V jakých případech je praktické použít chránič s DPN?

(1/3) > >>

Jiří Bartoš:
Na stránce http://elektrika.cz/data/clanky/bonega-proc-pouzivat-proudovy-chranic-vzdy-s-dpn píšou o DPN, což má být modul obsahující současně jistič a vypínač všech pracovních vodičů. Nikdy jsem o tom neslyšel (což u laika není nic divného),  nicméně i po použití "kouzelného tlačítka" jsem v diskusi nenalezl nic a na vlastním serveru kromě výše uvedeného článku nic podstatného. Samotný výše uvedený článek obsahuje poměrně značné množství základních informací o této věcičce, přesto bych se rád zeptal: V jakých případech je praktické použít DPN?

Zejména mě zaujala informace, že v zahraničí (patrně míněn "Západ" a ne "Východ",  Afrika apod.) je to běžné i pro zásuvkové a světelné obvody v bytech, nebo snad v těchto případech i povinné.

A jaké jsou výhody a nevýhody použití DPN + chrániče oproti jističochránič i?

Jiří Fuksa:
To: Bartoš
Praktické je to ve všech případech, ať z důvodu, kdy to nařizuje předpis (podmínka odpojení od všech pracovních vodičů),  z důvodu měření izolačních stavů, vyhledávání poruch ap.
To, že se tento způsob nevyužívá běžně je snad dáno pouze vyjímkou, která povoluje nevypínat vodič N v sítích, kde je tento vodič spojen se zemí což jsou sítě TN, které převažují a dále tím, že se tímto způsobem prodražuje instalace.

Štefan Beláň:
Všechny chrániče, kromě určitých chráničů od Bonegy  >:(  (wall),  vypínají i vodič N. Dvoupólové a čtyřpólové jističe L+N je vhodné používat za centrálním chráničem, avšak musí se používat v určitých prostorách, kde je předepsané vypínání všech pracovních vodičů, včetně vodiče N (nebezpečí požáru, výbuchu apod.).

Jiří Bartoš:
Díky za odpovědi, už mi je to přinejmenším jasnější, ne-li úplně jasné. Zejména díky emotikonům pana Beláně :). Když nad tím teď uvažuju, vybavuju si, že se skutečně ve schématech chrániče kreslí s vypínáním všech jím procházejících vodičů. Takže ta "novinka" od Bonegy inzerovaná serverem elektrika.cz je vlastně jenom klasický chránič, jako dělají jiní výrobci.

Josef Dolejšek:
Takže ta "novinka" od Bonegy inzerovaná serverem elektrika.cz je vlastně jenom klasický chránič, jako dělají jiní výrobci.
Já jsem tu novinku pochopil jinak, totiž jako jistič v provedení 1+N (takové ale mají téměř všichni výrobci jističů). S chráničem má DPN společné jen to, že ho výrobce doporučuje použít tam, kde je předřazený chránič.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana