Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Existuje max. hodnota proudu, kterým lze ovládat cívku u DC stykače?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Existuje max. hodnota proudu, kterým lze ovládat cívku u DC stykače?  (Přečteno 12272 krát)
Spachal
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 30.12.2020, 20:33 »

Opět díky všem!

Ani ve snu by mě nenapadlo, že u kapacitní zátěže a navíc kvalitního zdroje může být náběhový proud až 50x vyšší, než běžný příkon. A pak Kurka má pravdu, teď jsem se díval do datasheetu a je to tak, je z něj onen obrázek (díky!).

Co se týče oddělení, je to naštěstí v pořádku, PLC Logo! zde funguje na výstupech v podstatě jen jako spínač (interní relé),  vše ostatní už běží po TP komunikaci. Proto jsem také volil řešení od Siemens, kvůli spolehlivosti. Relátka (výstupy) na Logo! budou spínat pouze 24VDC pro ovládání cívek.

Velikost je lehce ošemetná, ale pokud půjdu cestou Finder relé s paticí, mělo by se to vejít do běžné rozvodnice, mám připravenou 2x 12pozic. V podstatě stejné, jako stykače. Které ale asi také padají z úvah, neb cenově rozumné jsou tak do 25A. Budu muset tedy případně zjistit, jaké krátkodobé zatížení zvládnou. Zatím jsem na testech spínal zdroj přes Moeller DIL ER-40 stykač, zatím se nic nespeklo, ale třeba to je jen otázka času. Mám pár starších jetých kousků k dispozici, ale jsou 3F a navíc už bručí, takže je mám jen na testy.
Já tohle celé mám čistě jako hobby projekt, bohužel cenová návratnost je záporná :].

@Vít Rotrekl: děkuji za info, v ČR se to asi hůře shání, ale našel jsem dva prodejce relé i patic, není to cenově ještě nic tak nepřekousnutel ného.

@Tomáš Žabka: už jsem zjistil, náběhový proud je .. brutální, budu to muset řešit.

@Libor Skýba: poslal jsem SZ

Prolezl jsem teď datasheety od Finderu a asi je možné řešení. Prosím o posouzení tohoto relé:
- relé Finder 46.61.9.024.40 40 - až 80A po dobu 5ms (datasheet https://www.e1.cz/api/products/1197530/images/O/s46cs.pdf)
- patice Finder 97.01 pro relé 46 1P 16A

Relé se od toho v předchozím příspěvku liší v kontaktech, zde jsou z AgSnO2. Zátěž 16A, náběhový proud snad vyřešený, mohlo by to takto být bezpečně provozované?

Dík za info!

ps: ono fórum maže slova jako d_ěkuji z z_dravím (bez těch podtržítek)? Už jsem si toho všimnul při předchozím příspěvku, to je normální? Chápal bych vulgarity, ale pozdravit a poděkovat beru jako věc slušného vychování ..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #19 kdy: 31.12.2020, 00:11 »

- patice Finder 97.01 pro relé 46 1P 16A
Patice bude asi moc vysoká. Nemusíte brát patice jen od Finderu. Lze použít i patice jiných výrobců, jen dodržet rozteče a počty kontaktů použitého relé, jsou normalizovány prakticky cca 3 tvary...
Vzhledem k tomu, že LOGO! má klopotnou indikaci stavu výstupů, mohou se hodit indikačně-odrušovací moduly vkládané do patice relé.

Co se týče relé, není dobré vybrat spínací proud na hranici. Zejména pro vyšší četnosti spínání. Ačkoliv zde, pro domácí použití to asi bude stačit a s nejvyšší pravděpodobnos tí i bohatě stačit.

Pokud hledáte něco co vydrží časté spínání velkých inrush proudů, jsou tu speciální relé s obětovaným předkontaktem z wolframu a hlavním přenosovým kontaktem AgSn02. Třeba Schrack (TE-Connectivity) typ RTS3T024.
Relé i patice je dobré objednávat u velkých dodavatelů elektroniky - Farnell, Mouser.,   TEM..
Farnell umí dodat i do druhého dne.

Co se týče izolace, je důležité nic nepodcenit, pokud se kolem elektroniky motá síťové napětí. Jak píše Siemens, zemnit svorku LOGa "FE",   použít stíněný FTP kabel pro Ethernet atd. A pokud nebude vadit funkčnosti uzemnění jednoho (-) pólu napájení na PE, uděláte pro bezpečnost také hodně.

 


 

* NG_DS_RT1_Inrush_Power_1217-728103.pdf (605.85 KB - staženo 148 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Spachal
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 02.01.2021, 20:41 »

Opět dík za cenné zkušenosti, jsem vážně rád, že jsem se tady raději zeptal a že mi s tím pomáháte! :)

Díval jsem se na rozměry patic od Finderu, varianta 97.01 spolu s s relé by měla být v podstatě totožná rozměrově jak zkoušené stykače, mělo by se to vejít do rozvodnice bez problémů a raději zůstanu u jednoho výrobce, jistota je jistota.
Mohu se zeptat na příklad zmiňovaných odrušovacích modulů? Asi špatně hledám, s tímhle nemám zkušenosti žádné.

Ohledně spínání, tipuji to tak v průměru na jedno sepnutí za den (v létě více, v zimě skoro vůbec),  při tomhle 'zatížení' to snad jako řešení bezpečně a spolehlivě vydrží.
Uzemnění Logo! na FE kontakt beru jako samozřejmost, zvážím ještě FTP kabely, možná to není špatný nápad. Jen pak budu muset koupit stíněné konektory i kabel, plus velmi nerad zrovna tyhle krimpuji :D

Pokud z DC zdroje vyvedu minus (zem) na PE v rozvodnici, asi by se nic nemělo stát, sice tím pól zdroje propojím na celý dům, vadit by to ale nemělo. Co se tím dá pokazit? :]

Zkusím ještě poptat relé od TE Connectivity, pořád mě lehce straší ten náběhový proud u MW zdrojů, ale asi se spolehnu na datasheety, přeci jen relé od Finderu má kontakty ze stejného materiálu, dá se za rozumnou cenu sehnat i na českých eshopech a pokud ve specifikacích ručí za 80A, mělo by to být v pohodě, i když na hraně.

... všem!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #21 kdy: 02.01.2021, 21:57 »

Relé v patici má tu výhodu, že když s ním budou problémy, jednoduše je vyměníte.

zvážím ještě FTP kabely, možná to není špatný nápad. Jen pak budu muset koupit stíněné konektory i kabel, plus velmi nerad zrovna tyhle krimpuji Smích
Když koupíte FTP patch kabel a keystone zásuvky, je to bez piplavé práce a často za stejnou cenu. FTP kabel střihnete a druhý konec nastrkáte do datové zásuvky s uzeměním. Pak už můžete jet nestíněným UTP.
Nebo jde-li protáhnout s konektory, necháte FTP patch kabel celý a naspojkujete RJ45 dvojksichtovou spojkou, nebo v patch panelu či přímo ve switchi.

Mohu se zeptat na příklad zmiňovaných odrušovacích modulů? Asi špatně hledám, s tímhle nemám zkušenosti žádné.
Jsou to takové nasouvací modulky do patice relé, speciálně určené pro konkrétní typ patice relé konkrétního výrobce. Na 24V je sice dioda ve svorkách neskonale levnější, ale tohle je profi řešení, které obstojí proti dotyku i v silovém rozvaděči.
Musí se vložit dříve než relé.
Mají výhodu při oživování technologie v tom, že když vyjmete relé z patic, vidíte, jak vám běhají povelové signály bez nebezpečí skutečného zapínání silových výstupních zařízení.








* F6668021-01.jpg (17.28 KB, 444x314 - prohlédnuto 146 krát.)

* apiyuczdn__13935.1592327481.1280.1280.jpg (94.88 KB, 800x800 - prohlédnuto 122 krát.)

* narezavaci-spojka-rj45-kat-6a-stinena-montaz-bez-nastroju-spojka1-big_ies5523663.jpg (60.98 KB, 964x759 - prohlédnuto 127 krát.)

* 102353.jpg (25.06 KB, 800x800 - prohlédnuto 135 krát.)

* oem_ie11228009.jpg (32.7 KB, 500x500 - prohlédnuto 125 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Petr Petr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 02.01.2021, 22:01 »

Dovolte mi ještě jedno zamyšlení - svědčí o tom "rozběhové proudy" uvedeného zdroje "mluví" o tom, že výrobce nepočítá s příliš častým připojováním zdroje k napájení - a tyto proudy mají docela vliv i na spolehlivost (jsou zdroje, které mají zapínání ošetřené, někdy i "duty cycle" a "zelený" klidový proud).
Je otázka, pokud jde o výkonové 24DCV, zda by nebylo lepší použít jeden dostatečně dimenzovaný zdroj pro vše (i pro PLC, čidla,...),  který by byl trvale připojený. Vím, že toto není příliš "zelený" názor, ale ohledně analýzy rizik.....
Je sice pravda, pokud má něco zatěžovatel pod 5E-4, je těžké rozhodnout, co je spolehlivější, jestli krátké denní zapnutí, nebo trvalý chod, ale vycházím z toho, že PLC a  čidla budou také trvale napájené ......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Spachal
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 04.01.2021, 14:29 »

@Martin Kurka: síťařinu mi raději nepřipomínejte, i tohle mě léta živilo, ještě bych pár glejtů třeba od Solarix asi našel :]. Samozářezné konektory moc nemusím, krimpování s minimálním rozpletem párů je prostě spolehlivější, i když u CAT5 to, pravda, vychází skoro nastejno.
Ale díky za info.

Na odrušovací moduly jsem se díval, pro patice 97.01 a 24VDC to jsou varianty 99.02.x.024.xx . Opravdu nejsou drahé, na dodání bych musel chvíli čekat, takže je jen pro klid duše osadím dodatečně :) - pokud se rozměrově vejdou do rozvodnice. Asi variantu 99.02.9.024.99, má EMC ochranu a LED. Nevím, jestli v tomto případě by varianty s varistorem nebo RC členem nějak situaci zlepšily. Cena je slušná.


@Petr Petr: dík za info, také zajímavý pohled na věc, řešit jenom výstupy ze zdrojů, místo vstupů. Podle specifikací by měly mít tyto zdroje ve standby pouze 0.5W, což už by bylo zajímavé. Zdroje pro napájení LED bohužel mají na výstupu 42V (resp. budu využívat pouze okolo 40V a výkon proudově regulovat),  řídící část v rozvodnici je na "průmyslových" 24V (a Logo! která mám, jsou všechna 230RCE, takže tam je napájení AC - kromě 24V v případě CMR2020 pro dálkové ovládání přes GSM). Řešením my byl nějaký step-down driver, ale připadá mi to jako zbytečná komplikace. Stále pod napětím bude tedy Logo! a 24VDC 2.5A zdroj od MW, ten je na tento režim navržený.
Ještě v reálu proměřím jeden ze zdrojů bez zatížení a uvidím jak je na tom se spotřebou.
Dík za tip, ještě to zvážím, i když relé i s paticemi jsou už na cestě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Proč se snižuje proudová zatižitelnost kontaktů stykače v různých AC režimech?
 Jak správně zapojit stykač?
 Doporučíte mi vhodný stykač místo V43b 200A?
 Existuje stykač na bojler pro nízkou sazbu, který nebzučí?
 Jakým stykačem (elektromechanickým) spínat stejnosměrný motor 130V, 150A ?
 Je posloupnost zapojení zdroj, jistič, stykač, spotřebič, správně?
 Jaký proud obvykle teče spínacím obvodem stykače?
 Existuje adekvátní náhrada stykače EA TCA 10 z roku 1969?
 Mohu připojit na spínací kontakty 3f. stykače dva různé okruhy chránění?
 Jakým způsobem zpozdit signal privadeny do stykace?
 Jaký je rozdíl mezi stykačem a relé?
 Vie mi niekto pomoct ohladom zapojeni stykacov?
 Co může způsobovat bzučení v rozvaděči?
 Pokud máte stykač ovládaný z HDO pro TUV, musí být jeho cívka jištěna?
 Proč při sepnutí a vypnutí nízkého tarifu stykač hlasitě drnčí?
 Jaký mám použít stykač pro spínání 12kW topení?
 Lze použít třífázový stykač pro ovládání tří samostatných okruhů?
 Aký prúd môže tiecť jednou fázou pri 3f 16A stykači?
 Jaký proud protéká ovládací cívkou stykače startéru?
  Jak ovládat stykače pomocí mobilního telefonu?
 Jak odstranit zpoždění odpadávající cívky stykače?
 Jaký je princip a funkce stykače?
 Lze nahradit stykače které spínají tělesa elektrokotle SSR spínači?
 Jaké používáte stykače?
 Koľko stykačov je potrebné na spínanie el. vykurovania?
 Je vhodnější pro spínání přímotopu relé nebo stykač?
 Jak zapojit stykač ovládaný tlačítky ze dvou míst?
 Který 3- či 4-pólový stykač na DIN lištu (2 moduly) je nejtišší?
 Jaký stykač použít na spínání bojleru?
 Ako preverím, či je konkrétny typ stykača vhodný do rozvádzača?
 Co znamenají údaje na stykači VS420-40?
 Jaké DC napětí zvolit pro stykač, který má cívku ~24V/50Hz?
 Ktorý stykač je najtichší?
 Jaké použít bistabilní relé (stykač) pro odpojení části instalace?
 Jakým typem stykače HDO lze nahradit ten stávající?
 ELEKTROKOMPONENTY: Ghisalba vstupuje na český a slovenský trh
 ELEKTROKOMPONENTY AZ: Když hoří fotovoltaika
 ABB ELSYNN: Katalog stykačů ovládaných AC/DC a tepelných nadproudových relé
  Existuje stykač se třemi pomocnými kontakty?
 Existuje bistabilní stykač?
 Existuje stykač s pamäťou?
 Nejsou některé kontakty v zapojení stykačové kombinace zbytečné?
 Je možné zapojit sériově stykač a motorový spouštěč?
 Lze použít instalační stykač Z-SCH230/25-40 pro 3 výbojky po 600W?
 Která norma popisuje spínače pro odpojování elektrotepelných zařízení?
 Je normální životnost cívky stykače RSI-25 2 roky?
 Jak opravit zapojení stykačové kombinace, když je vše v nerozeznatelném stavu?
 Máte již nový katalog stykačů, spouštěčů EPM 2013?
 Je možné jistit cívku stykače z motorového spouštěče?
 Čím zakrytovat stykač na desce?
 Mohu použít rozpínací kontakty stykače ESC426 pro rozepnutí dvou obvodů?
 Jak velký proud protéká cívkou stykače? Je opravdu nutný průřez 2,5 mm2?
 Jaký zvolit vhodný nový stykač místo k10E?
 Může být ovládací napětí stykačů v rozvaděči 230V?
 Znáte výhody stykačů AF od ABB?
 Proč shoří, a to doslova po sobě, dvě cívky stykače?
 Musí stykač pro spínání filtrace k bazénu odpínat L i N?
 Jak vypnout stykač který udrží indukované napětí?
 Do jaké Kategorie užití pro stykače patří přímotopy?
 Jaká je možná náhrada za stykač MSM 2, 500V, 25A, cívka 230V?
 Jak změnit zapojení bojleru na HDO a stykač?
 Může být cílené vybavení proudového chrániče jako náhrada za stykač?
 Jaký zvolit stykač (relé) pro spínání spínaných zdrojů?
 Jaký zvolit stykač pro spínání přívodu dílny 3x25A?
 Jak uchytit stykač v rozvaděči aby byl jeho chod tišší?
 Čím nahradit bzučící stykač V25E?
 Jaký je rozdíl mezi stykačem V16M a V16D?
 Je pro spínání akumulačního topení vhodnější stykač nebo tyristor?
 Jaké je schéma stykače RP 92 4P?
 Mohu paralelně klemovaný 3f/32A zapojit pro 1f/50A přívod?
 Jaká je životnost stykače od chvíle, kdy začně být "hlučný"?
 Jaký doporučíte typ 3F stykače pro centrální vypínání zásuvek?
 Který typ bezhlučného stykače zvolit v domovní instalaci?
 Nemá někdo dokumentaci ke stykači ISKRA KO 53C?
 Jaký typ stykače nebo relé doporučíte ke spínání HDO?
 Lze nahradit stykač OEZ RSI-20 nějakým elektronickým relé?
 Dá se namontovat na stykač LC1D40 pomocné kontakty EATON?
 Je stykac urceny k trvalemu zatazeniu?
 O aké ide zapojenie rozbehu stroja so tromi stýkačmi V03c?
 Jaký zvolit stykač pro spínaní při nulovém odběru?
 Kde může být problém pokud stykač HDO po několika vteřinách vypne?
 EPM: Podrobný katalog 2016/2017
 Lze připojit cívku stykače na L a PE?
 TIP na stykače 40-80A v kategorii AC3
 Jaká je náhrada za stykač Sprecher schuh ca4-9-10?
 Je pro pro spínání 3f motoru lepší stykač nebo pouze spínač?
 Existují mechanicky spojené stykače?
 Musí se jistit fázové vodiče před stykačem?
 Jak zapojit stykače přepínání při Dahlander zapojení motoru D/YY?
 Jak řešit drnčící stykače pouze ve vysokém tarifu v RD s více rozvaděči?
 Proč zůstává prostřední fáze třífázového stykače viset?
 Jaký typ stykače použít pro spínání výbojkových svítidel?
 Jak připojím tlakový spínač k ovládání stykače?
 Jak odpojit stykač pro připojení spotřebiče pro stálé napájení?
 Může špatný signál z HDO poškodit stykače?
 Jak vyřešit bezpečné odpojení ovládacího obvodu pomocným kontaktem jističe?
 Stykače určené pro bezpečnostní obvody
 Jak často se v domovní instalaci mění stykače?
 Jaká je náhrada za stykač Sprecher+Schuh ca4-9-01 24V AC?
 Je zapojení stykače blokování bojleru, který je stále pod napětím správné?
 Aky typ stykača použit pre spinanie DC motora?
 Proč jsou zářivky spínány přes instalační stykače?
 Je vadou napájení stykače blokování před chráničem?
 Jak správně navrhnout a zapojit SSR pro spínání topných rohoží?
 ABB: O praktickém použití spolehlivých stykačů AF
 Podrobný katalog EPM 2020
 Čím nahradit rumunský stykač 2A/3F+pk/110V?
 Je 50°C ještě normální teplota stykače?
 Je možné spínat jedním stykačem napětí 230VAC a 24VAC?
 LIVE EATON: Spínáme různé druhy zátěží
 Je možné pro spínání zásuvek použít běžné instalační relé s proudem 20A?
 Jak často ještě drátujete ovládáni stykače dvojtlačítkem?
 Vakuové a modulární stykače EPM
 Mohu spínat 12V DC se stykačem na střídavé napětí?
 Stykače a relé CUBICO
 K čemu slouží cívka ke stykači?
 Jak zapojit 2 rozpínací stykače do série?
 Znáte charakter zátěží a čím se spíná?
 Lze instalační 3f stykač nahradit dvěma 2. pólovými stykači?
 Pracujete s ministykači MC09 EPM často?
 Jak vybrat SSR pro spínání LED osvětlení?
 Kde využít kondenzátorové stykače CC od ZEZ Silko
 Jaký máte na mysli princip a konstrukci stykače?
 Jak moc se se může ohřát trvale sepnutý stykač?
 Vzpomínáte, jak se učilo zapojování stykačů?
 EATON ONLINE TOUR: Spínání různých druhů zátěží
 K čemu jsou na stykači kontakty NO a NC?
 Proč se na vodiči N cívky stykače objevuje 120V a stykač drnčí?
 Proč nesepne stykač i když na něm naměřím 237V?
 Je povoleno kombinovat spínání AC a DC proudu v rámci jednoho stykače?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 23 dotazů.