Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak vypočítat úbytek napětí na přívodním vedení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak vypočítat úbytek napětí na přívodním vedení?  (Přečteno 11759 krát)
Personality
« kdy: 09.11.2020, 23:05 »

Jak bych měl tento příklad vypočítat?
Dělá mi docela problém se v tom orientovat..
Tak jestli by tu byl někdo, kdo by mi to dokázal nějak stručně vysvětlit, byl bych rád.

Moderátor: V čem konkrétním se neorientujete? Určitě vám někdo rád pomůže s vysvětlením konkrétní nejasnosti ale dělat úkoly za někoho? Nemůžete analyticky vyjít ani z předešlých řešení?
https://diskuse.elektrika.cz/index.php?action=keywords;sa=browse;name=%C3%BAbytek%20nap%C4%9Bt%C3%AD



* obrázek_2020-11-09_230427.png (97.58 KB, 1018x142 - prohlédnuto 802 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 10.11.2020, 08:22 »

Pomůžu vám s orientací.

Úbytek napětí na vodiči je přímo úměrný protékajícímu proudu a odporu vodiče.

1) Proud spočítáte z výkonu, napětí a soudobosti.
2) Odpor je přímo úměrný délce vedení a nepřímo úměrný měrné vodivosti a průřezu. Bacha na jednotky a na to, že proud teče jedním vodičem tam a druhým zpátky.
3) Teď už máte všechno, stačí ohmův zákon a převést na procenta, abyste mohl porovnat se zadáním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 10.11.2020, 11:34 »

Vzdy, ked vidim taketo otazky z domacich uloh na internete, rozmyslam, ako bude vyzerat praca takeho "elektrikara",  ked skonci skolu.
Tiez, ako vyzera to vzdelavanie celkovo, ked studenti nevyriesia samostatne ani takuto jednoduchu ulohu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 10.11.2020, 12:22 »

Nezapomeňte, že u nás (nevím, jak slovensko) jsou uzavřené školy, což dost omezuje možnosti výuky a spousta kantorů to pojala jako prázdniny nebo placené volno, bohužel.
Takže možná studentík, jen potřebuje nakopnout, aby se hnul z místa.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #4 kdy: 10.11.2020, 12:36 »

Nezapomeňte, že u nás (nevím, jak slovensko) jsou uzavřené školy, což dost omezuje možnosti výuky a spousta kantorů to pojala jako prázdniny nebo placené volno, bohužel.
Takže možná studentík, jen potřebuje nakopnout, aby se hnul z místa.
Víš, že mě to taky už napadlo? Snad oprášíme myšlenku doučováku  tanecek
Jen učitelé by museli také chtít ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Personality1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 10.11.2020, 17:13 »

Děkuju za rady, nakonec jsem to nějak dostal dohromady a stále mi to vysvětluje jeden známý..
Káždopádně nevím jak bude moje práce, jakožto elektrikáře vypadat, když se to tak vezme, tak pomalu už 2 školní ročníky jsou školy  uzavřeny, nejsou praxe ani není pořádná výuka.
Takže opravdu nevím, proto se snažím ještě koukat po internetu a něco se doučit tady.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 10.11.2020, 17:21 »

Nebojte, pokud byste po škole nastoupil k nám, vezmeme si vás do parády a ono se to dožene  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 10.11.2020, 17:22 »

Tak se pochlubte, jaké procento úbytku vám vyšlo při soudobosti 0,7 a při 1,0 ?
Případně zde připojte celý výpočet. Byla by to taková dobrá zpětná vazba.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 10.11.2020, 17:30 »

Dal jsem do vyhledavače Elektrotechnik a v příkladech. Vyjelo mi to v několika antikvariatech za 40 korun. Je to sice z roku 1962, ale ten zákon pana Ohma je pořád stejný....dobr á pomůcka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #9 kdy: 10.11.2020, 19:32 »

Spíchnul jsem na to téma narychlo jeden slajd. Je to srozumitelné?

Ještě do toho mluví teplotní koeficient, ale to už si snadno dohledáte sám. Kdyby ne, doplním.

* Úbytek napětí.pdf (676.68 KB - staženo 426 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 10.11.2020, 20:58 »

Nejsem si jist jak je brána ta soudobost, pokud někdo zadává odběr a né instalovaný výkon. Ale můžeme to spočítat pro oboje.
Další věc, je to, že nechápu údaj o úbytku napětí. Myslí se tím, že koncový obvod má úbytek 5% a nebo na závěr se má zhodnotit, zda je úbytek v souladu s normou. Pokud by na konci byl úbytek 5% pak by to mělo samozřejmě vliv výpočet proudu obvodem (těch 6,08kW by bylo při napětí 218,5V) .

Takže pro soudobost 1 je odběr 6,08kW => P=U*I => I=6080W/230V=26,4348A
Takže pro soudobost 0,7 je odběr 6,08kW*0.7 => P=U*I => I=6080W*0.7/230V=18,5A

Jen pro kontrolu z normy ČSN EN 60228 je odpor žíly 4mm2 - 4,61Ohm/km
Odpor vedení 4mm2 20m podle normy 0,04km*4,61Ohm/km=0,1844Ohm
Odpor vedení podle výpočtu R=ro*l/S=0,0178*40/4=0,178Ohm
Přes "ro" je vedení "lepší".

Úbytek napětí U=R*I
pro soudobost 1 => 26,4348*0,178=4,7V to je 2%
pro soudobost 0,7 => 18,5*0,178=3,3V to je 1,4%

Doufám, že mě neukamenujete za to, že jsem to spočítal veřejně.

Popravdě řečeno je jasné, že domácí úkoly si má každý dělat sám, ale na druhou stranu to vidím doma u své dcery, někteří učitelé výuku na "dálku" absolutně nezvládají, počítač je pro ně věc, kterou nemají rádi. Mám velkou obavu o kvalitu našich studentů, ta se průběžně snižuje a výuka na "dálku" je jen další velký zásah do kvality studentů.
Podle mě by měla za daných okolností existovat pro všechny studenty možnost domluvit si individuální konzultaci. Učitel by pak měl jasný přehled o tom, kdo má zájem, kdo tomu rozumí a kdo je dutej a kašle na to.
Poslední dobou se tu a tam věnuji "velkým" studentům (vyhláška 50) a buďto mám velké požadavky na znalosti a nebo lidi znají opravdu jen velmi malý rozsah problematiky v oboru elektro.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 11.11.2020, 17:48 »

Popravdě řečeno je jasné, že domácí úkoly si má každý dělat sám, ale na druhou stranu to vidím doma u své dcery, někteří učitelé výuku na "dálku" absolutně nezvládají, počítač je pro ně věc, kterou nemají rádi.

V mém okolí víc jak polovina učitelů tu výuku na dálku nezvládá. Měl jsem tu čest se pár různých hodin nedobrovolně účastnit a mám z toho fakt špatný pocit. Zvlášť špatně jsou na tom ročníky, které mají někam postoupit. Místo intenzivní výuky mají vlastně samostudium, kde jim učitelé nedokážou ani předat témata a zdroje informací.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 12.11.2020, 11:09 »

Nejsem si jist jak je brána ta soudobost, pokud někdo zadává odběr a né instalovaný výkon.
Pokud někdo zadá odběr a k tomu soudobost, pak ten odběr není odběr. je to zmatečné z hlediska ČJ. U zadání úbytku mělo být uvedeno ne že je, ale že se má kontrolovat zda je do 5%. Jinak by to nemělo smysl.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 13.11.2020, 14:30 »

Takže pro soudobost 1 je odběr 6,08kW => P=U*I => I=6080W/230V=26,4348A
Takže pro soudobost 0,7 je odběr 6,08kW*0.7 => P=U*I => I=6080W*0.7/230V=18,5A

Pokud někdo zadá odběr a k tomu soudobost, pak ten odběr není odběr. je to zmatečné z hlediska ČJ. U zadání úbytku mělo být uvedeno ne že je, ale že se má kontrolovat zda je do 5%. Jinak by to nemělo smysl.  Smutek

Školské příklady jsou často opravdu jen školské příklady. Při uvedené soudobosti 0,7 mohl býti také max odběr 37,76 Ampérů a příkon 8685.7 VA.  Pak budou i jiné úbytky napětí. Cílem mělo být opakování, že odpor vodiče je ró x l/s a pak již opakování zákona pana Ohma. Souhlasím s tím, že zadání má být zcela jasné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 14.11.2020, 20:54 »

Při uvedené soudobosti 0,7 mohl býti také max odběr 37,76 Ampérů a příkon 8685.7 VA. 
Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 15.11.2020, 09:32 »

Koeficient soudobosti je číslo, kterým se násobí instalovaný příkon.
V tomto příkladu je uvedená soudobost jen nějakým mýtem, matoucí studenty.

Možná bylo i záměrem z naměřené spotřeby spočítat instalovaný výkon a instalovaný proud, který způsobí úbytek napětí na spotřebiči. A příčinou toho úbytku je vedení.....pak mělo býti zadání jinak formulováno.

Pane profesore, vaše zadání nemá jednoznačné řešení.....děl á mi problém se v tom orientovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 16.11.2020, 17:41 »

Koeficient soudobosti je číslo, kterým se násobí instalovaný příkon.
Jsem v rozpacích
Základy ze školy:
Instalovaný může být pouze výkon nikoli příkon.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakou hodnotu vodivosti pro Al a Cu mám použít do výpočtů pro úbytek napětí na kabelu?
 Úbytek napětí, Voltage drop
 Jaky prurez kabelu pro vedeni delky 850m?
 Může mít zapínání více výkonových spotřebičů vliv na napětí v síti?
 Jak stanovit ztráty ve vedení?
 Jaká je přibližně ztráta napětí po 20m kabelu?
 Jak prodloužit zvonek o 50m aby nedošlo k úbytku napětí?
 Může způsobit špatný kontakt pokles výkonu žárovek?
 Na přívodních svorkách FI je Zsm 0,5ohmu a na odvodu 4,5...kde je chyba?
 Neměl by někdo tabulku úbytků napětí na kabelech?
 Jak vypočítám úbytek napětí ve vodiči?
 Jak se vypočítá v praxi úbytek napětí na světelném okruhu?
 Poradíte mi prosím s výpočtem úbytku napětí?
 Jaký je povolený úbytek napětí pro připojení vodní elektrárny ?
 Aký je presný výpočet úbytku napätia na kábli CYKY?
 Je v pořádku úbytek napětí 10V na 5 metrech?
 Vie niekdo vypočítať ubytok napätia na konci kabelové trasy?
 Jaký je možný úbytek napětí AC i DC na vedení podle normy?
 Proč mám v 1 fázi 305voltů v 2 fázi 345voltů a v3 fázi 150voltů ?
 Bude mít úbytek napětí na délce kabelu cca 350m při 230V vliv na funkčnost relé?
 Jaký průřez drátu na 12V/5A na cca 17m?
 Jak vypočítám útlum na kabelu AYKY 2x16 - CYKY 2x1,5?
 Aky pouzit kabel pre osvetlenie brány a zvonka na základe úbytku U?
 Co po připojení zářivek 2x58W způsobuje pokles napětí?
 Bude UPS řešením pro tepelné čerpadlo které vypíná z důvodu poklesů v sítí?
 Jak vypočítat úbytek napětí?
 Je i minimální nárůst napětí na fázi při zatížení jiné ukazatel problému?
 LIVE EATON: Program Pavouk – dimenzování nn sítí snadno a rychle (REPRÍZA)
 Jak velké ztráty na kabelu mezi jističem a spotřebičem jsou možné?
 Jak zvýšit napětí na dálkovém kabelu?
 Jak určím úbytek napětí UΔN na nulovém vodiči?
 Jak se z impedance smyčky, velikosti zátěže dopočítám úbytku napětí?
 Proč poklesne napětí na přívodní fázi v rozvaděči o 10 V při sepnutí bojleru?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 22 dotazů.