Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Proč je nutné zkratovat sekundární vinutí MT proudu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč je nutné zkratovat sekundární vinutí MT proudu?  (Přečteno 14878 krát)
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #36 kdy: 02.12.2020, 15:05 »

tedy, že budu muset vysvětlovat rozdíl mezi přímým dlouhým vodičem a závitem, to jsem věru nečekal...  angel  

Tak na to si počkám, to mě taky zajímá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Petr Petr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #37 kdy: 02.12.2020, 23:16 »

Já také, ...,  zřejmě pan Liskar pozapomněl na přítomnost MG obvodu ..... půlzávit znají radioamatéři v laděných komůrkách (samozřejmě jde o vzduchovou indukčnost). Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #38 kdy: 03.12.2020, 00:50 »

Já také, ...,   zřejmě pan Liskar pozapomněl na přítomnost MG obvodu ..... půlzávit znají radioamatéři v laděných komůrkách (samozřejmě jde o vzduchovou indukčnost). Mrknutí
Ale nezapoměl. Jenom Vy nečtete.
Je zde řeč cituji "Pokud tedy primární vinutí má jeden (nebo jen půl závitu)" --> "jak se navíjí zlomek závitu?"
Není řeč o laděných komůrkách, ale o transformátoru .
U transformátoru se magnetický obvod nenavíjí...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Petr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 03.12.2020, 01:15 »

Aha... je to horší, než jsem čekal.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #40 kdy: 03.12.2020, 10:18 »

Myslel jsem, že zkratovací spojka u MT proudu je zde proto, aby při rozpojování měřícího obvodu nedošlo k indukování velkého napětí na sekundárním vinutí, které je v běžném stavu neustále nakrátko. Ovšem teď jsem se dočetl toto:

"Výstupní obvod je ampérmetrem spojen nakrátko, a proto ho nesmíme nikdy během měření rozpojit, protože by došlo k zahřátí transformátoru a jeho zničení.
Pokud potřebujeme ampérmetr odpojit, musíme obvod nejprve zkratovat zkratovací spojkou,.."

Jak to tedy je? Nějak si nedovedu představit, jak dojde k tomu zahřátí transformátoru a logičtější se mi zdá důvod, že je zabráněno např. přeskoku oblouku, nebo zamezení rizika úrazu el. proudem.

Na začátku léta vznikl tento dotaz studenta elektrotechnik y a brzo byl emeritními elektrikáři objasněn. Jak z hlediska přesycení jádra při rozpojení tak i vznikem vysokého napětí na sekundáru.

Jenže po půl roce se probudila elektro komunita a začala vášnivá diskuse "jak to vlastně je s těmi trafy proudu aneb kdo z koho".

Tak jsem si vzpomněl na podobný dotaz učňů před padesáti léty. Průmyslováci i inženýři ve skupině vysvětlovali, kreslili grafy a počítali...jen že učni čím dále méně rozuměli a tak jsme připravili řadu proudových transformátorů a měřící pracoviště. Některé trafa jsme rozpojili a zapojili zářivky a na některé zapojili elektrostatick é přístroje pro měření vn napětí.  A zářivky svítily, některé zčernaly a z rozpojených traf se začalo kouřit. Na jádra nešlo šáhnout....a tak jsme je rozdělali a viděli zdegradovanou isolaci, zčernalý smalt vodičů a někde i přeskoky.
A pak se zase vysvětlovalo, co je to trafo nakrátko, co je to eK trafa a jak je to s magnetickými toky a nakonec i co to je převod trafa. Následovalo i poučné měření napětí na krátko. A že není trafo jako trafo a že jsou i rozptýlová trafa a že není jádro jako jádro....


Když se spojí teorie s praxi je obvykle výsledek kladný na celý elektrikářský život. Z některých učňů se časem stali dobří průmyslováci i inženýři. A rádi na to vzpomínali.

Byly to zlaté časy, kdy ve skupině pro poruchou ( dnes servisní) službu velké válcovny plechů a profilů pracovalo 30 lidí na směně a "fasovali jsme také učně II. a III. ročníku". Dnes již takové elektroúdržby nenajdete, ale ani ty válcovny...ani ty učně. SOU Vítkovice mělo v roce 1970 celkem 104 třídy. Z toho tři třídy elektro v ročníku.... /i]
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #41 kdy: 03.12.2020, 15:40 »

U transformátoru se magnetický obvod nenavíjí...

Jsou i transformátory, kde se magnetický obvod navíjí, ale nevím, jestli se to používá i u měřicích trnasformátorů .

Jinak, v těchto případech, kde je magnetický obvod celkem jednoznačně daný, závit buď je, nebo neni. Zlomek závitu by se dal realizovat větvením magnetického obvodu, za předpokladu, že je jsou použita pomocná vinutí, která zajistí definované rozdělení magnetického toku do větví.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Stran: 1 2 [3] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Muzete mi prosim nekdo poradit zasady pro urcovani velikosti mericiho trafa?
 Koľko stoja meracie transformátory prúdu?
 Co s proudovými transformátory v přípojnicích rozváděče po navýšení výkonu?
 Môžem do rozvádzača vložiť prúdový transformátor s vyhodnocovacím obvodom?
 Jaké použít zapojení měřícího trafa napětí pro elektroměr?
 Máte zkušenosti s paralelním chodem měřicích proudových transformátorů?
 Dáte tipy na výrobce měřících traf proudu s děleným jádrem?
 Jak správně vyřadit přístrojový transformátoru proudu?
 Jak dlouho vydrží měřící transformátor proudu naprázdno?
 Mico Pro, systém pro sledování proudu
 Jak řešit žádost distribuce na výměnu proudových traf?
 Kde využíváte proudový transformátor s rozebíratelným jádrem?
 Znáte šumperskou značku PMEC?
 Kde naleznu informace o vinutí transformátoru?
 Proč se převíjí vinutí motorů?
 Jak změřím spálený 3 fázový motor pokud tam natekla voda?
 Je možné nedestruktivně ověřit správnost vinutí statoru synchr. generátoru?
 Proč mi po výměně ložisek motor již nejede?
 Z čeho se dnes vyrábí vinutí motorů?
 Lze použít statorové vinutí motoru jako tlumivku?
 Jaky je spravny odpor vinuti motoru?
 Jak zjistit napětí na primární cívce transformátoru?
 Co znamená závit na krátko?
 Jak spočítat výkon asynchronního motoru?
 Je možné že jedno vinutí 3F motoru vykazuje ss odpor 60 ohm?
 Jaký průběh bude na vinutí trafa provozovaného na dvě fáze?
 Jak poznat vinutí 3f motoru ?
 Jak změřit vinutí stejnosměrného komutátorového motoru?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.082 sekund, 24 dotazů.