Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  ******* stará původní rozřazovací
| | |-+  Vadný rozběhový kondenzátor v elektrické zahradní sekačce?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Vadný rozběhový kondenzátor v elektrické zahradní sekačce?  (Přečteno 21923 krát)
Jan Lebduška
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 24.02.2007, 15:36 »

Chtěl bych se zeptat jestli je možné aby byl v elektrické zahradní sekačce na 230V vadný rozběhový kondenzátor (16mikroFarad/450V) když sekačka nemá sílu. Už jsem se setkal s takto "poškozenou" i strunovou sekačkou.
Díky za rady.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 24.02.2007, 15:41 »

Je to možné, stejný problém jsem měl u automatické pračky - neměla sílu otočit prázdným bubnem. Kondenzátor měl asi 1/3 kapacitu uvedenou na obalu.  Po výměně kondenzátoru motoru opět v pořádku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
abc
« Odpověď #2 kdy: 24.02.2007, 16:26 »

Ja som mal tiež podobný problém s práčkou. Kondenzátor 16uF/450V som vymenil za 16uF 250V ~ 50Hz z neonky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 24.02.2007, 16:47 »

Ja som mal tiež podobný problém s práčkou. Kondenzátor 16uF/450V som vymenil za 16uF 250V ~ 50Hz z neonky.
Tak to bych neriskoval jít na menší napětí. Hrozí nebezpečí průrazu a taková exploze kondenzátoru v držadle sekačky... Zlej 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Miroslav Janča
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 25.02.2007, 10:10 »

Ano měl jsem dlouhodobě stejný problém se zahradní sekačkou. Zvláště při sekání mokré trávy, jsem musel vždy vyčistit veškerou trávu kolem nože. Po výměně ten problém úplně  zmizel. Myslím, že ten původní kondenzátor byl zmetek a měl již z výroby malou kapacitu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Al
« Odpověď #5 kdy: 27.08.2007, 01:15 »

Mám elektrickou zahradní sekačku, kterou jsem našel nefunkční na koupené chatě.Měla  zcela zatuhlá ložiska, motor nešel skoro otočit.
Vše jsem rozdělal,vyčistil,promazal...Motor by měl podle štítku na
sekačce mít 900W, 4,5A, 230V. Je u něj namontovaný rozběhový
kondenzátor, na kterém jsou setřené jeho parametry.Vím jen ,že
výrobce je Arcotronics a rozměry jsou 35mm průměr a 75mm délka.
Motor má 3 vývody. Modrý,černý a hnědý.Když jsem připojil motor
tak, jak byl zapojený před rozebráním sekačky, roztočil se sám, ale
jen velmi pomalu a s přišroubovaným nožem sekačky nikdy nedosáhl
provozní otáčky. A točil se v protisměru. Zkusil jsem zapojovat vinutí
jinak, až jsem dosáhl současného stavu, který je následující :
Motor se není schopen sám roztočit, ale když mu pomůžu rukou,
roztočí se správným směrem a má dostatečné otáčky i výkon pro
posečení celé zahrady.Připoj ený kondenzátor má podle měřiče kapacit
10uF (čemuž odpovídají i jeho rozměry). Ale podle vzorců pro výpočet
kapacity rozběhového kondenzátoru by měl mít hodnotu ca 55 uF.
Nebo ne ? Ale rozměrově větší kondík se do té sekačky asi nevejde.
Je chyba v kondíku, nebo v motoru? Je některé vinutí rozběhové ?
Jak ho poznám ? Dá se změřit ohmmetrem, jestli jsou vinutí v pořádku
a které je rozběhové ? Je možné, že kondík je vadný, i když měřák
ukazuje  kapacitu 10uF a byla by to správná hodnota toho kondíku ?

Prosím o radu. Rozběhové kondenzátory vyšších kapacit jsou dost
drahé a nechci kupovat nějaký zbytečně...

Al.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaker
« Odpověď #6 kdy: 27.08.2007, 07:04 »

Měl jsem s těžkým rozbíhání zahradni sekačky taky problém. Pak jsem našel pěkně suche ložisko, promazal ho a sekačka jede jak  o život.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
L. Vaněk
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 27.08.2007, 23:25 »

to: AL
Pokusím se o radu.
   Podle Vašeho popisu chování byl motor původně špatně zapojen.  Odhaduji, že hlavní a pomocné vinutí bylo v serii připojeno k síti a kondenzátor paralelně k jednomu z nich.
    Zkusmo jste dosáhl žádaného výkonu a otáček s tím, že se motor nerozběhne a musíte ho rukou roztočit. To by znamenalo, že je přerušen  obvod pomocné fáze, např. i vadný kondenzátor. 10 mikro se mi jeví jako nedostatečné, je Vaše měření správné?  Ověřte si to tak, že kond. připojíte k síti 230 V nebo pokud máte možnost, přes transformátor k nižšímu napětí, změřte proud, který jím protéká a kapacitu vypočtěte.     
    Kapacita kondenzátoru by měla být odhadem podle výkonu motoru kolem 40 mikrofaradů, vzorec pro výpočet kapacity který jste použil je asi pro 3fázový motor zapojený na jednu fázi. Kondenzátor není téměř jistě rozběhový ale běhový, tj. pomocné vinutí je trvale přes něj připojeno, motor nemá odstředivý vypínač pom. fáze ani rozběhové relé, proto kapacita kond. je poměrně nízká. Jaký má být použit kond. lze spolehlivě zjistit jen ze štítku motoru, kde bývá uvedena kapacita nebo dotazem u výrobce nebo v opravně.  Pokud jde o rozměry kond.,  nové typy jsou malé, (45 x 95 mm pro 40 mikrof.) zkuste na stránkách výrobců, např. http://www.domena.pc.cz/vyp_kon/katamotb.htm nebo http://www.es-ostrava.cz/index.php?page=prod_06&lang=cz. V případě výměny kondenzátoru je třeba, aby byl na napětí kolem 400 - 450 V.   
    Zjistit které je hlavní a které pomocné vinutí měřením odporu není moc spolehlivé, zpravidla nejmenší odpor by mělo mít hlavní vinutí ale není to tak vždy, někdy jsou vinutí shodná.
   Nevím, jestli jsem vám pomohl, na dálku se takové věci řeší jen těžko.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.032 sekund, 21 dotazů.