Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je ekvipotenciální svorkovnice povinná?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je ekvipotenciální svorkovnice povinná?  (Přečteno 6765 krát)
Miloslav Hůla
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 29.09.2020, 13:08 »

V nové dřevostavbě mám zemnící drát (FeZn, 10mm) vyvedený pod domovním rozvaděčem, na výšku přibližně do jeho středu.

Je nutné použít ekvipotenciáln í svorkovnici, nebo mohu zemnící drát přivést do rozvaděče, tam použít zemnící svorku a propojit ji rovnou s PEN hřebenem?

Pokud je nutné EPS použít, může být uvnitř rozvaděče na DIN liště?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 29.09.2020, 15:16 »

Tak k hlavnímu dotazu......
Ne, svorkovnice MET není povinná.

A teď ještě k tomu, na co se ptáte v textu příspěvku..... ...
Ano, drát FeZn10 můžete vyvést rovnou v rozvaděči. Tento by měl být vyveden ve zvláštní svorkovnici MET, ze které pak bude napojen svodič, svorkovnice PE a další a další součásti stavby, na které může být nechtěně zatažen cizí potenciál (ve skutečnosti je to ještě malinko složitější a vše by měla řešit projektová dokumentace). Pokud provádíte elektroinstala ci dřevostavby bez dokumentace a odborných znalostí týkajících se provádění elektroinstala ce ve dřevostavbách, pak vám držím palce  Mrknutí Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Miloslav Hůla
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 29.09.2020, 15:35 »

Elektroinstala ci zatím neprovádím, pouze si potřebuji vyřešit nějaké stavební rozložení a sám si dělám odhad ceny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 29.09.2020, 15:50 »

Jen malinko kolegu doplním, ne, není povinná, ale za určitých okolností může být.

Ano, práce bez projektu je kaskadéřina. Omlouvám se kaskadérům. Sice je to velmi riziková práce, ale vždy důladně promyšlená tak, aby se rizika pokud možno co nejvíce minimalizovala . Práce bez projektu je spíš takovým skokem do krabic, které naskládal někdo komu na tom nezáleží a vono to nějak dopadne, bez toho aniž by si to ten kaskadér zkontroloval.

A já bych vám nedržel palce, ale spíš hasičák  Mrknutí

Teď ještě o jaké zemnící svorce píšete? To mne opravdu zajímá.

Ještě mne zajímá, co na vaše úpravy říká třeba projektant? Protože EPSková svorkovnice zabere dost místa a tedy to pokračuje navíc změnou rozvaděče a jeho vlastností.

Tedy ne že by byl tak velký problém EPS umístit do dostatečného rozvaděče, ale vše má svá pravidla a navíc je potřeba si uvědomit, že pro montéra je projekt takříkajíc závazným dokumentam a měl by zásadnější změny vždy konzultovat s autorem návrhu řešení, tedy s projektantem.

Edit:
Elektroinstala ci zatím neprovádím, pouze si potřebuji vyřešit nějaké stavební rozložení a sám si dělám odhad ceny.

 O důvod více nehledat informace na nettu, ale oslovit projektanta. Nicméně odhad ceny je vždy ošidný a málokdy je dodržen. Nejpřesnější údaj získáte, pokud z projektu vezmete výkaz/výměr a necháte si to nacenit elektrofirmou. To samé bude jistě platit i u dalších profesí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Miloslav Hůla
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 29.09.2020, 16:11 »

Pánové, já vám rozhodně nechci fušovat do řemesla. Jsem slaboproudař, vím co elektřina dokáže a jak to má více jak 50V, bojím se jak čert kříže Mrknutí

Nicméně nějaké znalosti mám, X let propadlou vyhl. 50, §6 a projekt pouze hrubý. A peníze se dají ušetřit i tak, že si člověk ledasco promyslí a připraví sám a s projktantem to pak už odsejpá.

Zemnící svorkou jsem myslel něco ve stylu Bečov ZSA. Viděl jsem to tak provedené v jedné starší stavbě, ze svorky byl pouze ZŽ vodič na PE svorkovnici, EPS nikde. Nicméně mi to nepřišlo košer a tak jsem se zeptal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #5 kdy: 29.09.2020, 16:45 »

Svorka ZSA je určena pro montáž na kovové trubky Js 1/2" - 2" s připojením vodiče průřezu max. 16mm2. Zcela jistě není určena k účelům, které zde popisujete.
Do rozvaděče je určena např. ELCON EQ03  https://www.e1.cz/produkt/1215671--svorkovnice-ekvipotencionalni-elcon-eq03-na-din-listu?t=popis

POZOR!  Zapojení samotného rozvaděče má své jasné pravidla a to samozřejmě platí i o umístění svorkovnice v návaznosti na umístění hlavního vypínače a svodiče přepětí a následně na umístění dalších ochranných a jistících prvků.
V tomto bez PD chybuje spousta elektrikářů a dokáží tak funkčně zdegradovat kompletní náplň rozvaděče.

Myslím, že pro vás bude problémem už jen správné provedení zemnící soustavy (její správné uložení a provedení vývodů pro napojení vrchní jímací soustavy, vývodů pro připojení slepých konců okapových svodů, vývodu pro napojení svorkovnice MET...........).
Máte pravdu, že se dají ušetřit nemalé peníze svépomocí, ale důrazně doporučuji vše předem konzultovat s projektantem a revizním technikem, který pak bude provádět výchozí revizi. Hlavně tímto ušetříte dost peněz. Bez odborné konzultace spíš o dost peněz přijdete. Tak to v praxi dost často dopadá. V žádném případě vás nechci strašit, jen vám chci dobře poradit. Neberte to nikterak zle.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Miloslav Hůla
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 29.09.2020, 17:13 »

Svorka ZSA je určena pro montáž na kovové trubky Js 1/2" - 2" s připojením vodiče průřezu max. 16mm2. Zcela jistě není určena k účelům, které zde popisujete.
Do rozvaděče je určena např. ELCON EQ03  https://www.e1.cz/produkt/1215671--svorkovnice-ekvipotencionalni-elcon-eq03-na-din-listu?t=popis


Tak přece byl to bastl  Úsměv

Já to nijak zle neberu a vážím si všech rad, které zde padnou. Klobouk dolů a respekt všem dlouholetým rádcům, a že to někdy musí být nervy. Kolikrát jsem tu našel odpovědi, které vyplynou až z praxe.

Svépomoc má své meze, které, věřím, že poznám. Žádné uštřené peníze nestojí za poškozené zdraví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #7 kdy: 29.09.2020, 18:27 »

 Zdá se, že jste moudrý člověk  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 29.09.2020, 19:18 »

Svorka ZSA je určena pro montáž na kovové trubky Js 1/2" - 2" s připojením vodiče průřezu max. 16mm2. Zcela jistě není určena k účelům, které zde popisujete.

Přesně proto jsem se na tu svorku ptal    Mrknutí   Už jsem toho během praxe potkal bohužel mnoho zbastleného a to i od "odborníků"  Kroutím očima

Svépomoc má své meze, které, věřím, že poznám. Žádné uštřené peníze nestojí za poškozené zdraví.

A o co snadněji by se vám to dělalo svépomocí, kdyby jste měl k dispozici hotový projekt. Navíc si nejsem jist jestli třeba víte jak správně instalovat a zapojit svodiče přepětí, což se dotýká velmi úzce právě i diskutované svorkovnice EPS. Máte představu kolik a jaké chrániče použít? Jaká specifika má instalace v hořlavých materiálech? Sám jsem se na svou první roubenku chystal cca 2 měsíce, abych nic nepodcenil.
Domnívám se že spolupráce s projektantem je pro vás právě ta nejlepší volba.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Miloslav Hůla
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 29.09.2020, 22:23 »

Nechtěl jsem vás zatěžovat celým příběhem Úsměv

Mám hrubou stavbu a dokončuji si ji sám, resp. co zvládnu. A protože na dokončení extra nepospíchám, mám rozvod elektřiny jako zábavu. Rád se učím nové věci a ještě radši je realizuji. Známý je projektant a zhruba jsme to spolu probírali. Smál se, že udělat projekt pro bungalov se 6 pokoji je brnkačka a že s mým vzděláním to zvládnu. Tak jsem ho vzal za slovo. Až prý budu něco mít, mám mu to přijít ukázat a on mi to zkontroluje, případně vysvětlí proč.

Takže teď jsem ve fázi, kdy si pročítám normy a kreslím si Úsměv V podstatě mám hlavní vypínač, přepěťovou ochranu, 300mA proudový chránič a několik větví jak 3f tak 1f s 30mA chrániči. Mimo to si také počítám délky kabelů a na kolik to celé asi tak vyjde. A na kolik by to vyšlo s obloukovou ochranou.

Realizace je v nedohlednu, ale - mám známého, který elektrorozvody v dřevostavbách dělá a počítám, že jednoho dne přijde, řekne mi, kudy si mám co natáhnout a pak spolu třeba vydrátujeme rozvaděč, když mě nechá Škleb Ale to je zatím v nedohlednu.

A v tomhle stavu jsem přemýšlel nad EPS. Nemohu k tomu najít žádnou normu, která by tvrdila, že musí být někde osazena. Nenašel jsem tak důvod, proč by nemohl být zemnící drát připojen přímo k PE sběrnici v rozvaděči, když tam mechanicky dosáhne. Jenže jsem k tomu nenašel žádné prvky, které by se na to prodávaly a tak jsem zapochyboval.

K Vaší otázce, jestli vím, jak zapojit svodiče přepětí - netroufnu si tvrdit, že vím, spíš jen tuším, ale k realizaci ještě daleko. Na papíru mám zatím jen SP 3+1 hned za hlavním vypínačem s poznámkou do 0.5m  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #10 kdy: 30.09.2020, 07:33 »

Známý je projektant a zhruba jsme to spolu probírali. Smál se, že udělat projekt pro bungalov se 6 pokoji je brnkačka a že s mým vzděláním to zvládnu. Tak jsem ho vzal za slovo. Až prý budu něco mít, mám mu to přijít ukázat a on mi to zkontroluje, případně vysvětlí proč.

Pak to vypadá dobře  Mrknutí

K Vaší otázce, jestli vím, jak zapojit svodiče přepětí - netroufnu si tvrdit, že vím, spíš jen tuším, ale k realizaci ještě daleko. Na papíru mám zatím jen SP 3+1 hned za hlavním vypínačem s poznámkou do 0.5m  Úsměv

Tato ochrana začíná třeba už správným "rozstříděním" a uspořádáním kabelů do rozvaděče. Doporučuji si to projít  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde byt umiestnena ekvipotencialni svorka?
 Je možné PE svorkovnici v rozvaděči považovat za hlavní ochrannou přípojnici?
 Ekvipotenciální pospojování
 Je kovová skrinka pre pospojovanie elektrické zariadenie?
 Je přípustné při ekvipotenciálním připojení potrubí s hořlavými látkami použití objímek?
 Kde by mělo být provedeno ekvipotenciální pospojování proti blesku mezi částmi LPS a jinými vodivými
 Jaký smí být minimální průřez pro uzemňovací přívod od přípojnice pospojování k uzemňovací sou
 Kde je nutné instalovat přepěťová ochranná opatření (SPD pro ekvipotenciální pospojování)?
 K zabránění nebezpečných rozdílům potenciálů mezi všemi zařízeními uvnitř vnitřních LPZ je využívána
 Čím a kde se provede ekvipotenciální pospojování proti blesku pro vnější vodivé části, pokud není po
 Jakým způsobem lze dosáhnout při ekvipotenciálním pospojování proti blesku vyrovnání potenciálů s LP
 MOREK: Produktový katalog OUNEVA 2014
 Je možné umístit ekvipotenciální svorkovnici do rozvaděče?
 K čemu je dobrá ekvipotencionální přípojnice?
 Jaký je rozdíl v použití ekvipotenciální svorkovnice a potenciálové svorkovnice?
  Jak řešit situaci, když v domě není ekvipontencionální přípojnice?
 Je možné připojit Al vodič do rozbočovací svorkovnice označené pro Cu vodiče?
 V jaké normě je uvedeno povinné zakrytí svorkovnice pospojování?
 K čemu slouží spojení v krabici se žlutými a modrými vodiči?
 Co si počít pokud je ekvipotencionální svorkovnice daleko od svodiče?
 Jak řešit kombinaci přídavných svorkovnic s PEN 70mm2 a 15. odvody?
 K čemu slouží krabice se spojenými zeleno/žlutými vodiči?
 Jakou použít ekvipotenciální svorkovnici pro 25mm slaněný vodič s dutinkou?
 ARisk#26 Jak vyrovnat potenciál mezi cizími technologiemi?
 Jak se správně řeší vývod zemnící soustavy pro rozvaděč?
 Jak propojit ekvipotenciální svorkovnici s FeZn zemnicím drátem?
 Jak pospojovat CYA25, když je ho více než předpokládají výrobci EKV svorkovnic?
 Lze u hromosvodu použít okapový žlab jako bod ekvipotenciálního pospojování?
 Je možné mít společnou PEN svorkovnice pro přepěťovou ochranu?
 Projde revizí izolovaná nulovací svorkovnice použitá pro fázi?
 Nová konstrukce distribučních bloků PTFIX
 Je dovolené mať vodič k ekvipotenc. svorke spojený z dvoch odlišných prurezov?
 Může být ekvipotenciální svorkovnice umístěna v rozvaděči?
 Proč provádět spojení FV panelů s ekvipotenciální svorkovnicí?
 Jak navrhnout ekvipotenciální práh (např kioskové) transformovny?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.