Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak má být správně zapojen keramický nulový můstek?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak má být správně zapojen keramický nulový můstek?  (Přečteno 5603 krát)
J. Jiřík
« kdy: 28.03.2021, 17:35 »

Mohu vás poprosit- můžete mi prosím ukázat nějaký dokument ze kterého bude zřejmé, jak má být správně zapojený nulový - keramický můstek, ať už malý 25A nebo velký 63A?
 Dal bych přednost např. obrázku nebo konkrétnímu článku z ČSN, PN, ON, a nebo tak nějak.
V případě že nic takového neexistuje, tak alespoň třeba zakreslit do těch obrázků v příloze nebo jestli máte vlastní fotku kde by byl zakreslený SPRÁVNÝ způsob připojení přívodu, vývodu a zapojení uzemnění.
Kamarád má v podružném rozvaděči "velký" můstek a na něm zapojený přívodní PEN na svorku P  - před rozpojitelnou propojkou a uzemnění na svorku č.1. Zbytek rozvodu na ostatní šroubky č. 2 - 6.
A že prý mu to dělal elektrikář když mu předělával rozvaděč pro připojení elektrokotle tak mi asi moc nevěří že to má špatně.
Proto bych potřeboval od vás nějak rozsoudit.


* rř.JPG (78.28 KB, 1000x750 - prohlédnuto 1361 krát.)

* 48143-1_svorkovnice-nulovy-mustek-25a-ochranna-porcelanova-svorka1.JPG (137.62 KB, 1024x768 - prohlédnuto 866 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 28.03.2021, 22:25 »

Samotného by mně to zajímalo. Kdysi jsem byl učen, že P je měřící svorka, sloužící k odpojení uzemnění od sítě při jeho měření.
Ostatně by tomu odpovídaly identicky provedené svorky v přípojkových skříních a PEN sběrnicích trafostanic.

Jenže pak jsem byl poučen, že je to u elektroměru přesně naopak a má to sloužit k odpojení instalace od sítě opět kvůli měření uzemnění.
To zas rozporoval další praktik, který tvrdil, že PENy se připojují 1 přívod 2 vývod 3 elektroměr atd.
Klema je nejmohutnější svorkou na můstku kvůli většímu průřezu zemniče, ale to je prý taky blbost, protože tam prý líp drží přívodní AY 16.
Viděl jsem v praxi dost můstků, vypálených právě na klemičce.
U okruhového rozvaděče bych se držel zapojení jako v přípojkové skříni, tedy PEN na společné, nerozpojitelné sběrnici a E na svorku s odpojitelnou klemou, kvůli měření.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 29.03.2021, 00:07 »


  Jak píše kol. Hrubý. Zapojení mohou být různá. Když jsem před 40 léty dostal od STE materiál k novému zapojení sazbování pro tehdejší "nízký tarif" (právě se přecházelo na používání krystalem řízených spínacích hodinek SPH-Q a přepínání tarifu a stykače pomocí N),  tak jse k tomu dostal od ruky namalovaný a na kopírce rozmnožený obrázek, kde byl zobrazen můstek 25A a přívod od elměru byl zapojen na šroub před klemou, za klemou na první šroub byl připojen odvod do instalace budovy a dva zbylé šrouby byly použity pro modré vodiče CY 1,5 pro napájení hodin a přepínacích kontaktů. Podotýkám, že přívod PEN ze sítě byl nejprve přiveden na svorkovnici elměru, kterým musel procházet.

Na obrázek jsem při hledání nějakých starých materiálů nedávno narazil, stále ho vlastním, dnes už je to jen rarita nakopírovaná mokrou cestou na speciálním papíře, kopiím se říkalo šediváky, protože čistě bílý papír po průchodu kopírkou zešedivěl v celé ploše a mnohdy nebyl okopírovaný text či obrázek příliš kontrastní.

Celkem logicky by stejný můstek v domovním rozvaděči měl být zapojen tak, aby proudem zatížené vodiče PEN byly spojeny na celistvé části můstku a za klemou by mělo být připojené zemnění.

P.S. nízký tarif se tak skutečně jmenoval a odrážel se také v označení sazeb, které byly BN a BSN, snížená sazba byla také spínána téměř výhradně v nočním čase 22 až 06 hod. Z toho důvodu žádám, aby nebyl moderátorem tento text upravován, tehdá se termín nízká sazba nepoužíval.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.03 sekund, 24 dotazů.