Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Kam u DSL linky umístit bleskojistky a přepěťové ochrany?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kam u DSL linky umístit bleskojistky a přepěťové ochrany?  (Přečteno 4040 krát)
Tomáš Př.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 31.01.2021, 16:00 »

Vím, že jsem hodně na hraně tématu fóra a omlouvám se za to.

Do domu mám zavedeny dvě telefonní linky, vedení je z 80 % ve vzduchu. Nedávno mi technici měnili poslední úsek kabelu, přičemž dvoupárový kabel ukotvili do střechy, hned za kotvení umístili věneček a dále táhli UTP. UTP vede circa 15 metrů po omítce kolem kovového okapu (který je na druhé straně domu spojen s hromosvodem) a následně dalších 10 metrů vnitřkem domu do rozvaděče, kde je modem.

Dle vyjádření techniků je nejbližší bleskojistka asi 400 metrů od mého domu. Logika mi velí instalovat před vstup kabelu do domu bleskojistku (třída přepěťové ochrany B) a těsně před rozvaděč přepěťovou ochranu (třída C). Je toto uvažování správné? Přepěťová ochrana třídy D by měla být v modemu.

Pokud bych tuto instalaci udělal, chápu správně, že první bleskojistku musím uzemnit k separátní zemnící tyči a přepěťovou ochranu k PE vodiči v budově?

Případně jak byste tento problém řešili vy? Když by mi umřel modem, je mi to docela jedno. Řeším zařízení za modemem (router, ale hlavně switch, servery, ...) a pak samozřejmě chci předejít případnému požáru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 31.01.2021, 19:34 »

Pokud má ochrana takového zařízení fungovat, je třeba dodržet jednu důležitou zásadu - vše chránit proti jednomu potenciálu.
Když nám tedy půjde do modemu napájení, DSAL linka, Ethernetová linka, je třeba vše, co do zařízení vstupuje, chránit proti jedné ochranné zemnící sběrnici.
Sebelepší ochrany nasazené "někde daleko od sebe" nemusí zachránit zařízení, pokud se objeví přepětí mezi jednotlivými vedeními.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Tomáš Př.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 31.01.2021, 22:16 »

To je bohužel přesně jedna z těch věcí, co jsem nepochopil. Např. Ubiquiti tvrdí přesný opak. Např. v datasheetu k jejich přepěťovce (link níže) říkají, že pokud mám na veku jejich jednotku, musím mít dvě ty přepěťovky. Jednu vodivě spojenou s uzemněným stožárem a druhou uzemněnou před vstupem do budovy. Úplně mě v tu chvíli nenapadá, jak bych mohl obě přepěťovky vázat ke stejnému potenciálu, pokud bych stožár neměl na střeše/balkonu. Tímto dvojím uzemněním podmiňují záruku na všechna zařízení v síti v momentě, kdy je do sítě připojeno byť jen jediné venkovní zařízení.

https://dl.ubnt.com/datasheets/ETH-SP/ETH-SP-G2_DS.pdf (strana dva)

V každé síťovce, switchi, ... je oddělovací trafo (a tím pádem prakticky ta ochrana třídy D). Jak je tu u DSL modemu netuším.

Ale tohle všechno jen na vysvětelní, že jsem studoval a fakt to nechápu. Jsem slaboproudař. Přepěťovky v rozvaděči pro všěchna zařízení napájená z 230 V samozřejmě mám.

Když se teda zeptám úplně blbě. Chránit vůči jednomu potenciálu by v tu chvíli znamenalo chránit vůči elektrické zemi v domě? Takže mám věřit, že rozvody ustojí, když bouchne blesk do hrncovky třicet metrů ode mne?

A ještě jedna věc. Všichni mě vždy učili (a dává mi to smysl),  že uzemnění stínění v telco rozvodech nikdy nesmí být připojené k PE vodiči. U gigabitu je to jedno, u desítky do circa třiceti metrů taky, ale cokoli víc a těch přeslechů je na vodičích tolik, že třeba desetigigabit se na 70 metrů se stíněním připojeným k PE prostě nespojí. Vyzkoušeno. Není tohle totéž? Pokud ne, proč?

Klidně mě odkažte na nějaké delší čtení. Když to nepochopím, tak se nikam neposunu. :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 31.01.2021, 22:27 »

Pro začátek mne napadá asi jen tato "Bible" ochrany před přepětím.

http://www.kniska.eu/kniska/kniska_2.1-1
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 01.02.2021, 02:46 »

Spojení s PE vodičem musí být v jednom bodě, pak by nemělo dělat potíže. Ty vzniknou tím, že vytvořením smyčky prochází stíněním proud sítě - vyrovnávání potenciálů, dle zákonů pana Kirchhofa.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 01.02.2021, 08:15 »

...
V každé síťovce, switchi, ... je oddělovací trafo (a tím pádem prakticky ta ochrana třídy D). Jak je tu u DSL modemu netuším.
...
A ještě jedna věc. Všichni mě vždy učili (a dává mi to smysl),   že uzemnění stínění v telco rozvodech nikdy nesmí být připojené k PE vodiči. U gigabitu je to jedno, u desítky do circa třiceti metrů taky, ale cokoli víc a těch přeslechů je na vodičích tolik, že třeba desetigigabit se na 70 metrů se stíněním připojeným k PE prostě nespojí. ...
U toho oddělovacího trafa v ethernetové lince je to složitější. Který výrobce udává (garantuje) jakou napěťovou pevnost? 500V? To je z hlediska přepětí "nic"

Jak už naznačil Václav Třetí - pokud se spojí "na zem" stínění ve více než 1 bodu, stane se z něj vodič, kterým vedou různé proudy, dnes reálně různé vyšší harmonické spínaných zdrojů, a jako každý vodič, kterým prochází proud, i tento kolem sebe vytváří elektromagneti cké pole...

Jestli to rozvody nebo zařízení "ustojí"... Ono vám to nepoškodí potenciál, na který se to dostane (podobně jako vlaštovku nezabije, když si sedne na drát pod napětím),  ale poškození vznikne vlivem rozdílu potenciálů. Takže co mohu spojit přímo, to spojím přímo. Co nemohu přímo, tam rozdíl potenciálů "podržím" přepěťovou ochranou.
Jen tak pro dokreslení - při rychlosti náběžné hrany bleskového výboje, při indukčnosti "rovného vodiče" se došlo k tomu, že 1m přívodu k přepěťové ochraně nebo zemnicího vodiče od přepěťové ochrany "přidá" cca 1kV
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak ochránit relé termostatu před přepětím stykače?
 Jakou hodnotu vyjadřuje 5-ti násobek SPD na začátku instalace?
 Jak ochránit před přepětím více počítačů v jedné kanceláři?
 Je přepěťová ochrana v novostavbách povinná?
 Jaký svodič přepětí zvolit dočasně do bytové rozvodnice?
 Řešili jste citlivého místa v blízkosti svodu?
 Doporučíte ke sklokeramické desce samostatný 3. stupeň přepěťové ochrany?
 Jaká rizika uvažovat v souvislosti s bleskem a přepětím?
 Má smysl realizovat ochranu proti přepětí pro jeden byt v domě?
 Jak monitorovat přepětí a rušení v síti?
 Je nutní staveništní rozvaděč v LPZ 0a resp. LPZ 0b osadit přepěťovou ochranou?
 OBO: Příručka ochrany před bleskem
 O hromosvodech 2018 opět v Modřanském biografu
 Je možné použít třetí stupeň přepěťové ochrany od jiného výrobce?
 Kde má být u přepínání síť-0-záloha umístěno SPD?
 DEHNpatch ochrání ethernet ve venkovním prostředí
 Jak ochránit správně pohon vjezdové brány před přepětím?
 Katalog Systémů ochrany před transientními jevy a blesky TBS 2019-20
 Jak ochránit spotřebiče před častým vypínáním elektriky?
 Ochrana elektroniky internetu věcí před bleskem a přepětím
 Je povinnost mít u novostaveb RD ochranu před přepětím?
 DEHNshield, kombinovaný svodič pro rodinné domy
 Jak upozorňujete na nutnost ochrany vedení mn před přepětím?
 Jak řešíte ochranu přepětí na vstupu kabelů světel a zásuvek do objektu?
 Co se stane, když neosadím rozvaděč přepěťovkou? Nejsou peníze ...
 ILPC 2020: Záznam přednášky Jana Hájka z února
 eDEHN: Jak ochránit technologie v kovovém plotě před bleskem
 Jaké znáte důvody chránit slaboproud před přepětím?
 IP007# eDEHN#7: Ochrana Achillovy paty před bleskem
 DEHN: Souhrnný přehled webcastů eDEHN březen/duben 2020
 Jak ochránit elektroniku rozvodny proti přepětí se stovkami výstupních okruhů?
 Jak chránit před přepětím vestavěný PoE switch v kamerovém systému?
 Je ochrana proti přepětí vhodná do jednoho nebo více rozvaděčů?
 OBO: Příručka ochrany před bleskem 2021
 eDEHN#45: Nemocnice – vnitřní ochrana
 EH# Ochrana venkovních vedení před přepětím v roce 1971
 Praktické příklady ochrany před bleskem (archívní premiéra)
 Q: Garantují dodavatelé IT ochranu před přepětím?
 Centrum hromosvodářů v Chomutově slouží už deset let!
 Q: Má cenu chránit starý plynový sporák před přepětím?
 Tip na slovenského výrobce přepěťových ochran KIWA
 Ochrana potrubních systémů pod vlivem cizích napětí, požadavky a řešení
 Q: Jakou přepěťovou ochranu vyrábí OBO pod zásuvky?
 Projde přepětí přes ethernetový kabel?
 Může být SPD od FVE připojen do MET na vzdálenost 10m CYA 16 v liště?
 Je nutné pro každý 4 panelový string použít vlastní SPD?
 Má smysl přepěťová ochrana B+C do panelového bytu?
 Lze vůbec chránit jevištní techniku před bleskem a přepětím?
 Jakou máte zkušenost s ochranou veřejného osvětlení před přepětím?
 Stále platí informace o Zařízení do 1000V a ochrana před přepětím -20 roků?
 Má smysl hromosvod u krytého elektrifikovaného parkovacího stání?
 Jakou přepěťovou ochranou doplnit venkovní žaluzii příliš blízko LPS?
 Co vše by měl spotřebitel vědět o spínacím přepětí u něj v bytě?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.