Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Mozu sa chranice AC pouzit v celom dome?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 5 ... 9 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mozu sa chranice AC pouzit v celom dome?  (Přečteno 33472 krát)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 07.09.2021, 13:57 »

Pane Munka, k pochopení stačí za AC chránič připojit fén přes diodu a stisknout tlačítko na chrániči, jestli vůbec vybaví, tak velice pomalu, jak když lenoch leze z postele Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 07.09.2021, 15:02 »

Vyhody chranica typu A voci AC su mi jasne, nemam voci jeho pouzitiu vyhrady. Prekaza mi nespravny nazor, sireny na odbornom fore, ze fen s diodou v stave bez poruchy, sposobi znecitlivene chranica. Aj sem vlozeny material vyrobcu hovori o rezidualnom, nie pracovnom prude.

Pri poruche na privodnom vodici fenu (poskodena izolacia) sa opat nic vazne nestane :
- ak je porucha na fazovom vodici, prud unikajuci cez ludske telo bude striedavy
- ak je porucha na nulovom vodici, tento je na potenciale blizkom zemi a nie je nebezpecny
- nebezpecna je len kombinacia preruseneho nuloveho vodica a dotyku s tou castou, ktora je za usmernovacou diodou vo fene (co sa ale prejavi nefunkcnym fenom)

Fyzika nepusti :

- mame nejaky obecny priebeh napatia u(t)  v case
- potom mame dva vodice, prevlecene toroidom magnetickeho obvodu chranica
- nech je spotrebic odpor, prvym vodicom tecie prud i1(t) = u(t) / R
- druhym vodicom tecie prud i2(t) = - i1(t) =  - u(t) / R, kedze prudy su v stave bez poruchy rovnake, len opacne orientovane
- vsimnite si, vysledny magneticky tok je bez ohladu na funkciu u(t) nulovy, kedze prudy su rovnako velke, opacne orientovane, rovnaky princip sa vyuziva na navinutie bez indukcneho odporu, kde sa vodic prehne na polovicu a potom sa vinie
- niet teda rozdielu medzi stavom, ked mame sinusovku alebo len usmernene polvlny
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #20 kdy: 07.09.2021, 15:16 »

Doprčič chlape, nejdřív si pořádně prostuduj veškeré relevantní informace o proudových chráničích, a pak tady teprve diskutuj. zle
Ta část té DC složky, prostě dokáže znehybnit FI typu AC. podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #21 kdy: 07.09.2021, 15:35 »

Podívejte se na odpověď číslo 15 a obrázek č.24 a25 v přiloženém souboru/obrázku
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 07.09.2021, 16:11 »

Podívejte se na odpověď číslo 15 a obrázek č.24 a25 v přiloženém souboru/obrázku

Pozrel som sa, chapem to, ale skuste pochopit vy, ze v stave bez poruchy (unikajuci  prud = 0) sa hysterezna slucka materialu jadra neuplatnuje, celkovy magneticky tok je nula bez ohladu na tvar prudu. Tie obrazky sa vztahuju na pripad, ked z obvodu za chranicom unika prud mimo. Vtedy vas samozrejme dioda strcena do zasuvky moze zabit, lebo AC nevypne.

Co mam prakticky overene a zmerane :
1. AC chranic sa zmeria reviznym pristrojom, vyhovuje.
2. Do zasuvky za chranicom sa zapoji fen s diodou (cca 500W, nepamatam sa presne).
3. Meranie sa zopakuje, chranic ok.
4. Vidlica fenu sa otoci, aby sa vylucila moznost nesumernej reakcie chranica.
5. Meranie sa zopakuje, chranic ok.

Nasledne som pritvrdil :
cez chranic slo 5A jednosmernych z laboratorneho zdroja, opat reakcia v poriadku.

Ak chranicom prechadza polvlnne usmerneny prud (fen, tusim 500W),  nema to vplyv na jeho vypinacie casy a vypinaci prud, ani na uraz typu dieta strka klinec do zasuvky na okruhu za tym istym chranicom. Nebezpecne je len strkat drot do fenu a dotknut sa vnutra za diodou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 07.09.2021, 16:38 »

odborne casopisy.cz/elektro/clanek/jak-zvolit-spravny-typ-proudoveho-chranice--3653

Lze tam vyčíst i odpověď na otázku tazatele
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Splichal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 07.09.2021, 17:11 »

Clanok som cital,  avsak danu problematiku ako taku este asi kusok komplikuje.


Poznatky:

Pokial bude spotrebic vadny a vyprodukuje hodne DC(+60mA) tak nepomoze ani AC(znesie cca 20mA DC ) ani A chranic(znesie cca 60mA DC). A rozdiel bude 0 AC vs A.

Dole uvedene priklady beru do uvahy CSN, pripustne hodnoty DC a zaroven su uvedene priklady uvedene vzdy tak aby prudove chranice normu splnovali. Vecsinou po prekroceni DC hodnoty dochadza k nie nefunkcnosti ale k spozdeniu zopnutia AC ochrany(+ms navyse) a az od ovela vyssej hodnoty k samotnej nefunkncosti AC chranicky, k tomu dochadza ale aj u A chranicky.

1. Pracka kde sa odporuca chranic A, tak rovnako vyhovie aj AC, pokial bude na samostatnom kabli, kedze normy stanovuju kolko prudu DC mozu ake spotrebice generovat a pracka sa do rozmedzia DC pre chranicku AC zmesti. A rozdiel bude 0 AC vs A.

2. Ak by boli na rovnakom okruhu pracka + dalsie drobne spotrebice a splnovali vsetky najhorsie mozne pripustne hodnoty, tak teoreticky AC chranic uz nemusi byt tak ucinny ako Ackovy. Ale v dnesnej dobe davame pracky osobitne… a teda prinos napr. v mojom pripade 0.

3. Pokial by sa jednalo o spotrebice v kuchyni tam sa vecsinou odporuca AC, vzhladom na typicku charakteristik u - kavovar, rychlovarna konvica, topinkovac. A vzhladom na mnozstvo spotrebicov kolko sa mozu pouzit DC prud sa nikdy neprekroci a AC chranic bude plne funkcny. A rozdiel bude opetovne 0 AC vs A.

4. Napr. mycka sa odporuca dat na Ackovy chranic, avsak pokial tam nebudu dalsie spotrebice(alebo len minimum cca +1-2ks) opetovne AC chranic splni svoju funkciu a rozdiel bude opetovne kde mam mycku osobitne 0 AC vs A.

5. V spalni/izbe a teda zasuvkovom obvode to potom podla normy vychadza na minimalne 5-10 nepodarenych spotrebicov, nabijaciek podla typu, a az od vyssieho poctu teoreticky nastava vyhoda Ackoveho chranica, ak by sme brali do uvahy maximalne hodnoty DC ake mozu spotrebice produkovat a zaroven zeby boli vsetky nabijacky/spotrebice pouzivane sucasne aby produkovali DC.

6. U svetelnych obdovov teoreticky moze nastat problem pri pouziti LED od 5ks a vyssie na jednu chranicku v pripade ze berieme maximalne pripustne hodnoty DC ake mozu produkovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Splichal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 07.09.2021, 17:12 »

Hore uvedene priklady su krajnymi prikladmi, to co norma uvadza ako este funkcny spotrebic a maximalne pripustnu hodnotu DC ktoru mozu spotrebice/ osvetlenie produkovat. Ak by sme uvazovali ze spotrebice nebudu “najhorsie” a nebudu splnovat maximalne pripustnu hodnotu DC, tak sa ich pocet moze nasobit pripustny na jeden chranic a teda x2, x3 alebo aj x10. Ale vzdy sa odporuca drzat skor tych horsich scenarov…

Z hora uvedenych prikladov je teda zjavne ze Ackovy chranic, ma opodstatnenie len v malo pripadoch, pripadne v pripadoch kde investor setril a na cely dom pouzil len 1?2?3? chranicky. Tam by jasne opodstatnenie Ackove prudove chranice mali, kedze je zjavne ze sa vzdy prekroci limit spotrebicov a teda mozneho DC prudu na chranicku. Pripadne teoreticky u LED osvetlenia s tim, ze berieme do uvahy, ze to budu najhorsie svetla ake sa vyrabaju aby nam AC chranicka nefungovala.

Pochopitelne lepsi Ackovy chranic svoje opodstatnenie ma a v urcitych pripadoch je urcite ho lepsie pouzit, pripadne vymenit cast v starsich domoch AC za A. Ak niekto stavia novostavbu tak sa odporuca ich pouzit, typ A. Kto uz vsak dom ma, vymena AC za A v pripade aj ked starsej stavby ale dobre navrhnutej elektroinstala cie vsak uz velmi prakticky vyznam nemusi mat a doslova moze byt aj 0.

Nicméně spoléhat se na to, že v momeňte kdy má PCH pomoci ochránit život mé rodiny, tak bude oslepen fénem v koupelně, zapnutou myčkou, sušičkou, nebo dalším, mi nepřijde jako rozumné, spíš naopak. Tedy mi naopak výměna za Ačka přijde jako sakra výhoda a rozumný posun k bezpečnosti mojí a celé rodiny, včetně ochrany majetku, tedy jednoznačný přínos. Ale je to jen otázkou priorit a úhlu pohledu každého jednotlivce.

Ochranu nepodcenujem, preto chranicky nainstalovane su, aj ked nie uplne najmodernejsie AC, ale to asi nemate ani Vy ak mate doma len Ackove a viete ze existuju este lepsie riesenia.

Pochopitelne sme brali do uvahy vzdy najhorsi mozny pripad, maximum DC ake normy pripustaju pre spotrebic aj keby uz bol zle navrhnuty a zaroven ze mame nejaky spotrebic vadny a zaroven tak vadny aby sme porusili jeho triedu ochrany a zaroven aby sme sa ho este nejakym “vhodnym” sposobom dotkli aby prudova chranicka zareagovala a aby reagovala v sulade s normou. Z tohto je asi dost zjavne ze takyto pripad je pomaly ako vyhra v loterii aj s pouzitim AC chraniciek a s pouzitim A chraniciek by to bolo asi ako vyhrat bezplatnu cestu na mesiac a spet.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 08.09.2021, 09:33 »

Takže:
AC chránič, fén na půl plynu, tlačítko funguje s evidentním zpožděním ve většině pokusů, občas funguje normálně rychle, ve výjmečných případech vůbec.
Pozor dva fény na půl plynu s obrácenou polaritou, tlačítko nefunguje vůbec.
A chránič vybavuje v obou případech vždy a včas.
Co se děje přesně v mag.obvodech já nedám, ale coby odpověd mě to stačí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marek Laube
*
Offline Offline



elmara@atlas.cz


« Odpověď #27 kdy: 08.09.2021, 10:01 »

Já souhlasím s panem Munkou. V bezporuchovém stavu je chrániči AC jedno, jestli přes pracovní vodiče teče celá sinusovka nebo je osekaná jen na kladné (záporné) pulsy.
Prostě součet L a N bude nula. Jádro se nemá jak přesytit.
V případě reziduálních proudů (pulsních) si myslím asi jen tak nedojde v reálu.
Tedy aby tekl takový proud do země a ještě někoho přímo ohrozil.

Já bych to srovnal s ochranou AFDD, kde je důležitá, ale má to své mouchy. Nikdo ale neřekne, že je stoprocentně nutná z fyzikálních důvodů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marek Laube
*
Offline Offline



elmara@atlas.cz


« Odpověď #28 kdy: 08.09.2021, 10:19 »

Ještě pro doplnění. Faktem je, že problém může být větší množství spínaných zdrojů, kde přes jejich filtry leze do země obrovský bordel. Ten by mohl mít již neblahý vliv na materiál jádra chráničů AC a způsobit nasycení. Ale na druhou stranu, pokud je DC složka opravdu vysoká, tak jsem schopna "umrtvit" i chrániče A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #29 kdy: 08.09.2021, 20:16 »

Dva vložené příspěvky, dvou různých ale kvalitních výrobců PCH, jasně říkají, že AC nejsou vhodné do bytové výstavby, kde například LED světla, pračka, ..... včetně fénu, mohou způsobit omezení funkčnosti, nebo dokonce nefunkčnost AC chráničů. Předpokládám že toto tvrdí na nějakém hmatatelném základě, například díky pokusům, měření a podobně. S výrobcem a jím nastaveným podmínkám, nechci a nebudu polemizovat. Nemám dostatek znalostí, vhodné vybavení a tolik času, abych jejich postoj jakkoliv napadal. Například Hager AC už ani nemá v základní nabídce chráničů.

Ale na druhou stranu, pokud je DC složka opravdu vysoká, tak jsem schopna "umrtvit" i chrániče A.

Ano, jako každý produkt, i chrániče typu A, mají své jasné určení a technologické limity. Tam kde hrozí že by mohly unikající proudy  překročit povolenou mez, je nutno nasadit PCH pro to určené. Například chrániče B ,  B+,  F a podobně. Není důvod chráničům typu A vyčítat, že nefungují tam, kde nemají z principu co dělat. Osobně jsem to zažil například u mikrovlnné sušičky dřeva a podobných zařízení. Klasickou ukázkou jsou i nabíjecí stanice, kde jsou rovnou předepsané chrániče typu B, pokud je nabíjecí stanice vybavena zařízením které hlídá DC proudy a při překročení normo hranice umí zařízení sama odpojit, postačí chránič A.


* přehled vlastností chráničů.JPG (56.57 KB, 661x383 - prohlédnuto 151 krát.)

* testování PCH.JPG (61.64 KB, 652x305 - prohlédnuto 132 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 09.09.2021, 06:32 »

Keď dajaký výrobca stanovuje vlastnosti chráničov, alebo robí ich skúšky jak je to v tých tabuľkách, tak ako a kde meria reziduálne prúdy?..v PE, či v človeku? ?
Osobne vôbec nepochybujem že v PE, inakšie by musel testovať nie reziduálne, ale už úrazové prúdy v človeku ktoré sú oveľa vyššie a náhodné,..no a toto samozrejme nikdy nikto seriózne robiť nebude..



A pri debate o tom jak chrániče chránia človeka netreba zabúdať na základné pravidlo o ochrane pred úrazom, ktoré keď je dodržané, tak je chránič v podstate zbytočný...

Bo keď toto základné pravidlo zo 4-41 už neplatí, tak je debata o ochrane chráničom už mimo noriem, a je v oblasti totálnej náhody,..
A v priestore hry na náhodu kde neplatia normy znižuje riziko rovnako jak chránič aj kopa ďalších všelijakých vplyvov,.. od náhodných odporov až po šťastie z pekla...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 13.09.2021, 00:08 »

Chranic reaguje pomaly alebo vobec na testovacie tlacitko, ked je za nim fen s diodou ? To je lahko vysvetlitelne, kedze testovacie tlacitko len pripoji odpor do pracovneho obvodu. Z tohoto stavu nemozno robit zaver o skodlivosti fenu s diodou pre chranic, je to totiz mimoriadny stav, ked moja poznamka o rovnosti prudov a nulovom magnetickom toku neplati. Co treba spravit je pripojit externy odpor simulujuci ludske telo voci zemi, vtedy bude chranic fungovat.
Dalej, tak 99% spotrebicov triedy I s PE vodicom ho maju napojeny na vodive casti pristupne dotyku a jedine dalsie spojenie obvodov spotrebica s kostrou je cez kondenzatory odrusovacieho filtra, cez ktore sa uz z principu jednosmerna zlozka nedostane.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 13.09.2021, 07:45 »

Mám celkom jednoduchú otázku:
Naozaj sa dá obhájiť chráničom (hocijakým),  prevádzka nevyhovujúceho (nebezpečného) spotrebiča v domácnosti?

Ja len napríklad, že jaký max. reziduálny prúd do PE môže púšťať bezpečný spotrebič ? Nie je 3,5mA na vybavenie chrániča kus málo?
Alebo taký dotykový prúd If do človeka je max. 0,5mA...a čo už s tým narobí chránič?..a jedno jaký..?
A Riso 2M?  Ten 0,1mA čo vyhovujúci spotrebič maximálne pustí do PE naozaj celkom stačí na znecitlivenie chrániča?
Hej, môže sa to spočítať, no naozaj až tak, aby nestačilo napr. AC chránič pravidelne testovať podľa návodu výrobcu?..budeme porušovanie návodu nahrádzať iným chráničom?
Žeby toto všetko výrobca nevedel, alebo vedieť nechcel?..ja chápem že mu ide o zisk až na prvom mieste..

A pýtam sa z pohľadu pravidiel pre bezpečnosť (aj noriem),  a nie z pohľadu ich porušovania, kde bezpečnosť už nezaručuje vôbec nič, a jak som písal, zabránenie úrazu je už len dielom náhody...


Ono veľa sa tu debatuje o výhodách chrániča v situáciách ktoré predpisy na bezpečné používanie EI nedovoľujú,..no dokopy nič sa už nepíše o tom, že načo je chránič v domácnosti keď sa EI prevádzkuje podľa predpisov...to naozaj stačí človeka len poučiť na pracovisku a už je pred úrazom v bezpečí, bo na pracovisku chránič netreba? ?
Hej, viem, v článku o chráničoch jak o doplnkovej ochrane existuje veta o neopatrnosti používateľov,..no čo počúvam okolo seba, tak toto si tiež každý vysvetľuje jak sa jemu hodí, vrátane výrobcov,...ale nezávislý a čisto technický rozbor som o tej „neopatrnosti“ ešte nikde nečítal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 13.09.2021, 08:36 »

Chranic reaguje pomaly alebo vobec na testovacie tlacitko, ked je za nim fen s diodou ? To je lahko vysvetlitelne, kedze testovacie tlacitko len pripoji odpor do pracovneho obvodu. Z tohoto stavu nemozno robit zaver o skodlivosti fenu s diodou pre chranic, je to totiz mimoriadny stav, ked moja poznamka o rovnosti prudov a nulovom magnetickom toku neplati. Co treba spravit je pripojit externy odpor simulujuci ludske telo voci zemi, vtedy bude chranic fungovat.
Dalej, tak 99% spotrebicov triedy I s PE vodicom ho maju napojeny na vodive casti pristupne dotyku a jedine dalsie spojenie obvodov spotrebica s kostrou je cez kondenzatory odrusovacieho filtra, cez ktore sa uz z principu jednosmerna zlozka nedostane.

To tlačítko je zapojeno na různé strany cívek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #34 kdy: 13.09.2021, 12:20 »

V dnešní době elektronické, je použití AC chrániče celkem k ničemu ať jsme doma nebo ve firmě!!

Další otázka: Proč se tedy dál vyrábí AC?? Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #35 kdy: 13.09.2021, 13:56 »

A Riso 2M?  Ten 0,1mA čo vyhovujúci spotrebič maximálne pustí do PE naozaj celkom stačí na znecitlivenie chrániča?

Nevím jak 0,1 mA, ale měřící proud 10,5 mA umrtví i vadný chránič typu A. Je to úlovek z poslední doby.
Chrániče typu AC po ověření nevypínacího proudu pulzem umřou celkem spolehlivě.


