Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze vést ve zdi silový kabel ke kamnům sauny spolu s kabelem k teplotnímu čidlu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze vést ve zdi silový kabel ke kamnům sauny spolu s kabelem k teplotnímu čidlu?  (Přečteno 12116 krát)
Honza Honza Honza
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 19.03.2021, 09:11 »

Zapojuji saunová kamna 11 kW. Silový silikonový kabel SiHF 5x4 vedu ve zdi.
mohu spolu s ním vést kabel k teplotnímu čidlu?
Viz přiložený obrázek.

Vzhledem k tomu, že teplotní čidlo je v podstatě jenom proměnlivý odpor a řídící jednotka je pravděpodobně "pouze ohmmetr",   zdá se mi, že by to mohlo být OK. Ale chci se ujistit, jestli s tím někdo nemáte více zkušenosti.

Nevím, jak je spojení mezi teplotním čidlem a řídící jednotkou náchylné na elektromagneti cké zarušení indukčními proudy.


* Sauna-cable.jpg (764.51 KB, 2048x1536 - prohlédnuto 1122 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 19.03.2021, 15:57 »

Honzo Honzo Honzo

Osobně si nejsem úplně jist uložením silikonového kabelu rovnou pod omítku, ale předpokládám že bude v trubce. Ale jistě bych je netahal spolu v jedné trubce. V případě potřeby výměny jednoho z kabelů, by hrozilo poškození pláště toho silikonu. Ten je velice náchylný.

Ve vašem případě bych se toho nebál, protože ten souběh je velmi krátký. Ale podobné informace musíte vždy vyžadovat od dodavatele tohoto zařízení. Ten by měl na možnosti souběhu a v jakých délkách, stejně jako na mnoho dalších technických otázek, jako jediný dát tu správnou a především závaznou odpověď. Pokud by nastal problém, můžete se jeho informací zaštítit, na rozdíl od tvrzení že vám někde na internetu poradil nějakej jinej Honza  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Zdeněk Dančák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 19.03.2021, 17:47 »

Jelikož se neví, jaké napětí, resp. potenciál využívá teplotní čidlo a jakou má vazby uvnitř zařízení, tak nemělo by se předpokládat, že to může být třeba nízké napětí? Byl by ten souběh potom v pořádku?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 20.03.2021, 18:27 »

Teplotní čidlo bude nejspíše PT1000 nebo něco obdobného, kamna pouze odpor, takže kabelem nepoleze žádná vyšší frekvence, která by mohla způsobit nějaké neplechy na měřené teplotě.

Ze zkušenosti, ze dvou saun co jsem zapojoval a oživoval, a do kterých občas chodím na saunovačku.
 - teplotní čidlo dejte do horního rohu úhlopříčně ke kamnům, bude možné dosáhnout vyšší teploty v sauně, origo regulátory jsou tuším jen do 100°C, a když to čidlo bude přímo nad kamny, tak na v druhém rohu bude výrazně nižší teplota, nebo se bude sauna strašně dlouho nahřívat, aby byla teplota rovnoměrná.
 - přívodní kabely doporučuji uložit do trubky, a protože se bavíme o teplotách i klidně ke 100°C tak důkladně vybrat tu která se nerozpustí. Já ty sauny dělal ve dřevostavbách, tak jsem použil kovovou ohebnou trubku.
 - při protahování a manipulaci s kabelem SiHF velmi opatrně na jakoukoliv hranu, jeho mechanická pevnost není moc velká a stačí málo a kabel je prodřený.
 - Silikonové kabely mají větší zatižitelnost než obyčejné CYKYny, takže SiHF 5x2,5 má zatižitelnost 36A. Tedy na kamna 11kW, co uvádíte na obrázku, by pohodlně stačil. (Nestuduji návod a doporučení přívodního kabelu od výrobce). Je dost možné že svorkovnice v kamnech nebude na takový průřez vodiče připraven... 12kW kamna co jsem připojoval byly na připojení 5x2,5mm2...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 21.03.2021, 03:24 »


 - Silikonové kabely mají větší zatižitelnost než CYXY ... SiHF 5x2,5 má zatižitelnost 36A.

