Proč nelze ČSN 33 2000-6 použit pro pravidelnou revizi strojního zařízení?

(1/5) > >>

Jan Bocek:
Při revizích strojního zařízení dostávám často poslední PRZ, které jsou provedeny podle ČSN 33 1500, ČSN EN 60204-1 a také podle ČSN 33 2000-6.
Z počátku jsem tomu nevěnoval velkou pozornost. Ale po podrobném studování kapitoly pro pravidelné revize v ČSN 33 2000-6 jsem došel k přesvědčení, že normu pro elektrické instalace nelze použit pro pravidelné revize strojního zařízení.
Nedávno jsem se setkal s výběrovým řízením, kde pro pravidelné revize SZ byla právě ČSN 33 2000-6 předepsaná.

Nevím, zdá je můj závěr správný a proto hledám zkušenostní argumenty k odpovědi na otázku "Proč nelze?"

Miroš Jan:
 jmenovče.
Já to vnímám tak, že jsou podstatné rozdíly, mezi požadavky na pravidelné revize dle ČSN 33 2000-6 ed. 2, březen 2017, a mezi článkem 18 ověřování, dle naší normy živitelky, ČSN EN 60 204-1 ed.3, únor 2019. :)
Takže já nepostupuju podle ČSN 33 2000-6 ed.2.
Vždy dle ČSN EN 60 204-1 ed.3, čl. 18, a dále dle ČSN 33 15000, Z1,Z2,Z3,a Z4. 8)

Vít Rotrekl:
A nemůže to být i tak, že se ty revize budou týkat i přívodních vedení pro stroje? Na ty by se pak 33 2000-6 vztahovala. Nebo se pletu?

Miroš Jan:
V převážné míře, přívody pro strojní zařízení, provádím jako pravidelnou revizi pevné stavební elektroinstala ce.
Nikdy jsem to nedělal dohromady, s kontrolou (ověřením) elektroinstala ce strojního zařízení. Na to může být několik rozdílných názorů.

Ono když si člověk uvědomí, že u SZ, které byly uvedeny do provozu, před datem účinnosti zákona 22/97 Sb.,  tak to SZ spadá plně pod kompetenci provozovatele, a podléhá NV 378/2001 Sb. Ten zásadní rozdíl je v tom, že takto stará ST, musejí splňovat minimální požadavky na bezpečnost. Kdežto ST uvedená do provozu po datu účinnosti zákona22/97 Sb.,  musejí splňovat základní požadavky na bezpečnost.
Jenomže tuto skutečnost ví málokterá firma.
Takže v případě úrazu od takto starého SZ, se pak každý divý, co vše nesplnil.
Holt neznalost zákona neomlouvá. :)

Jan Bocek:
Citace: Vít Rotrekl  10.06.2021, 17:05

A nemůže to být i tak, že se ty revize budou týkat i přívodních vedení pro stroje? Na ty by se pak 33 2000-6 vztahovala. Nebo se pletu?


Elektrické zařízení stroje-strojního zařízení začíná přívodními svorkami napájecího vedení dle článku 5.1 ČSN 60204-1. Zde začíná pravidelná revize strojního zařízení

U výchozí revize nového stroje se reviduje pouze přívod a to podle 33 2000-6. Přitom se kontrolují náležitosti stroje s jeho certifikaci podle CE.

Přívody ke strojům patří do skupiny elektro rozvodů, které se mají pravidelně revidovat.
Zde nám jen "šestka" nebude stačit.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana