu samostatný chráničojistič nebo stačí centrální?
 Lze v souladu s normou za PCH instalovat 3 - 4 jističe pro světelné přívody?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.089 sekund, 24 dotazů.