Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Má být podružný rozvaděč jištěn v hlavním rozvaděči?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Má být podružný rozvaděč jištěn v hlavním rozvaděči?  (Přečteno 8617 krát)
robert rusín
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 22.03.2021, 20:45 »


V současné době mi elektrikář zapojuje podružný rozvaděč, který bude napájen z hlavního rozvaděče kabelem CYKY 5 x 6. Na můj dotaz, zda v hlavním rozvaděči "předřadí" tomu podružnému 3f jistič odpovídá, že to není nutné vzhledem k průřezu vodičů 6mm a že není problém, aby později takovéto řešení prošlo úspěšně revizí. Tímto si nejsem jistý, faktem však je, že v hlavním rozvaděči by se 3f jistič jen stěží vměstnal a kabelový úsek mezi rozvaděči je pouhých cca 4m. Nejsem si však zcela jist, zda takovéto okolnosti budou následně revizního technika zajímat.
PS: Prosím, nepodsouvejte mi nikdo záměr, že si elektroinstala ci dělám sám a zde si pouze ověřuji správnost postupu. Tak tomu skutečně není
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 22.03.2021, 22:08 »

Málo informací...

Hlavním rozvaděčem myslíte elektroměrový? Pokud jistič před elektroměrem vyhovuje svým jmenovitým proudem zatížení kabelu CYKY 5x6, není nutné tam vkládat další jistič.

Pak záleží na tom jaký je tam proud, jestli by měl být na vstupu podružného rozvaděče hlavní vypínač, nebo tam být nemusí. Ale rozvaděč je "výrobek" a to není o tom, že ho nějaký elektrikář jen tak zapojí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #2 kdy: 23.03.2021, 07:14 »

Ale rozvaděč je "výrobek" a to není o tom, že ho nějaký elektrikář jen tak zapojí

A hlavně by vše mělo být součástí PD.
Pan Rusín se zdviženým prstem upozorňuje na to, že si elektroinstala ci nebude dělat sám, ale pak si ji nechá udělat od elektrikáře, kterému nevěří a ještě k tomu všemu pravděpodobně chybí projektová dokumentace, která bude revizního technika zajímat zřejmě ze všeho nejvíce, stejně jako dokumentace k rozvaděči (prohlášení o shodě, výrobní štítek......).
Já tam vidím mnoho chyb již od samého začátku.

Jak píše kolega Schwarz.
Je zde mnoho neznámých.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
robert rusín
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 23.03.2021, 08:10 »

Nadřazený rozvaděč není elektroměrový, ten je těsně před ním. Předně bych na obhajobu elektrikáře rád zmínil, že není pravda, že mu nevěřím, chtěl jsem mít jen jistotu, proto ten dotaz. Co se týká nového podružného rozvaděče, ten bude sestaven ve firmě a vybaven CERTIFIKÁTEM. Z podružného rozvaděče bude napájen elektrokotel 12kW a zásuvky ve sklepě. PD nemám

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 23.03.2021, 08:46 »

Z podružného rozvaděče bude napájen elektrokotel 12kW a zásuvky ve sklepě. PD nemám

A jsme u problému. Problémem je dokumentace.
12 kW  je poměrně vysoký příkon na přívodní kabel 6 mm2

Co mi pomůže "certifikovaný" podružný rozvaděč pro napájení elektrokotle, když v celém napájení od HDS budou "slabé" články.

Projektová dokumentace obsahuje především:
- jednopólové schéma napájení od HDS přes hlavní jistič před elektroměrem až po EK
- součty všech příkonů a stanovení soudobosti pro výpočet hodnoty hlavního jističe
- z toho vyplývající průřezy vodičů s ohledem na uložení
- jednopólové schéma podružného rozvaděče
- technická zpráva k rekonstrukci

To je to minimum, co by mělo být připraveno před rekonstrukci. Na příklad uvádíte, že do HR se nevejde další jistič. Zajímalo by mne, jakým odborným způsobem napojíte napájecí kabel pro PR na sběrnici v HR. Sběrnice neboli Bus bar je vedení mezi elektroměrem a napojením jističů pro jednotlivé obvody. Viděl jsem již dosti takových vyhořených spojů zvláště, když se spojují vodiče nestejných průřezů.

