Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jaké jsou skutečné požadavky ke změně sazby pro tepelné čerpadlo?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké jsou skutečné požadavky ke změně sazby pro tepelné čerpadlo?  (Přečteno 15639 krát)
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« kdy: 25.04.2021, 22:01 »

Chci ve starém domě řešit vytápění pomocí tepelných čerpadel vzduch vzduch. Podal jsem si žádost na změnu sazby na D 57d na čez distribuce a chtějí dvě věci:
1. změnu hlavního jističe z C na B
2. instalaci přepojovaných zařízení podle ČSN
nemám moc iluze o tom jak to makači od firmy na klimy zapojí.

Zajímalo by mě teda co takové zapojení podle ČSN znamená. ČEZ distribuce pro ty tepelná čerpadla ani revize nechce jen na revizi toho hlavního vypínače.

Co mě říkali, tak teda revizák do zprávy napíše, že se revize dělá kvůli těm TČ a tohle když pošlu na ČEZ prodej, tak oni to přepošlou na ČEZ distribuce a následně mě tedy dají D 57d a mohu vesele topit za akceptovatelné náklady.

Bohužel žádný revizák mě toto nepotvrdil.

Ještě teda na co se ptám:
1. musím explicitně vyžadovat v revizní zprávě soupis těch topných prvků co mám doma pro získání D 57d?
2. bude revizák v rámci revize řešit zapojení těch tepelných čerpadel?
2b. pokud ano - co přesně ČSN v tomhle vyžadují a co musím tedy od firmy co bude TČ instalovat aby dodrželi?


(Původní nesmysl: "Zapojení klimatizace/TČ vzduch-vzduch + revize pro změnu sazby - ČSN požadavky?")
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 26.04.2021, 08:18 »

1.  Ano RT má vědět co RZ pro změnu sazby  musí obsahovat a aktuální připojovací podmínky  
distribuce musí pro takovou činnost ovládat. Máte z elměrového rozvaděče kabel pro signál     HDO?      
Nejlépe s ním dohodnout i dozor nad elektroinstala cí pro TČ a na tuto instalaci provedení
výchozí revize.
2. Tak na to pozor, viděl jsem při instalaci TČ různá zvěrstva, jsem přesvědčen, že mnozí
instalatéři TČ nejsou elektrikáři. Doporučuji do smlouvy s dodavatelem zakotvit podmínku
výchozí revize, vámi vybraným nezávislým RT před předáním díla a samozřejmě před úhradou
doplatku faktury.
Již jsem se několikrát setkal s tím, že dodavatel se ani neobtěžoval s předáním protokolu o
uvedení TČ do provozu, natož s výchozí revizní zprávou na instalaci, kterou stvořil pro
připojení TČ, o zakreslení skutečného stavu rozšíření elektroinstala ce nemluvě. zle
Řádně sepsaná smlouva s dodavatelem TČ před započetím prací je základ! podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 26.04.2021, 08:43 »

Každý distributor má ve svých podmínkách,  co požaduje při změně sazby.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 26.04.2021, 15:18 »

1. Nově budované zařízení a elektrická instalace, a provedení a umístění měřícího zařízení odběrného místa musí být v souladu s platnými ČSN
2. Zpráva o výchozí revizi elektrického zařízení v OM/výrobny a případně dalšího elektrického zařízení nově uváděného do provozu, bez kterého nelze provést připojení k síti PDS.
3. přípojka stávající, úprava stávajícího elektroměrovéh o rozvaděče (ER),  výměna hlavního jističe 3x25 A, charakteristik a " B ",  + tarifní měření, dle platných připojovacích podmínek ČEZ Distribuce, a. s. Nutno dodržet selektivitu předřazeného jistícího prvku (pojistky) v pojistkové skříni-HDS, včetně dodržení odpovídající dimenze přívodního vedení-HDV dle platných ČSN a PNE. Po dokončení el. prací nutno doložit revizní zprávu elektro.


Ptal jsem sem v několika firmách na klimatizace a v žádné ty revize nedělají.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 26.04.2021, 16:04 »

Pokud se jedná o OM, najděte si ve svém okolí RT min. s osvědčením a oprávněním R-EZ-E2A a ten vám po obhlídce na místě řekne co je třeba, aby bylo OM pro D57d v souladu s podmínkami distribuce. Dálkově to nikdo neumí.
Co se týče elektroinstala ce nového přívodu k TČ, jedná se o nový samostatný přívod s novým jištěním a zhotovitel má povinnost na nový přívod vystavit VRZ. Nevím nad čím špekulujete.                                                                                                                                        
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 26.04.2021, 16:10 »

Nad tim, ze se me kvuli tomu nehcce rozkopvat pulka baraku? Vetsinou to prave napojuji ty instlacni firmy na zasuvky, takze pak by to neziskalo revizi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 26.04.2021, 16:12 »

Signal HDO je, ale prave pro tepelna cerpadla to neni v ramci d 57d vyzadovano.

Mimochodem treba RCD neni (proudovy chranic) a presto to ma revizi, ze ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Tománek
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 26.04.2021, 19:33 »

Netuším ,kde jste přišel na to, že blokování spotřebiče (TČ) není v rámci sazby D57d vyžadováno....

Zkuste si přečíst tyto dva body:
10. Odběratel musí zajistit technické blokování topných
elektrických spotřebičů v dobách platnosti VT, kromě
pohonu kompresoru tepelného čerpadla.
11. V dobách platnosti NT může distributor blokovat hybridní i přímotopný elektrický spotřebič v maximální celkové
délce 2 hodiny denně s tím, že jednotlivá vypnutí nesmí
být delší než 30 minut a přestávky mezi vypnutím nesmí
být kratší než jedna hodina.

z odkazu: https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/file/edee/distribuce/podminky-distribucnich-sazeb-2021-domacnosti.pdf
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 26.04.2021, 21:06 »

Presne v tom stejnem souboru co jsi dal odkaz se to pise.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #9 kdy: 26.04.2021, 21:16 »

Signal HDO je, ale prave pro tepelna cerpadla to neni v ramci d 57d vyzadovano.


Čoveče umíš číst?
Kolega to napsal přesně.
Takže znova.
Signál HDO pro sazbu, D 57d je třeba. Bez tohoto signálu, nelze sazbu D 57d, přiznat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
pegas100
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 26.04.2021, 22:34 »

Já tedy nevím kdo neumí číst, ale Tč se neblokuje a tudíž se nevyžaduje vodič u HDO. Blokuje se pouze druhý zdroj a tím je třeba elektrický dohřev. Vždyť ani v připojovacích podmínkách není uveden vodič pro Tč. Pokud má někdo pouze Tč, tak žádné blokování neexistuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 27.04.2021, 02:30 »

Třeba "Aleš Tománek" jsem dal do google a vypadá to, že revize dělá, a teď prostě jak mohu věřit tomu, že musím každé TČ mít vlastní jistič, když v tom HDO lže?

To prosím neber Aleši jako útok, ale vysvětlení, že je to takový klasický lokální problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 27.04.2021, 05:46 »

Firma co dodává TČ musí doložit výpočet tepelných ztrát objektu, respektive že TČ je pokryje.

Blokuje se pouze přímotopná část, pokud je.

Elektroměrový rozvaděč by měl odpovídat aktuálním připojovacím podmínkám. Umístění měřícího zařízení a připojení k DS je popsáno ve smlouvě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #13 kdy: 27.04.2021, 06:41 »

Ptal jsem sem v několika firmách na klimatizace a v žádné ty revize nedělají.

To je a není pravda. Považuji to spíš za systémovou chybu, kdyby se správně nemělo do provozu pouštět nic, co neprošlo výchozí revizí. Problém je v tom, že lidé se snaží ušetřit za každou cenu a porušují tak svou povinnost provozovatele VTZ (vyhrazeného technického zařízení). Neuvědomují si, že tuto povinnost nemá jen firma, ale i fyzická osoba. Pokud by to po té firmě opravdu vyžadovali, jsou schopni nasmlouvat RT a dodat kompletní dokumentaci. Ale samozřejmě si to nechají zaplatit. Mnohem lepší ale bývá objednání svého vlastního nezávislého RT.
Mnohokrát jsem připravoval REVIDOVANÝ přívod pro klimatizace. Další revize po montáži klima jednotky, už pak nebyla potřeba. Za to ručil dodavatel. Případně jsem dorazil později a napájecí přívod pro klimu revidoval dodatečně. Není to vůbec nic vyjímečného. Někdy jsem objedán klimafirmou, jindy investorem. Mnohem těžší je spíš tyto firmy naučit řešit správné umístění venkovních jednotek, vzhledem k ochraně před bleskem, nebo vysvětlit investorům, že s klimou musí řešit dost často i úpravy na vnější ochraně.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 27.04.2021, 07:41 »

Nad tim, ze se me kvuli tomu nehcce rozkopvat pulka baraku? Vetsinou to prave napojuji ty instlacni firmy na zasuvky, takze pak by to neziskalo revizi.

Napojení na zásuvkový okruh k běžnému užití není korektní řešení, s tím budou jen problémy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 27.04.2021, 13:02 »

Ono udelat ty zasuvky u stropu nebude zas tak moc kopani. Je v CSN nekde teda podminka, ze tepelne cerpadlo musi mit vlastni jisteni pokud je jedno fazove? Precejen rychlovarna konvice ma o 1kW vetsi prikon nez to nejvykonnejsi cerpadlo co tam bude.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
evlo
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 27.04.2021, 13:03 »

Chtel jsem napsat maximalni prikon, proste kdyz to pobezi na nejvetsi tepelny vykon, tak to furt bere o 1000w mene nez rychlovarna konvice. Bohuzel nemuzu prispavky editovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 27.04.2021, 14:39 »

Ono udelat ty zasuvky u stropu nebude zas tak moc kopani. Je v CSN nekde teda podminka, ze tepelne cerpadlo musi mit vlastni jisteni pokud je jedno fazove? Precejen rychlovarna konvice ma o 1kW vetsi prikon nez to nejvykonnejsi cerpadlo co tam bude.

Výrobce klimatizace v manuálu určuje montáž flexošňůry s vidlicí? Kupte si raději mobilní klimu a nic neřešte.

Já vám nevím, pro rychlovarku se obvykle plánuje vlastní přívod. Respektive pro zásuvky nad linkou 2 a více přívodů.

Navíc TČ je kompresor= elektromotor, ty mají obvykle rozběhové proudy, narozdíl od rychlovarky = topné těleso.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakym zpusobem rozvodne zavody meni NT a VT?
 Může se při znovuzapnutí hlavního jističe přepnout sazba na nízký tarif?
 Byla někdy různá sazba za třífázový a jednofázový proud?
 Je nutné pro HDO pro TUV a přímotopy dělat změny v instalaci a rozvaděči?
 Potvrdíte mi správnost schématu přepínání nt a vt?
 V kolik hodin (4x za 24hod.) je u sazby D45d zapínán vysoký tarif?
 Jak správně rozúčtovávat dvoutarifní měření?
 Jaké jsou technické podmínky pro přiznání jednotlivých sazeb nízkého tarifu?
 Splním připojením 2kW topení podmínku pro sazbu D45d?
 Může se nevyužitý N vodič z přívodu 5Cx10mm do RD použít jako sazbový?
 Je možné změnit sazbu když je elektroměr nepřístupný z hranice pozemku?
 Lze přiznat sazbu C45 na odběr, kde je instalováno tepelné čerpadlo?
 Je opravdu tarif D45d tak výhodný?
 Kde sehnat tepelné ztráty objektu pro přiznání sazby C56d?
 Je to tak složité změnit sazbu z d45D na d56D?
 Už jste si spočítali svoji hodinovou sazbu?
 Co říkáte na podmínku nové sazby C47?
 Jak si vyložit požadavek uznání sazby D26d, 55% z ins. jističe?
 Lze mít u sazby D25d minimální spotřebu ve vt?
 Mohu žádat změnu sazby díky klimatizaci z D25d na o sazbu D57d?
 Může být jenom sazba na přímotopy?
 Je možné si požádat o nízký a vysoký tarif, tak aby šel pro celý dům?
 Jaký je postup výměny 3f jističe za 1f před elektroměrem?
 Jak se v roce 2020 vměstnat do stávající sazby energetiky?
 Musím u sazby D27d nabijecí stanici blokovat stykačem HDO?
 Má smysl přejít ze sazby D45d na D57d?
 Co v chytrých instalacích blokujete ve vyšší sazbě, než topení a ohřev vody?
 Může společenství vlastníků garáží dostat distribuční sazbu D01d?
 Jak je to s uplatněním distribučních sazeb d27d a d57d u RD?
 Jak zrevidovat tepelné čerpadlo?
 Jaká je spotřeba tepelného čerpadla?
 Znáte princip tepelného čerpadla?
 Vyplatí se upravit odběrné místo na tarif C56 (tepelné čerpadlo)?
 Poradíte mi s výměnou relé rele R 100A u tepelneho cerpadla?
 Která tepelná čerpadla jsou integrovatelná do Foxtrotu?
 Vyměnili byste dnes dosluhující uhelný kotel za tepelné čerpadlo?
 Musí být tepelné čerpadlo přes HDO nebo stačí tarif 24 hodinový?
 Jak vyplnit parametry tepelného čerpadla pro přihlášení do sítě nn E.ON?
 Může být TČ společné pro dva byty?
 Je jištění 3x40A pro TČ běžné?
 Nemáte dokumentaci pro komunikaci s tepelným čerpadlem PZP Economic?
 Tepelné čerpadlo chtít nebo nechtít?
 Kolik závad lze vytvořit na jediné instalaci tepelného čerpadla?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.071 sekund, 24 dotazů.