Je možné použít redukci 400V z 5p na 4p při nesymetrické zátěži?

(1/2) > >>

Josef109:

Jaký je rozdíl když připojím staré zařízení (nesymetrická zátěž a ovládací napětí 230V bez oddělovacího transformátoru),   které má 4p vidlici do 4p zásuvky anebo použiji redukci z 5p na 4p a zapojím do 5p zásuvky s proudovým chráničem?

Zajímá mě to z hlediska bezpečnosti?
Vím že se tyto redukce dají běžně pořídit, ale jen v jednom obchodě bylo uvedeno, že je to pro symetrickou zátěž. Nicméně to běžný spotřebitel nemůže vědět a takovou redukci si klidně koupí.

Jiří_Hrubý:
Rozdíl je ten, že nebude fungovat.

Symetrickou zátěží se rozumí v případě těchto redukcí míchačka nebo cirkulárka s vypínačem. Štípačka se stykačem už je špatně.

Nepopírám, že starší zařízení se stykači se zapojovala i 3+PEN na pohyblivý přívod (viz např. návod k orlíku pro nevěřící),  ale takový stroj většinou pracoval jako stacionární a měl svorku pro pospojení, např. tak, že na přívodním CGSG býval přidán CY 6 a pod.

Redukce, kterou si BFU zakoupí, je bezpečná v případě jejího připojení k zásuvce 3+N+PE vybavené chráničem, protože ten  neumožní fungování nesymetrické zátěže za touto redukcí.
Redukce, kterou si BFU vyrobí sám a zapojí tak, aby chránič nereagoval, je naopak velmi nebezpečná jak pro uživatele, tak potenciálně pro připojené zařízení.

Václav Třetí:
Citace: Josef109  14.06.2021, 19:20

Jaký je rozdíl když připojím staré zařízení (nesymetrická zátěž a ovládací napětí 230V bez oddělovacího transformátoru),    které má 4p vidlici do 4p zásuvky anebo použiji redukci z 5p na 4p a zapojím do 5p zásuvky s proudovým chráničem?



Rozdíl je zásadní, zařízení bude aktivovat chránič. Než kupovat problémovou redukci je lepší provést úpravu stroje. Výměnou vidlice u stroje za pětikolíkovou a kabelu za pětižilový spolu se správným zapojením obvodu se stykačem na vodič N dosáhnete správné a bezpečné funkce u nových rozvodů s chráničem.

 Další možnou úpravou je výměna stykače za provedení s cívkou 400V nebo zapojení obvodu ovládání přes převodní transformátor 400/230V. Vodič PE nebude používán jako PEN, pomocné obvody budou používat k napájení dvě fáze a zařízení bude bezpečné a použitelné ve všech typech sítí a zapojení zásuvek. Pak bude fungovat i ona redukce. Tuto úpravu lze doporučit zejména pro zařízení, která se používají na různých místech v různě zapojených instalacích a s různými zásuvkami přes redukce.

Všechny úpravy zařízení by měl udělat elektrikář, kutilské úpravy zařízení napájeného 400V bývají nebezpečné.

Jan Kelbich:
Tak jedno po druhém :
1) Odpověď na otázku "Je možné použít redukci 400V z 5p na 4p při nesymetrické zátěži?" je "Je to možné." Ta poznámka o symetrické zátěži je nesprávná a matoucí. To co nebude s touto redukcí fungovat je zátěž vytvářející netočivou složku proudu (viz teorie souměrných složek),  protože ji bez vodiče N není ani jak zapojit. Což je případ i té ovladačky 230 V (při 400 V napájení). Dále už viz výklad p. Václava Třetího.
2) Nevidím důvod, proč by štípačka se stykačem byla špatně, pokud je správně zapojená. Opět viz výklad p. Václava Třetího.
3) V pohyblivém přívodu nemůže být nikdy vodič PEN (hned z několika důvodů). Ta dávná "obezlice" v normě, dočasně povolující onu (velmi problematickou) výjimku, už je dávno za námi.

Jiří_Hrubý:
a) pro běžného uživatele a potřeby návodu je tím primární určení pro motory dané.
Točivý složky nemá ani 2f trafo a jak pěkně vaří.
b) protože běžná levná štípačka nemá podpěťový spínač, ale ovládačku stykačem proti N.
c) chápu, že jako ajťák jste viděl třeba Jezedácký provozy jen na videu…

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana