Je nutny u bojleru zemnici vodič?

(1/5) > >>

Martin C:

Je nutny u bojleru zemnici vodič?
Nekdo radil ze ano nekdo zase ze ne, tak si nejsem uplne jisty. Bojler je Drazice 100l horizontalni ve strope koupelny. Nejsem si uplne jisty jestli to na to ma vliv, ale v koupelne bude mozna elektricke topeni (zasuvka pripravena),   hned za jednou zdi koupelny je skrin s jisticema a vedle vchodu do koupelny kuchyn se vsemi spotrebici. Koupelna je malinka asi 3x1,1m.

Jiří Schwarz:
Ono to není úplně jednoznačné...
Je to v koupelně. Pro pevně připojený bojler platí vyjímka (ČSN 33 2000-7-701, ed.2),  že nemusí být přes chránič. Ale pak já to vnímám tak, že by tam měla být "doplňková ochrana" právě tím pospojováním
A pokud je tam od výrobce zemnicí svorka, vůbec bych o tom nediskutoval

a teď čekám kdo mě to podpoří a kdo napadne  ;)

Jiří_Hrubý:
Za mne pospojit CY6.
Chránič je fajn, ale v některých případech u bojleru, je-li pevně připojen, spíš na škodu.

Jaroslav Hasala:
V první řadě bych se řídil tím, co určí výrobce toho boileru.
Pokud na boileru není žádná svorka na připojení ochranného pospojování a výrobce to ani nepožaduje, určitě bych to neřešil nějakou "násilnou" formou.

Jan Franěk:
Citace: Jaroslav Hasala  23.03.2021, 09:30

V první řadě bych se řídil tím, co určí výrobce toho boileru.
Pokud na boileru není žádná svorka na připojení ochranného pospojování a výrobce to ani nepožaduje, určitě bych to neřešil nějakou "násilnou" formou.


Ale pak je otázkou, zda patří takový bojler do koupelny s umístěním v blízkosti vany, nebo nad vanou.  (norm)

Osobně bych vyžadoval alespoň jedno z dalších ochranných opatření.


A ano. PCH na bojleru znamená většinou častější výměnu tělesa (pro bezpečnost jen dobře),  nebo problém v případě kdy se delší čas nepoužívají. Z praxe znám mnoho případů, ale i takové, kde bez problému 10 let centrální PCH drží, včetně připojeného bojleru

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana