Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jaké jsou skutečné požadavky ke změně sazby pro tepelné čerpadlo?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké jsou skutečné požadavky ke změně sazby pro tepelné čerpadlo?  (Přečteno 15937 krát)
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 27.04.2021, 17:54 »

Která ČSN ukládá povinnost mít pro klimatizaci, která je zároveň tepelné čerpadlo i pro topení mít dedikovaný jistič?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #19 kdy: 27.04.2021, 18:41 »

Normy hovoří například o tom, že každý spotřebič s větším příkonem, většinou se udává 2kW, má mít vlastní jsitič. Jinak je v tomto závazný především návod výrobce. Podívejte se, co se ve vašem návodu píše o elektropříprav ě.
Nicméně nemusím se vždy držet normového minima. (norma není dogma, ale minimum z pohledu bezpečnosti) Osobně bych třeba u sebe doma na zvláštním okruhu sám trval. Především z praktického pohledu, kdy je jištění přehlednější a tím i komfortnější.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 27.04.2021, 18:50 »

Zadne z pripojovanych cerpadel nema vyssi prikon nez 2kW ani pri maximalnim vykonu, maximum je tusim 1.34kW coz furt zbyva 2500W na kazdem tom jistici volne kapacity.

Ale (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za odpoved, bude to proste chtit jen sehnat revizaka co zna normy, klasika.

Mimochodem nevim o tom, ze by ty invertory meli nejake proudove razy, vyrobce je ani neuvadi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 27.04.2021, 18:55 »

Ano, kdyz bych nekdy navrhoval novy dum, tak bych take navrhoval vlastni jisteni pro kazde tepelne cerpadlo a vyzadoval rozvody v chranickach atd.,  ale na to se neptam a takovou situaci hlavne neresim v soucasne realite ani nebudu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #22 kdy: 27.04.2021, 18:58 »

Můžete mi prosím poslat nějaké podklady k vaším produktům? Nebo se s námi podělte o konkrétní typ jednotek. Nějak se mi to nezdá.

Mimochodem nevim o tom, ze by ty invertory meli nejake proudove razy, vyrobce je ani neuvadi.

Nemyslím si že bych v této souvislosti o nějakých rázech psal. Také se nedomnívám že je potřba pro každé Tč s takovým příkonem mít vlastní jistič ( i když to bych považoval za komfortní). Ale spojil bych třeba dvě na každý jistič, abych kdykoliv mohl vypnout je ty klimatizace. Vůbec bych to nemíchal s běžnou zásuvkou, i když by mi to návod umožňoval.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 27.04.2021, 19:04 »


Nepíše se tam nic o vlastním jističi pro každé tepelné čerpadlo, na schématu je dokonce RCD a dovedu si představit mít RCD separátně pro každou zásuvku v koupelně, ale u tč mě to příjde fakt overkill.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 27.04.2021, 19:09 »

Můžete mi prosím poslat nějaké podklady k vaším produktům? Nebo se s námi podělte o konkrétní typ jednotek. Nějak se mi to nezdá.

Nemyslím si že bych v této souvislosti o nějakých rázech psal. Také se nedomnívám že je potřba pro každé Tč s takovým příkonem mít vlastní jistič ( i když to bych považoval za komfortní). Ale spojil bych třeba dvě na každý jistič, abych kdykoliv mohl vypnout je ty klimatizace. Vůbec bych to nemíchal s běžnou zásuvkou, i když by mi to návod umožňoval.
Však spolu ve při nejsme, invertor byla reakce na toho před tebou. Naopak. Ale mě jde prostě o získání revize, splnit ČSN a sehnat revizáka co ty ČSN zná a chápe a pro revizi nevyžidaje nic nad rámec nutného.

Následně to mohu udělat skvělý a podle sebe až budu třeba rekonstruovat další věci a chtít mít víc zásuvek atd.

Daikin FTXP35M + RXP35M je ta nejvýkonnější kombinace co tam bude.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #25 kdy: 27.04.2021, 19:48 »

Zkusmo jsem si stáhnul jeden z jejich návodů. Jasně se v něm píše i samostaném jističi. Zadal jsem do hledání vámi poskytnuté údaje s konkrétními typy jednotek.




* Daikin.JPG (124.54 KB, 1181x889 - prohlédnuto 196 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Mařík Pavel
Ferda Mravenec, práce všeho druhu ;0)
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 27.04.2021, 22:06 »

Však spolu ve při nejsme, invertor byla reakce na toho před tebou. Naopak. Ale mě jde prostě o získání revize, splnit ČSN a sehnat revizáka co ty ČSN zná a chápe a pro revizi nevyžidaje nic nad rámec nutného.

Následně to mohu udělat skvělý a podle sebe až budu třeba rekonstruovat další věci a chtít mít víc zásuvek atd.

Daikin FTXP35M + RXP35M je ta nejvýkonnější kombinace co tam bude.

Vážený pane, jste li elektrikář, jistě radu dostanete, jste li laik, práce na VTZ je mimo Vaše "kompetence".
Beru variantu, že jste laik. Tak tedy, problém řešíte, ale ze špatného směru. Začněte u toho, jak silné čerpadlo/klimatizaci potřebujete, z pohledu tepelných ztrát.To proto, aby vás neoblafnul prodejce s tím, že to bude stačit. V případě tepelného čerpadla se řiďte energetickým štítkem na výrobku, kde máte k dané lokalitě (myšleno zeměpisné) výkon udávaný do radiátoru (počítáno na TV 55°C) a ve druhém sloupečku na podlahové topení 35°C). Jakožto laik si dobře přečtěte návod, kde jistě najdete odkaz na firmu, která pro daného výrobce provádí montáž a jaké jsou podmínky zapojení, ale do budoucna si ohlídejte, aby také montážní firma dělala servis a nezapomeňte, že v případě např chladiva R410a a váhy náplně nad 2,4kg je potřeba každý rok provádět kontrolu úniku autorizovanou osobou (pokud zařízení není monoblok, tam je váha x2). U nových chladiv, např. s R290 již není kontrol potřeba. To je pro Vaši připravenost, jako laika, asi vše, zbytek nechte na odbornících.
Realizace elektro, alespoň tak, jak to dělám já, je samostatný rozvaděč pro TČ, kde je vše za proudovým chráničem, tedy až na stykač sazby. Tady pozor na jednu věc, signál HDO mají pro zpracování v TČ někteří výrobci "obráceně". Zapojení kabelu pro HDO od spínače HDO je samozřejmostí.
Nevím, jak jiní distributoři energie, ale u ČEZu to chtějí dle regionu jinak, většinou se spokojí s revizí elměrového rozvaděče a protokolem o spuštění tepelného čerpadla. Výpočet tepelných ztrát už většinou nepožadují, ale je tam nějaký výpočet příkonu čerpadla vůči hodnotě jističe. Za mě nákres zapojení, dokumentace rozvaděče a revize elektro je samozřejmostí v případě, že je to investor ochoten zaplatit a nevyškrtne to z cenové nabídky.
Poznámka na závěr, o sazbu pro TČ si musíte u dodavatele energie požádat předem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 27.04.2021, 23:19 »

Zkusmo jsem si stáhnul jeden z jejich návodů. Jasně se v něm píše i samostaném jističi. Zadal jsem do hledání vámi poskytnuté údaje s konkrétními typy jednotek.



Velmi zajímavé, můžeš mě prosím poslat odkaz kde jsi to našel? Já hledal na daikin oficiálních stránkách návod pro vnitřní a vnější jednotku zvlášť, ale tohle vypadá že je to pro celou sestavu.

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 28.04.2021, 00:05 »

Mimochodem nevim o tom, ze by ty invertory meli nejake proudove razy, vyrobce je ani neuvadi.

Daikin toho vůbec moc neuvádí, ale to neznamená že nejsou.  Mrknutí

Však spolu ve při nejsme, invertor byla reakce na toho před tebou. Naopak. Ale mě jde prostě o získání revize, splnit ČSN a sehnat revizáka co ty ČSN zná a chápe a pro revizi nevyžidaje nic nad rámec nutného.

Následně to mohu udělat skvělý a podle sebe až budu třeba rekonstruovat další věci a chtít mít víc zásuvek atd.

Daikin FTXP35M + RXP35M je ta nejvýkonnější kombinace co tam bude.


Mám pocit že je vám to krapet volný, jak to má být. Spíš se hledá skulinka jak to obejít. Komu není rady, tomu není pomoci.

Napojení na zásuvkový okruh k běžnému užití není korektní řešení, s tím budou jen problémy.

Výrobce klimatizace v manuálu určuje montáž flexošňůry s vidlicí?

Jinak je v tomto závazný především návod výrobce. Podívejte se, co se ve vašem návodu píše o elektropříprav ě.

Jasně se v něm píše i samostaném jističi.
 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #29 kdy: 28.04.2021, 07:38 »

Velmi zajímavé, můžeš mě prosím poslat odkaz kde jsi to našel? Já hledal na daikin oficiálních stránkách návod pro vnitřní a vnější jednotku zvlášť, ale tohle vypadá že je to pro celou sestavu.

chrome-extension://oemmndcbldboiebfnladdacbdfmadadm/http://www.cz-klimatizace.cz/files/navody/ftxs-k-navod.pdf

Daikin toho vůbec moc neuvádí, ale to neznamená že nejsou.  Mrknutí
 

Souhlasím. Jejich návody jsou špatným překladem originálních návodů.

Ale nechají se dohledat návody zpracované některými kvalitními dodavateli, které si zaslouží uznání svým kvalitním zpracováním.

Mám pocit že je vám to krapet volný, jak to má být. Spíš se hledá skulinka jak to obejít. Komu není rady, tomu není pomoci.
 

Začínám to vnímat stejně. Vždyť každý snad přece chápe, že je blbost, nebo fakt zoufalost, napájet konkrétní zařízení prakticky s celoročním provozem, ze zásuvek pro všeobecné použití. Navíc si tím omezujete jejich plné využití. Přehlednost instalace, omezení vypnutí konkrétního zařízení při poruše a mnoho dalších na první pohled drobností, je to co na konci rozhoduje o comfortu provozu servisu. Nemůžu ani pominout vlastnosti inventoru toho Tč. Sice to velmi omezuje proudové rázy a umožňuje ekonomičtější provoz, tedy nabízí mnoho silných plusů, ale zároveň to bývá zdroje rušení v síti. Audiofil by se musel zbláznit, kdyby mu někdo na jeho zásuvkový okruh s aparaturou připojil něco podobného. Zároveň mám zušenosti s rušením přenosu internetu po síti 230V okolo těchto zařízení a to včetně WIFI zařízení nápájených v jejich blízkosti, případně ze stejné fáze.
Za mne prostě samostatný okruh a samostatné připojení pospojení s velkým průřezem, na svorkovnici MET. Jednak kvůli rušení a pak kvůli ochraně před bleskem a přepětím, o kterých zde prozatím nepadlo ani slovo. Zdá se že jde o další opomenutí z hlediska přípravy kliatizace. Zřejmě to bude absencí projektové dokumnetace, která je mnohýmy nesmyslně považována za zbitečnost, i když právě tokové diskuse jasně ukazují, že laik a často ani "běžný" elektrikář, neumějí dohlédnout( nebo nechtějí) až do konce a neberou v potaz všechny normy a předpisy, kterých se podobná instalace týká. Ve finále má opět hlavní odpovědnost především provozovatel a neznalost ho neomlouvá. Od toho je právě ten projektant, který mu ukáže ,  nebo alespoň měl ukázat, správnou cestu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #30 kdy: 28.04.2021, 07:48 »

Jen taková drobnost, kterou zatím já i většina kolegů tiše toleruje. Tykání se ve slušné společnosti využívá u lidí sobě blízkých, nebo tam kde došlo k vzájemné shodě na takovém oslovování. Společensky je tykání mezi cizími lidmi bráno jako neslušnost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 28.04.2021, 09:12 »

Takže teda v ČSN se píše, že to jestli je možné napojit to okruh zásuvek nebo to potřebuje samostatný přívod záleží podle toho co píše v návodu výrobce?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 28.04.2021, 09:41 »

http://www.cz-klimatizace.cz/clanky-daikin-nastenna-jednotka-cftxm-m-rxm-m-s-r32.html tady odkazuji na https://www.daikin.cz/content/dam/document-library/installation-manuals/ac/split/RXM71M,RXP71K3_3PCS386698-3K_Installation%20manual_Czech.pdf takze to ze nejaka jina klimatazice nebo tepelnce cerpadlo to ma jinak je mozne
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 28.04.2021, 09:48 »

Ten odkaz výše je taky k jiným, jednotkám https://www.daikin.cz/content/dam/document-library/installation-manuals/ac/split/ARXM25-35M,ARXP20-35K3,RXJ20-25M,RXM20-35M,RXP20-35K3_3PCS386697-2F_Installation%20manual_Czech.pdf Tento je správně. 20A jistič mě překvapil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #34 kdy: 28.04.2021, 11:52 »

To se ale dalo čekat. Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #35 kdy: 28.04.2021, 17:42 »

Marná debata. Nevěřící Tomáš.

Za tu dobu co se pídíte jak si to ulehčit, to mohlo být udělané.  Smích

Nechápu co je za problém dotáhnout jeden kabel, néjaký přizemnění a dodat jističochránič . Stejně vám rozvrtají dům a natahají potrubí po fasádě.  Kroutím očima

Tady akorát prosazujete "chalupářské" řešen>.

Zkuste si to tedy pohledat lupou nahoře, jak je to s návodem výrobce a normami.   Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakym zpusobem rozvodne zavody meni NT a VT?
 Může se při znovuzapnutí hlavního jističe přepnout sazba na nízký tarif?
 Byla někdy různá sazba za třífázový a jednofázový proud?
 Je nutné pro HDO pro TUV a přímotopy dělat změny v instalaci a rozvaděči?
 Potvrdíte mi správnost schématu přepínání nt a vt?
 V kolik hodin (4x za 24hod.) je u sazby D45d zapínán vysoký tarif?
 Jak správně rozúčtovávat dvoutarifní měření?
 Jaké jsou technické podmínky pro přiznání jednotlivých sazeb nízkého tarifu?
 Splním připojením 2kW topení podmínku pro sazbu D45d?
 Může se nevyužitý N vodič z přívodu 5Cx10mm do RD použít jako sazbový?
 Je možné změnit sazbu když je elektroměr nepřístupný z hranice pozemku?
 Lze přiznat sazbu C45 na odběr, kde je instalováno tepelné čerpadlo?
 Je opravdu tarif D45d tak výhodný?
 Kde sehnat tepelné ztráty objektu pro přiznání sazby C56d?
 Je to tak složité změnit sazbu z d45D na d56D?
 Už jste si spočítali svoji hodinovou sazbu?
 Co říkáte na podmínku nové sazby C47?
 Jak si vyložit požadavek uznání sazby D26d, 55% z ins. jističe?
 Lze mít u sazby D25d minimální spotřebu ve vt?
 Mohu žádat změnu sazby díky klimatizaci z D25d na o sazbu D57d?
 Může být jenom sazba na přímotopy?
 Je možné si požádat o nízký a vysoký tarif, tak aby šel pro celý dům?
 Jaký je postup výměny 3f jističe za 1f před elektroměrem?
 Jak se v roce 2020 vměstnat do stávající sazby energetiky?
 Musím u sazby D27d nabijecí stanici blokovat stykačem HDO?
 Má smysl přejít ze sazby D45d na D57d?
 Co v chytrých instalacích blokujete ve vyšší sazbě, než topení a ohřev vody?
 Může společenství vlastníků garáží dostat distribuční sazbu D01d?
 Jak je to s uplatněním distribučních sazeb d27d a d57d u RD?
 Mohu rekuperační VZT a klimatizaci připojit k sazbě C56d?
 Jak zrevidovat tepelné čerpadlo?
 Jaká je spotřeba tepelného čerpadla?
 Znáte princip tepelného čerpadla?
 Vyplatí se upravit odběrné místo na tarif C56 (tepelné čerpadlo)?
 Poradíte mi s výměnou relé rele R 100A u tepelneho cerpadla?
 Která tepelná čerpadla jsou integrovatelná do Foxtrotu?
 Vyměnili byste dnes dosluhující uhelný kotel za tepelné čerpadlo?
 Musí být tepelné čerpadlo přes HDO nebo stačí tarif 24 hodinový?
 Jak vyplnit parametry tepelného čerpadla pro přihlášení do sítě nn E.ON?
 Může být TČ společné pro dva byty?
 Je jištění 3x40A pro TČ běžné?
 Nemáte dokumentaci pro komunikaci s tepelným čerpadlem PZP Economic?
 Tepelné čerpadlo chtít nebo nechtít?
 Kolik závad lze vytvořit na jediné instalaci tepelného čerpadla?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.096 sekund, 24 dotazů.