Téměř o polovinu vyšší zatižitelnost díky jiné izolaci? Ohmický odpor vodiče zůstává stejný, takže úbytek napětí a ztrátový výkon také.  Odvod tepla bude díky jiné izolaci lepší, ovšem po protažení trubkou to už nebude platit. Nehledě na to, že v horkém prostředí by se měla zatižitelnost vodičů snížovat.

Pro mě je tedy vedení 5x2,5 vhodné pro saunová kamna právě do 12kW.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 21.03.2021, 08:56 »

Téměř o polovinu vyšší zatižitelnost díky jiné izolaci? Ohmický odpor vodiče zůstává stejný, takže úbytek napětí a ztrátový výkon také.  Odvod tepla bude díky jiné izolaci lepší, ovšem po protažení trubkou to už nebude platit. Nehledě na to, že v horkém prostředí by se měla zatižitelnost vodičů snížovat.
Pro mě je tedy vedení 5x2,5 vhodné pro saunová kamna právě do 12kW.

Proto jsem zvýraznil slova "až". A souhlasím, s tím, že těch 12kW, je tak na hranici zatížení, s ohledem na uložení, délku atp...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 21.03.2021, 14:03 »

 Až 36A je zbožné přání a při tomto proudu bude kabel topit skoro jako ta kamna!
     
                                                       Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Zdeněk Dančák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 21.03.2021, 14:51 »

kabel 5x2,5mm2 bude topit cca 75W/m při 3x36A
kabel 5x2,5mm2 bude topit cca 17,5W/m při 3x17,3A - cca 12kW

U rezistivity jsem uvažoval ohřátí jádra o cca 100°C

Kromě elektrické bezpečnosti bych se zamýšlel i nad vlivem teplot na stavbu. Stop nad saunou jsou hurdisky? Jestli ano, tak nevím, zda jim ty vysoké teploty udělají zrovna dobře. Jednu dobu se hodně medializovaly odstřelené spodní části hurdisek a jednou z příčin nebo iniciací problémů bylo i teplo od tlumivky zářivek. Hurdisky se pnutím prohýbaly a spodní část odstřelila. Hlavní příčinou bylo ale pnutí od příliš pevného a silného betonu přímo na hurdiskách. Nicméně extrémní teplo zespodu může zapůsobit podobně. Pokud by se vytvářel nějaký podhled, tak ať nevyjde kotvení zrovna do míst kabelu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 21.03.2021, 15:18 »

 

kabel 5x2,5mm2 bude topit cca 75W/m při 3x36A
kabel 5x2,5mm2 bude topit cca 17,5W/m při 3x17,3A - cca 12kW
Předpokládám, že jste to počítal na tři zatížené žíly, nemám teď čas to kontrolovat, musím jít ještě něco dělat.

Ovšem 75W na metr délky je docela síla, běžné topné kabely do podlahy mají kolem 10W na metr délky (samozřejmě se jedná o jednu žílu) a topná folie kolem 60W ma metr čtvereční.

Bez ohledu na přesnost předcházejícíc h výpočtů platí, že při stejném vlastním odporu vodiče a dvojnásobném proudu vznikne dvojnásobný úbytek napětí. Protože i v elektrotechnic e platí, že 2x2=4, tak ztrátový výkon vodiče stoupne na čtyřnásobek. I když uvažujeme silikonovou izolaci vodiče, tak je jednoznačné, že životnost vodiče a zejména jeho izolace bude silně snížená.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Zdeněk Dančák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 21.03.2021, 21:26 »

Omlouvám se, mám tam chybu. Chtěl jsem uvažovat 3 zatížené vodiče, ale přehlédl jsem, že vzoreček, který jsem si kdysi napsal mi započítává ke každému vodiči navíc N, takže tam mám chybu a hodnoty by měly být cca poloviční (původně jsem uvažoval ro=0,0168uOhm*m a alfa=0,004 1/K).

Ale hledal jsem ještě přesnější hodnoty a nejdůvěryhodně jší mi připadají tyhle,
měrný odpor (při 20°C): ro =0,0175 uOhm*m (nebo chcete-li 0,0175 Ohm*m/mm2)
teplotní koeficient odporu: alfa = 0,0068 1/K (který by měl mít platnosto od cca -80 do +120°C)

podle kterých by vycházelo pro 5x2,5mm2 kabel
>> R (2,5mm2,  120°C) = 0,01176 Ohm/m
>> pro 3 zatížené žíly, 3x36A >> celkem na 1m kabelu 46 W/m
>> pro 3 zatížené žíly, 3x17,3A >> celkem na 1m kabelu 10,6 W/m

Tak snad tam už není chyba. Chtěl jsem alespoň řádově poskytnout hodnoty. Jinak topný kabel se při těch 10W spolehlivě uchladí do podlahy, která má poměrné nízkou teplotu. Zde uvažovaný kabel ale balancuje na hranici možností.

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Honza Honza Honza
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 25.03.2021, 09:18 »

Nakonec jsem uložil kabely pro jistotu 20 cm od sebe. Mám je uložené v omítce.

Osobně si nejsem úplně jist uložením silikonového kabelu rovnou pod omítku, ale předpokládám že bude v trubce.

Proč by se neměl silikonový kabel vést pod omítkou? Je to z důvodů normy, chemické nesnášenlivost i silikonu a omítky, nebo nějaký jiný důvod?

Ve vašem případě bych se toho nebál, protože ten souběh je velmi krátký.

Jak jsem napsal, nakonec jsem to vedl 20 cm od sebe. Teď mě to zajímá spíše už jenom teoreticky, jestli by ten silový kabel mohl nebo nemohl rušit ten signál od teplotního čidla Úsměv

Ale podobné informace musíte vždy vyžadovat od dodavatele tohoto zařízení. Ten by měl na možnosti souběhu a v jakých délkách, stejně jako na mnoho dalších technických otázek, jako jediný dát tu správnou a především závaznou odpověď.

Výrobce (Harvia) se neobtěžoval s odpovědí na přímo položenou otázku, v technických materiálech to nemá. Prodejce (sauna.cz) mi odpověděli, že "podle normy ve stejné drážce prý nemohou být (silnoproud a slaboproud by měly jít zvlášť)",  takže také nemají specifické informace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Honza Honza Honza
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 25.03.2021, 09:20 »

Jelikož se neví, jaké napětí, resp. potenciál využívá teplotní čidlo a jakou má vazby uvnitř zařízení, tak nemělo by se předpokládat, že to může být třeba nízké napětí?

No to je přesně ta informace, kterou nevím a kterou výrobce neuvádí, proto se na to ptám Úsměv
Ale že to je malé napětí předpokládám s pravděpodobnos tí hraníčící s jistotou Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Honza Honza Honza
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 25.03.2021, 09:27 »

Kromě elektrické bezpečnosti bych se zamýšlel i nad vlivem teplot na stavbu. Stop nad saunou jsou hurdisky? Jestli ano, tak nevím, zda jim ty vysoké teploty udělají zrovna dobře.

To si nedovedu představit. Strop sauny je tepelně izolovaný, navíc na strop se mohou dát dvě vrstvy přes sebe.

Viz např. tohle pěkné názorné video:
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Honza Honza Honza
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 25.03.2021, 09:39 »

(Nestuduji návod a doporučení přívodního kabelu od výrobce).

Já raději ano Úsměv

teplotní čidlo dejte do horního rohu úhlopříčně ke kamnům, bude možné dosáhnout vyšší teploty v sauně, origo regulátory jsou tuším jen do 100°C, a když to čidlo bude přímo nad kamny, tak na v druhém rohu bude výrazně nižší teplota, nebo se bude sauna strašně dlouho nahřívat, aby byla teplota rovnoměrná.

Zde se držím doporučení výrobce, který výslovně v materiálech uvádí přesnou pozici čidla - nad kamny na zdi 10 cm pod stropem.

přívodní kabely doporučuji uložit do trubky, a protože se bavíme o teplotách i klidně ke 100°C tak důkladně vybrat tu která se nerozpustí

Proč trubka a proč ne ve zdi? Nesnášenlivost silikonu a malty, norma, nebo jiný důvod? Já považuji vedení v omítce za bezpečnější z hlediska přehřívání kabelu (malta odvádí teplo) i z hlediska požáru (v maltě není dost vzduchu).

Silikonové kabely mají větší zatižitelnost než obyčejné CYKYny, takže SiHF 5x2,5 má zatižitelnost 36A. Tedy na kamna 11kW, co uvádíte na obrázku, by pohodlně stačil.

Řídím se tím, co uvádí výrobce/prodejce kabelu.

https://www.sauna.cz/silikonovy-kabel-sihf-5x2-5-mm
Citace
Tento silikonový tepelně odolný kabel je vhodný k napájení topidla od 8 do 12 kW.

https://www.sauna.cz/silikonovy-kabel-sihf-5x4-mm
Citace
Tento silikonový tepelně odolný kabel je vhodný k napájení topidla od 11 do 14 kW.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #14 kdy: 25.03.2021, 10:39 »

Proč by se neměl silikonový kabel vést pod omítkou? Je to z důvodů normy, chemické nesnášenlivost i silikonu a omítky, nebo nějaký jiný důvod?

Ano, čistě mechanický. Silikonový kabel je poměrně odolný mnoha vlivům, včetně těch chemických. A ano, smí být uložen i v omítce, což jsem si už několikrát ověřoval u výrobců. Nicméně stačí opravdu jen málo a dojde k jeho mechanickému poškození. Již několikrát jsem viděl, že stačilo jen trochu více škubnout a kabel se při výstupu z omítky o její hranu trhnul. V jednom případě šlo také o saunu, kdy se ta posouvala kvůli montáži a při této manipulaci došlo k tomu poškození.

Jak jsem napsal, nakonec jsem to vedl 20 cm od sebe. Teď mě to zajímá spíše už jenom teoreticky, jestli by ten silový kabel mohl nebo nemohl rušit ten signál od teplotního čidla Úsměv

Vaše řešení je "poctivější" než je v tomto případě potřeba. V délce pár metrů a s těmito kabely, nevnímám žádné riziko z pohledu bezpečnosti, nebo funkčnosti. Dodavatelé se jen sischrují, protože asi sami netuší. Pokud by to byl opravdu problém, lze předpokládat že to mají zpracováno v návodu pro montáž.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 25.03.2021, 11:23 »

Zde se držím doporučení výrobce, který výslovně v materiálech uvádí přesnou pozici čidla - nad kamny na zdi 10 cm pod stropem.

Z hlediska bezpečnosti děláte dobře. Tato čidla totiž kromě termistoru obsahují i vratnou tepelnou pojistku na 150(?)°C ,  jejíž funkce by se umístěním na protější stěně značně znehodnotila. Ideální řešení je nad kamna umístit čidlo s pojistkou a na protější stěnu druhé čidlo, může být i  bez pojistky.  Některé regulace umožňují připojení obou čidel. Osobně mám u obou čidel pojistky zapojené sériově a teplota se reguluje pomocí průměrné teploty z obou čidel. Funguje to bezvadně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 05.04.2021, 17:20 »

Harvia umožňuje u niektorých modelov použitie dvoch tepelných čidiel. Nepamätäm sa presne u ktorých, myslím, že sú to varianty v plechovom obale.
Druhé čidlo je opcia, treba ho dokúpiť.

Prierez kábla je vhodné počítať podľa zaťaženia bežných PVC káblov. Slikón má síce vyššie povolené zaťaženie, ale potom trpia svorkovnice v riadiacej jednotke a v peci. Sú z bežného plastu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 21) Určete správnou vzdálenost, kterou musí mít při souběhu vnější elektrická silová vedení provedená kabelem (na objektu a pod.) od nadzemní části hromosvodu.
 Jaký je povolený souběh silnoproudého a telefonního rozvodu?
 Je možné do jednoho výkopu umístit přípojku vody a silový kabel?
 Jaká musí být vzdálenost souběhu a křížení datového a silového vedení?
 Jaká má být vzdálenost mezi potrubím plynu a hromosvodem?
 Jak je možné vést datové sítě ve stejné liště jako rozvody 230?
 Vice napeti v jednom kabelu
 Jaký typ datového kabelu použít, když má vést v jednom kanále společně s kabely
 Vyloží mi někdo prostorovou normu ?
 34) Jaká má být minimální vzdálenost při souběhu svodů a silových kabelových vedení v zemi?
 36)Určete správnou vzdálenost, kterou musí mít při souběhu vnější elektrická silová vedení provedená kabelem (na objektu a pod.) od nadzemní části hromosvodu.
 Máte tip na ochrannou trubku pro oddělení sdělovacích rozvodů od silových?
 Lze umístit datový kabel v liště spolu se silovým?
 Jak se od sebe oddělují kabely 230V, 12V a sdělovací?
 Existuje norma, s požadavky na výkop pro pokládku kabelů 22kV a 110kV?
 Je možné vést vodu nad přímotopem?
 Mohou se vedení EZS a mn navzájem ovlivňovat?
 Je súbeh plynovodu s elektrinou v stene OK?
 Aká má byť vzdialenosť oznamovacích káblov od bleskozvodu?
 Aká má byť vzdialenosť silového kábla a plynového potrubia?
 Může být veden koaxiální kabel (pro TV anténu) v souběhu se silovými kabely?
 Na kolika místech se pospojí souběžné vedení hromosvodu a plynu?
 Kde zjistit požadavky na souběh nízkotlakého rozvodu plynu v domě a kabelů?
 Jak vyřešit souběh plynového potrubí a nn kabelů v podhledu?
 Která norma řeší souběh vodičů v rozvaděči?
 Lze uložit elektrický kabel a vodovodní přípojku do jednoho výkopu?
 Může ve svazku vyvázaných vodičů vznikat nějaká indukce?
 Nebude souběh strukturované kabeláže a nn vedení rušeno?
 Je možný souběh ovl.kabelu termostatu a silového vedení?
 Mohou být obvody 230VAC a 24VDC v jednom kabelu?
 Jaká platí pravidla pro kladení slaboproudých vedení na ploché střeše?
 V jaké vzdálenosti může nad zemí křižovat telefonní kabel svod hromosvodu?
 Plechový žlab v blízkosti hromosvodu připojíte nebo oddálíte?
 Která norma řeší souběh kabelů 400V a 6kV?
 Ktorá norma predpisuje vzdialenosť uzemnenia od rozvodov vody, plynu?
 Musí být být vodiče ke kabelové televizi ve stoupačce v chráničce?
 Jaká je správná vzdálenost svodu a plynového potrubí?
 Jaké jsou podmínky pro souběh různých napěťových soustav?
 Jak nejlépe ošetřit vedení UTP cat. 6 při častém souběhu a křížením s 230V?
 Mohou jít souběžně kabely silové a UTP?
 Jak v praxi provést křížení koaxiálního kabelu a jímací soustavy hromosvodu?
 Je křížení hromosvodu a kabelové televize na obrázku provedeno správně?
 V jaké vzdálenosti od silového kabelu mohu vést datový kabel a koaxilal?
 Je možný souběh kabelu nn s izolovaným potrubím vody a odpadu ve zdi?
 Která norma upravuje křížení venkovních (telegrafních) vedení?
 Kde v ČSN najít souběhy a křížení instalací?
 Je pripustne krizovanie el. vedenia na fasade so skrytym zvodom bleskozvodu?
 Jaké musí být dodrženy vzdálenosti mezi silno rozvaděčem a datovým rozvaděčem?
 Je možný souběh zemnícího pásku a datových kabelů?
 Může vést souběžně silové vedení CYKY a ovládací JYSTY?
 Co je horší? Souběh nn a dat nebo jejich křížení?
 Jaké velké mohou být souběhy vodičů v rozvaděči z hlediska SPD ?
 Mohou silové kabely křížit kabel HDO?
 Provedení nosných tras a ukládání vedení datových rozvodů v blízkosti rozvodů nn
 V které platné normě najdu odstup sdělovacího kabelu od vrchního vedení nn ?
 V které platné normě najdu odstup sdělovacího kabelu od vrchního vedení nn ?
 Souběh a křížení vedení
 Je taketo premostenie pri krizeni elektroinstalacie a kurenia dostatocne?
 Lze vést rozvod topení, vody a elektřiny v jednom kabelovém žlabu?
 Je přípustné křížení hromosvodu a plynového potrubí?
 Souběhy kabelových tras slaboproudých a datových rozvodů s napájecími vedeními nn
 Úpravy hodnoty minimálního odstupu datového a nn vedení ve speciálních případech
 Stanovení minimální vzdálenosti dle ČSN EN 50174-2
 Požadavky na odstupy při souběhu a křížení vedení inf. Technologií s ostatními rozvody dle ČSN 33 2000-4-444
 Je možné vést do pětirámečku vedení data a nn?
 Jaká mezera musí být dodržena při křižování kabelů nad 1000V s kabely sdělovacími a pomocnými ve vzd
 Muze vodovodni pripojka krizit nn?
 Může být koaxiální kabel na TV příjem veden společně s rozvodem elektřiny?
 Je možný souběh datového vedení a SS 12/24 V v zemi cca 20až 50m?
 Nebude blízkost datového kabelu a rozvodů 230V způsobovat rušení?
 Která ČSN řeší souběh či křížení kabelů vn, nn či sdělovací kabely s hromosvodem
 Zaznamenali ste v praxi rusenie LAN v subehu so silovymi kablami?
 Je povolené tesné križovanie zvodu bleskoz. ak je kábel uložený v kabel. žľabe?
 Jak udělat křížení hromosvodu a koaxiálního kabelu na stěně?
 ARisk#2: Jaká je vhodná vzdálenost mezi vedením nn a daty?
 Aké sú odstupové vzdialenosti optického káblu od ostatných vedení?
 Jak řešit souběh vedení před a za SPD?
 Jaké jsou podmínky křížení telefonního vedení s kanalizací?
 Která norma řeší souběh vedení topení a kabeláže?
 Je možné použít souběžné vedení ethernet, satelit a zásuvky 230V?
 Jaká je min. vzdálenost při souběhu kabelu a plynové trubky?
 Může být ve společné chráničce vodič typu CYA obvodu SELV a nn?
 Existuje norma pro souběžné vedení vodičů jednoho okruhu?
 Dá se pokládat napájeni AC a DC v jednom žlabu?
 Mohu jednom kabelu AYKY 4Bx16 vést nn i mn?
 Je možný souběh kabelu zásuvky a vodiče uzemnění rozvaděče?
 Lze uložit zemnenie pod kanalizaci a cca 80cm od planovej pripojky plynu?
 Jaká je min. vzdálenost při souběhu hromosvodu a odpadového potrubí?
 Jaká ČSN řesí vzdálenosti nn od dat. rozvodů rozvaděči?
 Mohou být v jednom rozvaděči nn a mn rozvody?
 Za jakých okolností mohou jít kabely nn souběžně s UTP?
 Je mozne viest opticke vlakno v spolocnej chranicke s CYKY?
 Mohou být obvody 230VAC a 24VDC v jedné liště?
 Jaký minimální odstup vedení NZS a ERO ve žlabu s přepážkou?
 Aká je doporučená minimálna vzdialenost PP rúry od uzemnenia bleskozvodu ?
 Odstíní ocelová trubka bezpečně kabel křížící hromosvod?
 Jak se asi chová spirála přívodního vedení s utp uvnitř?
 Co musí splňovat vodiče různého průřezu v chráničce místo kabelu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.087 sekund, 23 dotazů.