Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak se dnes stát projektantem elektro?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak se dnes stát projektantem elektro?  (Přečteno 17104 krát)
Lukáš Ondříšek
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« kdy: 01.02.2021, 06:36 »


Už nějakou dobu přemýšlím, že bych zkusil projektování. Po tom co jsem ukončil průmku, za sebou mám nějaký ten rok na stavbě jako OSVČ a posledních pár let tvořím rozpočty SIL+SLP převážně na státní zakázky velkých rozsahů. Když občas vidím co některý projektant namaluje, tak si říkám, že to může dělat snad úplně každý kdo má do prd*le díru... Prošel jsem pár diskuzí atd.,    ale z žádné nejsem ani trošku chytrý... Opravdu stačí k projektování jen volná živnost? Vím že v dnešní době není nic zadarmo, ale pokud by mi někdo dal jen nějaký základní info o tom co je třeba, v čem nejlépe kreslit, jestli je nějaká "chytrá kniha",    ze které si člověk dokáže soustu věci osvojit apod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Majer82
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 01.02.2021, 08:13 »

Opravdu je to tak, pro OSVČ projektování není potřeba nic ... pro získání §10 není též potřeba zvláštních znalostí, je to normální školení vyhl. 50.

Takže ano, ač tu místní osazenstvo velmi rádo odkazuje na projekty a že bez projektu nelze nic, tak projektant může být "kdokoliv" kdo přijde na úřad s tisícikorunou. A že to tak často vypadá ...

Jinak nejlepší literatura jsou normy a osobně preferovaný software je EPLAN. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 01.02.2021, 08:19 »

Bohužel je to tak, že se za projektanta může vydávat kdejaký "malíř"...
Také to podle toho občas vypadá.
Pokud byste se chtěl dostat o krůček výše a tvořit celé projekty na svatby, u kterých se vydává stavební povolení, je třeba stát se autorizovaným projektantem, ale nejednou jsem se setkal s tím, že autorizace projektanta zdaleka není známkou kvality jeho projektu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lukáš Ondříšek
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 01.02.2021, 08:27 »

Bohužel je to tak, že se za projektanta může vydávat kdejaký "malíř"...
Také to podle toho občas vypadá.
Pokud byste se chtěl dostat o krůček výše a tvořit celé projekty na svatby, u kterých se vydává stavební povolení, je třeba stát se autorizovaným projektantem, ale nejednou jsem se setkal s tím, že autorizace projektanta zdaleka není známkou kvality jeho projektu

Na to už jsem se taky koukal stát se autorizovaným, ale mám pouze Bc. a časově asi nemám šanci si dodělat Ing. Což je pokud se nepletu jedna z podmínek mít razítko...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 01.02.2021, 08:59 »

Jednou z podmínek je 5 let praxe po čtyřletém bakalářském studiu příslušného oboru viz: https://www.ckait.cz/content/autorizace-ckait
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Ondříšek
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 01.02.2021, 09:06 »

Jednou z podmínek je 5 let praxe po čtyřletém bakalářském studiu příslušného oboru viz: https://www.ckait.cz/content/autorizace-ckait

Díky za info.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 01.02.2021, 09:11 »

Na to už jsem se taky koukal stát se autorizovaným, ale mám pouze Bc. a časově asi nemám šanci si dodělat Ing. Což je pokud se nepletu jedna z podmínek mít razítko...

Stačí, když budete autorizovaný technik podle
f5.   technika prostředí staveb, elektrotechnic ká zařízení,
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Lukáš Ondříšek
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 01.02.2021, 09:20 »

Stačí, když budete autorizovaný technik podle
f5.   technika prostředí staveb, elektrotechnic ká zařízení,

To nezní špatně  Úsměv Teď zpátky k tématu ohledně toho jak to nastudovat a v čem nejlépe kreslit.  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 01.02.2021, 09:55 »

Jde o to co budete projektovat. Pokud to budou standartní instalace (půdorysy),  tak v podstatě neexistuje univerzální soft a nejlepší je použít klasicky CAD soft (ACAD, DrawSight, ...) pokud člověk dělá především rozvaděče, tak potom jsou specializované softy přímo na to.

Co se týče projektování, tak nejlepší je začít na stavbě mezi montérama, tam se člověk naučí to co ti "blbí" projektanti dělají špatně. Potom dělat šáfa montérům a říkat jim jak co mají montéři udělat jinak než je v projektu, protože to podle projektu udělat nejde Úsměv. A až nakonec jít projektovat a říkat celým teamům jak to má být, aby ho montéři opravovali, že to má blbě a takt to udělat nejde.  Úsměv

Bohužel co se týče autorizace, tak jsem se o ni taky pokoušel, ale technik mi byl málo, tak jsem to zabalil (dnes už bych si ho nechal). Jinak vyhodil mě od zkoušek právník, protože jsem nevěděl jaké druhy stavebních úřadů máme.

Paradox je, že RT je přezkušovaný každých 5let a autorizovaný inženýr jen ročně platí poplatek, ale na zkoušky už nikdy nejde.

A jak psali kolegové někteří autorizovaní produkují opravdu "neskutečné perly",  ale mají razítko.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 01.02.2021, 10:04 »

Teď zpátky k tématu ohledně toho jak to nastudovat a v čem nejlépe kreslit. 

Pane kolego, pokud budete věnovat čas jednomu webu, tak se tam dovíte vše potřebné.

https://www.....cz/

Pokud kreslím elektro výkresy jen občas a příležitostně, tak mi stačí tuška a skener. Pokud chci, aby to vypadalo, tak se bud naučím v nějakém slušném SW kreslit, anebo využiji služby někoho, kdo to umí a je jen "kreslíčka". Tak jak to bylo za starých dob v konstrukční kanceláři. Projektant nakreslil v tužce a kreslička na pauzák v tuši. Dnes mají projektanti také konceptienty jako pomocné projektanty. Ale fandím vám, že máte to chtění. Na uvedených stránkám jsem již využil podporu pro technické zprávy a nemá to chybu. Víte, že napsat správně a dobře TZ "těžko jest". Dnešní technika ale umožňuje vytvářet nepoužitelné projekty pomocí ctrl C/V. Dobrý projektant "vzácnost jest". Tak vám držím palce. AI ještě z nikoho neudělá dobrým projektantem a AT jej může v mnohém předčít. Stejně tak, jako vysoká škola nikoho nezbavuje blbosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #10 kdy: 01.02.2021, 10:08 »

Já projektuji od roku 2002. Do té doby jsem sbíral praxi v zaměstnaneckém poměru a následně i jako OSVČ v oblasti montážní a revizní činnosti.
Bez předešlé montážní praxe vlastně ani nedoporučuji projektovat  Mrknutí
A pak se nechat školit a zase školit a školit. K tomu všemu je potřeba se oboru elektro opravdu dost věnovat. Já oboru docela propadl a hlavně....vždy jsem chtěl být elektrikář. Od "malička" jsem věděl, že nechci dělat nic jiného. Vlastně, ještě by se mi líbilo dělat rentiéra  Smích Smích
Autorizace mě teprve čeká a dodnes bez ní nemám problém. PD ke stavebku mi zasřešují autorizovaní kolegové.
Osobně mám ještě štěstí na kolegy (kamarády),  se kterými jsem se seznámil právě díky portálu Elektrika.cz. S těmi si navzájem vyměňujeme cenné zkušenosti. Dále pak doporučuji rozšiřování svých obzorů právě zde na tomto portálu. Je to nevyčerpatelná studnice všeho, čeho se náš obor týká.

A v čem nejlépe kreslit a čím se vybavit?
To je různé. Někdo preferuje Eplan, někdo Astru a já jsem si oblíbil CADKON+ MEP od Garitecu na jehož vývoji i tak trochu spolupracuji.
Dále pak doporučuji Building Design od Astra Software (výpočty osvětlení),  1-2-3 Schéma od HAGER a nebo E-CONFIG od EATON (rozvaděče),  DEHN Support nebo LPS Hromosvody od Klimši Software (hromosvody + zemnící soustavy),  Vnější vlivy rovněž od Klimša Software, CELEKTRO do Ing. Veseckého (rozpočty),  ČSN Online (poskytovatel ČSN) atd. atd. K tomu schopný plotter, výkonnou A4/A3 tiskárnu, scanner, dvě velké obrazovky a výkonný comp a hlavně chuť do práce, které je tolik, že člověku kolikrát přerůstá přes hlavu.

K projekci je potřeba přistupovat jako k samostatnému oboru, který jde jen horkotěžko doplňovat jinou činností. Já k tomu ještě provádím revize, které tak nějak snižuji, protože to prostě nejde vše stihnout a nezbláznit se.

A ještě bych zapomněl na kolegu Ing. Hlavatého, který vypracoval tak perfektní web právě pro projektanty, který nemá u nás obdoby..... https://www.....cz/

Přeji vám, ať vám to jde a ať vás to baví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Lukáš Ondříšek
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 01.02.2021, 10:14 »

Jde o to co budete projektovat. Pokud to budou standartní instalace (půdorysy),   tak v podstatě neexistuje univerzální soft a nejlepší je použít klasicky CAD soft (ACAD, DrawSight, ...) pokud člověk dělá především rozvaděče, tak potom jsou specializované softy přímo na to.

Co se týče projektování, tak nejlepší je začít na stavbě mezi montérama, tam se člověk naučí to co ti "blbí" projektanti dělají špatně. Potom dělat šáfa montérům a říkat jim jak co mají montéři udělat jinak než je v projektu, protože to podle projektu udělat nejde Úsměv. A až nakonec jít projektovat a říkat celým teamům jak to má být, aby ho montéři opravovali, že to má blbě a takt to udělat nejde.  Úsměv

Bohužel co se týče autorizace, tak jsem se o ni taky pokoušel, ale technik mi byl málo, tak jsem to zabalil (dnes už bych si ho nechal). Jinak vyhodil mě od zkoušek právník, protože jsem nevěděl jaké druhy stavebních úřadů máme.

Paradox je, že RT je přezkušovaný každých 5let a autorizovaný inženýr jen ročně platí poplatek, ale na zkoušky už nikdy nejde.

A jak psali kolegové někteří autorizovaní produkují opravdu "neskutečné perly",   ale mají razítko.  Úsměv

Děkuji za podrobné informace. Mám v plánu kreslit převážně půdorysy, domů, menších bytovek a hal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Ondříšek
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 01.02.2021, 10:20 »

Já projektuji od roku 2002. Do té doby jsem sbíral praxi v zaměstnaneckém poměru a následně i jako OSVČ v oblasti montážní a revizní činnosti.
Bez předešlé montážní praxe vlastně ani nedoporučuji projektovat  Mrknutí
A pak se nechat školit a zase školit a školit. K tomu všemu je potřeba se oboru elektro opravdu dost věnovat. Já oboru docela propadl a hlavně....vždy jsem chtěl být elektrikář. Od "malička" jsem věděl, že nechci dělat nic jiného. Vlastně, ještě by se mi líbilo dělat rentiéra  Smích Smích
Autorizace mě teprve čeká a dodnes bez ní nemám problém. PD ke stavebku mi zasřešují autorizovaní kolegové.
Osobně mám ještě štěstí na kolegy (kamarády),   se kterými jsem se seznámil právě díky portálu Elektrika.cz. S těmi si navzájem vyměňujeme cenné zkušenosti. Dále pak doporučuji rozšiřování svých obzorů právě zde na tomto portálu. Je to nevyčerpatelná studnice všeho, čeho se náš obor týká.

A v čem nejlépe kreslit a čím se vybavit?
To je různé. Někdo preferuje Eplan, někdo Astru a já jsem si oblíbil CADKON+ MEP od Garitecu na jehož vývoji i tak trochu spolupracuji.
Dále pak doporučuji Building Design od Astra Software (výpočty osvětlení),   1-2-3 Schéma od HAGER a nebo E-CONFIG od EATON (rozvaděče),   DEHN Support nebo LPS Hromosvody od Klimši Software (hromosvody + zemnící soustavy),   Vnější vlivy rovněž od Klimša Software, CELEKTRO do Ing. Veseckého (rozpočty),   ČSN Online (poskytovatel ČSN) atd. atd. K tomu schopný plotter, výkonnou A4/A3 tiskárnu, scanner, dvě velké obrazovky a výkonný comp a hlavně chuť do práce, které je tolik, že člověku kolikrát přerůstá přes hlavu.

K projekci je potřeba přistupovat jako k samostatnému oboru, který jde jen horkotěžko doplňovat jinou činností. Já k tomu ještě provádím revize, které tak nějak snižuji, protože to prostě nejde vše stihnout a nezbláznit se.

A ještě bych zapomněl na kolegu Ing. Hlavatého, který vypracoval tak perfektní web právě pro projektanty, který nemá u nás obdoby..... https://www.....cz/

Přeji vám, ať vám to jde a ať vás to baví.

Tohle je přesně ten příspěvek, co jsem potřeboval. Krásný stručný popis.  Mrknutí Já chci "do světa" jako už skoro hotový projektant, který ví co dělá a ne jako někdo na koho budou jen špatné recenze a na papíře bude jeden velký paskvil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 01.02.2021, 10:29 »

A jak psali kolegové někteří autorizovaní produkují opravdu "neskutečné perly",   ale mají razítko.  Úsměv
Kroutím očima To jste napsal "obrovskou" moudrost. A ti neautorizovaní produkují snad samé geniality? Nebo platí obecné rozdělení náhodných jevů?  Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #14 kdy: 01.02.2021, 11:39 »

A ti neautorizovaní produkují snad samé geniality?
Ne. U těch autorizovaných úřady automaticky předpokládají, že je jejich PD v perfektním, bezchybném stavu. Autorizace by měla být jakýmsi etalonem kvality, což ovšem není vždy pravdou. A to je přece špatně.
Neautorizovaná osoba se pak snaží, aby její výstup byl co nejlepší, aby nenadělal nějaké problémy osobě, které pak zastřešuje jeho PD. A tak to prostě je.
Nikdo tu nechce urážet autorizované osoby.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 01.02.2021, 12:27 »

Naprosto přesně to vystihl kolega Horský. Mám za to, že pokud někdo má autorizaci, měla by to být záruka toho, že chyby v projektu budou kosmetického charakteru.

Neznám žádného projektanta co by někdy neudělal chybu a viděl jsem opravdu jen minimum projektů, který byly bez chyb.

Státní zkouška by měla být garance kvality. Takže ten co ji úspěšně složí, by měl být na vyšší úrovni než lidé bez státní zkoušky a procento chybovosti by u něho mělo být nižší.

Prostě všichni jsme lidi a jako takový nejsme 100% neomylní.

Třeba za RT je to tak, že tím, že nás chce někdo každých 5 let přezkoušet nás dokope k tomu abychom si opakovali to co si myslíme, že už víme, abychom zjistili, že to vlastně nevíme a je potřeba si to zopakovat.   Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 01.02.2021, 12:30 »

Co se týče projektování, tak nejlepší je začít na stavbě mezi montérama, tam se člověk naučí to co ti "blbí" projektanti dělají špatně.
 ::)Třeba jak projektant blbě nadimenzoval kabel na jmenovitý proud, na oteplení a úbytek napětí.  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #17 kdy: 01.02.2021, 12:46 »

 ::)Třeba jak projektant blbě nadimenzoval kabel na jmenovitý proud, na oteplení a úbytek napětí.  Jsem v rozpacích


Tak to je zrovna věc, kterou bych montérovi nesvěřil. Ti to obvykle dost podstřelí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký potřebuji ŽL abych mohl projektovat bez autorizace?
 musi byt projekt pre stavebne povolenie schvalený stavebným inžinierom?
 Jaké podmínky musí splňovat projektant slaboproudých systémů?
 Dle čeho jsou placeni projektanti elektro?
 Kreslit schémata rozváděčů jednopólově nebo trojpólově?
 Musi mit kazdy projektant elektroinstalace zakoupene vsechny potrebne normy?
 Kdo ze zde přítomných by uvítal uzavřenou skupinu projektantů elektro?
 Jak má spotřebitel postupovat pokud si usmyslí třeba rekonstrukci?
 Kde najít dodavatele schématu světelné výstrče a prohlášení o shodě?
 Je projektant elektro odpovědný za bezpečnost zařízení, které projektoval?
 Co má dělat investor, když nemůže sehnat projektanta?
 Zopakujme si časté chyby v projektové dokumentaci bytové a občanské výstavbě
 KUHLMANN: Prkno projektanta
 IN-EL: Příručka pro zkoušky projektantů elektrických instalací
 Ktoré normy sú potrebné pre projektanta?
 Jak se stát projektantem hromosvodů?
 Ako sa stať projektantom EZ?
 Je opravdu projektant zbytečný, když máme revizáky všeuměly?
 Proč je tak tristní úroveň projektantů LPS?
 Oprávnění autorizované osoby
 Je autorizovaná osoba odpovědná, i když jedná na příkaz nadřízeného?
 Máte už někdo zkušenosti s BIM projektováním elektro?
 Kdo velí stavbě? Projektant nebo elektromontér?
 Rýsovací prkno PANA projektanta!
 Jak se stát projektantem vn?
 Ako projektovať elektroinštaláciu rekreačnej rezidencie v Rusku?
 Jaké máte zkušenosti s realizací svých projektů?
 Od čeho se odrazit k projektování?
 Znáte základní informace, které by měl vědět každý projektant?
 Jak vybrat projektanta?
 Kde nájdem info o obsahu jednotlivých stupňov projektovej dokumentácie elektro?
 IN-EL: Příručka pro zkoušky projektantů elektrických instalací
 Proč nemohu razítkovat projektovou dokumentaci razítkem revizního technika?
 Jaká všechna oprávnění je potřeba pro projektování?
 eDEHN#23: Návrh vnější ochrany z pohledu projektanta REPRÍZA
 Ako sa z gymazisty môže stať projektant elektrických zariadení?
 EPLAN Data Portal nyní v cloudovém prostředí
 Kdy projektant skutečně potřebuje navíc §6?
 Nový lexikon projektanta jde do tiskárny!
 UČEBNICE EVP#6: Projekce a konstrukce
 RECENZE: Lexikonu projektanta elektro
 Máte Lexikon projektanta? Co si o něm myslíte?
 Jak je to s různými rolemi Projektanta/Konstruktéra dle nové legislativy?
 Jak má vypadat razítko na projektu neutorizovaného projektanta ještě dle §10?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 23 dotazů.