Je vhodnější spínacími hodinami rozpojovat vodič HDO nebo bojler spínat přímo?

(1/4) > >>

Rostislav Poledník:
Mám sazbu D45D (20+4h). Bojler je spínán přes stykač.
Myslím, že by se na jeho spínání dalo ušetřit.
Znám případy, kdy se bojler nahřívá jen 5-8h za den a ne 20h, jak to máme nyní my.
Zakoupil jsem spínací digitální spínací hodiny na lištu a chci jimi omezit časy ohřevů.

Typ spínače/hodin.
Relé spíná až 16A.

Zapojili by jste relé spínacích hodin přímo do napájení bojleru (před nebo za stykač) a nebo by jste spíš přerušovali napájení cívky stykače (relé by spínalo přívod od HDO).


(Původní nesmysl: "Spínací hodiny a bojler?")

Jan Novákkkk:
20 hodin sepnutý stykač HDO neznamená, že vám bude bojler 20 hodin topit. Topí tak dlouho, až se nahřeje na požadovanou teplotu, pak vypne. Jeho vypínáním nic neušetříte, jen si zaděláte na problémy s tím, že občas nebudete mít teplou vodu (pokud vám např. přijede návštěva na noc a budete mít dvojnásobnou spotřebu teplé vody). Jestli zde chcete ušetřit, jediná možnost je nastavit na termostatu bojleru nižší teplotu vody (pokud vám to množstvím a teplotou ještě bude vyhovovat),  zároveň tím i prodloužíte životnost bojleru  ;).

David Hruda:
Záleží, na čem chcete šetřit.
Pokud na energii pro ohřev vody, ušetříte nejvíc, když boiler vypnete a budete se mýt studenou vodou.
Pokud na energii, kterou potřebuje k sepnutí stykač, nejděte si časy spínání a spínejte to manuálně.

Navíc u sazby D45d máte mít blokované topení a ohřev TUV tak, aby topení topilo 20 hodin a TUV se ohřívala 8 hodin. Pokud to tedy zapojíte v souladu s připojovacími podmínkami a smlouvou s distributorem, všechno bude v pořádku.

Václav Třetí:
Jak napsal kol. Hruda, od HDO by měly jít do domovního rozvaděče dva modré vodiče, jeden je ovládání topení a zapíná stykač na 20 hod. za den a druhý je na ovládámí stykače boileru a ten by měl zapínat na 8 hod. (obvykle tři hod. někdy odpoledne a pět v noci). Spínací časy HDO najdete jak pro topení, tak pro boiler podle kódů na něm uvedených na stránkách svého distributora.

Rostislav Poledník:
Pánové díky za rady.

Vím, že bojler nejede 20h v kuse a že se i sám vypíná nezávisle na NT.

Spínačky jsem již zapojil.

Napájení jsem vzal z primáru zvonkového trafa - bylo nejblíž hned vedle stykače.
Relé spínaček jsem vsadil do přívodu A2 - drát označený HDO-20.
Časy HDO jsem zjistil z ČEZu a spínačky po nsatavení umožní provoz jen při NT a to 3h v noci a 5h odpoledne.
V rozvaděči mám i druhý drát označený HDO-8, ale asi není zapojený a nebo je někde přerušený. Když jsem ho ve stykači zapojil místo stávajícího, tak bojler nejel vůbec.

Řešení pomocí spínacích hodin je sice neobvyklé, ale snad se osvědčí.

Přeji příjemný víkend.
Rosťa

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana