Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jaké měření a metody používáte při kontrolách strojních zařízení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké měření a metody používáte při kontrolách strojních zařízení?  (Přečteno 17142 krát)
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #18 kdy: 28.08.2020, 10:23 »

Ještě mě napadla jedna důležitá věc v souvislosti se ST.
ST uvedená do provozu před datem účinnosti zákova 22/97 Sb.,  musí splňopvat minimální požadavky na bezpečnost.
Kdežto u ST uvedených do provozu po datu účinnosti zákova 22/97 Sb.,  musí splňovat základní požadavky na bezpečnost.
Na toto taktzéž sposta RT elektro zapomíná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 28.08.2020, 10:40 »

Dobrá připomínka.

Teď se ještě doškolit, co to jsou ty minimální a co základní požadavky na strojní zařízení.

Při prošetřování vážných úrazů se inspektoři BP vždy snažili dokázat, že SZ není bezpečné a přesunuli problém na obchodní inspekci. Jinak těch starších strojů vyrobených před rokem 1997 je v provozu hodně. A opravdu často nesplňuji ty minimální podmínky na bezpečnost.
Pak revizní zpráva má jen jeden výsledek, EZ stroje je K.O. A minimální podmínky i z části elektro kromě jiného představuje také NV 378 a ČSN pro SZ
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #20 kdy: 28.08.2020, 22:02 »

Před lety jsem se snažil pomocí osobních konzultací s Honzou Bockem do toho vniknout a nakonec jsem to vzdal pro nedostatek praxe na SZ a osobní statečnosti.
Možná že máte zbytečně velký respekt. Nakonec i mladí doktoři mají své hřbitovy. A pokud si seženete někoho zkušeného s nímž se můžete poradit, klidně do toho jděte. Od jednodušších strojů postupně ke složitějším. A za dva roky do toho začnete pronikat. Pokud do toho půjdete s rozmyslem a budete vědět co děláte za krok,  proč jej potřebujete udělat a jaké bude mít tento krok důsledky a jak se dá vrátit stroj do původního stavu, pak moc chyb nenasekáte a závažné nebudou žádné. Pak vše přijde časem a zkušenostmi.
Jinak tato branže vymře na s odpuštěním předposranost a zůstanou jen neznalí střelci.

Ony stroje vypadají složitě, ale je to taková velká stavebnice a je nejprve potřeba poznat její jednotlivé dílky, pak základní skupiny a díky tomuto poznání nakonec pochopíte celek.
V normách a měření se asi vyznáte, prvně se budete muset se naučit číst schemata a návody strojů. Nechte si jich pár poslat, a studujte a ptejte se zkušenějších. Zejména si projděte různě řešené obvody nouzového zastavení.

Dobrý postup je stroj nejprve poznat z dokumentace, naučit se ho, co kde je, jak se má podle návodu obsluhovat. Pak přijít k funkčnímu stroji a za provozu se dívat, jak pracuje, co dělá, a jestli obsluhy postupují v souladu s návodem.
U strojů dívání se na provoz a poslouchání hukotu za provozu je důležitý a nenahraditelný měřicí postup. Zejména když hned na místě sledujete mimo provozu i návod k obsluze a schemata.

Jako první skupiny k poznání doporučuji nastudovat obvody nouzového zastavení. Občas firmy vyrábějící bezpečnostní relé a bezpečnostní systémy pořádají hodnotná školení.

A mimochodem revizní technici si myslí, že mají zkontrolovat funkčnost celého stroje. To je omyl, to jim musí být předvedeno místními pracovníky. Zkušební (revizní ) technik zkoumá a kontroluje bezpečnost stroje. Jak bezpečnost elektrickou, tak funkční. A u funkční bezpečnosti  hlavně bezpečnostní prvky a skupiny bezpečnostních obvodů pro odstranění nebo zmírnění rizik.

Odborníků na stroje, na jejich kontroly a měření moc není. Pokud se vypracujete, máte docela dobrý job s malou konkurencí. A je to pestrá a zajímavá práce, učíte se celý život.

Tahle branže má výhodu, že stroj bez základní dokumentace de facto nesmí a tím nemůže pracovat. A druhá výhoda je, že výrobce za bezpečnou funkci stroje ručí po celou dobu jeho životnosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #21 kdy: 29.08.2020, 08:43 »

Uvedl jsem ČSN EN 60401-1 ed.2, protože stále platí.
Na výběr moc nemám, pracuji jako zaměstnanec sklárny, nejsem živnostník.
V provozu sklárny se toho moc na delší dobu odstavit opravdu nedá... U některých strojů je to formou jít po drátech opravdu naprosto nereálné. Odpojovat něco na svorkách to mi nikdo nedovolí. kabeláž prostupuje z rozvaděče třeba sklepním prostorem a na stroji je zavedena tak, že se k zakončení bez dalšího rozebrání nedostanu. Jsou tam různé kryty, protože na stroji je spousta plynových hořáků, otevřený oheň atd....
Vemte to odzadu. Jaká jsou pro lidi rizika z hlediska úrazu elektrickým proudem?

Sklárna je hodně složité prostředí.
- vodivé kovové okolí
- horko a žár
- mechanické nebezpečí prořezem od střepů
- všudypřítomná voda
- všudypřítomný olej i ve formátu aerosolu se stlačeným vzduchem
- spaliny
- odfukující stlačený vzduch a nasávající vakuum
- hadice se zemním plynem (generátorový snad již všude vyhynul),  na hořáky i volně nasazené bez upínek
- vibrace a hluk
- nebezpečí vylití skla o teplotě, kdy je sklo elektricky vodivé
Dole pod vanou u střepovacího pásu prší mastná voda a lítají žhavé skleněné střepy, je tam horko šero a hluk a příšerný průvan od dmychacích větrů, takhle si představuji peklo. Pro elektrovýzbroj je to také peklo.
- při elektrotavbě nebo u elektrického feedru velké proudy, tak silné, že přetaví slabé dráty při úniku jinam a silné magnetické pole
U skla mnohdy při sáhnutí na konstrukci nevíte, jestli kope zařízení, nebo pálí konstrukce, nebo obojí.

Prvotní je uvést vše neizolované kovové dokonale na stejný potenciál. Svařovat konstrukce mezi sebou, .elektrospotře biče připojovat hned na kostry. Což je dnes trochu záludné u elektromotorů, protože vnější ochrannou svorku nemají automaticky ale jen na přiobjednávku – nesmí se zapomenout při objednávání nového elektromotoru ji zaškrtnout v dotazníku objednávky
Propojení spotřebičů musí být tak dokonalé, že při vzdáleném spotřebiči se v měření impedance smyčky uplatní jen fázový vodič a PE vodič musí být celá sklárna, tzn. prakticky miliohmy.
Při odpojení PE na výstupu v rozvaděči musíte změřit impedanci smyčky prakticky shodnou, jako při jeho připojení.
Takže měřením odhalíte, když při výměně motoru stojícího na silentblocích někdo nezapojí jeho spoj na kostru, najdete nepospojené kryty, dveře elektroskříní, chybějící vějířovky atd.
 To vše jsou nedbalosti elektro i strojní údržby a najdete je i pohledem, musíte vědět kde hledat.

Pokračování
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #22 kdy: 29.08.2020, 09:09 »

pokračování

Obdobně pohledem najdete nedbalosti zapřičiňující ztrátu izolace, zatečení vody, mazadla apod.
To jsou vytržené vývodky, svléknuté ochranné hadice, nedovřené či nezavřené rozvaděče a svorkovací skříně, sklem zalité instalace.,  plamenem ožehnuté či spálené izolace vodičů. Nejvíce závad najdete u pohybujících se částí lisovacích strojů. Tam jsou rizika úrazu velmi vysoká. Ale i zde při vizuální prohlídce najdete 90% závad z nedbalosti nebo zanedbání údržby.
Mnohdy prohlidka-revize je jedinou pákou jak donutit dát instalaci do pořádku a vyčistit ji od roční špíny, mastnoty, vody a závějí střepů.

Vizuálně se dá zkontrolovat i stav tlačítek nouzového zastavení, zda nejsou sežehnutá, zulámaná, demontovaná.Ta kže hodně toho najdete ještě za chodu linky.

A na odstavené a nevypnuté lince vyzkoušíte funkčnost 100% všech bezpečnostní tlačítek a lanek nouzového zastavení, funkčnost všech bezpečnostních koncových spínačů hlídání krytů, případně dvouručních spouštění. Mnohdy tak najdete dodatečně přidaná zařízení a dopravníky, která nouzové zastavení nevypne.
Na takové testy můžete  využít technologické odstávky, třeba když se čeká na vyčeření skla.

Pokud jsou tam bezpečností světelné závory, musíte udělat zkoušku bezpečnostní tyčkou a měřit čas zastavení stroje od kývnutí testovacího kyvadélka do zastavení nebezpečného pohybu. Test se dá objednat na zakázku - třeba Sick.

Důležité bezpečnostní okruhy kolem vany jako odsávání spalin, dmychání, pohony feedru a jeho topení je nejlepší zkoušet za minimální hladiny skloviny a při plánovaném výpadku elektrické energie. U takového výpadku je důležité být a vyzkoušet i náběhy záložních zdrojů, požárních čerpadel a klapek, nouzové zastavení hořáků apod.,   Prostě vše, co má uvést vanu do bezpečného stavu při výpadku energie. Zkontrolovat, zda to sedí s havarijním plánem, s přístupností nouzových ovladačů a spínačů havarijních zařízení atd..A nezapomenout na takové věci jako je záloha napájení kritických okruhů měření a regulace, opakovačů GSM signálů a ručkových telefonů, aby se poruchou uvázlí lidé mohli dovolat pomoci telefonicky a pomocí nouzového osvětlení se dostali z pod vany nahoru, případně viděli, co se pod vanou děje, jestli někde neteče.

Pokračování
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #23 kdy: 29.08.2020, 09:11 »

Pokračování

Mimochodem, spojitost s ochranným obvodem lze dnes měřit s rozmyslem i za provozu dotykovými testery s měřicím napětím do 5V AC. (Třeba Electron MPO 02). Většinou je toto napětí bezpečné pro elektronické obvody (mimo analogové měření malých signálů jako teploty z termočlánků).

A pak při odstávce a vypnutí napájení pro měření jdete nejprve po předem zjištěných problémech a podezřelých místech zjištěných z funkční a z vizuální prohlídky. Většinou s údržbou za zády, protože když hned závadu odstraní, zkrátí se odstávka.


* _vyr_97MPO02_b-800x600.jpg (50.36 KB, 800x600 - prohlédnuto 190 krát.)

* _vyrp11_97MPO01_a-800x600.jpg (53.29 KB, 800x600 - prohlédnuto 165 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 30.08.2020, 10:19 »

Poslední příspěvky jsem přečetl několikrát. Je tam obsaženo vše, čím by měl RT provádějící periodické revize být vybavený. Proto jsem velice váhal, zdá ještě něčím přispět. Proto bych rád jen zdůraznil některé myšlenky.


 Nejvíce závad najdete u pohybujících se částí lisovacích strojů. Tam jsou rizika úrazu velmi vysoká.

Ale i zde při vizuální prohlídce najdete 90% závad z nedbalosti nebo zanedbání údržby.

Mnohdy prohlidka-revize je jedinou pákou jak donutit dát instalaci do pořádku a vyčistit ji od roční špíny, mastnoty, vody a závějí střepů.




Z těch stovek myšlenek a praktických úkonů se shoduji v tom, že opravdu 90% závad najdeme při prohlídce strojního zařízení. Je zde důležitý zkušenostní faktor, kdy otevřeme rozvaděč a otevřeme dokumentaci a spolupracujeme s obsluhou. Je velkou výhodou, když dokumentace obsahuje i kinematické schéma stroje. Anebo navěšenou elektriku na stroji. To vede k rychlé orientaci umístění právě bezpečnostních prvků.

Pokud proběhlo vše dobře u výchozí revize a přejímky, anebo se jedná o renomovaného výrobce SZ, pak při periodické revizi již všechny závady má na svědomí údržba a obsluha.

Jen hypotetická otázka. Pokud se údržba a obsluha chová slušně, pak zbývá jen vliv prostředí. Ten také není zanedbatelný. Moudrý správce SZ tam, kde jsou VV značně poškozující EZ, provádí střední opravy v cyklech 3-5 roků s tím, že obvykle vymění celou elektrickou instalaci. Ale podle projektu, podle dokumentace... .Tak jsme to na příklad dělali v hutním prostředí, v ocelárnách ale i v chemickém provoze. Zvláště v chemickém prostředí je nutné periody středních oprav z výměnou elektriky podstatně zkrátit.

Ještě bych znovu zdůraznil myšlenku Martina Kurky, kdy SZ bez základní dokumentace NESPLŇUJE minimální požadavky bezpečného provozování stroje podle zákona. A to jak pro obsluhu tak a to hlavně pro údržbu. Myslet si o tom může každý co chce, ale je to tak. To je jako auto bez TP.

Proto při PR je závadou scházející základní dokumentace. Jak se dá taková závada odstranit? U jednoduchých strojů lze provést reinženyring a dokumentaci vytvořit. Je to ale náročná práce vytvořit jednopolové schéma, schéma ovládání, kinematické schéma, návod na obsluhu a údržbu a často i certifikační dokumentaci. Někdy je jednodušší i levnější podle dokumentace stroj po stránce elektro rekonstruovat. To je ale jen následek kontroly SZ, odstranění závady.

Zde se ale projeví kvalita vedení jak firmy tak údržby, zdá jsou vůbec ochotni udělat analýzu rizika jak technicko-bezpečnostní, tak obchodně ekonomickou. S autem bez STK se dá také jezdit ....??

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 30.08.2020, 10:21 »

Pokračování

RT ve firmě při provádění periodické revize je obvykle považován za nepřítele hlavně pro osobu odpovědnou. Jednou mi vedoucí EU říkal: pane, já vím jaký mám zde bordel a vy mi to chcete ještě dávat písemně? Trvá poměrně dlouho, než tito dva mají k sobě jiný vztah a z RT se stane poradce. Je to obvykle delší proces. Podmínkou je dostatečná znalost toho, co s tím stavem postupně udělat. Pokud je potom snaha oboustranná hledat řešení ke zlepšení, tak nastal zlom. Někde pro velké EGO to není možné. Pak jen vykonáme svoji kontrolní činnost s jasným výsledkem zanedbané péče. Obvykle také ztratíme další objednávku. V zaměstnaneckém poměru je to trochu složitější a je jen otázku času, kde se RT rozloučí s takovým vedením.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #26 kdy: 30.08.2020, 12:48 »

Opravdu je třeba začít u dokumentace a seznámením se s procesem dané strojní technologie.

Dobré je se držet tabulky, která zde již byla zveřejněna a kde jsou uvedeny body prohlídky a měření. U měření je třeba hodně přemýšlet, kde co a jak měřit a to hlavně izolační stavy, aby to mělo smysl a člověk při tom neposlal do křemíkového věčného loviště nějakou část zařízení.

Jak zde již zaznělo, hodně závad a nedostatků lze odhalit za provozu při prohlídce a kontrole dokumentace. Třeba u frekvenčních měničů je potřeba se zaměřit i na jejich nastavění a zapojení. Už jsem se setkal i s tím, že po přestavbě zařízení nebyl respektován návod výrobce měniče a jím poháněný motor v prostředí Ex byl provozován bez řádně nastavených parametrů pro toto prostředí (snížené hodnoty limtů proudů) a co hůř dokonce i výrazně za výrobcem doporučenými maximálními otáčkami.

U zkoušení obvodů nouzového zastavení je, u složitějších procesů a návazných zařízení, mnohdy lepší použít data od údržby a odkázat se na preventivní plán údržby se záznamy o odzkoušení obvodů nouzového zastavení a třeba bezpečnostní skenery a závory nechat zkoušet přímo pracovníky výrobce. Je to z jednoho prostého důvodu. Pokud RT není i schopný programátor PLC a nezná daný program, pak nemá šanci zkontrolovat správnost a neporušenost návazností mezi jednotlivými zařízeními. Čím starší zařízení tím hůře a to i z toho důvodu, že je na měn v průběhu času provedeno mnoho úprav (zrychlování taktů, přidávání zařízení, implementace nových robotických stanic atd.) a dávat dohromady původní dokumentaci s dokumentací dodaných při jednotlivých úpravách je opravdu slušný opruz. Mnohdy i nereálný. Potom by se tato skutečnost měla objevit v závadách.

Bohužel musím ze zkušeností konstatovat, že se stav nejen že nelepší, ale stále zhoršuje. Projekty žalostné, dokumentace netvoří projektanti ale kresliči, dokumentace obsahuje chyby, u úprav se nerespektují požadavky současných předpisů a místo toho se zařízení rozšíří tak, že se okopíruje část třeba 10 nebo 15 let stará.

Kontroly či revize elektrické instalace strojního zařízení není jednoduchá a časově nenáročná činnost. Proto také mnoho provozovatelů není ochotno platit adekvátní částky za provedení kvalitní a podrobné kontroly.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #27 kdy: 30.08.2020, 13:07 »

Pokračování

RT ve firmě při provádění periodické revize je obvykle považován za nepřítele hlavně pro osobu odpovědnou. Jednou mi vedoucí EU říkal: pane, já vím jaký mám zde bordel a vy mi to chcete ještě dávat písemně? Trvá poměrně dlouho, než tito dva mají k sobě jiný vztah a z RT se stane poradce. Je to obvykle delší proces. Podmínkou je dostatečná znalost toho, co s tím stavem postupně udělat. Pokud je potom snaha oboustranná hledat řešení ke zlepšení, tak nastal zlom. Někde pro velké EGO to není možné. Pak jen vykonáme svoji kontrolní činnost s jasným výsledkem zanedbané péče. Obvykle také ztratíme další objednávku. V zaměstnaneckém poměru je to trochu složitější a je jen otázku času, kde se RT rozloučí s takovým vedením.

Honzo jednoduché to určitě není. Obzvláště ty tendence a tlaky, aby se dodržely termíny a proto je RT brán jako obtížný hmyz nejen pro osobu odpovědnou za elektrické zařízení, ale i pro oddělení odpovědná za investiční akce. Nedávná zkušenost, kdy se na základě soupisu závad zařízení odstavovalo mě málem stála nervy. Protože to co jsou některé firmy schopné provádět v Ex prostředí a ještě bez nahlášení na TIČR, obhajujíce se tím, že to po nich nikdo nikdy nechtěl bylo na mě už silné kafe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #28 kdy: 31.08.2020, 09:33 »

No musím potvrdit, co psaly kolegové.
Dokonce si troufám říct, že vizuální prohlídkou, lze najít cca 85 % problémů u ST.
 Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 31.08.2020, 10:31 »

Protože to co jsou některé firmy schopné provádět v Ex prostředí a ještě bez nahlášení na TIČR, obhajujíce se tím, že to po nich nikdo nikdy nechtěl bylo na mě už silné kafe.

Dodavatele se obvykle chovají tak, co jim odběratel dovolí.
Pokud do smlouvy nedá vše potřebné, tak dílo nese spoustu závad. Často se takové závady najdou až při PR za 2-3 roky a nastává zděšení.

Při investicích by měl mít odběratel nasmlouvanou poradenskou firmu, která mu pomůže připravit odborné zadání a pak i upravit smlouvu. Takové smlouvy vznikly po katastrofálníc h následných revizích po investiční akcích.

Mnohokráte jsem pro investory dělal VR. Vždy se narazí na první překážku, když chci dokumentaci skutečného stavu. Předloží mi hromadu dateshedu, ale jednopolák a schéma ovládání schází. Nikdy to po nás nikdo nechtěl, co to je za výmysl?
A zde to začíná. Dodavatel dodává nejen HW, ale spoustu dokumentace, která musí umožnit kontrolu, nebo spíše ověření, že je to bezpečné a funkční. To ON musí dokázat, ne RT.

Při VR je RT v roli auditora. A vyplňuje pouze Protokol o neshodě. U VR neexistuje neshoda, tam audit, neboli VR končí. VR by měl dělat RT s minimálně pěti létou praxi v daném oboru.

Zde ale bavíme o periodických revizích. Pokud byly VR provedena formálně, tak je pak RT při PR v nesnázích. A často i o odvaze prohlásit nové zařízení za "není bezpečné".
Odstraňte závady, anebo reklamujte u dodavatele. RT předkládá odborný obraz elektrického zařízení s hlediska bezpečnosti. To si objednali a za to zaplatili. Dále může následovat poradenská činnost na objednávku. I to se někdy stává.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #30 kdy: 31.08.2020, 11:48 »

Jen odbočení....

Kontroly strojního zařízení nemusí dělat revizní technik!(protože to není revize)
Kontroly podle ČSN EN 60204-1,ed.2 může dělat OSVČ kdo má od TIČRu vydáno osvědčení ke kontrolám,  opravám, montážím ......atd..... .
Podle zákona č.174/1968, par.6a (c) písmena.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 31.08.2020, 12:32 »

Jen odbočení....

Kontroly strojního zařízení nemusí dělat revizní technik!(protože to není revize)
Kontroly podle ČSN EN 60204-1,ed.2 může dělat OSVČ kdo má od TIČRu vydáno osvědčení ke kontrolám,  opravám, montážím ......atd..... .
Podle zákona č.174/1968, par.6a (c) písmena.

Ale kdeže......rev ize elektrického zařízení se dělají především podle zákonů. Norma 60204-1 je pomůckou jak na to, jak to ověřovat. Tento blábol se zde opakuje již dlouho a mnozí tomu věří. Jedna věc je si to myslet a druhá věc je to vědět podle judiskatury.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #32 kdy: 31.08.2020, 13:31 »

Ale kdeže......rev ize elektrického zařízení se dělají především podle zákonů. Norma 60204-1 je pomůckou jak na to, jak to ověřovat. Tento blábol se zde opakuje již dlouho a mnozí tomu věří. Jedna věc je si to myslet a druhá věc je to vědět podle judiskatury.

Nechci z nikým polemizovat ,  ani z Honzou ....
Ale toto řekl pracovník TIČRu na školení....mám to i písemně!!
Ti by to měli vědět??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 31.08.2020, 17:30 »

Tady souhlasím s názorem pana Šohajdy. Stručně řečeno, stroje se nerevidují. To ale vůbec neznamená, že by se neověřovala jejich bezpečnost. Jenom na to nemusí být a zpravidla není revizní technik. Na tyto kontroly musí být určené osoby, které danou skupinu strojů velmi dobře znají. Buď dlouhodobě pracují v odborné údržbě firmy, nebo jsou vysláni servisní firmou, nebo jsou přímo od výrobce. Obyčejný RT, který je na TIČRu přezkoušený, kromě jiného, také dvaceti otázkami z ČSN EN 60204-1 ed.3, se může jenom z dálky dívat. Práce na strojním zařízení není pro běžného RT. Kdysi na IBP a později na ITI PRAHA byla jedna samostatná kategorie RT, a to RT STROJŮ - stroj.zařízení . Tato kategorie byla později bez náhrady zrušená. Proč asi?
Pan Bocek je jistě zkušený odborník, ale ohledně revizí strojů s ním nesouhlasím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #34 kdy: 31.08.2020, 19:47 »

Kdysi na IBP a později na ITI PRAHA byla jedna samostatná kategorie RT, a to RT STROJŮ - stroj.zařízení . Tato kategorie byla později bez náhrady zrušená. Proč asi?

Protože se harmonizovala výroba českoslovanský ch strojů s EU a pojem revizního technika strojů a revize strojů EU neznala.
Částečně se to opravdu pokrylo (pro fázi výroby stroje) náležitostmi pro prohlášení o shodě.

Ale hodně toho zůstalo pro techniky v právně mlhavém prostředí - zejména pro oblasti pravidelných zkoušek, renovace a oprav strojů a  dožívání starých strojů.
Obě ke strojům vydaná Nařízeními Vlády ČR něco zlepšila, ale jak praxe ukazuje, stále v tom technici plavou různými plaveckými styly včetně čubičky.

S Honzou Bockem mohu polemizovat jedině pro fázi výroby stroje, tam opravdu finální zkoušky pro CE nedělá revizní technik, dělá je zkušební technik. Ten může, ale nemusí být revizním technikem. Zkušební technik nemusí být ani zaměstnancem firmy, ale je to právně složitější.
Mimochodem zkoušky na EMC a na zkratovou odolnost jsou valnou většinou externí. Do stroje zabudovány neúplná strojní zařízení, na které dostanete Prohlášení o shodě neúplného strojního zařízení.


Ve fázi zkoušky pro CE jsou nároky na odbornost zkušebního technika velmi vysoké (zejména u CE prototypu) a přenesená zodpovědnost také. I když je na finálním prohlášení o shodě podepsán statutář firmy, zkušební technik se za své chyby nemůže ze zodpovědnosti vyvléci, protože musí být podle kompetencí ve firmě odborně za svoje rozhodnutí jak kompetentní, tak osobně zodpovědný.
A tyto firemní kompetence jsou ve vlastním zájmu statutáře firmy stanovovány písemně.

Výrobce stroje se nemůže vyvléci ze zákona o metrologii a musí se zkoušet kalibrovanými či ověřenými měřidly. Měření musí být reprodukovatel né, takže se také měří předepsanými metodami měření.
Mimo jiné, zkušební protokol strojního zařízení bývá občas pěkná bichle a je mnohdy na škodu, že nemusí být povinně přikládán ke stroji. Utajení je zase kvůli konkurenci.
Ale musí se ze zákona archivovat.

Obdobně je to u strojů s elektroprojekt anty. Nemusí být autorizovaní, nemusí být členy ČKAIT. Přesto odbornost elektroprojekt antů renomovaných výrobců strojů bývá velmi vysoká až špičková.

Jak je to právně s periodickými zkouškami strojního zařízení nevím, a rád bych se to dozvěděl. Zatím žiji v selském rozumu, že jsem jako emeritní výrobce rád, když pravidelné zkoušky stroje dělá odborník ať má jakýkoliv papír na hlavu, ale ať to dělá důsledně, kalibrovanými přístroji a hlavně s pokorou k elektrice a k životu a zdraví lidí, co na strojích mají pracovat.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 31.08.2020, 20:19 »

Berie sa jak strojné zariadenie aj obyčajná jednoduchá mestská fontána s jedným - dvoma čerpadlami a jednoduchým rozvádzačom?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Aky je spravny postup pri revizii pracovneho stroja?
 Jak posuzovat elektrické zařízení pracovních strojů?
 V které normě najdu předlohu pro formulář karty pracovního stroje?
 Může být pracovní stroj připojen ze dvou různých míst?
 Problematika pracovních strojů ve vztahu k bezpečnostním rizikům 2012
 Na základě které normy ČSN či nařízení vlády či BOZP je osoba pověřená?
 Podle jaké normy se reviduje el. zařízení na plovoucích strojích?
 Kde je umístění hlavního vypínače u stroje správné?
 Jak velký má být odpor ochranného obvodu pracovního stroje?
 Jaké používáte formuláře pro kontrolu EZ pracovního stroje?
 Je nutné pravidelně testovat hlavní vypínač strojního zařízení?
 Jakým správným postupem změnit či rozšířit elektroinstalací stroje s CE znackou?
 Je nutné v stolárskej (truhlářskej) dielni dávať každý stroj cez chránič?
 Je možná u pracovních stolů svépomocná dodatečná instalace svítidel?
 Podle jaké ČSN revidovat dopravníkovou linku?
 Musí být přívod k elektrického stroje samostaně odpínatelý a jištěný?
 Kdy se oprava strojního zařízení mění na totální rekonstrukci?
 Proč nelze ČSN 33 2000-6 použit pro pravidelnou revizi strojního zařízení?
 Proč musí mít stolní bruska zařízení proti samovolnému spuštění?
 Lze použít transformátor ve stroji mimo řídící obvody?
 Mohu ověřit strojní zařízení v EX s vyhl. 50 §6?
 Jaké jsou požadavky na firmu pro drobné opravdy strojů?
 revize strojů a zkušební provoz
 Jaká se dělá revize svarovaciho invertoru po 2 létech provozu?
 Jaké jsou časové termíny revizí strojů?
 Jaká norma odkazuje na termíny pravidelných revizí těchto strojů?
 Máte svou připomínku k tomuto návrhu revize strojů?
 Ako preveriť MW-meter?
 Lze opravovat stroje lidové tvořivosti ?
 Jak posuzujete podle platných předpisů strojní zařízení za provozu vy?
 K postupu provádění revizí
 Jaký zvolit přístroj na revize el. nářadí?
 Mohu jako revizní technik E2/A provádět elektro revize výtahů?
 Lze revidovat průmys. šicí stroje s pohyblivým přívodem dleČSN331600 ed.2?
 Nač se zaměřit při údržbě a revizi stroje
 Mozem vlastny vyrobeny stroj pouzivat vo firemnej dielni?
 Dle které normy provést pravidelnou revizi zdvihladel (jeřábů)?
 Víte jak revidovat dovezené a repasované stroje?
 Jak provádět revizí (ověření) pracovních strojů používaných na staveništi?
 Kterými základními kroky provádíte revize strojních zařízení?
 Podle jaké normy se revidují kovoobráběcí stroje a domácí vodárna?
 Dělají se revize v sériové výrobě el. zařízení?
 Je potrebná ke strojom východisková revízia?
 Provádí se kontrola vstrikovacího lisu nebo revize?
 Ako vyhodnotiť zistenia a meranie stroja počas OPaOS v zmysle EN60204?
 Musí být u stroje provedena revize ještě před testováním stroje?
 Podle které ČSN revidovat pohyblivý přívod strojního zařízení?
 #EH: Příručka revizního technika pro elektrická zařízení nn (1981)
 Co je vše nutné znát o spotřebičích?
 Mohu naprojektovat nový rozvaděč pro stroj, který nesplňuje bezpečnostní normy?
 Podle jaké normy musí být provedena revize pracovního stroje
 Jak se v praxi stanovují rizika strojních zařízení?
 Kdy smí být obnovena funkce nouz. zastavení nebo nouz. vypnutí stroje ?
 Mohou se stroje větších výkonů napájet pohyb. přívody přez zásuvky?
 Mohou se na prac.strojích použít šňůrové vypínače osvětlení?
 EMOTRON: Elektronické ochrany, které mají strojní zařízení pod kontrolou
 Co si mám představit pod označením "STROJ V TROPICKÉM PROVEDENÍ" ?
 Jaký zvolit hlavní jistič stroje?
 Je nutné propojení části strojů ochranným vodičem?
 Jaké bezpečnostní normy se vztahují na stroj po rekonstrukci rozvaděče?
 Navrhování elektrických zařízení a elektrických systémů při uvádění nového pracovního stroje na trh
 Kde sehnat vhodné svítidlo do rozváděče stroje?
 Malá stojanová vrtačka alebo stolná brúska je stroj alebo spotrebič?
 Kolik cm od podlahy zásuvky a vypínače v technických strojovnách?
 Problematika zkoušek zdrojových soustrojí k prokázání shody
 Jak je řešena výzbroj u lokomotivy Škoda 109E?
 Podle jaké ČSN se řídí revize připojení stroje?
 Jsou rady knihy o diagnostice poruch stále použitelné?
 Jak postupovat po zničení veškeré dokumentace u strojů?
 Je možné používat zářivkové osvětlení u točivých strojů?
 Je možné napájet osvětlení a řídící obvody stroje ze stejného trafa?
 JAN PANCHÁRTEK - ELEKTRO: Emotron DCM
 Kdy jde ještě o spotřebič a kdy už o strojní zařízení?
 Jaký použít přístroj pro vyhodnocení dostatečného sevření elekrického lisu?
 LAPP KABEL: Energetické řetězy Lapp rozhýbaly vertikální obráběcí centra v TOSHULIN
 Kdo je zodpovědný za stroj domácí výroby?
 Nemáte info o teorii kružnicového diagramu asynchronního stroje?
 SEMINÁŘ: Bezpečnost strojních zařízení 2017
 Která strojní zařízení nemusí mít stop tlačítko (emergency stop funktion)?
 Jak posílit přívod pokud se dotatečně zvýšila spotřeba stroje?
 Formule ČVUT je ukázkou schopností jejich studentů, říká Michael Valášek
 Jak správně zapojit stroj v soustavě TN-C-S?
 Je kompresor spotřebič nebo strojní zařízení?
 Co je mycí linka, když ne strojní zařízení?
 Lze krmné dopravníky a ventilace pro drůbež považovat za strojní zařízení?
 Tip na Elektromotory WEG
 Sledování procesů a kondice strojů
 O bezpečnosti strojních zařízení přednáší odborně způsobilá osoba v prevenci rizik
 Proč si nesmím na mandlu zmrzačit prsty ale na rotačním žehliči ano?
 Která norma mluví o jazyku ovládacích prvků stroje ?
 #EH: Stroje dynamoelektrické
 Jak vysvětlit princip seriového stroje?
 Jaké dovednosti a znalosti musí mít dnešní údržbář CNC strojů?
 Co se u motoru označovalo za "kollektor"?
 Co nám o strojích řekli kdysi na učňáku?
 Jak zajistit správné chlazení stroje ale zároveň ekonomické a splňující předpisy?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.099 sekund, 24 dotazů.