* nefunkcni_chtanic.jpg (35.92 KB, 600x378 - prohlédnuto 170 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: 1 [2] 3 4 5 ... 9 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mohu využít u třífázového chrániče pouze jednu fázi?
 Před jaké přístroje se používá proudový chránič typu G ?
 V jakých případech je praktické použít chránič s DPN?
 Může stejnosměrná složka proudu ovlivnit funkci proudového chrániče?
 Proč došlo k zásahu proudem a chránič nereagoval?
 Je možné, 30mA chránič přívodu velké budovy vybavoval i bez poruchy spotřebičů?
 Preco odbavuje prudovy chranic pri spojeni PE s N?
 Aký má význam spájanie vodiča PE s uzemnením za prúdovym chráničom?
 Dal by se proudovy chranic pouzit misto jistice?
 Prečo výpadne prúdový chránič ak objekt je bez napetia?
 K jakému účelu se v RD používá prudový chránič s vybavovacím proudem 0,1A?
 Čo sa udeje s chráničom, keď sa odpojí ochranný vodič PE v sieti TN-S?
 Jak je to vlasně s nutností od 1.2.2009 používat proudové chrániče!?
 Může mít několik proudových chráničů na výstupu společnou svorku N?
 Může být proudové přetížení chrániče důvodem k jeho vybavení?
 Proč mi vybavují všechny chrániče?
 Proč nevybaví chránič když se dotknu fáze koupelnového vypínače?
 Proč proudový chránič vypíná při spojení vodičů PE a N?
 Jak se dá vyzkoušet chránič, když po stisknuti tlačítka test nespadne?
 Naozaj nemá porucha v jednom obvode trojfázového ističa ovplyvniť ostatné?
 Co říkáte proudovému chrániči "home made"?
 Proč mi spínané zdroje vyhazují proudový chránič?
 Vyrába sa prúdový chránič s automatickým zapnutím?
 Které normy ČSN řeší používání proudových chráničů?
 Chápem správne ako funguje prúdový chránič?
 Co vybaví dříve, jistič nebo proudový chránič?
 Je možno použít selektivní proudové chrániče ke splnění požadavků na ochranu?
 Je nutné předjistit proudový chránič?
 Jak bude reagovat proudový chránič na poruchu zařízení třídy II.?
 Proudový chránič bez nadproudové ochrany
 Môžu byť zapojene seriovo 2 fička za sebou ?
 Má nejaký význam centrálne FI, ak sú všetky nasledujúce obvody chránené 30mA FI?
 Je vhodné použít proudový chránič 30mA do zásuvky každé sítě?
 Jakou charakteristiku chrániče použít na obvod ledničky?
 Proč nevybaví proudový chránič když dostanu ránu?
 Může chránič vybavit u zařízení tř. ochrany II?
 Proč vypadává proudový chránič?
 Proč vypíná proudový chránič když k tomu nemá dle mého názoru důvod?
 Jak bezpečně použít proudový chránič v objektu s nulováním a TN-C-S?
 Bude dělat problém chránič při náhlém poklesu napětí?
 Kdy má proudový chránič chránit?
 Je testovacie tlačítko na 3F prud. chráničoch spoľahlivé?
 Lze použít zásuvkový proudový chránič v každé síti?
 Jak se orientujete v selektivitě proudových chráničů vy?
 Jaký proud do obvodu RCD pouští to jeho testovací tlačítko?
 Kdy lze považovat chránič za funkční?
 Je chránič 40/2/0,03 před jističem B16A/1 velká závada?
 Může být v bytové, jednofázové rozvodnici třífázový chránič?
 Musí proudový chránič odpínat všechny pracovní vodiče?
 Jaká je požadována doba odpojení pro koncový 1f obvod při Un na trafu 420V?
 Bude 4P chránič vybavovať ak bude na jeho vstupoch privedená rovnaká fáza?
 Je rozdíl mezi zapojením A a zapojením B proudových chráničů?
 Je proudový chránič vadný, když nevybaví při spojení fází?
 Proč vybavuje chránič při připojení VO?
 Proč padá občas proudový chránič, i když odpojím všechny jističe za ním ?
 Půjde 3F chránič i s jednou fází?
 Zabrání proudový chránič případné poruše a požáru na zařízení?
 Proč chránič vybavuje při spouštění spotřebiče s výkonem nad 2kW?
 Potřebuji proudový chránič?
 Bude proudový chránič správně fungovat s prohozením fáze a vodičem N?
 Kolik je nutné dát do rozvodnice sběrnic N při použití dvou chráničů?
 Proč proudový chránič vypne při výpadku elektřiny?
 Jak má být správně zapojený vývod z proudového chrániče ke svorkovnici?
 Víte, jak dopadne fíčko, když někdo vyrobí pohyblivý přívod s dvěma samci?
 Co si myslíte o třech jednofázových proudových chráničích na 3F přívodu?
 Když vybaví chránič, dojde k odpojení i N vodiče nebo se odpojí jen fáze?
 Jakou hodnotu A proudového chrániče zvolit při hlavním 25A jističi?
 Proudové chrániče (třetí, aktualizované vydání 2015)
 Jak funguje zapojení proudového chrániče v obvodech bez N pólu?
 Líbí se vám přednáška Štěpána Tyce o proudových chráničích?
 Bude v síti TN-C k něčemu proudový chránič do zásuvky?
 Ako pripojit za proudovy chranic po dvou dratech svetlo digestore zo zasuvkou?
 Proč do hlavního chrániče vede PEN a v podružném je jen N vodič?
 HAGER: 4-pólové proudové chrániče s nadproudovou ochranou
 Co se stane, pokud zapojím proudový chránič obráceně?
 Může proudový chránič vybavovat i když vůbec není pod napětím?
 Chcete si zopakovat druhy vyráběných proudových chráničů a jejich nasazení?
 Proč proudový chránič neochrání vždy?
 Aký typ chrániča zvoliť pre invertorové klimatizácie?
 Ucítí člověk koupajíci se v bazénu něco, pokud projde vybavující proud chrániče?
 Norma, která stanoví jištění RCD?
 EATON: Proudové chrániče - Aplikační příručka
 Může být příčinou vybavení proud. chrániče "zbytkové" napětí (proud) v rozvodu?
 PŘEDNÁŠKA: SCHRACK: Proudové chrániče jaro 2017
 Musí proudový chránič odepínat vodič N?
 Kam patří druhý stupeň SPD? Před nebo za chránič?
 Může stínění kabelů ovlivnit proudový chránič?
 Jak funguje třífázový proudový chránič?
 Je nezbytné testovat každý měsíc proudový chránič pomocí testovací tlačítka?
 Proč třífázový proudový chránič neodpojuje N?
 Princip funkce proudového chrániče
 Ako odmerať chránič RCCBs, type B+ v IT sieti?
 Vypíná chránič v sekundách nebo milisekundách?
 Z jakého důvodu nelze připojit proudové chrániče EATON k síti 3L+PE?
 Proč vybaví chránič při zapnutí spotřebiče mimo chráněný okruh?
 Mohu užít zásuvku s proudovým chráničem v síti TN-C?
 Jak čast revidujete přenosné proudové chrániče VY? Zda vůbec ...
 Naleznete výhody použití 3f chrániče v 1f přívodu?
 Mozem pouzit tri 1F chranice, kazdy pre inu fazu?
 Znáte chránič který vypíná pouze fázi (L)?
 Má proudový chránič typu A nějakou nevýhodu oproti AC?
 Je důležité kam u dvoupólového chrániče připojíme L a N?
 Proč LED žárovky nevybaví chránič při spojení N a PE?
 Prečo nevypne prúdovu ochranu v pripade neuzemnenia bodu rozdelenia?
 Je možné prúdový chránič uzemniť cez bleskoistku 150V?
 Od kdy se používal proudový chránič i jako hlavní vypínač?
 LIVE EATON: Proudové chrániče – uvádění omylů na pravou míru ŽIVĚ DNES od 13:00
 PODCAST: EATON: Proudové chrániče – uvádění omylů na pravou míru
 Jak funguje indukční deska a jaký typ chrániče vyžaduje?
 Může se použít kombinovaný chránič i pro další obvody?
 Jak je ovlivněn proudový chránič při opačném zapojení?
 Existuji nejake "rychlejsi" verze 30mA proudovych chranicu?
 Proč proudové chrániče nevypínají již při bezpečném proudu?
 RCBO3 kombinovaný proudový chránič s jističi
 Nemá někdo zkušenosti jestli nedělá problém chrániči (Hager A) indukční deska?
 Existuje nějaká norma, která určuje vzdálenost spotřebiče od ochrany?
 LIVE EATON: Základy k proudovým chráničům (Dotazy)
 Jaký je rozdíl mezi dražším a levnějším proudovým chráničem?
 LIVE EATON: Proudové chrániče podrobněji
 Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra)
 Čím ponorné čerpadlo vybavuje chránič, když ne unikajícím proudem?
 Jak velký ss. proud znecitliví chránič AC?
 Jaký je rozdíl ve značení chráničů 230/400 a 400/415?
 Má vliv na vybavování jističů proudový chránič vřazený mezi nimi?
 Lze za určitých podmínek použít jeden proudový chránič pro celý rozvaděč?
 Jak správně zapojit FI pro zásuvku 230V z přívodu zásuvky 400V?
 Znáte LMF - Proudové chrániče s nadproudovou ochranou?
 Proč vybaví proudový chránič při vypnutí stroje?
 Lze použít jen dvě fáze na třífázovém chrániči?
 Vybaví proudový chránič se spotřebičem TN-C tj. bez vodiče N?
 Mají smysl chrániče typu A pro světelné okruhy?
 KNIHA: Proudové chrániče a obloukové ochrany
 Ochrani prudovy chranic pred poruchou na vodici N "pred" chranicom?
 Před jakým typem závady chrání proudový chránič dřevostavbu?
 Na jakém principu funguje PRCD-S?
 Jaké hodnoty má mít chránič typu B?
 K čemu bude adapterový proudový chránič pokud dojde v objektu k přerušení PEN?
 Kde je u prudoveho chranica Legrand 079 65 svorka N?
 Jak se bude chovat jednofázový chránič na obdélníkový průběh napětí?
 Máte zkušenost s přesycením chrániče AC ?
 Kde nasadíte proudový chránič s automatickou sebekontrolou?
 Záhady domácností, tichý zabiják proudových chráničů a ...
 Co další ještě uživatel staré nulované elektroinstalace asi netuší?
 Jsou samostatná RCD charakteristiky AC větší zlo než jističe B10 za RCD char. B?
 Za jakých podmínek funguje chránič v síti IT?
 K čemu jsou proudové chrániče opravdu dobré?
 DOEPKE přichází na trh s novým proudovým chráničem pro tepelná čerpadla
 Proč proudový chránič změní své parametry vybavovacího proudu?
 Jak správně označit vodiče při zapojení více chráničů za jeden centrální?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu mít jednofázový přívod a třífázový proudový chránič?
 Mohu využít u třífázového chrániče pouze jednu fázi?
 Kdy musí být použit chránič typu S?
 Jaké zapojení FI resp. jeho propojení v rozvaděči?
 Jaky zvolit proudovy chranic pri rekonstrukci el. v byte.?
 Jak funguje 4 - pólový proudový chránič?
 Je mozne vyuzit prudovy chranic pre ochranu 3F miesacky?
 Funguje mi správně proudový chránič když nevybaví po stisku tlačítka T?
 Co to je pětipólový chránič?
 Jaké je správné zapojení proudového chrániče?
 Proč došlo k zásahu proudem a chránič nereagoval?
 Opravdu musí mít každá zásuvka samostatný chránič?
