Má být podružný rozvaděč jištěn v hlavním rozvaděči?

(1/4) > >>

robert rusín:

V současné době mi elektrikář zapojuje podružný rozvaděč, který bude napájen z hlavního rozvaděče kabelem CYKY 5 x 6. Na můj dotaz, zda v hlavním rozvaděči "předřadí" tomu podružnému 3f jistič odpovídá, že to není nutné vzhledem k průřezu vodičů 6mm a že není problém, aby později takovéto řešení prošlo úspěšně revizí. Tímto si nejsem jistý, faktem však je, že v hlavním rozvaděči by se 3f jistič jen stěží vměstnal a kabelový úsek mezi rozvaděči je pouhých cca 4m. Nejsem si však zcela jist, zda takovéto okolnosti budou následně revizního technika zajímat.
PS: Prosím, nepodsouvejte mi nikdo záměr, že si elektroinstala ci dělám sám a zde si pouze ověřuji správnost postupu. Tak tomu skutečně není

Jiří Schwarz:
Málo informací...

Hlavním rozvaděčem myslíte elektroměrový? Pokud jistič před elektroměrem vyhovuje svým jmenovitým proudem zatížení kabelu CYKY 5x6, není nutné tam vkládat další jistič.

Pak záleží na tom jaký je tam proud, jestli by měl být na vstupu podružného rozvaděče hlavní vypínač, nebo tam být nemusí. Ale rozvaděč je "výrobek" a to není o tom, že ho nějaký elektrikář jen tak zapojí

Pavel Horský:
Citace: Jiří Schwarz  22.03.2021, 22:08

Ale rozvaděč je "výrobek" a to není o tom, že ho nějaký elektrikář jen tak zapojí


A hlavně by vše mělo být součástí PD.
Pan Rusín se zdviženým prstem upozorňuje na to, že si elektroinstala ci nebude dělat sám, ale pak si ji nechá udělat od elektrikáře, kterému nevěří a ještě k tomu všemu pravděpodobně chybí projektová dokumentace, která bude revizního technika zajímat zřejmě ze všeho nejvíce, stejně jako dokumentace k rozvaděči (prohlášení o shodě, výrobní štítek......).
Já tam vidím mnoho chyb již od samého začátku.

Jak píše kolega Schwarz.
Je zde mnoho neznámých.

robert rusín:
Nadřazený rozvaděč není elektroměrový, ten je těsně před ním. Předně bych na obhajobu elektrikáře rád zmínil, že není pravda, že mu nevěřím, chtěl jsem mít jen jistotu, proto ten dotaz. Co se týká nového podružného rozvaděče, ten bude sestaven ve firmě a vybaven CERTIFIKÁTEM. Z podružného rozvaděče bude napájen elektrokotel 12kW a zásuvky ve sklepě. PD nemám

Jan Bocek:
Citace: robert rusín  23.03.2021, 08:10

Z podružného rozvaděče bude napájen elektrokotel 12kW a zásuvky ve sklepě. PD nemám


A jsme u problému. Problémem je dokumentace.
12 kW  je poměrně vysoký příkon na přívodní kabel 6 mm2

Co mi pomůže "certifikovaný" podružný rozvaděč pro napájení elektrokotle, když v celém napájení od HDS budou "slabé" články.

Projektová dokumentace obsahuje především:
- jednopólové schéma napájení od HDS přes hlavní jistič před elektroměrem až po EK
- součty všech příkonů a stanovení soudobosti pro výpočet hodnoty hlavního jističe
- z toho vyplývající průřezy vodičů s ohledem na uložení
- jednopólové schéma podružného rozvaděče
- technická zpráva k rekonstrukci

To je to minimum, co by mělo být připraveno před rekonstrukci. Na příklad uvádíte, že do HR se nevejde další jistič. Zajímalo by mne, jakým odborným způsobem napojíte napájecí kabel pro PR na sběrnici v HR. Sběrnice neboli Bus bar je vedení mezi elektroměrem a napojením jističů pro jednotlivé obvody. Viděl jsem již dosti takových vyhořených spojů zvláště, když se spojují vodiče nestejných průřezů.

Obdivuji elektrikáře, kteří takové rekonstrukce dělají "z hlavy" a podle citu, anebo zkušenostního faktoru. Pro takové elektrikáře zásadně nedělám výchozí revize.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana