Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je dnes možné použít IEC konektor C13 s plochou vidlicí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je dnes možné použít IEC konektor C13 s plochou vidlicí?  (Přečteno 7373 krát)
Ladislav Ch.
« kdy: 05.01.2021, 20:08 »

Překvapila mne nabíječka akumulátoru Compass PB GEL 154 (koupeno v DS Technik, ne u AliBaby). Plastové pouzdro, avizovaná dvojitá izolace, napájení pomocí vestavěného IEC C14 konektoru (samec). Dodávaný napájecí kabel má na straně zařízení IEC C13 konektor (L, N, PE) ale na druhé straně je jen plochá vidlice (L, N). Protože jde o samostatnou napájecí šňůru, jde samozřejmě připojit i k přístroji s kovovým krytem a s napájením přes přístrojový konektor IEC, kde se vyžaduje propojení na ochranný PE vodič, který tu je ignorován.

V době dávno minulé, za platnosti starých ČSN, by na to revizáci, které jsem tehdy potkával, neříkali nic, jen by ustřihli IEC konektor ...




* Compass_PB_GEL_154_snura.JPG (824.68 KB, 1600x1200 - prohlédnuto 450 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 05.01.2021, 21:40 »


V době dávno minulé, za platnosti starých ČSN, by na to revizáci, které jsem tehdy potkával, neříkali nic, jen by ustřihli IEC konektor ...


Stejné řešení i podle nových ČSN. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 05.01.2021, 22:56 »

Proto mají v některých firmách stanoveno ve svých interních předpisech, že každý nový spotřebič před uvedením do provozu, musí být zrevidován.
Prodává se ledaco.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 06.01.2021, 05:34 »

Něco štípat je dnes ošemetná záležitost - nedoporučuji.

 Jinak k problému samotnému - tento typ přívodky existuje ve dvojím provedení. Běžná třípólová, která by měla mít také třížilový přívodní kabel a třípólovou vidlici a provedení pro zařízení ve třídě II a to má pouze dva kontakty a v místě, kde je u třípólového provedení zemnící kontakt musí být plný materiál, pak je samozřejmě kablík dvoužilový a vidlice bez ochr. kontaktu. Všechny další varianty jsou špatně a nebezpečné!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Behemot
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 16.01.2021, 16:56 »

provedení pro zařízení ve třídě II a to má pouze dva kontakty a v místě, kde je u třípólového provedení zemnící kontakt musí být plný materiál, pak je samozřejmě kablík dvoužilový a vidlice bez ochr. kontaktu
C17/C18 dle IEC 60320.

Ovšem to, že norma něco stanovuje, většině je naprosto u prdele, takže se běžně vyskytují např. náhradní C7, poskládaný z několika dílů plastu a šroubků i přes to, že norma to nepovoluje. Obdobně Europlug (CEE 7/16) a nejspíš už i CEE 7/17.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 16.01.2021, 20:41 »

Ovšem to, že norma něco stanovuje, většině je naprosto u prdele, takže se běžně vyskytují např. náhradní C7, poskládaný z několika dílů plastu a šroubků i přes to, že norma to nepovoluje. Obdobně Europlug (CEE 7/16) a nejspíš už i CEE 7/17.

Zrovna tak se prodává další spousta produktů, které není zakázano prodávat, ale není dovoleno je používat. Od doplňků na auta, po el. přístroje. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 16.01.2021, 22:44 »

... které není zakázano prodávat, ale není dovoleno je používat. .... 
Z legislativního pohledu nejde o to jestli je zákaz používat, ale jak zajistit potřebnou bezpečnost provozu !jiným způsobem". Což pro laika je problém.

Já jsem při jedněch revizáckých zkouškách dostal dotaz, zda může existovat spotřebič s ochranou ve třídě 0 (nula, bez ochrany)
Existovat samozřejmě může, ale kdo, kde a za jakých podmínek něco takového může provozovat? Osoba znalá, proškolená, která provádí opravu, vývoj, výzkum...?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 21.01.2021, 12:11 »

V době dávno minulé, za platnosti starých ČSN, by na to revizáci, které jsem tehdy potkával, neříkali nic, jen by ustřihli IEC konektor ...

Na zaklade coho chcete poskodzovat cudzi majetok ? Revizny technik ma vydat spravu o bezpecnosti instalacie a pristrojov, nie robit serifa.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Behemot
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 27.01.2021, 00:54 »

Z legislativního pohledu nejde o to jestli je zákaz používat, ale jak zajistit potřebnou bezpečnost provozu !jiným způsobem". Což pro laika je problém.

Já jsem při jedněch revizáckých zkouškách dostal dotaz, zda může existovat spotřebič s ochranou ve třídě 0 (nula, bez ochrany)
Existovat samozřejmě může, ale kdo, kde a za jakých podmínek něco takového může provozovat? Osoba znalá, proškolená, která provádí opravu, vývoj, výzkum...?

Tuším, že snad dokonce jsem někde během dálky na učňáku viděl i příklad, ale tak i z hlavy, pokud zajistíte bezpečnost jinak, např. zábranou či polohou, tak to může být třeba takhle transformátor pro SELV rozvod, bez uzemnění jádra, někde v podhledu.

Ostatně tyhlety spínaný zdroje bez šasi a bez reference na zem jsou asi nejobvyklejší případ; určeny jsou samozřejmě pro zabudování do šáska (přístroje),  jedná se vlastně o náhradní díl, ale kolik lidí běžně tyhle věci používá volně lóžený jako samostatnej spotřebič, z toho občas mrazí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Mužík_
OSVČ - technický poradce, soudní znalec
*
Offline Offline



Normy ano, ale bez kvalifikace a přemýšlení ??


« Odpověď #9 kdy: 28.01.2021, 20:30 »

Jen pro zdokumentování, jak vás může všelijaká produkce z asijské země překvapit, tak posílám pár snímečků. Potřeboval jsem honem rychle udělat krátký prodlužovák. A tak jsem vzal kabel od počítače (či tiskárny, to už jsem nevěděl). Podle vnějšího vzhledu vše O.K. Vidlice, nástrčka, vnější vzhled kabelu, i nějaké schvalovací značky. Podle nápisu 10/16 A, 250 V. Ale jaké bylo překvapení, když jsem nástrčku uřízl. Kabel sice obsahobal 3 žíly, ale dvě o průřezu maximálně 0,5 mm2, třetí asi tak 0,35 a ještě k tomu stíněná (barvy izolace také zajímavé) - viz fotky. Kam je který vodič připojen ve vidlici, to jsem radši ani nezkoumal.


* 3.jpg (229.82 KB, 1800x1350 - prohlédnuto 272 krát.)

* 2.jpg (470.13 KB, 2592x1944 - prohlédnuto 298 krát.)

* 5.jpg (456.72 KB, 2592x1944 - prohlédnuto 289 krát.)

* 1.jpg (401.7 KB, 2592x1944 - prohlédnuto 299 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 29.01.2021, 07:15 »

To by bylo možná užitečné prozkoumat. Šňůra byla zřejmě míněná jako jednoúčelová k danému spotřebiči, ale vybavená standardními koncovkami. Zajímavé by bylo vědět, jak je zapojený onen stíněný vodič. Barvy vodičů mě nepřekvapují, na pestrobarevné provedení vodičů jsem zvyklý.  Výrobky z bývalého Sovětského svazu mívaly hezké barvy a zajímavě zapojené. Např. šedá, fialová a růžová. Kdopak uhodne, co bylo PE?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Behemot
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 01.02.2021, 19:39 »

Růžová?

Spíš rejži zbyl kilometr žlutýho kabelu z nějaké zakázky (třeba u zdrojů k notebookům je to oblíbený),  tak z toho nabouchal todle a nikoho nenapadlo to otestovat.

Taky jsem onehdá potřeboval kus kabelu pro nahražení u toustovače, tak že konečně zdělám tady ten co mi visel dva roky na trubce. No už vim proč, žíly byly tak možná něco mezi 0,1 a 0,25 mm^2 (samozřejmě suterénní popis 10-16 A) a izolace nejspíš nějaká recyklátová srajda, vypadalo to jak taková šedivá pěna, šlo to odtrhávat v klidu nehtem! A každá žíla jiná barva „mědi“,  taky asi pochybnej recyklát.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 02.02.2021, 13:14 »

Růžová ne!  Ale nebudu napínat, byla to fialová, ovšem ono to stejně nemělo žádný význam, setkal jsem se s případem, kdy stejné zařízení  dodané o dva měsíce později mělo stejné barvy v kabelu, ale jiné zapojení. To bývaly výrobky Made in USSR.

... jaké bylo překvapení, když jsem nástrčku uřízl. Kabel sice obsahobal 3 žíly, ale dvě o průřezu maximálně 0,5 mm2, třetí asi tak 0,35 a ještě k tomu stíněná (barvy izolace také zajímavé)

Číňan nepředpokládal, že bude někdo tak zvědavý, že zalisované koncovky ustřihne, kabel oholí a bude zkoumat, co v něm je. Oni bohužel ošidí i prodlužovačku, pokud odběratel má požadavek na výrobní cenu i pro ně neakceptovatel nou. Přinesla mi kdysi známá prodlužovačku 1,5m s čtyřzásuvkou, abych ji prohlédl, že se jí zdá, že po připojení jakéhosi zařízení  do ní vše ostatní slabě probíjí. Probíjelo určitě. Žíla PE měla průřez asi tak 0,35 a byla přerušená (nezkoumal jsem zda přelomená nebo upálená),  L a N měly průřez asi tak 0,75, kabel bez popisu, chybějící měď nahrazena tlustší izolací. Na vidlici i zásuvce mnoho homologačních značek a samozřejmě 10/16A - 250V. Na první pohled nic podezřelého, samozřejmě koupeno v akci v nějakém super nebo hobby marketu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Četli jste již ČSN 33 1600 ed. 2?
 JaK REVIDOVAT Odpojitelný přívod s odlišným označením na koncích?
 Legrand a OCTOPUS v zátěžovém testu
 IKEA: Podlouhlé, barevné zásuvkové pole
 Znáte tento nový druh přístrojových šňůr?
 Je modrý vodič ve flexošňůře zapojený vlevo správně?
 Lze dát pohyblivý přívod do lišty?
 Môže byť používanie žehličky s dvoupolovou vidlicou nebezpečné?
 S kterou normou je v nesouladu přívod k jednomu spotřebiči dvěma kabely?
 Jak se postavit k napájení rozvaděče šňůrou ze zásuvky 3x16A?
 Musí se přístroje s pohyblivým přívodem ve zdravotnictví revidovat?
 Víte, které důležité poznámky k prodlužovacím přívodům máte znát?
 Jak byste při revizi hodnotili přívodní kabel označený 16A s průřezem 0,35mm2?
 Je v rozporu s nejakym predpisem smotat dlouhy kabel od lustru pod jeho kryt?
 Je připojení plynového kotle pomocí pohyblivého přívodu v pořádku?
 Jaký použít průřez vodičů opleteného kabelu k žehličce?
 Nové lednici BOSCH chybí přívodní šňůra - lze ji takto zprovoznit?
 Lze připojit pohyblivý přívod do zásuvky napevno?
 Napájení na staveništích pohyblivými přívody
 Jak upravit osciloskop v kovové skříni s dvoužilovým přívodem pro provoz v ČR?
 Kolik žil musí mít přívodní kabel spotřebiče ve staré soustavě TN-C?
 Mohu místo třífázové zásuvky dát malý rozvaděč?
 Musí být přívod k elektrického stroje samostaně odpínatelý a jištěný?
 Jak se připojují pohyblivé přívody
 Co s pohyblivým přívodem, který se nehodí připojovat do nepolarizované Schuko zásuvky?
 Za jakých okolností lze přípojit pohyblivý přívod stavebnímu vozíku?
 Je možné stočit -smotat přívodní třífázový kabel ke spotřebiči?
 Jak na bezpečný přívod elektrického napětí cca 150m?
 Jaký tepelně oddolný kabel doporučíte?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 22 dotazů.