Jak správně provést odbočky k LED páskům na schodišti?

(1/6) > >>

Honzik1:
Chci udělat podsvícení schodiště pomocí LED pásků a nevím jak správně vyřešit odbočky napájení k jednotlivým LED páskům na jednotlivých schodnicích. Již jsem vrtákem udělal drážku do omítky pro plochý CYKYLo 1,5 kabel (stejný jako ke světlům).

Původní plán byl takový, že bych vše schoval do omítky, a že bych za kovový nosník v úrovni každé schodnice dal WAGO svorky a postupně takto pozapojovval CYKYLo kabel od schodu ke schodu. Zároveň bych z WAGO svorky za každou schodnicí udělal onu odbočku přes obyč JST konektor, který by vedl z vnější strany nosníku ze strany schodnice a tento konektor bych po připojení k LED pásku schoval do vydlabané díry ve schodnici. WAGO svorky za nosníkem, jsem neplánoval zalít omítkou, ale nechat je tam nezalité a omítku dát pouze před ně, aby to bylo vše pěkné a schované, ale bohužel nepřístupné (jakožto rozebíratelný spoj).

LED pásky jsou 12V a předpokládaný maximální odběr všem 15 schodů bude 110-130W.
Máte prosím nápad na nějaké lepší řešení? Kdybych vedl ke každé schodnici extra vodič, tak se mi to asi do drážky v omítce nevejde + úbytky napětí. Zároveň jsem nechtěl vodiče vedené dírou v kovovém nosníku přímo napájet rovnou na LED pásek, abych nemusel při případné poruše LED pásku běhat s pájkou po schodišti abych to celé zase odpájel. Dále jsem nechtěl vykružovákem dělat u každé schodnice elektrikářskou krabici (....jak to pak bude vypadat).

Máte prosím nějaké lepší řešení? Koukal jsem, že dělají lisovací spojky s izolací, ale bohužel jsem nenašel verzi T tzn. s odbočkou, které bych mohl do omítky bez obav zalít.

Peter Munka:
Tie schody su kovove ?
Cele sa mi to nepaci a vas napad je taky Pat a Mat hnusny bastl. Skor by som odporucal viest kabelaz zboku a zdola kazdeho stupna schodov a na spodnu stranu namontovat aj krabice. Problemov s ubytkom napatia sa nezbavite, zvazte aj riesenie, ked bud mat kazdy schod svoj vlastny zdroj 230V / 12V, tym sa ale dostanete zase do problemov s ochranou pred urazom prudom a budu vyssie naroky na umiestnenie zdroja a svorkovnic rozvodu 230V.

Jan Franěk:
Tak jednoduché to není pane Munka. Tazatel má designové otevřené schodiště. To se řeší celkem těžko.

Osobně bych pod schodištěm umístil krabici s trafem a ke každému schodu dotáhl napájení zvlášť (dvojlinku). Na podsvícení schodnic postačí LED pásek s malým příkonem/výkonem a pak ani ty úbytky nejsou tak hrozné.  
Krabici bych zasekal do zdi a pak ji zamaskoval obrazem, kytkou v květináči, gaučem a podobně. Záleží na místním uspořádání. Většinou je to nějaký kompromis po dohodě s investorem.

Pavel Horský:
Něco málo k vašemu problému.....

https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,12812.0.html

Zvažte kombinaci osvětlení schodnic LED pásky + boční LED 1W svítidla, která nemusí být nad každou a nebo každou druhou schodnicí. Krabičky s bočními svítidly se pak dají zároveň využít jako spojovací krabice pro napájecí vodiče LED pásků.

Vaše řešení, které popisujete se mi vůbec nelíbí.
Nějaká v budoucnu nepřístupná schovávačka svorek za schodnice do omítky je odborníky považována za TOP bastl nehodný jakéhokoli dalšího komentáře.

Zvažte instalaci větší krabice KO100 (třeba i z druhé strany zdi, než je schodiště),  do které instalujete trafo a vývody k jednotlivým schodnicím.
Vždy se dá najít parádní řešení, ale jen při šetření problému přímo na místě.. Zkuste tedy oslovit nějakého kvalitního elektrikáře s dobrými referencemi. Za jeho zaplacení to pak bude určitě stát.

Pavel Horský:
A teď po zveřejnění mého příspěvku koukám, že byl kolega Franěk rychlejší a jeho názor se moc neliší od toho mého, což je známka toho, že ani jeden z nás nekecá  ;) :D :D

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana