Lze v elektroměrovém rozvaděči připojit dva rozvaděče rodinného domu?

(1/1)

Lexa:
Často tady čtu že laici by se neměli do elektriky plést a nechat to na odborníkovi. Co ale když mám pochybnosti o řešení od odborníka?

Poptával jsem projekt na nový "zahradní" rozvaděč který by byl vybudován z druhé strany elektroměrovéh o rozvaděče PRE. Do tohoto rozvaděče by bylo zapojeno až 10 spotřebičů na pozemku (vrata, venkovní světla, zásuvky, závlaha, stínění, ohřev vody v bazénku, atd.) Myšlenka byla nevrtat do domu, kde stejně v rozvaděči není moc místa, a netahat kabely daleko na zahradu ale udělat rozvaděč blíže k řešenému místu.

I.
Reakce projekční/elektroinstalační firmy byla striktní - kabel přívodu do domu musí být od elektroměru v kuse a druhý tam tedy dát nejde. Že jediná cesta je to tahat z domu. Tam nový rozvaděč vysekat, prostup skrz 2 roky novou fasádu, pořádně tlustou chráničku a tahat těch 10 kabelů až na zahradu. Že prý stejně blbost rozvaděč venku, nedovřou se pořádně dvířka a bude tam mokro..  :o

Pak čtu tady že dva kabely do ER připojit jdou:
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,13809.0.html
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,17945.0.html
Tak si říkám, něčemu jsem v telefonu nerozuměl nebo nerozumí ta druhá strana a takový venkovní rozvaděč opravdu problém není? Řešení v domě by přece znamenalo i kupu kabelů navíc (min. 15m x 10 = 150m).

II.
Druhé překvapení bylo že jsem prý blázen poptávat na tohle projekt. Že revizní razítko dostanu i tak, že maximálně zakreslíme rozvaděč když bude třeba. Jak je to teda s revizí? Rodinných domů se požadavek na nějakou dokumentaci netýká? Co mám teda poptávat abych věděl jak se má rozvaděč stavebně připravit a jak se potom bude realizovat elektroinstala ce?  

Vít Rotrekl:
Vyměňte projektanta.  :D Vy mu chcete dát peníze a on vás pošle do háje? Divná doba...
Na každou novou elektroinstala ci musí být provedena výchozí revize. A PD je jeden z podkladů pro provedení revize.
Na takovou "jednoduchou" věc jako je zahradní domek to asi nemusí být nic nějak extra složitého. A každý RT se k tomu postaví jinak.

PS: Minulý týden jsem takto do elektroměrovéh o rozvaděče připojoval druhý kabel pro rozvaděč v garáži u RD. Vyměněny odvodní svorkovnice za distribuční blok Schrack IK026110--. Příští pondělí přijedou zaplombovat, tak jestli si vzpomenu, tak napíšu jestli to prošlo. Ale už jsem to takto párkrát udělal a zatím vždy prošlo. i v rajonu EON/EG.D, tak v rajonu ČEZ.

Citace: Lexa  13.06.2021, 15:23

I.
Reakce projekční/elektroinstalační firmy byla striktní - kabel přívodu do domu musí být od elektroměru v kuse a druhý tam tedy dát nejde. Že jediná cesta je to tahat z domu. Tam nový rozvaděč vysekat, prostup skrz 2 roky novou fasádu, pořádně tlustou chráničku a tahat těch 10 kabelů až na zahradu. Že prý stejně blbost rozvaděč venku, nedovřou se pořádně dvířka a bude tam mokro..  :o


Bože, to jsou bláboly... Kabel za elektroměrem je váš, a pokud si jej nasmyčkujete přes třeba deset rozvaděčů, tak je po tom každýmu kulový. Na projektantovi je vymyslet řešení, který bude funkční, spolehlivé a bezpečné. Totéž platí i o tom nesmyslu s rozvaděčem. Opět projektant navrhne takový rozvaděč, který může být umístěný venku. A že provozovatel zapomene zavřít dvířka a naprší do něj, to snad není starost projektanta, ale provozovatele. Projektant, potažmo realizační firma dodá k elektroinstala ci návod k obsluze a údržbě (  :D :D :D),  kde bude sepsáno co a jak. Tím se provozovatel stane náležitě poučeným a je to jeho starost a povinnost.

Jiří_Hrubý:
Citace: Lexa  13.06.2021, 15:23



Poptával jsem projekt na nový "zahradní" rozvaděč který by byl vybudován z druhé strany elektroměrovéh o rozvaděče PRE.

Stávající kabel najít, odpojit v měření, do měření napojit nový a oba zaústit do nového rozvaděče, kde bude i SPD. Do případného výkopu umístit uzemnění.

Václav Třetí:
Divná doba, divný lidi. Pokud se projektantovi nechce dělat, tak ať zákazníky (potenciální) alespoň nemate. Nevím proč, toto jednání se nedá ničím rozumným vysvětlit. Má snad tolik daleko zajímavějších nabídek práce, že na to nemá čas? Nebo závidí, že na to nemá? Tak ať maká a vydělá si na to!

My tady každému říkáme, že má mít projekt a pak to zazdí projektanti sami neochotou a  neodbornými informacemi.

K samotnému dotazu: Jak již napsali kolegové, jde to, není to nic vyjímečného ani zakázaného a dá se to zrealisovat několika různými způsoby. Základem by mělo být se dojít podívat na skutečný stav věci a rozhodnout jak to nejlépe udělat. Pak vyprojektovat, zrealisovat a zrevidovat.

Pavel Horský:
Pošlete tomu vašemu vykutálenému projektantovi link na tuto diskusi, aby se mohl něco přiučit.
Hrozné jednání.
Takoví kolegové nám dělají jen ostudu.

Navigace

[0] Index zpráv