Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Kdy projektant skutečně potřebuje navíc §6?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdy projektant skutečně potřebuje navíc §6?  (Přečteno 5443 krát)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« kdy: 03.02.2021, 13:08 »

Pak jako mohu sám projektovat jako OSVČ bez jakéhokoliv problému? Samozřejmě s ohledem na typ dokumentace.

Ano.

Nezapomeňte ještě na §6 abyste mohl do rozvodny a §8 abyste tu práci mohl dělat "dodavatelsky".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 03.02.2021, 15:06 »

Nezapomeňte ještě na §6 abyste mohl do rozvodny...
To jste asi trochu přehnal.  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaromír Táborský
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 03.02.2021, 15:35 »

To jste asi trochu přehnal.  Kroutím očima
Můžete prosím upřesnit v čem cítíte tu trošku přeháňky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 03.02.2021, 16:07 »

Můžete prosím upřesnit v čem cítíte tu trošku přeháňky?
No přece v tom §6 pro vstup projektanta do rozvodny. Kromě toho nevím, jak by každý projektant z kanceláře mohl získat pro §6 potřebnou praxi. A od vzniku vyhl. 50 z r. 1978 něco takového slyším poprvé.   Jsem v rozpacích Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 03.02.2021, 17:32 »

A od vzniku vyhl. 50 z r. 1978 něco takového slyším poprvé.   Jsem v rozpacích Kroutím očima

Asi se pohybujete v nějakém jiném světě.

Bytař se bez §6 možná obejde.

Ale i tak, občas potřebuje zjistit skutečný stav, podívat se do skříně.

Neznám projektanta, který vyšel ze školy a šel rovnou samostatně kreslit, aniž by se dotkl šroubováku. Já začínal jako elév pod dohledem jiného projektanta. Jezdil na montáže ... Tu šestku mi dali po roce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 03.02.2021, 17:52 »

Citace
Bytař se bez §6 možná obejde.

Bytař je u nás bytový zloděj... Škleb Škleb Škleb Škleb   (Jen pro odlehčení..)    tanecek

Znám spoustu projektantů elektro, ti co prošli montážemi ,    ti mají projekty nejbíže ke
skutečnosti konečné stavby!

Ti co vyšli ze školy přímo,  často musejí projekty hodně předělávat ,    protože jim dám
seznam co je špatně!!(To bývá někdy mazec!)
Je hodně poznat i toho projektanta, který projektuje obytné budovy a pak udělá nemocnici!!
To je potom unikátní projekt!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 03.02.2021, 18:34 »

No přece v tom §6 pro vstup projektanta do rozvodny. Kromě toho nevím, jak by každý projektant z kanceláře mohl získat pro §6 potřebnou praxi. A od vzniku vyhl. 50 z r. 1978 něco takového slyším poprvé.   

V průmyslové zóně se obvykle dostal do projekce elektrikář až nabyl praxi. Pokud máme na mysli samostatného projektanta, tak bez §6 nemohl vstoupit do rozvodny, anebo do rozvaděče.
A často byl projektant i při uvádění zařízení do provozu.
Před rokem 1978 platila jiná vyhláška, která také nedovolila projektantovi vstoupit do blízkosti živých části bez osvědčení. Mohli sice pod dozorem....

Tazatel se ptá, zdá mu stačí jen §10.
Měl by mít trochu problém i s tím §10, pokud nemá §6
a získat §8 bez §6 je trochu  postaveno na hlavu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 03.02.2021, 19:13 »

https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,42276.0.html

Něco málo na toto téma  Mrknutí

Tazatel se zajímá o to, jak se stát projektantem, ne "malůvkářem",   což jej velmi ctí. Domnívám se že dostal dostatek relevantních informací a nyní je na něm, jak se k tomu postaví. Logicky musí začít od jednodušších projektů a nemůže skočit rovnýma nohama do návrhů velkých a složitých projektů, o průmyslu nemluvě, bez toho aniž by měl znalosti z praxe, nebo za zády znalého kolegu projektanta, který by ho provedl samotnými základy a byl mu mentorem.
Také jsem si velmi rád znovu připomněl Petra Doležala, který byl nejen kvalitním projektantem, ale především dodnes zůstává skvělým člověkem. Jeho lidskost je dodnes cítit i z toho videa. Roky byl i zde v diskusích "dobrým duchem",   který uměl dohledat mnoho informací a pomoci s mnoha problémy.

Osobně se také domnívám, že projektant bez vyhl.50, alespoň par.6 a samozřejmě 10, nějak není tím správným elektroprojekt antem. V některých případech je potřeba mít informace o měrném odporu půdy v daném místě, jindy potřebuje změřit skutečnou impedanci sítě v místě stavby, či si ověřit informace o instalovaném transformátoru a podobně. Kdykoliv se pohybuje s kličkou, 3B (3E) klíčem, nebo s vadaskou či revizním přístrojem, nemůže tak činit bez platné vyhl.50. Jo, může si na to někoho smluvit, ale to ho bude silně omezovat a nemusí být dostatečně operativní.  

PS:
 
A nerýsuje se ?  Smích Smích Smích

Jo Pavle  Škleb - myslím že ti taky připadá komické, nebo silně egoistické, hádat se nad správným výrazem, nebo opravovat tento výraz, jasně myšlený s nadsázkou. Že někteří "malují" namísto projektování, je běžně využívaný výraz pro nedobrý výsledek snažení některých kolegů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
pegas100
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 03.02.2021, 19:35 »

Též si nedokážu představit projektanta bez par.6 a nikoho ve svém okolí takového neznám.
Ale, pokud takový existuje, tak potěš pánbůh.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 03.02.2021, 20:46 »

Už nějakou dobu přemýšlím, že bych zkusil projektování. Po tom co jsem ukončil průmku, za sebou mám nějaký ten rok na stavbě jako OSVČ a posledních pár let tvořím rozpočty SIL+SLP převážně na státní zakázky velkých rozsahů.

S touto praxi tazatel určitě má §6 a velké zkušeností.... .možná, že má i Oprávnění a §8.
A tak došel k rozhodnutí, že lépe je projektovat, dozorovat a celé to dodavatelský zastřešit.
A dostal zde dobré informace, včetně užitečného videa.
Věřím, že bude dobrým projektantem a časem si bude i vybírat zákazníky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Lukáš Ondříšek
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 04.02.2021, 06:20 »

Než to tu rozvedu, tak všem moc děkuji za info. Sám jsem se snažil to týden rozluštit z informací na internetu, ale za 2 dny tady v tom mám víc jak jasno než za týden z internetu...

Pro úplnost příběhu jsem §6 měl když jsem dělal na stavbě (2 roky jako brigádník a 2,5 roku jako OSVČ (první rok a něco jsem §6 neměl a udělal si ho až když mi to majitel firmy navrhl)),  ale momentálně mi po 5ti letech v kanclu propadla, takže budu muset dělat znovu §6 a tajně doufám že mi na §8 uznají délku praxe.. Nevím jak se to hodnotí když  to bylo nějakou dobu jen brigádně a už vůbec nevím jak přistoupí k tomu že jsem posledních 5 let seděl jen na židli na PC když to řeknu blbě.. Každopádně to už je moje starost a musím si to zjistit sám.

Takže ještě jednou všem moc děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 04.02.2021, 10:49 »

Na délku praxe stačí čestné prohlášení.
Na té židli jste seděl, ale jako "přípravař" jste občas musel vyrazit na stavbu, nebo do velkoskladu. Praxe není jen s vrtačkou a rozbruškou v ruce.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 04.02.2021, 10:59 »

Na délku praxe stačí čestné prohlášení.
Aha?  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 04.02.2021, 11:18 »

Asi se pohybujete v nějakém jiném světě.
Jj, 30 let v projekci vn ve velké elektromontážn í firmě, žádný projektant neměl §6, protože ho k ničemu nepotřeboval a ani zaměstnavatel ho nevyžadoval. Že by tam byli samí blbci? A do rozvodny vstupoval projektant vždy v doprovodu odp. pracovníka dané firmy. Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 04.02.2021, 12:16 »

Jj, 30 let v projekci vn

Nojo, u vn se bez něj obejdete.

Ale u nn vás nikdo za ručičku vodit nebude. Kolikrát jsem zalezlý v rozvodně celý den. Občas musím zatahat za dráty. Dost často je to i práce pod napětím. Musím do pojistkových skříní, rozvodnic VO, kabelových kanálů... Od samostatného projektanta se určitá samostatnost tak nějak očekává.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 04.02.2021, 14:30 »

Od samostatného projektanta se určitá samostatnost tak nějak očekává.
Já to chápu, že někdy potřebuje i ten §6, to ale neznamená obecně, že každý projektant elektro ho musí mít. A logicky, kdyby tomu tak bylo, muselo by to v té vyhl. 50 být uvedeno. A není.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #16 kdy: 04.02.2021, 14:56 »

to ale neznamená obecně, že každý projektant elektro ho musí mít.

Nic takového jsem nepsal.

Mě by například bez šestky na elektrárně ani nepučili klíče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 04.02.2021, 15:03 »

Nic takového jsem nepsal.
Nejde o to, kdo to psal, ale o meritum věci. Spousta diskutujících to zde tvrdila a jeden vyzýval i pánaboha.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký potřebuji ŽL abych mohl projektovat bez autorizace?
 musi byt projekt pre stavebne povolenie schvalený stavebným inžinierom?
 Jaké podmínky musí splňovat projektant slaboproudých systémů?
 Dle čeho jsou placeni projektanti elektro?
 Kreslit schémata rozváděčů jednopólově nebo trojpólově?
 Musi mit kazdy projektant elektroinstalace zakoupene vsechny potrebne normy?
 Kdo ze zde přítomných by uvítal uzavřenou skupinu projektantů elektro?
 Jak má spotřebitel postupovat pokud si usmyslí třeba rekonstrukci?
 Kde najít dodavatele schématu světelné výstrče a prohlášení o shodě?
 Je projektant elektro odpovědný za bezpečnost zařízení, které projektoval?
 Co má dělat investor, když nemůže sehnat projektanta?
 Zopakujme si časté chyby v projektové dokumentaci bytové a občanské výstavbě
 KUHLMANN: Prkno projektanta
 IN-EL: Příručka pro zkoušky projektantů elektrických instalací
 Ktoré normy sú potrebné pre projektanta?
 Jak se stát projektantem hromosvodů?
 Ako sa stať projektantom EZ?
 Je opravdu projektant zbytečný, když máme revizáky všeuměly?
 Proč je tak tristní úroveň projektantů LPS?
 Oprávnění autorizované osoby
 Je autorizovaná osoba odpovědná, i když jedná na příkaz nadřízeného?
 Máte už někdo zkušenosti s BIM projektováním elektro?
 Kdo velí stavbě? Projektant nebo elektromontér?
 Rýsovací prkno PANA projektanta!
 Jak se stát projektantem vn?
 Ako projektovať elektroinštaláciu rekreačnej rezidencie v Rusku?
 Jaké máte zkušenosti s realizací svých projektů?
 Od čeho se odrazit k projektování?
 Znáte základní informace, které by měl vědět každý projektant?
 Jak vybrat projektanta?
 Kde nájdem info o obsahu jednotlivých stupňov projektovej dokumentácie elektro?
 IN-EL: Příručka pro zkoušky projektantů elektrických instalací
 Proč nemohu razítkovat projektovou dokumentaci razítkem revizního technika?
 Jaká všechna oprávnění je potřeba pro projektování?
 eDEHN#23: Návrh vnější ochrany z pohledu projektanta REPRÍZA
 Ako sa z gymazisty môže stať projektant elektrických zariadení?
 EPLAN Data Portal nyní v cloudovém prostředí
 Jak se dnes stát projektantem elektro?
 Nový lexikon projektanta jde do tiskárny!
 UČEBNICE EVP#6: Projekce a konstrukce
 RECENZE: Lexikonu projektanta elektro
 Máte Lexikon projektanta? Co si o něm myslíte?
 Jak je to s různými rolemi Projektanta/Konstruktéra dle nové legislativy?
 Jak má vypadat razítko na projektu neutorizovaného projektanta ještě dle §10?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 23 dotazů.