Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Proč je neuspořádaná kabeláž nazývaná právem hroznou instalací?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč je neuspořádaná kabeláž nazývaná právem hroznou instalací?  (Přečteno 33721 krát)
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #36 kdy: 16.10.2020, 14:11 »

Jsou české technické normy v ČR závazné?
Ne, stejně tak jako všude jinde ve světě. Novela zákona č. 22/1997 Sb. (provedená zákonem č. 71/2000 Sb.) výslovně uvádí, že česká technická norma není obecně závazná. Z toho vyplývá, že ČSN nejsou považovány za právní předpisy a není stanovena povinnost jejich dodržování.
Pozor na případy, kdy povinnost dodržovat požadavky uvedené v normách vyplývá z jiného právního aktu, jako je:
(i)
právní předpis (např. právní řád České republiky obsahuje řadu předpisů, které stanoví přímo či nepřímo povinnost řídit se technickými normami. Lze proto doporučit, aby všechny podniky ve vlastním zájmu dodržovaly zejména ta ustanovení ČSN, která se týkají ochrany oprávněného zájmu, tj. zájem na ochraně života, zdraví a bezpečnosti osob a zvířat, majetku a životního prostředí),
(ii)
smlouva (pokud je ve smlouvě uvedeno, že "dokumentace bude navržena v souladu s platnými ČSN /stavba bude provedena v souladu s platnými ČSN apod. a případné odchylky se budou řešit dodatky" - v případě takové smlouvy se stávají všechna ustanovení platných ČSN pro projektanta i zhotovitele stavby závaznými.),
(iii)
pokyn nadřízeného,
(iv)
rozhodnutí správního orgánu.

---
Takže může jít o smlouvu na základě požadavku projektu s vyjmenovanými konkrétními normami / konkrétní normou.
Zaznamenáno
JakubZi
« Odpověď #37 kdy: 16.10.2020, 14:12 »

Zákon č. 194/2017 Sb. je "zákon o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlost ních sítí elektronických komunikací a o změně některých souvisejících zákonů" a není příliš adekvátní v těchto podmínkách, kromě toho, že  vlastník budovy provozuje fyzickou infrastrukturu k napojení povinné osoby - provozovatele veřejné komunikační sítě.
---

Předpokládám že vlastník je FO. Můžete zde plácat jednu normu za druhou k ničemu to není, například když pohledáte najde normu Cleaning services - Basic requirements and recommendation s for quality measuring systems. Je ale FO povinována orgánem moci tuto normu dodržovat? O tom to celé je, plácat umí každej ale relevantní informace jsou spíše nedostakové zboží.
Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #38 kdy: 16.10.2020, 14:24 »

Komu není rady, tomu není pomoci. Co vlastně chcete? Povrdit, že všechno je v pořádku?
Jaké jsou podle vás "relevantní informace"?
Na začátku bylo řečeno:
"Všichni víme, že soukromí je soukromí. V soukromí si může každý páchat tolik, co mu zákon a jeho svědomí povolí."
K tomu jste dodal:
"Pokud se vám to nelíbí jde spíš o váš pocit jak by jste to chtěl vidět, nicméně sdělovat svůj názor přátelům nebo zákazníkům na jejich věci aniž by se na něj ptali je nevhodné."
Je to nevhodné jenom do té doby, než dojde k úrazu nebo úmrtí.
Vaše slova:  "... plácat umí každej ale relevantní informace jsou spíše nedostakové zboží."
Co jsou to podle vás "relevantní informace"?
K pomníčku, který jsem zde vystavil, nikdy není daleko - jeden můj spolužák utrpěl těžký úraz při výměně žárovky a další zemřel na 6 kV.
Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 16.10.2020, 15:12 »

Ten skreenshot není celý.
Chybí mu podstatné a to přesný typ kabelu!!!
Jenom kategorie kabelu je na ....
Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #40 kdy: 16.10.2020, 15:45 »

Tady jsi vzpomínam na jeden článek od soudního znalce, myslím že se jmenoval revizní zpráva aneb jak se dostat do vězení. Nicméně máte můj obdiv za ten tenký led.

Neznám žádného RT, který by tak nikdy neučinil, to přesto že jsem tento článek nejen četl, ale minimálně 2x slyšel na některém z navštívených školení a také se s autorem mnohokrát bavil.

Netuším.kde instalace nachází, utrácet za naftu přes půl republiky kvůli egu se mi moc nechce a na tu půdu být vámi bych nelez když jsou tam nekryté kusy skelní/minerální vaty.

Sice to také netuším, ale přijde mi dobré takovou věc probrat osobně, namísto strohého a někdy vzájemně špatně pochopeného textu. Osobně mám rád podobné "střety",  pokud z toho je nějaký výsledek, ne jen plácání. Kdo mne osobně zná tak ví, že jsem pro každou srandu a toto mi přišlo jako docela dobrý důvod k výletu  Škleb Naše kotlina zase není tak veliká.

Díky za ten výstřižek z webu. Je to pro mne na rovinu překvapením, protože jsem našel okolo cca 12ti odkazů na solarix kabely a ani jeden z nich neměl více jak 60°C maximální teploty, jak jsem dokládal svými obrázky.

Jen doplním kolegy, že závaznou se stane každá dotčená norma, pokud ve smlouvě o dílo stojí věta, že to bude provedeno dle porjektu a na základě aktuálně platných norem. Pochybuji že v projektu bude něco o poházených kabelech po trámech a vatě.  Smích
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #41 kdy: 16.10.2020, 15:46 »

Někreří jedinci už ze své podstaty nejsou nikdy ochotni dodržovat základní pravidla zdravého rozumu, natož nějaké zákony, normy a nařízení.
Když jsme nyní v době koronaviru: s elektřinou má společné právě to, že není okem viditelný - stejně jako nebezpečné ionizující záření.
Pro ochranu před korona(viry),  neviditelným ionizujícím zářením a elektřinou platí tři jednoduché základní principy:
Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #42 kdy: 16.10.2020, 15:47 »

Když jsme nyní v době koronaviru: s elektřinou má společné právě to, že není okem viditelný - stejně jako nebezpečné ionizující záření.
Pro ochranu před korona(viry),  neviditelným ionizujícím zářením a elektřinou platí tři jednoduché základní principy:
(1)
Omezení doby expozice, po kterou je organismus vystaven nebezpečnému vlivu.
U záření to jistí dozimetrická služba, u koronaviru omezení vycházek a pobytu v potenciálně nebezpečném prostoru, u elektriky například proudový chránič vypíná v řádu desetin sekundy.
(2)
Odstínění, částečná nebo úplná eliminace nebezpečného vlivu.
U záření stínění / stínící konstrukce a dekontaminace, u koronaviru roušky, respirátory (každý z těchto ochranných prostředků je účinný v jiném směru proudění vzduchu),  ochranné štíty a dezinfekce, u elektriky izolace, kryty a přepážky, použití malého napětí SELV...
(3)
Zvětšení vzdálenosti mezi člověkem a zdrojem nebezpečí.
U záření konstrukce budovy se zářiči a uspořádání obslužných prostorů, u elektriky ochrana polohou a zábranami, u koronaviru rozestupy.
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #43 kdy: 16.10.2020, 16:09 »


K pomníčku, který jsem zde vystavil, nikdy není daleko - jeden můj spolužák utrpěl těžký úraz při výměně žárovky a další zemřel na 6 kV.

Já zase vím o případu, kdy mladý pracovník rozvodných závodů utrpěl smrtelný úraz při opravě žehličky doma u stolu v kuchyni. Byl zdravý, vyškolený na vše možné a dostala ho elektrika tam, kde to bylo skoro nemožné.

pro p. Zidu: Norma není zákon, ale pro dobrého řemeslníka platí, že je to jakýsi základ a mohu to udělat lépe (proto také není norma závazná, neumožňovala by vývoj k lepšímu),  ovšem na druhou stranu také platí, že jít pod požadavky normy není dobré ani doma, natož v případě zakázky.

Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
JakubZi
« Odpověď #44 kdy: 16.10.2020, 16:23 »

Komu není rady, tomu není pomoci. Co vlastně chcete? Povrdit, že všechno je v pořádku?
Jaké jsou podle vás "relevantní informace"?
Na začátku bylo řečeno:
"Všichni víme, že soukromí je soukromí. V soukromí si může každý páchat tolik, co mu zákon a jeho svědomí povolí."
K tomu jste dodal:
"Pokud se vám to nelíbí jde spíš o váš pocit jak by jste to chtěl vidět, nicméně sdělovat svůj názor přátelům nebo zákazníkům na jejich věci aniž by se na něj ptali je nevhodné."
Je to nevhodné jenom do té doby, než dojde k úrazu nebo úmrtí.
Vaše slova:  "... plácat umí každej ale relevantní informace jsou spíše nedostakové zboží."
Co jsou to podle vás "relevantní informace"?
K pomníčku, který jsem zde vystavil, nikdy není daleko - jeden můj spolužák utrpěl těžký úraz při výměně žárovky a další zemřel na 6 kV.

K šiřitelům dobra mám svůj nehezký názor, nikdy z toho nic hezkého nevzešlo. Stejný názor mám taky k normování všeho života obzvlášť v podání normovačů žijících z rautů výrobců. To ale patří do jiného vlákna.
Sdělení bylo, pokud to co je na obrázku je práce FO ve vlastním domě domnívám se že to neporušuje žádné právně závazné předpisy a doteď mne nikdo nepřesvědčil relevantním argumentem o opaku. Pokud je to práce nějakého poskytovatele internetu to je jiné kafé. Je věcí majitele jak si to udělá a nikdo mu do toho kecat nemůže ani když si tam uplete z UTP kabelů záclonu. Místo relevantních argumentu mne tady bombardujete plácáním bezbřehého počtu norem které ovšem nelze uplatnit jelikož pro FO jsou nezávazné tak co chcete? Již jsem na této diskuzi strávil hodně času a další se mi trávit nechce.

Vaši ztráta mne mrzí, kdo pracuje s elektřinou nebo něčím nebezpečným je ohrožen i když může vše udělat správně stát se může cokoliv, vlastní zkušenost, vypnete, označíte, přelepíte a stejně vám to nějaký trouba zapne protože myslel. Riziko nelze odstranit pouze zmenšit.
Zaznamenáno
JakubZi
« Odpověď #45 kdy: 16.10.2020, 16:44 »

Neznám žádného RT, který by tak nikdy neučinil, to přesto že jsem tento článek nejen četl, ale minimálně 2x slyšel na některém z navštívených školení a také se s autorem mnohokrát bavil.

Sice to také netuším, ale přijde mi dobré takovou věc probrat osobně, namísto strohého a někdy vzájemně špatně pochopeného textu. Osobně mám rád podobné "střety",  pokud z toho je nějaký výsledek, ne jen plácání. Kdo mne osobně zná tak ví, že jsem pro každou srandu a toto mi přišlo jako docela dobrý důvod k výletu  Škleb Naše kotlina zase není tak veliká.

Díky za ten výstřižek z webu. Je to pro mne na rovinu překvapením, protože jsem našel okolo cca 12ti odkazů na solarix kabely a ani jeden z nich neměl více jak 60°C maximální teploty, jak jsem dokládal svými obrázky.

Jen doplním kolegy, že závaznou se stane každá dotčená norma, pokud ve smlouvě o dílo stojí věta, že to bude provedeno dle porjektu a na základě aktuálně platných norem. Pochybuji že v projektu bude něco o poházených kabelech po trámech a vatě.  Smích

Autor článku je velice zkušená osoba, já se jeho rad držím, pak sice zním alibisticky, ale za ten alibismus se nestydím, na placení odškodného, soudy ani státem řízené nápravní zařízení se necítím  Mrknutí

Kabely jsou různé kvality, jsou k dispozici taky ještě s vyšší odolností, záleží co si ochoten kdo zaplatit,

Ano to souhlasí, již jsem to tam nepsal, předpoklad mých tvrzení je že autorem toho díla je FO ve vlastním domě ne firma.

Setkání na místě by možná bylo fajn až se situace uklidní  Úsměv
Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #46 kdy: 16.10.2020, 17:48 »

...
Místo relevantních argumentu mne tady bombardujete plácáním bezbřehého počtu norem které ovšem nelze uplatnit jelikož pro FO jsou nezávazné tak co chcete?
...
Logická chyba.
I když by byly normy pro fyzickou osobu nezávazné, neznamená to, že je nelze uplatnit.
Jenom se nechce je uplatnit.
Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #47 kdy: 16.10.2020, 18:24 »

Je věcí majitele jak si to udělá a nikdo mu do toho kecat nemůže ani když si tam uplete z UTP kabelů záclonu.
Myslím že chápem jak to myslíte, prirovnal by som to napr. k betónu....na ten tiež určite platia všelijaké predpisy, normy a skúšky, ale neviem si predstaviť žeby dačo z toho doma na dvore pri miešačke dodržiaval hocijaký tu debatujúci elektrikár keď si robí okolo domu chodník... Úsměv ...šak do betónu a gulášu sa rozumie každý.. Úsměv

A z pohľadu ochrany pred úrazom el. prúdom tiež nie je pri samotných utpečkách veľmi čo riešiť....

Keď tak nad tým uvažujem, tak nie je dobré pozerať na domácnosť kde neplatia pravidlá BOZP rovnako jak na pracovisko... to asi dosť často môže viesť ku všelijakým nepochopeniam pravidiel a nedorozumeniam ....
Zaznamenáno
JakubZi
« Odpověď #48 kdy: 16.10.2020, 19:12 »

Myslím že chápem jak to myslíte, prirovnal by som to napr. k betónu....na ten tiež určite platia všelijaké predpisy, normy a skúšky, ale neviem si predstaviť žeby dačo z toho doma na dvore pri miešačke dodržiaval hocijaký tu debatujúci elektrikár keď si robí okolo domu chodník... Úsměv ...šak do betónu a gulášu sa rozumie každý.. Úsměv

A z pohľadu ochrany pred úrazom el. prúdom tiež nie je pri samotných utpečkách veľmi čo riešiť....

Keď tak nad tým uvažujem, tak nie je dobré pozerať na domácnosť kde neplatia pravidlá BOZP rovnako jak na pracovisko... to asi dosť často môže viesť ku všelijakým nepochopeniam pravidiel a nedorozumeniam ....

Přesně tak  Úsměv když jsi doma necháte 3dny uležet guláš nic se neděje, když to udělá hospodský tak mu rovnou napaří pokutu a  zavřou provoz  podivej Úsměv
Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #49 kdy: 16.10.2020, 21:34 »

Ale hospodský odpovída za to co dá hostům. Když jich bude třeba 50, tak ho basa nemine za
ohrožení strávníků. Někdo to dá k soudu a těš se hospodský.
Doma se třeba všichni jenom poserete a jede se dál...
Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #50 kdy: 16.10.2020, 21:52 »

Nechápu to. Normy zde neplatí ale BOZP se oháníte?

Osobně to vnímám zcela jinak.

Normy platí vždy a všude. Jediný problém je a bude s tím, že v soukromém sektoru není síla která by jejich dodržování vymáhala, na což hřeší elektrozedníci a podobná havěť. To ovšem neznamená že se s tím smířím a pokud budu pozván na revizi, tak budu ignorovat zjištěná fakta. Navíc se domnívám, že v případě problému a soudního sporu o náhradu škody, by stav této instlace byl přitěžujícím faktorem pro stvořitele.
Zde byl položen dotaz a vloženy fotky s tím, že tazatele zajímá co je na tom špatně. Jen z prvního zběžného seznámení s místním stavem jsem přesvědčen o tom, že vidíme hned několik porušení předpisů a norem.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
JakubZi
« Odpověď #51 kdy: 16.10.2020, 23:04 »

Nechápu to. Normy zde neplatí ale BOZP se oháníte?

Osobně to vnímám zcela jinak.

Normy platí vždy a všude. Jediný problém je a bude s tím, že v soukromém sektoru není síla která by jejich dodržování vymáhala, na což hřeší elektrozedníci a podobná havěť. To ovšem neznamená že se s tím smířím a pokud budu pozván na revizi, tak budu ignorovat zjištěná fakta. Navíc se domnívám, že v případě problému a soudního sporu o náhradu škody, by stav této instlace byl přitěžujícím faktorem pro stvořitele.
Zde byl položen dotaz a vloženy fotky s tím, že tazatele zajímá co je na tom špatně. Jen z prvního zběžného seznámení s místním stavem jsem přesvědčen o tom, že vidíme hned několik porušení předpisů a norem.

Kolego kolego Úsměv opravdu všechny normy platí vždy a všude?  Námatkově vybírám Úsměv)

máte v lednici méňe než 4 stupně? Vedete si o tom denník o teplotách v lednici? Máte zvlášť prostory pro zeleninu a syrové maso? Děláte jsi doma pravidelné revize včetňe všech spotřebičů? Používáte prodlužovák jako dlouhodobou instalaci? Děláte jsi doma školení řidičů,  PO a BOZP? Máte požární hlásiče a pravidelné revize požárních hlásičů? Vedou členové vaši domácnosti knihu jízd?  Atak dále Úsměv)
Zaznamenáno
JakubZi
« Odpověď #52 kdy: 16.10.2020, 23:22 »

Ale hospodský odpovída za to co dá hostům. Když jich bude třeba 50, tak ho basa nemine za
ohrožení strávníků. Někdo to dá k soudu a těš se hospodský.
Doma se třeba všichni jenom poserete a jede se dál...

Jistěže pokud se pokadíte z hospodského jídla to je na žalobu, pokud se pokadíte z vašeho jídla to je v pořádku jede se dál  Škleb
Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #53 kdy: 16.10.2020, 23:31 »

Je to jenom o lidské odpovědnosti za svoje činy...
Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Stran: 1 2 [3] 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.087 sekund, 24 dotazů.