 Je zapojení tohoto proudového chrániče správně?
 Ověřte prosím mou znalost zapojení proudového chrániče ...
 Jaký proudový chránič navrhujete do koupelny?
 Je možné na proudový chránič připojit pět okruhů?
 Proč světelný okruh vyhazuje nepochopitelně proudový chránič?
 Mám prosím chránič na obrázku správně zapojený?
 Lze použít chranic 16A a pred nim 16A istic?
 Aké je zapojenie prúdového chrániča v zásuvkovej rozvodnici?
 Co znamená údaj na proudovém chrániči 30mA?
 Neznáte prúdový chránič HESS RXL 10000?
 Od kdy platí , že musí být v koupelně proudový chránič?
 Mohou být náhodné výpadky proudového chrániče zapříčiněny špatným zemničem?
 Je lepší samostatný jistič a chránič nebo jeden chráničojistič?
 Použiť jeden prúdový chránič alebo ku každému obvodu zvlášť chránič?
 Jak zapojit čtyřpólový chránič jako jednopólový?
 Instalovat najskôr prúdový chránič, alebo istič?
 Potřebuji k revizi proudový jistič do koupelny na světla?
 Proč při připojení zářivky proudový chránič odpojí obvod?
 Můzete mi nekdo vysvětlit princip chrániče a jističe?
 Jsou nutné samostatné FI okruhy pro venkovní zásuvky, koupelnu atd.?
 Kolik pořebuji proudových chráničů pro malou chatu?
 Mohu použít "hlavní"3-fázový proudový chránič, místo 4 samostatných okruhů?
 Je možné zapojit 3f proudový chránič dočasně na jednu fázi?
 Co se stane když se na proudový chranič na svorku N zapojí F1?
 Je možné použít jeden proudový chránič pro celý dům?
 Lze použít jeden proudový chránič na celý dům?
 Jaká má být hodnota centrálního proudového chrániče, když hlavní jistič je 20A?
 Lze použít jeden chránič pro dvě rozvodnice?
 Je vhodná kombinace centrálního chrániče 300mA a vývodových chráničů 30mA ?
 Je přerušení vodiče N za chráničem nebezpečné ?
 Jak správně naprojektovat proudové chrániče pro rodinný dům?
 Mohu použít zásuvkový proudový chránič v soustavě TN-C?
 Je možné doplnit síť TNC přenosnými proudovými chrániči?
 Je už proudový chránič povinný pro celou elektroinstalaci?
 Prečo sa nesmie použít prúdový chránič použiť v sieti TN-C ?
 Je možný chránič v panelákovom byte na starom rozvode TN-C?
 Může být nová instalace bez chrániče?
 Aký je rozdiel medz pr. chraničom OFI40 a OFE40?
 Jaký zvolit proudový chránič pro síť TN-C?
 Není chránič špatně zapojen, pokud se dotknu fáze a on nevybaví?
 Jak volit efektivní počet chráničů v rodinném domě?
 Funguje proudový chránič zároveň jako jistič?
 Dá se zapojit za hlavní proudový chránič další podružný?
 Kde je vstup u dvoupólového proudového chrániče OEZ?
 Jak se dá vyzkoušet chránič, když po stisknuti tlačítka test nespadne?
 Niesú dva chrániče zbytočne predražený rozvádzač v dome?
 Může být za jističem 3f x 20A v podr. rozvaděči proudový chránič 1fx25A (30mA)?
 Ochrání 30mA chránič před požárem?
 Jaký reziduální proud chrániče pro sporák?
 Mohu použít stávající chránič 25/2/003 pro pračku i pro ostatní zásuvky?
 Instaluje se proudový chranič i na světelné okruhy?
 Aký je najmenší možný počet prúdových chráničov v rodinnom dome?
 Jak zapojit proudový chránič a jistič v zahradní chatce?
 Bude fungovat 3f chránič pokud na něj zapojím pouze jeden jeden 1f obvod?
 Jaký typ proudového chrániče použít a jak ho zapojit?
 Je proudový chránič typu A vhodný pro koupelnu?
 Může se 4p chránič 0,30mA rozfázovat na 3 zásuvkové obvody?
 Musí být ve staré instalaci při instalaci nového čerpadla proudový chránič?
 Na akých okruhoch je nutné mať prúdový chránič?
 Chápem správne ako funguje prúdový chránič?
 Jak pravidelně revidovat správnou funkci proudového chrániče ?
 Bude fungovat chránič, pokud bude zároveň instalován dvoutarif (HDO)?
 Musí být další samostatný proudový chránič pro koupelnu?
 Co vybaví dříve, jistič nebo proudový chránič?
 Kde se používá chránič s reziduálním proudem 100mA?
 Jak zapojit proudový chránič a zapojení PE, N a PEN?
  Je nutné mít proudovým chráničem chráněny všechny zásuvky v bytě?
 Je povinost instalovat centrální 3f proudový chránič na dřevěnou chatku?
 Proč nemusí být proudový chránič na elektrickou troubu?
 Může chránič vybavovat vlivem připojení spotřebiče na jiném okruhu?
 Lze použít proudový chránič v síti TN-C?
 Je kopanec od živé části obvodu, chráněného proudovým chráničem, smrtelný?
 Jaký zvolit proudový chránič pro venkovní zásuvku 400V?
 Mohu použít do zásuvek mobilní chrániče i v síti nulováním?
 Může porucha kompresoru klimatizace zlikvidovat proudový chránič?
 Je toto správné zapojení proudového chrániče?
 Lze použít proudový chránič v "dvoužilové" elektroinstalaci?
 Je nutné předjistit proudový chránič?
 Co je to fíčko a proč se používá?
 Proč proudový chránič vybavuje při zapnutí cirkulárky?
 Je v současné době povinnost použít proudový chránič u novostavby domu?
 Môžu byť zapojene seriovo 2 fička za sebou ?
 Kolika amperový mám zvolit proudový chránič pro další koupelnu?
 Je vhodné použít proudový chránič 30mA do zásuvky každé sítě?
 Vydrží proudový chránič časté ruční vypínání?
 Ako istiť 3 3-fázové obvody jedným prúdovým chráničom?
 Jakou koupit zásuvku s proudovým chráničem?
 Jsou klasické proudové chrániče i včetně jištění?
 Je 300mA dostatečně nízká hodnota pro dřevostavbu?
 Mohu na chatu použít chránič 300mA jako centrální?
 Proč nevybaví proudový chránič když dostanu ránu?
 Musím používat proudový chránič do 300 mA u zděných RD?
 Je u dřevostaveb nutné zapojit chránič 300mA jako centrální?
 Musí být elektroinstalace v garáži chráněna proudovým chráničem?
 Lze kuchyňskou zásuvku připojit na chraničojistič 25A ?
 Musí se použít proudový chránič ve výrobní zámečnické hale?
 Stačí 2pol. 25A proudový chránič na dva okruhy?
 Musí vybavit 3F chránič při spojení PE a N?
 Doporučují normy pro bojler použít proudový chránič?
 Jak zapojit proudový chrániče pro celokovové ponorné čerpadlo na 400V?
 Je potrebný prúdový chránič na svetlo v kuchyni?
 Dá se zapojit proudový chránič bez jističe?
 Bude dělat problém chránič při náhlém poklesu napětí?
 Kde koupit proudový chránič 2P 40A typ A s charakteristikou G?
 Kdy má proudový chránič chránit?
 Jaký typ chrániče zvolit pro čerpadlo do studny vzdálené 180m od rozvaděče?
 Je testovacie tlačítko na 3F prud. chráničoch spoľahlivé?
 Použiť alebo nepoužiť prúdový chránič na napájanie brány v plote?
 Jakou hodnotu proudového chrániče zvolit pro stodolu?
 Je v koupelně výměna proudového chrániče 20mA za 16mA opravdu nutná?
 Je u proudového chraniče jedno, jestli má přivod shora nebo zdola?
 Prečo testovacie tlačítko prúdový chránič nevypne?
 Je treba dodatočne uzemňovať 3f miešačku zapojenú cez prúdový chranič?
 Lze zapojit jeden chránič jako centrální ochranu?
 Je nutný nebo doporučený centrální proudový chránič pro kotel biomasy?
 Musí být proudový chránič pro pračku nutně v rozvaděči?
 Jaký proudový chránič zvolit pro koupelnový rozvaděč?
 Je nutné instalovat proudový chránič u vířivé vany?
 Potřebuji proudový chránič?
 Bude proudový chránič správně fungovat s prohozením fáze a vodičem N?
 Jak zapojit 1F chranic?
 Je třeba samostatný chránič pro sporák?
 Jak má být správně zapojený vývod z proudového chrániče ke svorkovnici?
 Proč nevybavil jistič když mi natekla voda do prodlužovačky?
 Jaká je praxe při dodatečné montáži proudového chrániče?
 Musí byť chránič 100 (300)mA pred hlavným vypínačom?
 Může být proudový chránič jediná ochrana před nebezpečným dotykem?
 Jaký použít doplňkový proudový chránič pro 1f zahradní čerpadlo?
 Proč do hlavního chrániče vede PEN a v podružném je jen N vodič?
 Je možné za 32A hlavní jistič připojit paralelně dva 25A proudové chrániče?
 Co vše je nutné připojit přes chránič?
 Co se stane, pokud zapojím proudový chránič obráceně?
 Je nutné mít samostatný proudový chránič pro koupelnu pokud již jeden existuje?
 Kolik světelných obvodů mohu dát na jeden proudový chránič?
 Princip funkce proudového chrániče
 Lze v dílně nahradit proudový chránič místo 30mA za 100mA?
 Je nutné v RD použít prudový chranič-typ A alebo AC?
 Jakou funkci má proudový chránič v případě ochrany svítidla třídy II.?
 Může být proudový chránič automaticky s funkcí jističe 3x40A?
 Je přenosný proudový chránič od Mountfieldu bezpečný výrobek?
 Je lepší rozdělit zásuvkové a světelné obvody samostatnými chrániči?
 Mohu užít zásuvku s proudovým chráničem v síti TN-C?
 Je důležité kam u dvoupólového chrániče připojíme L a N?
 BASTL: Aký vybrať správný typ prúdového chrániča?
 Jakou normou obhájit nepoužití jediného centrálního chrániče?
 Proč je do elektroinstalací vnucováno více proudových chráničů?
 Uvádí ČSN pro průtokový ohřívač vody vypínač a proudový chránič?
 Musí mít každý světelný obvod svůj proudový chránič?
 Jakým typem proudového chrániče se osazují podružné rozvaděče na patrech?
 Jak poznám, jaký proudový chránič mám zapojený v bytě?
 Jaký je rozdíl mezi dražším a levnějším proudovým chráničem?
 Je vhodnější než 1 centrální 3f chránič použít 3 1f chrániče?
 Lze použít jeden proudový chránič pro pračku a a bojler najednou?
 Jaký doporučujete chránič Fí pro jistič 25A?
 Vybaví proudový chránič se spotřebičem TN-C tj. bez vodiče N?
 Vybavi proudovy chranic pri toku vetsi energie vodicem N?
 Ochrani prudovy chranic pred poruchou na vodici N "pred" chranicom?
 Před jakým typem závady chrání proudový chránič dřevostavbu?
 Musí mít zvukař na place svůj osobní proudový chránič nebo to má řešit někdo ji?
 Kde je u prudoveho chranica Legrand 079 65 svorka N?
 Jaký zvolit chránič v pohyblivém vozu?
 Je nutný u světelného obvodu samostatný chráničojistič nebo stačí centrální?
 Lze v souladu s normou za PCH instalovat 3 - 4 jističe pro světelné přívody?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.067 sekund, 23 dotazů.