Lze průtokový ohřívač a kotel jistit stejným jističem na jednom obvodu?

(1/5) > >>

Nod:
Mám obvod jištěný 3x25A a na něm elektrický kotel cca 15kW, vedení 4x6mm2.
Mohu na něm zároveň připojit průtokový ohřívač vody s příkonem rovněž 15kW?

Je mi jasné, že obě zařízení by nešlo provozovat současně. Lze použít nějaký "odpojovač",   který při spuštění průtokového ohřívače kotel odstaví?

Nebo musí být zřízeno samostatné vedení od rozvaděče (ideálně asi už pětižilové)?
Ani pak by obě zařízení nešla provozovat současně (hlavní jistič 3x32A). Lze to nějak vyřešit?
Jde mi pouze o potvrzení či vyvrácení proveditelnost i záměru kvůli odhadu náročnosti zvažované rekonstrukce.

Jiří Schwarz:
Existují zařízení, např. tzv. přednostní relé, která dokážou odpojit nějaký spotřebič, především tepelný, po dobu, kdy je třeba napájet jiný výkonnější spotřebič.
pro "nové instalace" není úplně korektní PEN 6mm2, ale ono to vždy není jednoduché "vyměnit od začátku"...

Václav Třetí:
Provoz elektrokotle bývá blokovaný během dne čtyřikrát po dobu jedné hodiny, takže v této době teplou vodu mít nebudete.

 Dále vidím jako nebezpečné použití průtokovéhop ohřívače v rozvodu s vodičem PEN.

Průtokové ohřívače vyžadují měkkou vodu, v případě, že voda obsahuje vápenité a železité minerálie, dochází k zanášení ohřívacího tělesa a k jeho poškození.

Elektrokotle mívají při sepnutí postupný náběh top. těles, celý příkon není připojen najednou, čímž jsou omezeny proudové špičky. U průtokových ohřívačů tento způsob není používán (neumožňovalo by to rychlý náběh teplé vody),  zapínání tedy rázy způsobuje. Doporučuji použití klasického zásobníkového ohřívače (boileru).

Tomáš Žabka:
Nejsem zase tak moc starý, ale nepamatuji si dobu kdyby mohl byt PEN 6mm2 Cu. Pokud se jedná o nějakou rekonstrukci s minimálním zásahem do instalace. Tak to udělejte následovně oslovte revizního technika který vám vaše dílo posvětí, ten na místě prověří zda je moje myšlenka reálná.

(veškeré úpravy elektro musí provádět člověk s elektrotechnic kou kvalifikací)

Pokud jste takto způsobilí postupujte následovně.

Na konec kabelu 4x6 umístěte rozvodnici s bodem rozdělení PEN na PE a N, zemnící vodič který vede ke kotli zapojte na bod rozdělení. V rozvodnici osaďte jističe případně chrániče podle manuálu výrobce daných zařízení. Co se týče soudobosti to musíte odhadnout zda to půjde nebo nepůjde, jen vy můžete říci jestli zařízení pojedou spolu a jak dlouho, pak se to dá řešit ručním vypínáním spotřebičů a nebo přednostním relé.

Rozvodnice musí být provedena v souladu s výrobcem např. OEZ Hager Eaton (úplný kryt atd...)

Výše uvedený postup je pro elektro technika pokud jste "laik" oslovte elektrikáře.

Jiří_Hrubý:
Ono to rozdělování není zas tak akutní, protože trh nabízí jak kotle, tak průtokáče, které pro svou funkci nevyžadují N.
Pokud ale bude napájení obou po jednom kabelu, stejně bude nutné řešit komunikaci přednostních relé, bezdrátově drahé, drátově se sekáním a v takovém případě zas vyjde levněji rovnou nový napájecí kabel a případné řešení přednosti umístit elegantně v rozvaděči.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana