Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze použít pocínované dutinky na pevné hliníkové vodiče nižších průřezů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze použít pocínované dutinky na pevné hliníkové vodiče nižších průřezů?  (Přečteno 11214 krát)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #36 kdy: 16.12.2021, 20:57 »

Nevím, ale když jsem se setkal se spojem, na který někdo dal více pérovek za sebou, tak to byl velký průšvih. Proč to udělal netuším, ani jsem netušil, kdo to byl. Ovšem spoj se téměř utavil a došlo k poškození izolantu okolo. Takové postupy mi připadají jako silná provizoria a v jejich vlastnosti nevěřím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #37 kdy: 16.12.2021, 21:29 »

Asi neodhadl onu míru nedotažení spoje, chce to velký cit.
Jsem vyučený elektrikář/justér, tak se na to dívám možná příliš jednoduše.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #38 kdy: 16.12.2021, 22:35 »

Nevím, ale když jsem se setkal se spojem, na který někdo dal více pérovek za sebou, tak to byl velký průšvih. Proč to udělal netuším, ani jsem netušil, kdo to byl. Ovšem spoj se téměř utavil a došlo k poškození izolantu okolo. Takové postupy mi připadají jako silná provizoria a v jejich vlastnosti nevěřím.

Mám stejnou zkušenost a vnímám to naprosto stejně. Velmi ale záleží na tvaru těch pérovek.

Asi neodhadl onu míru nedotažení spoje, chce to velký cit.
Jsem vyučený elektrikář/justér, tak se na to dívám možná příliš jednoduše.

Dříve jsem ztrhal mnoho svorek a šroubů, od AlFe vedení, přes pojistkové skříně, až po jističe a svorkovnice v rozvaděčích, když jsem chtěl mít spoj fakt dobře utaženej. Jak jsem se pletl, si připomínám vždy, když si vzpomenu na kamarády, kteří pracujíc s termokamerou, mnoho spojů přetažených stejnými magory, musí povolovat, aby spoje přestaly hřát. Přetažení deformuje spoj a dělá ho nekvalitním.
Dnes mám v ruce "momeňták" který mi v tom brání.  Mrknutí To si myslí většina elektrikářů. Drtivá většina z nich se mýlí, včetně mne. Vzpomeňme na testování pomocí momentového šroubováku na Spojce. Občas si s ním "kalibruju" právě ten cit pro utahování. ALe to mám jasně dané podmínky a stanovenou sílu utažení spoje, výrobcem jističe, nebo svorky. Použitím více pérovek ve spoji, změním podmínky a nedokážu najít správnou sílu k provedení dobrého spoje. Je to prostě loterie a na to odborník spoléhat nemůže.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 16.12.2021, 22:55 »

Dobrá, ať neplácáme prázdnou slámu...
Situace: motor, připojení/ pospojení jeho neživé části, k dispozici závit M8 na jeho kostře + připojení okem vodiče CYA 10.
Jakou sestavu šroubu a podložek použít?

Pro fyzikou políbené: výsledné tření na závitu bude vzrůstat lineárně s počtem pérovek?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #40 kdy: 16.12.2021, 23:31 »

Větší množství pérovek nemusí znamenat vyšší přítlačnou sílu. Utahnout "na krev" má smysl aby se kruhový vodič zploštil a zvýšila se styčná plocha se svorkou ale následně povolit aby působila nižší síla, která nezpůsobí rychlé tečení Al vodiče.
Pro ty co vládnou němčinou dám link na celkem obšírnou habilitační práci https://tud.qucosa.de/api/qucosa%3A37738/attachment/ATT-0/
Velmi pěkně zpracované, s německou důsledností. Myslím že se je to inspirativní čtení na dlouhé zimní večery
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #41 kdy: 16.12.2021, 23:45 »

Větší množství pérovek nemusí znamenat vyšší přítlačnou sílu. Utahnout "na krev" má smysl aby se kruhový vodič zploštil a zvýšila se styčná plocha se svorkou ale následně povolit aby působila nižší síla, která nezpůsobí rychlé tečení Al vodiče.
Pro ty co vládnou němčinou dám link na celkem obšírnou habilitační práci https://tud.qucosa.de/api/qucosa%3A37738/attachment/ATT-0/
Velmi pěkně zpracované, s německou důsledností. Myslím že se je to inspirativní čtení na dlouhé zimní večery
Pane kolego, tak se mě to líbí, problém rozpitván do mrtě, bez zbytečných zavedených klišé tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #42 kdy: 16.12.2021, 23:52 »

Dobrá, ať neplácáme prázdnou slámu...
Situace: motor, připojení/ pospojení jeho neživé části, k dispozici závit M8 na jeho kostře + připojení okem vodiče CYA 10.
Jakou sestavu šroubu a podložek použít?

Pro fyzikou políbené: výsledné tření na závitu bude vzrůstat lineárně s počtem pérovek?
Kostra motoru bude znamenat mirnou zátěž tepelnými cykly a pravděpodobné budou i vibrace po CYA vodič byc zvolil talířovou podložku NSK pod matku (případně pod hlavu šroubu)
přesně tuhle:https://webshop.schachermayer.com/cat/de-AT/product/teckentrupp-sperrkantscheibe-nsk-l-m10-geomet-500a/104443876
není to levná součástka
několik pérovek za sebou (DIN 127) se bude chovat podle toho jak budou řazeny - pokud budou zakončení navazovat s přesahem bude větší "zdvih"  výsledné pružiny a síla ze nezvýší ale tato sestava bude  mechanicky nestabilní a vibracemi se podložky srovnají tak, že na sebe budou navazovat v místě střihu to může mírně zvýšit sílu přítlaku ale ne poroste to lineárně s počtem podložek. Takovému spoji bych se vyhnul. 6azení pérových podložek tak že mezi ně dám plochou podložku zvýší jen "zdvih". Je málo aplikací kde něco takového dává smysl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #43 kdy: 17.12.2021, 16:26 »

NSK zakoupena, příští týden ji na něčem testnu.
Dobrá diskuze, rozšířil jste mě obzor, (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #44 kdy: 17.12.2021, 16:59 »

Přikládám pro zajímavost.

Jedná o o výtažky ze semináře o šroubových spojeních (elektrických i mechanických) v oblasti konstrukce kolejových vozidel. Seminář je přibližně z roku 2007. Už tenkrát bylo presentováno, že uvedené miskové podložky jsou nejlepším řešením. Zajímavá je také varianta pro zajištění elektrického kontaktu, která má deklarován průnik barvou určité tloušťky (oproti běžným vějířovým podložkám).


* rouby-1.jpg (111.96 KB, 748x558 - prohlédnuto 100 krát.)

* rouby-2.jpg (50.39 KB, 735x547 - prohlédnuto 130 krát.)

* rouby-3.jpg (86.33 KB, 777x556 - prohlédnuto 100 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Stran: 1 2 [3] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakou zvolíte barvu dutinky v případě přeznačování vodiče?
 Existují lisovací dutinky na způsob CupAl podložek na menší průřezy Al vodičů?
 Jak nejlépe nasadit sektrorové oko na sektorovou žílu kabelu AYKY?
 Kde se používají dutinky/špičky bez izolace?
 Musí být slaněný vodič zakončený dutinkou?
 Existuje moznost nadpojenia AYKY 3x240 ?
 Používáte lisovací dutinky u kabelů CYKY -J kulatých vícežílových?
 Nemá vodič s pocínovaným měděným jádrem horší elektrovodivé vlastnosti?
 Jak slisovat kruhový vodič se sektorovým?
 Re: Využili byste ve svém oboru krimpovačku od Phoenix Contact?
 PHOENIX: Crimphandy zrychlí práci při zapojování
 Jaké doporučíte krimpovací kleště?
 Co je nejlepší udělat s nevyužitými žilami kabelů a nevyužitými kabely?
 Jaké doporučíte kleště na lisování dutinek pro šroubového spoje?
 Kdy použít izolované a kdy neizolované dutinky na 2,5mm2 licnu?
 Jak řešíte ukončení nevyužité žíly v kabelu?
 Je dobrý nápad zalít konce vodičů cínem?
 jak zakončit holé již nepoužívané, odpojené vodiče a kabely v rozvaděči?
 Dává se dutinka do zástrčky BALS?
 Jakou použít ekvipotenciální svorkovnici pro 25mm slaněný vodič s dutinkou?
 Jak připojujete vodiče přípojek vy? Tedy pokud je to vaše práce.
 PHXC: Kleště CRIMFOX 4v1
 SKELDO: Katalog smršťovací techniky
 Jak se s technologií Push-in pracuje vám?
 Proč se musi při zapojení CYA vodiče do jističe použít dutinka?
 Jaký tvar pro lisování dutinek je nejlepší?
 Mohou být zalisovány tři vodiče různých průřezů v jedné dutince?
 Má zakončení vodičů plochým očkem nějaký historický praktický základ?
 Zkracujete u zapojování zásuvek vodiče L a N proti PE?
 Jaké lisovací (krimpovací) kleště použít na průřez 70mm2?
 Je ve svorce vhodná kombinace pevného vodiče a slaněného v jedné dutince?
 Je vhodné dát do Wago svorek dutinky?
 Může mít připojovací (redukční) svorka nižší průřez než její vstupní vodič?
 Jak ukončit kabel pro zabetonování?
 Čím zakončit vodič 1-YY v pojistkové skříni?
 Kde je chyba pokud lisovací oka nedrží na vodiči?
 Ake je typove oznacenie/nazov dutinek?
 Podle čeho zvolit tvar lisovacích kleští pro konkrétní spojku?
 Jaké nebezpečí hrozí při špatné montáži kabelové spojky 22kV?
 Je prípustné pocínovanie zlanených vodičov?
 Jaký stroj užíváte pro zpracování vodičů ve výrobě rozvaděčů?
 Dáte kabelovým koncovkám Elpress svou kladnou referenci?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 23 dotazů.