Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Mohu použít jeden odpovídající chránič na více zásuvkových okruhů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu použít jeden odpovídající chránič na více zásuvkových okruhů?  (Přečteno 10138 krát)
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 13.04.2021, 16:27 »

Tak dost prosím, otázka byla jiná! Pletete sem něco jiného.
Jestli mohu, zapomeňte na vše co jste řešili nahoře a odpovězte mi PROSÍM pouze co nejjednodušeji na toto:
Je to z platné normy TNI 332000-4-41 k ed. 3
Článek 5.2.2 - Podle mě tento článek dokazuje, že musí mít každý okruh samostatný chránič! Musí nebo nemusí mít každý okruh samostatný chránič podle té normy? - to je ta otázka - žádná jiná prosím.

Podle mě, ten článek upozorňuje na to, že by za chrániče neměla být rozsáhlá instalace kde se nasčítají svody, které vedou k nežádoucím výpadkům i když není porucha.

Dále aby při vybavení nedošlo k výpadku všeho, ale jen nezbytné části. Co je ne-zbytná část instalace je k diskusi.  Kroutím očima

Ten článek je fakticky proti centrálnímu chrániči ale není proti několika okruhům zásuvek.

NEMUSÍ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #19 kdy: 13.04.2021, 19:16 »

Článek 5.2.2 - Podle mě tento článek dokazuje, že musí mít každý okruh samostatný chránič! Musí nebo nemusí mít každý okruh samostatný chránič podle té normy? - to je ta otázka - žádná jiná prosím.

Já to tam tedy nevidím. Souhlasím plně s předchozí odpovědí. Je to jen "pojistka" proti centrálnímu chrániči, ale ne požadavek na to, aby měl každý zásuvkový vývod vlastní chránič.
Nicméně je to minimální požadavek normy a nic nebrání tomu zvolit i bezpečnější řešení, tedy použít kombinované přístroje, nebo více PCH, pokud s tím bude zákazník souhlasit a bude ochoten přistoupit na vyšší cenu, za vyšší komfort.
Nicméně to není důvod na tom komfortnějším řešení trvat za každou cenu, nebo psát do závad variantu, když je za  každým z použitých chráničů více jističů zásuvkových okruhů.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 14.04.2021, 07:49 »

Je to z platné normy TNI 332000-4-41 k ed. 3
Článek 5.2.2 - Podle mě tento článek dokazuje, že musí mít každý okruh samostatný chránič! Musí nebo nemusí mít každý okruh samostatný chránič podle té normy? - to je ta otázka - žádná jiná prosím.
Sa pýtate na počet zásuvkových okruhov za jedným FI, no citujete článok z techn. poradenstava (TNI),  kde sa nepíše nič o zásuvkových obvodoch, kde sa nerieši vzťah „FI – počet obvodov“,   ale kde sa rieši vzťah „selektivita FI – obmedzenie komplikácií v prevádzke EZ
Ten článok inakšie vyznie keď ho bude čítať projektant z pohľadu návrhu veľkej automatickej autoumyvárky, ..inakšie z návrhu kancelárie, a inakšie z projektovania zásuvkových obvodov do kuchyne či izby v byte...

Možno keby ste napísal že čo presne konkrétne projektujete (ak ste projektant)..
Ono len tak vo všeobecnosti, keď do jednej otázky spojíte to i ono, bude najskôr každá rada správna..alebo i nie..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #21 kdy: 14.04.2021, 08:09 »

Tak dost prosím, otázka byla jiná! Pletete sem něco jiného.
Jestli mohu, zapomeňte na vše co jste řešili nahoře a odpovězte mi PROSÍM pouze co nejjednodušeji na toto:
Je to z platné normy TNI 332000-4-41 k ed. 3
Článek 5.2.2 - Podle mě tento článek dokazuje, že musí mít každý okruh samostatný chránič! Musí nebo nemusí mít každý okruh samostatný chránič podle té normy? - to je ta otázka - žádná jiná prosím.

Tak TNI, je pouze a jenom TNI. Mrknutí
A článek 5.2.2, v normě ČSN 33 2000-4-41, ed.3, prostě není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #22 kdy: 14.04.2021, 08:26 »

Citace
Tak TNI, je pouze a jenom TNI.

TNI není jenom nějaký papír!!
Je to výklad normy -česky co není v normě, platí to, co je v TNI!!
(Protože všechno se dát do normy nemůže z nějakých důvodů, mě neznámých?)  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #23 kdy: 14.04.2021, 08:56 »

TNI není jenom nějaký papír!!
Je to výklad normy -česky co není v normě, platí to, co je v TNI!!
(Protože všechno se dát do normy nemůže z nějakých důvodů, mě neznámých?)  tanecek

To ale nemyslíš vážně?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 14.04.2021, 09:20 »

Tak dost prosím, otázka byla jiná! Pletete sem něco jiného.
Jestli mohu, zapomeňte na vše co jste řešili nahoře a odpovězte mi PROSÍM pouze co nejjednodušeji na toto:
Je to z platné normy TNI 332000-4-41 k ed. 3
Článek 5.2.2 - Podle mě tento článek dokazuje, že musí mít každý okruh samostatný chránič! Musí nebo nemusí mít každý okruh samostatný chránič podle té normy? - to je ta otázka - žádná jiná prosím.
Selektivita ochran je věc nežádoucího ovlivňování nějaké sítě a ta může být normativně (mandatorně) nařízena jen v případě, že by jeden provozovatel ovlivnil jiného provozovatele proti jeho vůli. Takže typicky na rozhraní distributor/zákazník, zákazník1/zákazník2, distributor1/distributor2 apod. V instalacích uvnitř provozovatelů nemá žádný vnější předpis mandát k nařízení selektivity. V TNI se dozvíte návod nebo vysvětlení něčeho, co se realizovat požaduje, ovšem samotná TNI není to, co by mohlo nějaký požadavek předepisovat. Takže TNI nelze použít jako argumentaci předpisem. Jednoslovná odpověď na vaši otázku je "nemusí".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #25 kdy: 14.04.2021, 11:49 »

Je to výklad normy -česky co není v normě, platí to, co je v TNI!!

Můžete mě odkázat na jediný předpis, zákon nebo vyhlášku, která TNI zmiňuje?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 14.04.2021, 13:06 »

TNI není jenom nějaký papír!!
Je to výklad normy -česky co není v normě, platí to, co je v TNI!!
(Protože všechno se dát do normy nemůže z nějakých důvodů, mě neznámých?)  tanecek
Dle ÚNMZ jsou TNI (Technická normalizační informace) technické normalizační dokumenty informativního charakteru a obsahují:
- technické požadavky, které ještě nemají předpoklad pro zpracování na úrovni norem (kde z různých důvodů existuje perspektivní, nikoliv však okamžitá možnost vydání normy),  
- jsou do nich převzaty některé osvědčené údaje ze zrušených ČSN, jejichž zachování a využití (po případné aktualizaci) je účelné,
- jako TNI se přejímají Technické zprávy mezinárodních a evropských normalizačních organizací.
TNI jsou převážně komentáře k vydaným českým technickým normám. Mohou však obsahovat i údaje, které do ČSN nepatří, a umožňovat tím jejich lepší srozumitelnost a pochopení.

Tož tolik ÚNMZ.

Zatímco o ČSN §4 odst. 4 zákona č. 22/1997 Sb. hovoří takto "Česká technická norma poskytuje pro obecné a opakované používání pravidla, směrnice nebo charakteristik y činností nebo jejich výsledků zaměřené na dosažení optimálního stupně uspořádání ve vymezených souvislostech",  o TNI se ani tento, ani jiný závazný právní předpis nezmiňuje.

Takže na základě čeho jsou závazné?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #27 kdy: 14.04.2021, 13:22 »

No jistě. tanecek
Kolikrát to tu už zaznělo, ohledně závaznosti norem, a pořád to někomu nedochází.

Takže znova.
ČSN je obecný předpis, který stanovuje nějaké minimální bezpečností požadavky. Je právně nezávazný, do té doby, než ho  nějakým právním předpisem nezávazným.
Například výrobce rozvaděče vypracuje ES prohlášení o shodě, kde uvede všechny relevantní předpisy, které se k tomu rozvaděči vztahují. Zákony, nařízení vlády, vyhlášky a ČSN. Tímto dokumentem se ČSN, stává pro výrobce toho rozvaděče závazný předpis. podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #28 kdy: 14.04.2021, 13:46 »

No jistě. tanecek
Kolikrát to tu už zaznělo, ohledně závaznosti norem, a pořád to někomu nedochází.

Takže znova.
ČSN je obecný předpis, který stanovuje nějaké minimální bezpečností požadavky. Je právně nezávazný, do té doby, než ho  nějakým právním předpisem zezávazním.
Například výrobce rozvaděče vypracuje ES prohlášení o shodě, kde uvede všechny relevantní předpisy, které se k tomu rozvaděči vztahují. Zákony, nařízení vlády, vyhlášky a ČSN. Tímto dokumentem se ČSN, stává pro výrobce toho rozvaděče závazný předpis. podivej

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.