Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak předejít probíjení vany ve starém koupelnovém jádru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak předejít probíjení vany ve starém koupelnovém jádru?  (Přečteno 9253 krát)
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 10.01.2021, 21:15 »

Netuším čo je to za kúpeľku, no myslím že v nijakej nekope vyrovnávací prúd v dajakej vodivej časti, ale kope rozdiel potenciálov vzájomne prístupných dotyku osoby...ja by som bol v prvom rade za dôkladné miestne pospájanie všetkých prístupnych vodivých častí...
A možno sa zíde aj ZS4..
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #19 kdy: 10.01.2021, 21:25 »

Citace
Kto vie vysvetlit historicky, aky bol dovod na pospajanie vani  v case, ked kralovalo TN-C z hlinika ? Z vyroby tam vidiet aj navarenu pasovinu su skrutkou pre vodic. Ake pozitiva v tom videli vtedajsie normy ?

Pospojování je svatý grál i dneska a nikdy tomu nebude jinak. Stará norma ČSN 34 1010 tomu říkala uvedení na stejný potenciál. Logika je v tom, že pokud se na neživou část dostane nebezpečné napětí (upadne fáze) a nezareaguje jištění, srovná se potenciál se zemí a nám to neublíží.

Co ale neřeší, je problém soustavy TN-C, tedy upadlý vodič PEN. Přes zapnuté spotřebiče (klidně u sousedů) se potenciál přenese na neživé části ve stejném okruhu právě přes toto "uzemnění". Nebude to 100% fázového, ale bude se mu blížit.

Pamatuju si, jak se uzemňovaly kolíky zásuvek na topení, protože pračka "kopala". Vyšší odpor vodiče PEN a mokro v koupelně na to stačilo.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 10.01.2021, 22:15 »

Pospojování je svatý grál i dneska a nikdy tomu nebude jinak. Stará norma ČSN 34 1010 tomu říkala uvedení na stejný potenciál. Logika je v tom, že pokud se na neživou část dostane nebezpečné napětí (upadne fáze) a nezareaguje jištění, srovná se potenciál se zemí a nám to neublíží.

To mi je jasne, akurat netusim, aky cudzi potencial sa da zavliect na vanu, okrem pripadu, ked tam budem mavat s obnazenym koncom flexosnury. Vana natvrdo spojena s potencialom blizkym zemi je bez chranica v byte viac nebezpecna, ako vana izolovana.
Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 10.01.2021, 22:17 »

Netuším čo je to za kúpeľku, no myslím že v nijakej nekope vyrovnávací prúd v dajakej vodivej časti, ale kope rozdiel potenciálov vzájomne prístupných dotyku osoby...ja by som bol v prvom rade za dôkladné miestne pospájanie všetkých prístupnych vodivých častí...
A možno sa zíde aj ZS4..

Ak pana naozaj "kopalo",  pricom stal na dlazke a rukami sa drzal vane, co tak asi mozeme pospojit ? Okrem rozbitia dlazky a instalacie kovovej siete spojenej s vanou ?
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #22 kdy: 10.01.2021, 22:39 »

JDe o starou instalaci - tak s vanou bylo spojeno například pozinkované vodovodní potrubí, topení, kolík v zásuvce a tak dál. Dokonce musela být pospojená i kovová futra. Také kovová vzduchotechnic ká potrubí s mřížkou, bojler, nebo v panelácích velmi oblíbený infrazářič.
Izolovat vanu s tehdejšími prostředky a pomocí běžně používaných stavebních postupů, bylo nemožné. Dnes je jiná doba. Snažíte se naroubovat nová opatření na instalace prováděné klidně před 50 lety. Jen do tématu vnášíte nesmyslný zmatek, který rozhodně nepomůže tazateli v hledání příčiny životohrožujíc ího problému.

Seznam možných způsobů jak zavést cizí potenciál na vanu, když selžou jiná opatření (pospojení uhnije, nebo je odpojeno) je velmi dlouhý a tak ho sem nebudu ani vypisovat. Každý průměrný elektrikář mnohá z nich zná, nebo dokáže pochopit.

PS: jinak vzájemné provaření kovových výztuží z panelů, bylo běžnou praxí při stavbě paneláků. Tedy včetně podlahového/stropního panelu, koupelny nevyjímaje. Stejně tak připojení této konstrukce k zemniči.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 10.01.2021, 22:57 »

Izolovat vanu s tehdejšími prostředky a pomocí běžně používaných stavebních postupů, bylo nemožné. Dnes je jiná doba. Snažíte se naroubovat nová opatření na instalace prováděné klidně před 50 lety.

Nebolo by riesenim prejst pri rekonstrukcii kupelne od centralneho pospojenia kamsi do jadra, ktore Ivan a Vasja odrezu flexou v inom byte pri rekonstrukcii, k lokalnemu pospajaniu v ramci kupelne jedneho bytu ? Ked vidim tie zltozelene CY 4 az 6 mm2 v jadrach, vela dovery v ne nemam. Co je dnes spojene v pivnici na PEN, to moze zajtra niekto prerusit, lebo mu to prekaza pri praci v jadre. Pri revizii spolocnych priestorov spojitost vodica od pivnice az po najvyssie poschodie nik nemeria, nie je to predmet revizie (cital som reviznu spravu).
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #24 kdy: 11.01.2021, 00:16 »

Fakt nechápu vaše myšlenkové pochody.

Bavíme se o tom jak pomoci se životohrožujíc í závadou. Výsledek se můžeme pouze domnívat, ale fakta musí zjistit revizák přímo namístě a pak může navrhnout řešení. Vy mu namísto rady, jen motáte hlavu kravinama.

A ano, rekonstrukce koupelny dle platných norem, zároveň s tím i rozvaděče, by jednoznačně pomohla. To jistě chápe i malé dítě a jsem přesvědčen o tom že revizák to doporučí také udělat. Pravděpodobně to chápe i podruhé narozený tazatel. Ale to vyžaduje nějaký čas s přípravou a to má zamknout koupelnu a chodit k sousedům? Přestaňte prosím už trollovat.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jaromír Táborský
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 11.01.2021, 08:04 »

Určitě by k tomu měl přijít seriozní revizní technik.
Hledat v příčinu takové poruchy prostřednictví m tohoto vlákna je věštění z křišťálové koule.
Koupelnových jader jsem viděl desítky a každé v jiné kvalitě provedení a o stupačkách ani nemluvě. Pokud v paneláku nevládne přísná ruka technika, mohou vypadat společné rozvody jakkoliv.

Proto tam musím přijít technik zjistit aktuální stav a rozhodnout. A ne nějaký technik ale ten, který najde příčinu, navrhne řešení a nemá problém se pod to veřejně podepsat. Občas se tu objeví hlášky typu "byl tu revizní technik, elektrikář a nevěděl ...",  nakonec se dozvíme, že to mohl být elektrikář, protože to o sobě říkal. Možná by tazatel mohl vždy uvést kontakt na toho, kdo mu tak něco neodstranil. 
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 11.01.2021, 08:22 »

Možná by tazatel mohl vždy uvést kontakt na toho, kdo mu tak něco neodstranil. 

To není dobrá myšlenka. Nemám sebemenší důvod chránit různé budižkničemy, ale měla by se ctít presumpce neviny. Pokud se nemá dotyčný možnost obhájit, může být jednostranný pohled na situaci zavádějící.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jaromír Táborský
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 11.01.2021, 09:04 »

To není dobrá myšlenka. Nemám sebemenší důvod chránit různé budižkničemy, ale měla by se ctít presumpce neviny. Pokud se nemá dotyčný možnost obhájit, může být jednostranný pohled na situaci zavádějící.
Neměl jsem na mysli dotyčného šikanovat ale zavolat mu aby vysvětlil, co on zjistil. Všimněte si, že všechny podobné případy končí "tichou poštou". Revizní technik prý, říkal, nejistil. To je něco podobného jako když mi zavolá děda, ono mi to nefunguje, blbej počítač. A co píše? Nevím ...
Zaznamenáno
Zbyněk Stávek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 11.01.2021, 09:07 »

Jen se chci zeptat a nemohla třeba voda zatéct pod ty lišty na vaně a tam za vanou nemůžou vést dráty nějaké a to mohlo probít?? Koupelna je z jedné strany spojená s venkovní chodbou, z druhé strany se sousedním bytem a ze třetí s kuchyní a vstup do koupelny je z chodby. Jde mi o to a samozřejmě chápu, že rekonstrukce by byla nejlepší, jenže byt není můj. A elektrikáře jsem tam měl, ten nic nenašel, změřila a zkontroloval to a jel. Ale přece něco muselo být příčinou toho probití. Může mi pomoct revizní technik teda?? A nebo mám zavolat ještě někoho jinného? Moc děkuji za odpověď.
Zaznamenáno
Jaromír Táborský
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 11.01.2021, 09:15 »

Jen se chci zeptat a nemohla třeba voda zatéct pod ty lišty na vaně a tam za vanou nemůžou vést dráty nějaké a to mohlo probít?? Koupelna je z jedné strany spojená s venkovní chodbou, z druhé strany se sousedním bytem a ze třetí s kuchyní a vstup do koupelny je z chodby. Jde mi o to a samozřejmě chápu, že rekonstrukce by byla nejlepší, jenže byt není můj. A elektrikáře jsem tam měl, ten nic nenašel, změřila a zkontroloval to a jel. Ale přece něco muselo být příčinou toho probití. Může mi pomoct revizní technik teda?? A nebo mám zavolat ještě někoho jinného? Moc  za odpověď.
nejsem si jistý, zda pozorně čtete to, co se tu snažíme vysvětlit.
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 11.01.2021, 09:25 »

Může mi pomoct revizní technik teda??

Najděte si zkušeného revizního technika ve svém okolí a vysvětlete mu co se stalo.
Vyžádejte písemnou revizní zprávu. Zadarmo to nebude.
Pak s to zprávou se obraťte na majitele bytu.

Do té doby vanu nepoužívejte, jde vám o život.

Vše to tady bylo řečeno, ale možná se vám to nechtělo číst v množství příspěvků,které s tématem neměly moc společného. Nějak chápu, že se v to laici potom ztrácí.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 11.01.2021, 09:39 »

Nedávno kolega řešil podobný případ s oznámením, že "voda kope".
Volal mi, zdá jsem se s tím setkal a jak by to řešil. Vymysleli jsme pracovní postup
a měřící metody. Výsledkem bylo zjištění, že voda z kohoutku proti PE má 25 V DC.

Jedná se o velké město s tramvajovou trakcí. A když se to sejde s rekonstrukci vody
v plastu, mohou vzniknout takové stavy. Odstranění takové závady je systémové a náročné.
Ale bez měření a analýzy problému na to nepřijdete. Navíc, když se objevuje sporadicky.

Proto běžnou kontrolou i měřením se může zdát, že je vše v pořádku.

Rada pro pana Munku: založte si vlastní téma, protože to zde hodně zaplevelujete jinými tématy.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 23 dotazů.