Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je nějaká norma na hloubku drážky v panelu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je nějaká norma na hloubku drážky v panelu?  (Přečteno 27655 krát)
Ivan Taraba
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 12.08.2018, 22:32 »

Taková dodavatelská operace se bez vyjádření statika neobejde. Ve třech případech statik nedoporučil a ve dvou zakázal.
Tak by to mělo být, ale obávám se, že ani mnoho elektrikářů netuší, že panel vyžaduje jiný přístup než cihla. Na trhu je tolik krásných drážkovaček, které projedou i armaturou. To máte světla, zásuvky, data, multimediální kabely, zabezpečovačka a nějaká ta systémová instalace... když se to udělá v každém bytě paneláku, nemusí se stát nic, ale stačí nějaký spouštěcí impuls (silný vítr, požár, výbuch plynu, pohyb podloží) a může se to sesypat. Nezačaly se kvůli panelové výstavbě vyrábět ploché kabely a později ty hrozné protahovací lišty?

Něco o tom je zde:
https://www.kestrasnicke.cz/wp-content/uploads/2012/12/Naru%C5%A1en%C3%AD-statiky-panelov%C3%A9ho-domu-z%C3%A1sahem-do-nosn%C3%A9ho-syst%C3%A9mu-budovy.pdf

Cituji:
"Prosekání drážky pro elektro způsobuje dynamické namáhání v nejhorším možném místě. Kromě oslabení panelu dojde i k popraskání betonu ve spáře. Beton ve spáře pak nespolupracuje s výztuží a spára nepřenáší síly stejně tak jako zbytek skeletu.  Poškozená spára je náchylná k deformacím a tím dochází k ještě většímu zatížení okolních stěn a spár."

Čili obrátil bych se na statika, ale hrozí, že to zamítne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #19 kdy: 13.08.2018, 08:15 »


Čili obrátil bych se na statika, ale hrozí, že to zamítne.

Obsahově hrozná věta, kterou bych přirovnal k další trestuhodné myšlence....Ne chal bych si udělat revizi, ale hrozí, že mi pak odpojí elektriku.

Ach jo  Hněv Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #20 kdy: 13.08.2018, 09:20 »

Každej jen trochu myslící řemeslník ví, že sekání do panelu má svá specifika a pravidla. To že prozatím nespadl žádnej panelák, neznamená že bezhlavé řezání panelů není problém.

Navíc jde o dost otravnou činnost a osobně tak dávám přednost jiným řešením, která mi sekání do velmi tvrdého betonu uberou.

Například soklové lišty viz:

http://download.hager.com/Hager.cz/sl-asistent/bin/index.html

S minimem sekání, prachu a bordelu, mám za dva dny celý byt.  Mrknutí

PS: dost jsem zkusil při sekání paneláku od sousedů. kteří chtěli sledovat mistrovství světa v hokeji a mi pak celý den drážkovali a sekali. Další den jsme museli práce přizpůsobovat dle TV programu a toho jaké zápasy nám TV připravila. Jinak bychom se báli jít po schodech domem a investor, tedy majitel bytu, by neměl se sousedy nadále dobré vztahy. Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 13.08.2018, 21:14 »

Čili obrátil bych se na statika, ale hrozí, že to zamítne.
Něco o tom je zde:
https://www.kestrasnicke.cz/wp-content/uploads/2012/12/Naru%C5%A1en%C3%AD-statiky-panelov%C3%A9ho-domu-z%C3%A1sahem-do-nosn%C3%A9ho-syst%C3%A9mu-budovy.pdf
Cituji:
Co dodat?
… Že nelze propojit obývací pokoj s kuchyní posuvnou stěnou vložením překladu jako v cihlovém domě… Že nelze zasekat veškerou elektriku do drážek a oslabit všechny stěny v bytě o 30 mm z každé strany…
Přeji vám všem:
Klidnou, dobrou noc!

Tyto oba případy jsem zažil v praxi, jen se nejednalo o posuvnou stěnu, ale o zatahovací dveře cca 3m široké v příčce panelového bytu. Byl na to vypracován projekt a vydáno stavební povolení, v druhém případě neměl statik s drážkami do 30mm v nosných panelech problém. Takže asi budu muset příště požadovat počítačovou simulaci nosné stěny? Škoda, že neznám autora článku, určitě bych k němu nějaký dotaz měl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Sokrates1985
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 29.01.2020, 10:37 »

Pánové, pokud je takový problém s drážkami do panelu při rekonstrukci elektroinstala ce a bije se na poplach z hlediska statiky, napadá mě dotaz - původní elektroinstala ci dělali jak? Je evidentní, že drážkovali a jak je mnohdy z kvality odvedené práce z té doby patrné, rohodně se příliš nehledělo na malou hloubku drážky či na podélnost a příčnost řezu panelem, aby nenarušil statiku. jak to vyšlo, tak to vyšlo. Domníváte se, že tohle bylo v pořádku a nyní je to problém? Proč? Nebo se mýlím, a nedrážkovalo se v původní elektroinstala ci?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 29.01.2020, 10:47 »

Původní instalace je v předpřipravený ch krcích z panelárny dále po podlahách, v různých škvírách mezi panely a pod.
Rozhodně není zasekávaná v celé délce, pouze výjmečně se něco málo doseklo (spíše se ulomil kus rohu panelu velkou sbíječkou.
Málo vídaný je systém zapuštěných dřevěných latí v panelu, ty se pak odtrhly, vznikla drážka a krabice pro zásuvky se dodělal dle "konfigurace bytu".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Sokrates1985
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 29.01.2020, 11:07 »

Pokud to chápu správně, říkáte, že v panelu jsou z panelárny připraveny krky - mám si to představit jako husí krky? Zkoumal jsem elektroinstala ci v bytě rodičů, žádné krky nemají, je to panelový dům o pěti nadzemních podlažích z roku 1984. Pokud to chápu správně, celou diskuzi o této problematice, pokud nechci novou elektřinu vést lištami, pak není problém z hlediska statiky vést elektřinu novými drážkami v podlaze (ta jak jsem pochopil, to vydrží - což moc nerozumím, jde přece o vodorovné rýhy, nikoli o svislé a naruší překlad mezi byty),  stejně tak není problém z podlahy vést k zásuvce krátké svisle drážky ve stěny (cca 15cm od podlahy) v místech pro zásuvky, také není problém udělat krabičky pro zapuštěné zásuvky v těchto místech. Je to tak, nebo opomíjím nějakou nesnáz? Problém ale je vést drážku na stropě pro stropní svítidla, jak jsem pochopil z textů této problematiky. Proč, když podlahou to problém není? Je to jen z druhé strany.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Max Kovář
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 29.01.2020, 12:30 »

Drážky v podlaze jsou v konstrukci podlahy a né v nosném panelu. Ve stropě, jde-li to, se kabel vede dutinou. V opačném směru bych to určitě nezasekával.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 29.01.2020, 13:27 »

Teď jsem dělal projekt na rekonstrukci bytu. Výňatek ze zprávy od statika přikládám.
Vše bude v podhledu, budou jen svislé drážky dolů ke vypínačům, zásuvkám. Koupelka WC Ytong. V kuchyni bude hlubší pracovní plocha, ale skříňky budou předsazeny, tak aby se za ně vlelza instalace, jednak kabelů, a jednak trubek.


* statika.JPG (140.39 KB, 804x570 - prohlédnuto 1039 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 29.01.2020, 13:30 »

Su rozne panelove stavebne sustavy. Bezne je na stropnom paneli (hrubka cca 15 cm) zvukova + tepelna izolacia, napr posyp perlitu 3 cm a potom nenosny betonovy poter hrubky par cm. V onom perlite su polozene kable svetiel spodneho suseda. Drazkovanie teda neohrozi statiku, videl som aj byty, kde slo vsetko von az na panel a nahradilo sa to polystyrenom a osb doskami.
Novsie panelaky mali nalepenu pvc krytinu priamo na stropny panel - tu je drazkovanie nevhodne. Stropne panely su tiez rozne : bez dutin a s dutinami, kde sa jednym smerom daju tahat vodice po otvoreni dutiny. Nie vsetky  obvodove steny su vzdy nosne - treba vidiet projekt alebo konzultovat statika. Casty je obvodovy plast z troskopemzobet onu a kolme panely su uz nosne z pevnostneho betonu.
Rizikove su drazky vodorovne, zvisle drazky a diery na krabice zvyknu byt tolerovane.
Mnohe panely maju dutiny, s husim krkom alebo bez, tie ale mozu byt zanesene kuskami betonu. Vytiahnut stare AYY vodice nebol problem, ale zatiahnut CYKY ano, skoncilo to meranim, ako vysoko je prekazka a vrtanim diery.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 29.01.2020, 13:32 »

Teď jsem dělal projekt na rekonstrukci bytu. Výňatek ze zprávy od statika přikládám.
Vše bude v podhledu, budou jen svislé drážky dolů ke vypínačům, zásuvkám. Koupelka WC Ytong. V kuchyni bude hlubší pracovní plocha, ale skříňky budou předsazeny, tak aby se za ně vlelza instalace, jednak kabelů, a jednak trubek.


Paci sa mi, ako je meno statika zaciernene, ale meno stavebnika a plna adresa nie :-) To je na pokutu za GDPR.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michala
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 30.06.2021, 07:06 »

V paneláku ve společných prostorách se dělá rekonstrukce elektro (výměna hlavního vedení z hliníku na měď, nová světla, zvonky atd). Pro vedení světel udělali vodorovnou drážku do nosného panelu skoro přes celou zeď hloubky 2,5 cm, panel je tlustý 18 cm (8 pater nad sebou).

Mělo by na to být nějaké stavební povolení nebo alespoň povolení statika?
Vedení svj je na informace poněkud skoupé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Máte někdo zkušenost s rozvody v celobetonovém bytovém domě?
 Jak řešit rekonstrukci rozvodů osvětlení na chodbě paneláku, kde je CHÚC?
 Nemate nejake tipy na firmu, ktera mi udela drazky do panelu?
 Poradíte mi s plánem rekonstrukce instalace v paneláku?
 Ako postupovať pri revízii panelákového jadra?
 Kde je provedeno spojení vodičů v bytových jádrech panelových domů?
 Kde zoženiem projekty starých panelákov?
 Jaké jsou možnosti rekonstrukce instalace v panelákovém bytě?
 Jaké je zapojení elektroinstalace umakartového jádra v panelovém domě?
 Jakým způsobem vést vodorovný rozvod v paneláku?
 Jak nenavrtat elektrické rozvody v paneláku?
 Jak by mělo být řešeno ovládání osvětlení ve společných prostorách v paneláku?
 Opravdu se nesmí sekat do panelu?
 Jakou zvolit přepěťovou ochranu do paneláku?
 Jak často a čím provádíte rekonstrukce vedení v panelácích?
 Lze provést rekonstrukci elektroinstalace v panelákovém domě postupně?
 Kde mohou být rozbočovací krabice světelného okruhu v panelákovém bytě ?
 Má smysl realizovat ochranu proti přepětí jen pro jeden byt v bytovém domě?
 Jakým způsobem byl ukládaný anténní koaxiální rozvod ve starych panelácích?
 Lze posunout stropní osvětlení v panelu o 50 cm?
 Jak zrevidovat panelákové chodbové jádro (PEJ) po rekonstrukci?
 Jakou doporučujete lhůtu u pravidelné revize společných prostorů bytových domů?
 Jak rekonstruovat elektroinstalace v nástavbách a panelácích?
 S čím u rekonstrukce staršího domu počítáte již od počátku?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 23 dotazů.