Obdivuji elektrikáře, kteří takové rekonstrukce dělají "z hlavy" a podle citu, anebo zkušenostního faktoru. Pro takové elektrikáře zásadně nedělám výchozí revize.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 23.03.2021, 09:13 »

Dovolím si Honźo trochu oponovat. Ten průřez je dostatečným pro uvažovanou aplikaci, pokud tedy přihlédnu k běžnému využití zásuvek a návodu výrobce. Ovšem se vším nám může samozřejmě zamýchat mnoho dalších faktorů, které neznáme a ani znát nemůžeme. Od toho zde máme projektanta, který se seznámí s podmínkami v místě a po dohodě s investorem navrhne a ručí za řešení. TO že něco jakž takž funguje, nemusí znamenat že je to správně, jak už upozornili kolegové.

V návrhu by také měl být přívod pro řízení signálem HDO (ne stykač v nadřazeném rozvaděči, to je špatně  podivej ),    prostorový termostat a kdo má rozum, tak i čidlo pro venkovní teplotu, pro ekvitermní řízení.

Osobně se domnívám, že pokud už mám sekat od stávajícího rozvaděče, rozvaděč nový (pokud to není přívod do sklepa, ale rozvaděč ve stejné chodbě) tak bych rovnou provedl výměnu stávajícího rozvaděče za větší a provedl bych doplnění. Mám potom vše na jednom místě, přehledněji a mám i rezervu do budoucna. Jinak - návrh, projekt výrobce, elektrikář, revizní technik je bezpečný postup pro podobné aplikace.

V příloze je výňatek z návodu elektrokotle, který je ale orientační a nebere v potaz uložení, délku a souběhy kabelů. Samozřejmě ani efektivitu kabelu, kdy investice do většího průřezu může znamenat menší ztráty na kabelu a taky to, že se investice zaplatí v úspořených ztrátách třeba do 2-3 let. To je práce pro projektanta  podivej


* Protherm.PNG (41.54 KB, 600x323 - prohlédnuto 528 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #6 kdy: 23.03.2021, 09:34 »

Tabulky průřezů z návodů elektrokotlů jsou tak nějak uplně mimo realitu. Již několikrát jsem musel vysvětlovat zákazníkovi, proč navrhuji větší průřez než uvedený v těchto parádních návodech. Podle mne tyto informace nemají v obecném návodu co dělat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #7 kdy: 23.03.2021, 09:43 »

Tu tabulku s průřezy vodičů bych osobně nebral jako "doporučené" ale spíše jako minimální možné.  
Podle mě je to dost zavádějící, nejsou zde zohledněné věci jako je délka vedení, způsob uložení atd.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #8 kdy: 23.03.2021, 09:43 »

Citace
Tabulky průřezů z návodů elektrokotlů jsou tak nějak uplně mimo realitu.

To je proto, že výrobce uvažuje že je hlavní rozvaděč 1 metr od elektrokotle!! tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 23.03.2021, 09:50 »

Elektrokotel je činný odběr, nemá jalový odběr / čerpadlo zanedbávám /.
Násobek kW na proud je cca 1,55. Proud odpovídá údajům výrobce.
Pokud to neomezí délka vedení, uložení, atd... průřez 6mm2 vyhoví, tak jak uvádí Honza.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #10 kdy: 23.03.2021, 09:51 »

Ano kolegové, proto přece píši o potřebě projektu s výpočty a návrhem otimálního řešení.

Během najíždění kotlů do provozu, se potkávám s mnoha bastli elektrikářů, kteří tomu nerozumí a použijí minimální průřez, nebo nedotáhnou další kabely k termostatu, HDO a podobně. Další důvod proto, aby se tomu věnoval projektant, který to zná.

To je proto, že výrobce uvažuje že je hlavní rozvaděč 1 metr od elektrokotle!! tanecek

ALe tyto hodnoty mohou vycházet i do délky 5-10m v některých variantách i dále. Tedy z pohledu bezpečného provozu. Teď nemluvím o ekonomice řešení, kdy protopíte do zdi (nebo lišty) cenu toho kabelu každou zimu.

Elektrokotel je činný odběr, nemá jalový odběr / čerpadlo zanedbávám /.
Násobek kW na proud je cca 1,55. Proud odpovídá údajům výrobce.
Pokud to neomezí délka vedení, uložení, atd... průřez 6mm2 vyhoví, tak jak uvádí Honza.

Přsně tak. Prakab uvádí maximální dovolenou zatížitelnost kabelu na vzduchu pro 5x2,5 až 25A, v zemi 35A. SAmozřejmě opět bez ohledu na jeho délku a ekonomiku provozu. Je to jen s ohledem na dlouhodobý provoz toho kabelu. Nikdo rozumný to na tu hranu nebude navrhovat a provozovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 23.03.2021, 10:31 »

12 kW  je poměrně vysoký příkon na přívodní kabel 6 mm2
Šok A kolik kW je odpovídajících tomu kabelu? Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #12 kdy: 23.03.2021, 10:48 »

Osobně CYKY 5x 6 považuji za vhodný kabel pro elektrokotel 12 kW.
Vyhoví zřejmě i v těch nejméně příznivých případech. 
Navíc tam asi bude i nějaká rezerva pro případnou výměnu elektrokotle za výkonnější typ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #13 kdy: 23.03.2021, 11:20 »

Šok A kolik kW je odpovídajících tomu kabelu? Jsem v rozpacích

A kolik myslíte vy? Zatím nikde nevidím že by jste se podělil o svůj názor a sám šel se svou kůží ( tedy znalostmi) na trh. To se tak bojíte že vám někdo udělá to samé co děláte vy ostatním, tedy že vás chytne za slovíčko, či jinou nepřesnost? Ale to není žádné umění ani hrdinství, spíš naopak. Nic nedělat a tedy nic nezkazit, pak vykřikovat že to umíte lépe.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 23.03.2021, 11:54 »

A kolik myslíte vy?
Není potřeba abych si něco myslel nebo zde uváděl, údaj je dostupný v katalozích výrobců.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 23.03.2021, 11:57 »

Citace
ALe tyto hodnoty mohou vycházet i do délky 5-10m v některých variantách i dále. Tedy z pohledu bezpečného provozu. Teď nemluvím o ekonomice řešení, kdy protopíte do zdi (nebo lišty) cenu toho kabelu každou zimu.

To bylo myšleno nadsazeně .....(bez délky,uložení,oteplení ,úbytku...)  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 23.03.2021, 22:57 »

Nadřazený rozvaděč není elektroměrový, ten je těsně před ním. Předně bych na obhajobu elektrikáře rád zmínil, že není pravda, že mu nevěřím, chtěl jsem mít jen jistotu, proto ten dotaz. Co se týká nového podružného rozvaděče, ten bude sestaven ve firmě a vybaven CERTIFIKÁTEM. Z podružného rozvaděče bude napájen elektrokotel 12kW a zásuvky ve sklepě. PD nemám

....mno, až udělali rozvahu o topení, tak nakonec tam bude 24 kW a ve sklepě ještě aktivně využívaná dílna. Jinak mne již staří mistři učili, že pro rychlý odhad a pro provizorky stačí u mědi 8 A na mm2. A pro jiné uložení 4-5 A na mm2. To platí pro elektrikáře. Pro projektanty platí jiné pravidla pro volbu jak hospodárného tak bezpečného průřezu. Netušil jsem, že rozpoutám diskusi o průřezu, když je zde v tomto tématu daleko více jiných problému.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #17 kdy: 24.03.2021, 05:42 »

Netušil jsem, že rozpoutám diskusi o průřezu, když je zde v tomto tématu daleko více jiných problému.

Za mne pouze jeden problém. Chybějící dokumentace, tedy spolupráce s projetantem. Vše ostatní je už pouze důsledek, včetně této diskuse, která by jinak asi ani nevznikla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.