Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak technicky vzniká 400V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak technicky vzniká 400V?  (Přečteno 7176 krát)
Martin Janovský
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 17.02.2021, 19:57 »

 pánové, snad se dobře vyjádřím. Jsou mi jasné vztahy a závislost mezi 400 a 230V, sinusovky, maximálni hodnota efektivní hodnota atd.
Co jsem se ale zatím nedopátral je, jak vzniká 230 resp 400V technicky v elektrárně?
Čím je způsobeno, že z generátoru leze 230 (400V) a ne třeba 450V, na čem závisí daná hodnota? (jiná je u nás, jiná v Americe atd...). Jinými slovy jak vzniká ten daný potenciál, jinými slovy jak se ladí aby byl těch 400/230V?
Mám představu, že to je velikostí generátoru, síle magnetu a počtem závitů cívky... Mýlím se nebo je to tak?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 17.02.2021, 21:07 »

Trochu vám z toho vypadla transformace.
Třeba JETE. Z generátoru leze 24kV, transformuje se na 400kV, přenese se do rozvodny, pak na rozvodně na 110 (220)kV, v další rozvodně na 22 (35)kV a nakonec na těch 0,4kV v trafačce někde ve vsi.
Asi nejsnáz to pochopíte tady https://www.svetenergie.cz/cz/stahuj-zdarma/aplikace/3d-energetika/distribucni-soustava-3d
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 17.02.2021, 21:58 »

Je to pěkný, ale k výrobě, na což se ptá tazatel tam teda nic nevidím.

Jak se to pohnulo za 20 let nevím, ale co nás učili ve škole, tak pro výrobu se používají hlavně synchronní generátory, tj. otáčky podle přepočtené podle počtu pólů odpovídají síťové frekvenci.
Synchronní stroj v generátorovém režimu vyrábí elektřinu s frekvencí podle otáček. Tím, že jich jede spoustu paraelně, se drží frekvence 50Hz, stroj musí v tomto případě jakoby táhnout síť, tzn. že musí být trošku pootočen dopředu proti síťovému napětí, (když bude pozadu, bude z něj motor). Toto se reguluje výkonem na hřídeli - např. naklápěním lopatek hnací turbíny nebo průtokem na ni),  velikost napětí na výstupu se reguluje buzením, tj. stejnosměrným proudem, kterým se dělá magnetismus stroje.

Někdo z kolegů mě určitě dopřesní, zkusil jsem to napsat nějak lidsky a naposledy jsem se s tím potkal na škole, už to bude přes 20 let, od té doby mě generátory a obecně stroje docela míjí. Zkuste pohledat nějaká SŠ nebo VŠ skripta na stroje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
dfasf
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 17.02.2021, 22:57 »

Trochu vám z toho vypadla transformace.
Třeba JETE. Z generátoru leze 24kV, transformuje se na 400kV, ...

Jen malé upřesnění, když zmiňujete ETE. Temelín do Kočína posílá 420kV.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 18.02.2021, 02:17 »

pánové, snad se dobře vyjádřím. Jsou mi jasné vztahy a závislost mezi 400 a 230V, sinusovky, maximálni hodnota efektivní hodnota atd.
Co jsem se ale zatím nedopátral je, jak vzniká 230 resp 400V technicky v elektrárně?
Čím je způsobeno, že z generátoru leze 230 (400V) a ne třeba 450V, na čem závisí daná hodnota? (jiná je u nás, jiná v Americe atd...). Jinými slovy jak vzniká ten daný potenciál, jinými slovy jak se ladí aby byl těch 400/230V?
Mám představu, že to je velikostí generátoru, síle magnetu a počtem závitů cívky... Mýlím se nebo je to tak?
Představa o "síle magnetu" je správná. Ten magnet ale není trvalý, je tvořen cívkou, do které je pouštěn proud. Regulací tohoto proudu se ladí požadovaná výstupní hodnota.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 18.02.2021, 04:56 »


Jen malé upřesnění, když zmiňujete ETE. Temelín do Kočína posílá 420kV.  Mrknutí

400kV je jmenovité napětí, ani na úrovni vvn nebo zvn se nevyhneme nějaké toleranci
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 18.02.2021, 05:43 »


Co jsem se ale zatím nedopátral je, jak vzniká 230 resp 400V technicky v elektrárně?

S vyjímkou malých elektráren (fotovoltaickýc h, vodních, větrných) nevzniká 230/400V, v tepelných, vodních a jaderných bývají osazeny generátory na napětí vyšší : 6kV, 10kV, ... a dále se transformuje, jak psáno výše


Čím je způsobeno, že z generátoru leze 230 (400V) a ne třeba 450V, na čem závisí daná hodnota? Jinými slovy jak vzniká ten daný potenciál, jinými slovy jak se ladí aby byl těch 400/230V?

Napětí 230/400V je dohodnuté jako normalizované, zhruba do r. 2003 používala kontinentální Evropa 220/380V a Velká Britanie 240/415V. Po roce 2003 došlo k dohodě na kompromisní hodnotě 230/400V. V různých oblastech světa jsou napětí různá a v USA ,  Kanadě a v Japonsku a dále v části jižní Ameriky se používá 120V a i jiný kmitočet -  60Hz.

 Jak již napsali kolegové, to je dáno transformací, tedy převodními poměry transformátorů . Každý běžný distribuční (obecní) transformátor umožňuje pomocí odboček upravit výstupní napětí tak, aby vyhovovalo požadavkům jmenovitého napětí sítě. I v rozvodech vn 22kV (popř.35kV) je třeba uvažovat úbytky, které jsou dané ohmickým odporem vedení a jeho délkou a k vyrovnání rozdílů se použijí odbočky a upraví se tak transformační poměr na požadované parametry v místě připojení.

Mám představu, že to je velikostí generátoru, síle magnetu a počtem závitů cívky... Mýlím se nebo je to tak?

Velikost generátoru na to vliv nemá, ta určuje možný odebíraný výkon. Výstupní napětí je dané u střídavých strojů vnitřní konstrukcí a zpětnovazebí regulací v obvodu buzení. Je to něco podobného jako regulace nabíjení u automobilního alternátoru nebo i u starších vozů dynama. Dříve bylo v obvodu nabíjení zařízení nazývané regulátor (nesprávně dobíjecí relé),  které bylo umístěné samostaně, nyní je elektronický regulační obvod umístěn přímo v alternátoru auta. Protože generátory (také alternátory) v elektrárně musí dodržovat poměrně přesně kmitočet (ve většině světa 50,0Hz),  aby mohly být spojeny do paralelního provozu v jednotné síti, nelze měnit jejich otáčky, ty jsou ovšem optimalizovány podle způsobu pohonu, jinak vypadá konstrukce alternátoru pro vodní elektrárnu na velkých přehradách s Kaplanovou turbinou a jiná konstrukce je pro pohon parní turbinou.  

Pro zjednodušení jsem použil barevné odlišení komentářů v citaci. To je tak, když má někdo mnoho otázek najednou!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 18.02.2021, 15:22 »

Co jsem se ale zatím nedopátral je, jak vzniká 230 resp 400V technicky v elektrárně?
Pro upřesnění:
230/400 V je jmenovité napětí sítě.
Jmenovité napětí zdrojů /dle ČSN/ (generátor, transformátor) v hladině nn je 242/420 V, v hladině vn 6,3 kV.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 18.02.2021, 16:06 »

pánové, snad se dobře vyjádřím. Jsou mi jasné vztahy a závislost mezi 400 a 230V, sinusovky, maximálni hodnota efektivní hodnota atd.
Co jsem se ale zatím nedopátral je, jak vzniká 230 resp 400V technicky v elektrárně?
Čím je způsobeno, že z generátoru leze 230 (400V) a ne třeba 450V, na čem závisí daná hodnota? (jiná je u nás, jiná v Americe atd...). Jinými slovy jak vzniká ten daný potenciál, jinými slovy jak se ladí aby byl těch 400/230V?
Mám představu, že to je velikostí generátoru, síle magnetu a počtem závitů cívky... Mýlím se nebo je to tak?



230V je efektivní hodnota fázového napětí, tj. napětí mezi L a PEN/N.

400V je efektivní hodnota sdruženého napětí, tj. napětí mezi L1 a L2 nebo L2 a L3.

Je to dáno tím, že se u nás používá třífázový rozvod s přizemněným uzlem transformátoru, kde je vyveden vodič PEN. Takovou síť nazýváme TNC, ta vzniká za transformátore m na straně nízkého napětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 18.02.2021, 16:20 »

400V je efektivní hodnota sdruženého napětí, tj. napětí mezi L1 a L2 nebo L2 a L3.
A kolik je mezi L1 a L3?  Smích Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 18.02.2021, 16:52 »

Představa o "síle magnetu" je správná. Ten magnet ale není trvalý, je tvořen cívkou, do které je pouštěn proud. Regulací tohoto proudu se ladí požadovaná výstupní hodnota.
No vida, hledal jsem jak to napsat lidsky, asi se mě to úplně moc nepovedlo, toto je lepší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 18.02.2021, 17:05 »

A kolik je mezi L1 a L3?  Smích Škleb

Tam se jedná o stejný případ, samozřejmě  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 18.02.2021, 17:11 »

Když si vezmete papír, úhloměr, namalujete si ze středu papíru čáru směrem "nahoru" a další 2 po 120 stupních (asi jako kdyby jedna směřovala tam, kde je na hodinách 12, další na 4 hodiny a další tam, kde je na hodinách 8 hodin.
A když to budou úsečky dlouhé 230mm, mezi jejich konci bude přibližně 400mm
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 18.02.2021, 23:26 »

A když to budou úsečky dlouhé 230mm, ...

Raději 231 mm. Aby mu to vyšlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 19.02.2021, 06:50 »

Raději 231 mm. Aby mu to vyšlo.


Obávám se, že to málokdo bude běžnými pomůckami schopen narýsovat tak přesně, aby 1mm ovlivnil výsledek. Daleko větší chyba vznikne nepřesným rozdělením kruhu po 120°

230mm > 398,37
231mm > 400,1

Rozdíl 1,73 mm
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #15 kdy: 19.02.2021, 07:36 »

No to už zavání hnidopišstvím.

Pokud bude chtít přesnější výsledek, změří vzdálenosti vrcholů u všech vrcholů rozdělujících kruh a pak to vydělí. Tím výsledek zprůměruje a zpřesní.

ALe ve finále je to úpně jedno. Je to pouze orientační a vizuální pomůcka pro lepší pochopení. Netřeba se o tom dohadovat několik dní. Nebo máte všichni tolik času, že se budete dohadovat nad 10V ,   nebo jedním milimetrem? Tazatel byl s odpoveďmi spokojen, tak netřeba se mezi sebou  předhánět, kdo je větší elektrikář  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 19.02.2021, 11:36 »


 Já jsem chtěl jen upozornit, že to grafické řešení v sobě skrývá určitá úskalí. Já jsem ještě na základní škole měl Deskriptivní geometrii a na střední Technické kreslení. Výkresy musely být přesné, neušmudlané a celkově vzhledné. Takže pamatuji jakou to dalo práci. Na střední jsme kreslili tuší pomocí per s nálevkou v násadce a vyučující kontroloval i tloušťku čar. Když jsme chtěli uspět, tak jsme některý výkres dělali i několikrát. Později už byla pera Rotring, jejichž použití zrychlovalo a zkvalitňovalo práci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 22.02.2021, 18:27 »

Na střední jsme kreslili tuší pomocí per s nálevkou v násadce a vyučující kontroloval i tloušťku čar.

S tuší mě to nikdy nešlo ale kouzlo těchto per jsem objevil v okamžiku, kdy bylo třeba nakreslit a vyleptat první plošný spoj. Tam mě to začalo teprv bavit a o některých přístrojích vím, že fungují dodnes.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.