Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Kdy chytrou instalaci chtít a kdy nechtít?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdy chytrou instalaci chtít a kdy nechtít?  (Přečteno 15843 krát)
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 23.08.2021, 12:41 »

Toto fórum mám rád, protože se to tu občas promazává a zbytečnosti zmizí. Nezmínil jsem však jednu důležitou věc. Pokud se ptám na tipy praktických funkcí, pak nemyslím, že si to sbastlím na koleně sám nebo ještě jinak, pokud sbastlím pak tak abych to mohl odevzdat jako dodavatel. Většína bastlířských provedení je pro sebe sama ale nechci být otrokem svého díla. Vytvořím funkci, dodám dokumentaci, návod a pokud zemřu nebude o mě jiný elektrikář říkat, že jsem debil. Teď jsem tomu možná dal korunu ale to je důvod proč se ptám zde a ne někde na síti.

Uzávěry vody/plynu je tedy třeba mít ošetřeny minimálně náhradní cívkou pro solenoid.
Ano, předpokládám, že každý tvůrce nějaké funkce kriticky předvídá možné stavy.

Předpokládám, že od té doby jsou čipy hůře kopírovatelné.[/i]
Tady mě zajímá k čemu to RFID všemu využít aby to nebyla bezpečnostní díra.

Nutno dodat, že v mém případě jde o tři budovy a cca 15 uživatelů.
To je vlastně i u nás více lidí, než tu skutečně bydlí. Švagrová chodí za maminkou a spoustu příbuzných se tu nekontrolovate lně potuluje. Hlídat tři byty, dvůr, zahradu, chlívek, slepice, garáž, dílnu, kotelnu, vejmínek. To už si zaslouží systém :-)
Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Petr Matuška
Neprůstřelná revizní zpráva - nejlepší OOP revizního technika!
*
Offline Offline



Zaměstnanec - konstruktér el. , RT EZ E2A


« Odpověď #19 kdy: 23.08.2021, 12:57 »

Automatizace při výpadku elektrické sítě ...


* WAG8d8b35_Zvoneksimi1952.jpg (57.07 KB, 500x314 - prohlédnuto 215 krát.)
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #20 kdy: 23.08.2021, 13:44 »

Je komické číst některé názory, kdy to vypadá, že je snahou především šířit mnohé mýty. Vtipná videa natočená jen za účelem zábavy, pak využívat jako argument proti systémovkám  Pláč

Jednak když nejde elektrika, je jedno jestli máte "hloupé" elektrické žaluzie, nebo řízené systémovkou. Ve výsledku s nimi stejně nehnete. Zrovna tak jako si neotevřete vrata, branku, nerozsvítíte světlo, nebo neupečete koláč. Za to opravdu systémovka nemůže a jediným řešením je ruční pohon žaluzií. Ale kdo by každý večer obíhal celý dům a temnil a to samé opakoval ráno, aby přivítal slunce. atd. K tomu se asi nemá cenu vyjadřovat. A to že někdo nezavře baypass, nebo provede jinou chybu, není problém systémovky, ale návrhu a obsluhy. Jenže každá snaha o "blbuvdorné řešení" stojí pochopitelně i další prostředky. Investor je ale ten, co platí a udává směr, tedy nese svůj podíl na finální podobě. Jak velký díl, záleží strašně mnoho na integrátorovi, kterého si vybere.

Otázka tématu sice zní logicky, ale správná není. Za cca 16 let aktivní praxe se systémovými instalacemi, (začal jsem ale někdy okolo roku 1998-9),     zjištuji to, že i když se mnoho řešení vzájemně podobá, bylo rozhodnutí v mnoha případech z úplně jiného důvodu. Každý má prostě svůj pohled, svoji představu a priority, dle kterých se rozhoduje. Proto je jedno co zde kdo napíše, ve finále si stejně najdete ten svůj důvod, který vám pomůže rozhodnout se. Jak pro systém, tak pro rozsah řešení. Každý systém má svá pro a proti. Zde není ale dostatek prostoru na podrobný rozbor.

Osobně jsem dávno zjistil, že vše co mi zvedá můj komfort, je pro mne praktické. Ne že bych byl líný a nemohl si dojít ke vypínači a rozsvítit, ale pohodlnější je to často z mobilu a gauče. Ovšem stačí "rýmička" a hned je to namísto komfortu, zároveň neocenitelná pomůcka.
Dávno se mi systémovka stará i o slepice, kdy 2x denně dostanou čerstvou vodu. To bych například sám nedokázal i kdybych chtěl, protože jsem dlouho mimo domov. Neocenitelná funkce v posledních létech, kdy nepršelo a bylo vedro. Za nějaký čas to bude i slepice pouštět, zavírat, nebo krmit.
O závlaze, topení, ... ani nemá cenu mluvit. Pro mne je důležitý komfort i proto, že nemládnu a za nějaký čas bude dům i pro mne velkým pomocníkem, až kompenzační pomůckou. Proto jej postupně a každoročně rozšiřuji a vylepšuji. Pro mnohé mohu být bláznem, ale protože já sám to vnímám jinak, vidím v tom smysl a tedy i přínos. Jinak bych do toho přece neinvestoval. Je to moje volba a rozhodnutí. Nehledejte důvody ostatních, ale ty svoje. Zkušený integrátor vám pak pomůže s doladěním a možná i  pomůže objevit další důvody a funkce.

PS: ne ke každému KNX, je zapotřebí ETSka  Mrknutí
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #21 kdy: 23.08.2021, 15:59 »

Zrovna tak jako si neotevřete vrata, branku, nerozsvítíte světlo, nebo neupečete koláč. Za to opravdu systémovka nemůže a jediným řešením je ruční pohon žaluzií.

Omlouvám se. Vlastně jsou i nějaká další řešení namísto ručního pohonu, ale není to za 5,50Kč  Mrknutí 
Ve finále není problém aby žaluzie zajely do polohy uklizeno, po spuštění požárního poplachu, po výpadku napájeníé domu delším jak... minut a podobně. Jen o tuto funkci musí investor stát a chtít ji zaplatit. Integátor si s řešením hladce poradí.


Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 23.08.2021, 17:47 »

Tobě přijde v pořádku pracovat hodně (třebas dřít na stavbě),   aby se nemuselo pracovat málo (otočit vypínačem)?
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 23.08.2021, 20:05 »

Co se nepoužívá, to odumírá. Takže se na stáří lidičky připravujte být aktivní. Hezky všude chodit, zbytečně neposedávat, nepolehávat a něco dělat.

Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 23.08.2021, 21:36 »

Nesklouzávejme do osobních rovin
Prostě někdo je této technologie fanoušek, někdo ne, oba mají svoje rovnocenné důvody.

Rybář s mřenkou může být klidně spokojenější nežli úspěšný podnikatel.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #25 kdy: 23.08.2021, 21:41 »

Co se nepoužívá, to odumírá. ...
Souhlasím. ALe rodině ta automatizace umožnila volněji cestovat po krásách naší vlasti a podobně. Jinak byl každý výlet, kdy se spalo mimo domov, problematický, například kvůli slepicím. Museli jsme otravovat sousedy. Když jsem to neudělali, zpravidla nás to stálo slepici  Smutek  Dnes sice už neřeším problém se psy, kteří nás připravili o cca 6 ks slepic během 2 let, ale o to klidněji si dovolím cestovat.
Naše zimní návštěvy hor za lyžováním, velmi často končily dříve kvůli nemoci některého z dětí. Návrat do komfortně vytopeného domu, který jsme na dálku zapnuly, byl s dítětem v horečce k nezplacení. Takových "drobností" je samozřejmě mnohem více. Ale kdo je odpůrcem automatiky, stejně ho to nepřesvědčí. My ostatní si to prostě jen užíváme  Mrknutí
Komfort a automatizace některých procesů v domě, neznamená že se jen válíme na gauči. Velmi úsměvně vnímám jednu reklamu, kde je v hrátkách se slovy věta, že šel dělat nehejbal (válet se na gauči). Jen díky automatizaci mám více prostoru na práci, koníčky i zábavu. Kdo mě zná, ví že rozhodně nejsem gaučovej typ.
Nechci tvrdit a netvrdím, že každý odpůrce automatizace, je pomýlený. To v žádném případě. Ale jako já neodsuzuji jejich názory a postoje, očekávám že i oni akceptují ty, kteří v tom naopak přínos vnímají a chtějí si automatizaci pořídit. Chápu a normálně beru jejich argumenty, pokud jsou na rozumném základě. Jejich postoj jim nerozmlouvám, protože to stejně nemá cenu a ne každý to logicky musí vnímat stejně jako já. Rozčilují mne pouze šířené nepravdy a výmysly. Nicméně vnímám že někteří prodejci a integrátoři svým chováním či argumenty této profesi škodí a pak chápu odpor lidí k automatizaci, když se předtím dostali do spárů podobným prodejcům pozemků na Marsu. Víc asi k tématu nemám ve všeobecné rovině co říci. Jak jsem psal.
Návrh každého domu je dlouhý a začíná zjištěním potřeb a představ zákazníka. Pokračuje to návrhem řešení, kdy zákazník dostane přehled možných funkcí k výběru tak, aby odpovídaly jeho představám. Pak se dolaďují drobnosti, objem prací a samozřejmě cena.

Nevidím smysl ve vypisování všech možných "vychytávek" do této diskuse, když neznáme konkrétní potřeby tazatele. Vnímám to jako kontraprodukti vní z více důvodů. Hlavně zdejší odpůrci automatizace jen začnou hledat další tisíce důvodů proč tu kterou funkci nee, přitom položená otázka nezněla proč nechtít automatizaci, ale která funkce je opravdu praktická.  Dle nich jednoduše žádná a proto automatizaci odmítají. O svém názoru jsem už psal a zbytečně se zde dohadovat s odpůrci nehodlám.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #26 kdy: 24.08.2021, 07:16 »

Prostě někdo je této technologie fanoušek, někdo ne, oba mají svoje rovnocenné důvody.

Přesně tak.
Sleduji mlčky tuto diskusi od samotného začátku a divím se např. Honzovi, že se začíná čertit a pomalu nastupuje do boje s těmi, co systémovku nemusí, nepřišli ji na chuť a nevidí v tom žádné kouzlo.
I já patřím mezi takové.
Nikomu ji ovšem nerozmlouvám a pokud ji po mě někdo chce navrhnout, odkážu ho na odborníky, kteří to mají v malíku.
Sám se to zatím nehodlám učit. Nemám proč. Jestli mi kvůli tomu volají dva zákazníci za rok, je to hodně.

A ovládat něco z gauče?
Václav 3 to napsal moc hezky...

Co se nepoužívá, to odumírá. Takže se na stáří lidičky připravujte být aktivní. Hezky všude chodit, zbytečně neposedávat, nepolehávat a něco dělat.

A už začínám být poněkud dost alergický na řeči "jsem pořád v práci",  "doma nic nestíhám, protože mám moc práce",  "za celý rok si kvůli práci pořádně neodpočinu"....proto mi systémovka moc pomůže :-D :-D

Pokud něldo žije prací tak, že nemá čas na příjemnější věci, je mi ho líto.
Život je tak krátký a nechat si ho utéct mezi prsty jen díky tomu, že ho budu někomu ulehčovat? Člověk by se měl nad sebou někdy vážně zamyslet a to dokud je čas.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 24.08.2021, 07:39 »

Tak vidím, že i přes to, že jsem dodržel předmět diskuse a tak je tu řeč o něčem jiném. Když založím vlákno znovu dopadne to stejně nebo to bude už k věci?
Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #28 kdy: 24.08.2021, 07:45 »

Tak vidím, že i přes to, že jsem dodržel předmět diskuse a tak je tu řeč o něčem jiném. Když založím vlákno znovu dopadne to stejně nebo to bude už k věci?

Ne. Vždy to dopadne stejně  Smích
A je to naprosto normální a logické.
Stejně tak dopadají i osobní rozhovory, kde se téma začne stáčet jiným směrem, který je pravděpodobně důležitějším.
A zdá se, že je zde již téma vyčerpané.
Nebo vám nestačí zde uvedený výčet praktických věcí?
Já bych řekl, že jich více není.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Mařík Pavel
Ferda Mravenec, práce všeho druhu ;0)
*
Offline Offline




« Odpověď #29 kdy: 24.08.2021, 08:08 »

Není třeba zakládat další vlákno, prostě se ukázalo, kdo jde vpřed a kdo je konzerva  Úsměv
Přikláním se na stranu lidí, kteří nějakou systémovku mají. A výhody? Pohodlnost, přehled, a koneckonců i komfort. Pokud se mi něco děje na domě automaticky, mám přece o starost míň. Nemusím se zaseknout v práci, ale třeba na výletě, nebo někde na návštěvě. Vrátím se a dům za mě udělá, co je potřeba, postará se o topení, v létě o zálivku, pokud bych byl snob, třeby v zimě za mě uklidí chodník od sněhu topným kabelem.
Funkce k nezaplacení, kterou vidím já, je vypnutí topení pro daný pokoj, když někdo nechá otevřené okno déle, než je zdrávo. Nebo třeba zhasnutí v případě nepřítomnosti v místnosti po nějakou dobu. A dálkové ovládání topení, mňam.  Úsměv
Pokud vezmu pořízení systému, jeden můj nejmenovaný kamarád přišel na to, že pokud si pořídí "chytrou",  základ má za cenu systému pro ovládání žaluziií, zbytek už je bonus.
Co se týče systémů, je potřeba vědět, co chci za funkce. Otevřeně, je potřeba počítat s tím, jakou mám podporu od výrobce, velice mne zklamal E-gon od ABB, který prostě ukončil podporu, ale naštěstí je v republice člověk, který vám s tím dokáže pomoci. KNX je stabilní systém, i když má své mouchy a nastavit si můžete jen to, co vám výrobce aplikace umožní. Pravda, existuje KNX, který nastavíte bez ETS, ale jak přijde něco složitějšího, nebo spolupráce s jiným systémem, bez ETS to nedáte. Loxone jsem měl také na stole, ale po pravdě mě moc nenadchl. Nakonec to v mém případě vyhrál systém made in Kolín, kde si udělám co chci a jak chci, totální volnost a neomezené možnosti.
A ještě něco pro ty, kteří říkají, že bez elektriky jsem v pasti, důležité lze zálohovat UPS a věci mít na jedné fázi. Myslím, že třeba nahození a vypnutí centrály lze s chytrou poměrně sofistikovaně řešit.
Jo a co místo indentifikace čipem na klíčích použít NFC v mobilu?
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 24.08.2021, 08:24 »

Nejsem odpírač automatizace, v rozumné míře je dobrá a užitečná. Neměla by ale obtěžovat a ohrožovat obyvatele při poruše. Také to není pro každého vhodné. Jednoduše řečeno, běžný rodinný dům nemusí vypadat jako americká státní pokladnice ve Fort Knox. Proto např. nechápu funkci, kdy výpadek sítě zajistí zablokování vchodů do domu a zatažení předokeních rolet - když si nemohu rozsvítit, tak mě zatažení předokenních rolet zbaví možnosti využít světlo venkovní. V takovém případě by se měl nacházet ve sklepě dieselagregát, který samočinně naskočí a začne dům zásobovat elektrikou. Na systémových řešeních mi vadí právě ta přílišná provázanost.

 Já jsem již v 80. létech měl elektricky řízený kotel ÚT na koks. Párkrát se mi přehřál díky prudké změně povětrnostních podmínek, tak jsem vymyslel a tehdá také vlastnoručně zrealisoval ovládání (koupit nic nešlo) a fungovalo mnoho let, až do doby změny ve způsobu vytápění.

Porovnání funkce ovládání světel, určitě nemělo znamenat, že se automatické spínání nemá používat. Jen jsem chtěl dokumentovat, že čím je zařízení složitější, tím může vyrábět více problémů. Radarových čidel mám namontováno  více a pouze u tohoto jednoho se vyskytly potíže. Nepříjemné bylo, že vytvořilo dojem, že se někdo cizí pohybuje tam, kde nemá. Než jsem zjistil příčinu, byla nervózní hlavně žena, která mě vždy upozorňovala, že se něco děje.

S elektricky ovládanými vraty mám  zážitek, kde vznikla "Elektrická pastička na lidské myšičky". Zrenovovaný starší dům byl vybaven velkými elektrickými vraty bez klasické branky. Když došlo k výpadku hlavního jističe v elektroměrném rozvaděči, majitelé ani netušili, že je problém v jejich rozvodu. Jistič byl 3x50A, takže to byl asi jeho první výpadek. Doma chybu nenašli, tak běhali po zahradě jak ty myšičky a telefonovali, že se nemohou dostat ven, protože "nejde proud". Vtip byl, že díky tomu, že pán byl nepraktický, tak nevěděli, kde mají kličku na odblokování vrat. Nahodil jsem jistič, předvedl jsem jim znovu, jak odblokovat vrata klasickým inbus klíčem, protože ona klička nebyla nic jiného, jen měla ozdobnou plastovou rukojeť a mohl jsem odjet. Trochu se poučili a asi za rok jsem zjistil, že mají vedle vrat dodělaná klasická vrátka s klikou a zámkem na klíč.

Abych tedy přidal do diskuse též odpověď přesně dle dotazu, tak jako praktickou věc považuji bezpečnostní "Panic" tlačítka - to je ovšem více k EZS.

prostě se ukázalo, kdo jde vpřed a kdo je konzerva  Úsměv


A dopadne to jako v Japonsku - když nejde elektrika, tak se Japonec ani nevys..e. Jenže, co s tím, když se chce?
 


 
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 24.08.2021, 08:34 »

Jjj,..ono sú tiež kus nervy mimo domu keď systémovka neodpovedá jak má, a v hlave potom naskakujú hororové scenáre, že čo asi tak „chytrého“ sa doma deje...

Ono ešte poriadne potrvá kým chytrý dom celkom nahradí napr. takého oddaného sluhu z minulosti,.... ten najlepšie vedel, že čo kedy a jak bolo v dome treba.. aj bez 230V... Úsměv


Havne že je na výber....šak, taký "chytrý" telefón už má dneska každý .. Mrknutí ..a nesťažuje sa..
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #32 kdy: 24.08.2021, 08:41 »

Pavel Mařík, Honza Franěk, Mirek Minařík......k luci, protože vás moc dobře znám a vím, že jste již dááááávno tomuto systému propadli, proto vás nechám v klidu žít a zavřu se zase do své konzervy  Mrknutí Smích Smích Smích
Je mi jasné, že technickému pokroku nikdo neuteče a nikdo se před ním nemůže donekonečna schovávat. Já jako celoživotně panelákový tomu nechávám volný průběh u ostatních, baráčníků, kteří jsou mými potenciálními zákazníky. Jejich přání je pro mě rozkazem.
Jak už jsem psal, já sám na tom nic nevidím a zcela určitě bez toho již dožiji. Stejně tak to cítím u elektromobilit y.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 24.08.2021, 10:43 »

Není třeba zakládat další vlákno, prostě se ukázalo, kdo jde vpřed a kdo je konzerva  Úsměv


Jádro pudlíka je v tom co jste nazval "vpřed".
Stejně tak dobře vy jdete vzad a my konzervy jsme vás už předběhli o parník.
Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #34 kdy: 24.08.2021, 11:04 »

Ta pravda je někde uprostřed.
Člověk by měl normálně uvažovat a hýbat se.
K plně automatizované mu domku je pak potřeba i operátor, který to bude obsluhovat za normálního člověka, který nechce nebo neumí obsloužit nebo nastavit danou techniku.
Možná v budoucnosti to bude součástí balení a bude na výběr i volba pohlaví.  Úsměv

Zaznamenáno

Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 24.08.2021, 12:34 »

Tak vidím, že i přes to, že jsem dodržel předmět diskuse a tak je tu řeč o něčem jiném. Když založím vlákno znovu dopadne to stejně nebo to bude už k věci?
Když ona ta praktičnost je velmi subjektivní vjem, závisející na potřebách a znalostech uživatele, potažmo investora.
Třeba to topení a větrání.
Já třeba v zimě topím celou chalupu na 22-24°C a na noc uberu na 18 a vůbec neřeším jednotlivé místnosti, protože v konci ta úspora není až tak významná a otevřít okna na krátký průvan rovněž nepovažuji za zásadní problém, stejně jako vytažení rolet, které mají mimo motoru i kliku.
To, že by to za mně dělal automat, považuji v současnosti za zbytné.
Optimální inteligentní dům, je objekt řízený majordomem a obsluhovaný služebnictvem.  Úsměv

Měla stařenka na návsi zvonek na jeden drát, chuděra by s ním ve svých osmdesáti dožila, avšak vnuk byl pokrokový, bronzový zvonek odlitý někdy za rakouska jí sebral i s měděným drátem a s velkou slávou ji nalepil na vrata zvonek bez drátu. Zprvu to bylo fajn, protože jí to blikalo a hrálo v sednici, jenže na jaře přišla s prosíkem, že jí to nezvoní a pošťačka ji nepřinesla důchod.
Vyřešil to k plné spokojenosti kus zvonkáče, suchý článek a zvonek za dvě stovky.
To je příklad pobláznění inovacemi od amatéra, bez znalosti negativ a důsledků.
Automatizace u slepic- už jako malej smrad, jsem dělal automat na otevírání zkonstruovaný z mechanického zvonku, zavírací automat zamítla babička, protože slepice je třeba večer zkontrolovat a sebrat vajíčka. Celkem logicky, někdy se courají ještě v 21:00, někdy zalezou už v 19:00 a dosud jsem neslyšel o automatizaci mající schopnost zkontrolovat přítomnost všech kusů a zároveň zabránit zavření kuny v kurníku. Výměna vody v automatice je fajn, ovšem pozor na studenou vodu v horkých dnech. Toto řeším měděnou napáječkou se samočinným doplňováním.
K péči řádného hospodáře zkrátka patří i osobní kontakt s chovanci, ač je to limitující pro nějakou rekreaci na dovolené, ale protože jsem vesničan, beru to od mala jako samozřejmost.




Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je mozna vymena jednotky Inels za Foxtrot?
 ABB: Designová řada Levit v systému Ego-n
 Jaké argumenty pro zákazníka, který chce tzv. chytrou domácnost?
 Bohumír Garlík o inteligentních budovách #2
 WAGO: Nová verze aplikace flexROOM
 ELKO EP: Nový typ stmívačů pro různé světelné zdroje
 ELKO EP: Základní prvky systémové instalace iNELS
 KNX CZ: Sběrnicový systém KNX na UTB ve Zlíně
 Výuka systémových instalací na FEKT VUT v Brně
 Myslíte si, že systémová instalace udělá život kvalitnějším?
 Lze zaslat projekt systémové instalace na oponenturu výrobci?
 ARisk#8: S jakými rušeními lze počítat v systémových instalacích?
 Kdy doporučíte klientovi pro RD autonomní automatizaci před systémovou?
 FOXTROT lze ovládat i hlasem!
 ABB: Novinky v systému ABB-free@home® 2017
 Přidáme k ovládání instalací ještě virtuální brýle? Těšíte se?
 Ako vyriešiť istenie spotrebičov pri systéme domácej automatizácie?
 Je pravda, že domácí automatizace na rozdíl od klasiky sníží spotřebu energií?
 Lze považovat "chytrou" instalaci za MaR?
 Kterými funkcemi může systémová instalace proti klasice ušetřit energii?
 Katalog systému FOXTROT 2018 je tu!
 Systémovou instalaci ABB-free@home propojíte se střídačem REACT
 Wago řídí osvětlení v komerčních prostorách BRNO Slatina
 Jak se postupem času vyvíjel design ABB-free@home?
 Komfort systému ABB free@home
 O instalaci a provozu systému ABB-free@home
 Programování systému easy link
 Hrozí u systémových instalací ukončení podpory jako u Windows?
 Dají se vypnout obvody pokoje pomocí RFID čipu, bez systémové instalace?
 Máte seriózní řešení jak napojit hlasového asistenta na ovládání obvodu nn?
 Den systémových instalací v Brně na podzim 2019 ukázal tři alternativy ...
 V ABB-free@home přibyly akční členy pro stmívání a rozšiřující USB rozhraní
 EATON: Chytrá domácnost se stává standardem
 Češi chtějí chytrou domácnost kvůli úsporám
 PODCAST LIVE TECO: Pokud majitel domu přemýšlí o chytré elektroinstalaci
 LIVE EATON: Moderní elektroinstalace xComfort bez zbytečného sekání
 LIVE EATON: Chytrá elektroinstalace xComfort snadno ve 3 krocích
 xC FAQ#1 Lze nahradit metalická sběrnicová instalace bezdrátovým xComfortem?
 Znáte ze své zkušenosti nějaký negativní případ špatně navržených uživatelských práv?
 Jak propojíme xComfort s EZS nebo klimatizacemi?
 Čím rádi ovládáte svou elektroinstalaci? Mobilem, vypínačem?
 Chytrý rozvaděč veřejného osvětlení s Foxtrotem2
 Stalo se vám, že jste byli v praxi omezení chybějící aktualizací?
 xC FAQ#12 Jak dalece jsou funkce xComfort závislé na internetové konektivitě?
 Dovedete si představit, že byste svému klientovi elektroinstalaci pronajímali?
 ABBcast #1 Smart@home
 Školení inteligentní domovní elektroinstalace ABB-free@home 24. února 2020!
 LIVE EATON: Řešení pro spínání, stmívání, topení a rolety s ovládáním z mobilu
 Jak nahlížet na inteligentní elektroinstalace z hlediska ES, revizí a zkušebny?
 LIVE EATON: Chytrý dům jednoduše s chytrou elektroinstalací xComfort
 Jaký je trend ve způsobech domovních ovladačů?
 Může cizí integrátor načíst projekt do svého ETS, pokud předchozí integrátor zemřel?
 EATON: Chytrá elektroinstalace xComfort série on-line školení
 Ake su moznosti ked chcem prepojit Loxone a Jablotron?
 Motivační funkce a návaznosti chytrého domu ...
 Jiří Olejníček a co o něm ještě nevíte!
 Jak v xComfortu propojovat prvky budovy
 O historii systémových instalací z historie
 Jak kdysi Pavel Smílek popisoval Foxtrot v praxi
 PUBLIKACE: ABB i-bus KNX Inteligentní elektroinstalace
 Systém GILD umožňuje ovládání všech elektrických součástí stavby s přímou návazností na regulaci vytápění a zabezpečení
 Systémová příručka ABB-free@home
 Jak velkou má Taphome technickou podporu v ČR?
 iNELS přichází s novou mobilní aplikací.
 Jak řešit chytrou domácnost a její nezávislost na nn?
 LIVE EATON: Chytrý dům s xComfort Bridge
 HAGER připravuje výukové panely pro KNX easy
 Jak se vám instaluje systémová elektroinstalace ABB-free@home?
 xComfort v obležení návštěvníků Stavebního veletrhu 2022
 Jaké jsou mylné domněnky o chytrých elektroinstalacích?
 Co důležitého řídit domovní automatizací?
 Co všichni stále vidí na systémové elektroinstalaci xComfort?
 Jak může domovní automatizace pomoci snížit energetický odběr objektu?
 Kdy se rozhodnout v budově pro PLC a chytrou instalaci?
 Už jste se setkali s produkty EcoStruxure Building?
 K čemu slouží Logic Machine?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.067 sekund, 23 dotazů.