Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze vadasku plně nahradit multimetrem a fázovkou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze vadasku plně nahradit multimetrem a fázovkou?  (Přečteno 12452 krát)
Jan Sixta
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 02.07.2021, 18:01 »

Přestože  má nizkoimpedancn i mód, stále  má  velkou nevýhodu. I když je tzv. ruční, stále  musí  být na něčem položen. Ale chybí  nám  třetí  ruka.  Už vidím  jak měrřímv rozvaděči a měřáķ visí  dolů za měřící šňůry  Hněv

Kdybyste ráčil nesouditi a nejdříve manuál studovati  podivej,  věděl byste, že tam máte v příslušentví magnetický držák, kterým si to klapnete na dveře rozvaděče.

Ale pravdou jest, že většina moderních domácích rozvaděčů jsou z plastu (či spíše nějaké lisované kukuřice),  kde ten magnet fungovat nebude  Smích

Záleží, kam a co chodíte měřit. Žádný měřící přístroj není univerzální na všechno. Dávám jen jako příklad slušného vybavení za dobrou cenu.

Jinak po svých zkušenostech UNI-T nevnímám moc pozitivně, ale vím, že mnoho lidí je s nimi spokjeno a poskytují za svou cenu to, co někteří požadují.
V jiném vlákně zde popisuji svoji zkušenost s Fluke a připravuji se něco podobné napsat i o Duspol. ALe moje testování probíhá i v delším časovém období

UNI-T podle mě do rukou profesionála nepatří, to jsou předražené hračky. Ano, měřit to bude, stejně jako trabant může jet po závodním okruhu F1. Otázkou je, jak spolehlivé a dobré to bude.

Prošel mi rukami zvaný "laboratorní" stolní měřák UNI-T v pořizovací ceně téměř 10 000 CZK, uvnitř však provedení odpovídalo multimetru z tržnice.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 03.07.2021, 15:08 »

UNI-T jsou přístroje spíše laboratorní nebo dílenské. Jejich zkoušečku zde zmíněnou znám jen z dálky, takže nemohu soudit. Mám od nich již asi 20 let velice šikovný měřič kondenzátorů pracující od pF až do 20mF (20 000uF). Provedení je sice spartánské, ale přístroj je velice dobrý a přesný. A ještě malý, skutečně kapesní multimetr s automatickou volbou rozsahů, která ovšem reaguje docela pomalu.

Moje obecná zkušenost za mnoho let elektrotechnic ké praxe je, že čím je zkoušečka jednodušší, tím je spolehlivější. V tom vynikají stále takové typy jako ZN500 a ZN1 a starý bakelitový Duspol. Jejich výhodou je také vyšší odebíraný proud než u elektronických typů a stálá schopnost funkce bez závislosti na bateriích. Stejně jako kol. Bocek mám množství různých měřících přístrojů a zkušebních pomůcek. Mezi nimi nechybí ani žárovka v malé ochranné kleci (ochrana proti rozbití žárovky a popálení obsluhy) s žárovkou Osram Sig. 240V 75W v otřesuvzdorném provedení - tzv. semaforové. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Hynek Havliš
*
Offline Offline



Automatizace


« Odpověď #20 kdy: 05.07.2021, 19:54 »

.. Mezi nimi nechybí ani žárovka v malé ochranné kleci (ochrana proti rozbití žárovky a popálení obsluhy) s žárovkou Osram Sig. 240V 75W v otřesuvzdorném provedení - tzv. semaforové. 
A k čemu je taková zkoušečka dneska dobrá, resp. co víc nebo lépe s ní změříte např. oproti měření vadaskou? Usoudíte že svitu žárovky nebo jeho změn na nějakou konkrétní poruchu nebo jev v síti? To vím, že někteří lidé uměli (např. rozpoznali OZ v síti).
Rozdíl mezi DMM a vadaskou nebo třeba rozdíl mezi analogovým a digitálním přístrojem chápu a často umím ocenit, ale že bych si měl pořídit zkoušečku se žárovkou mě nikdy nenapadlo.
A pokud ano, zvážil bych osazení žárovkou na 400 V nebo dvěma 230V žárovkami v sérii, kvůli i nechtěnému přiložení hrotů zkoušečky na místa s výskytem sdruženého napětí.
Samozřejmě to souvisí s tím, co dělám a tím, že jsem z jiné generace, takže to neberte jako kritiku, ale jako seriózní dotaz.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 06.07.2021, 08:07 »

Jako kritiku to neberu, dá se říci, že dotaz se mi hodí.

Žárovka jako zkoušečka je samozřejmě to nejjednodušší a také asi nejstarší, co elektrikář může použít. Přesto si myslím, že je chyba, že mladší generace většinou takovou obyčejnou věc jako žárovka podceňuje a považuje za zbytečnou, snadno rozbitnou a málo užitečnou.

 Kdysi dávno (někdy v 70. létech) jsem povýšil žárovku s objímkou a dvěma zkušebními vodiči na multifunkční pomůcku. První nápad byl, že jsem použil vidlici s rovným (osovým) vývodem a kouskem lustrové trubičky se závitem M10x1 jsem ji spojil s objímkou E27. Zkušební vodiče jsem zapojil do zásuvky na prodlužovačku. Velice brzy jsem objímku vyměnil za typ s vnějším závitem pro stínidlo a vyrobil ochranný košík z drátu, který žárovku chrání před rozbitím a mě před popálením.

Proč říkám, že je to multifunkční pomůcka. Mimo samotného zkoušení s pomocí zkušebních kablíků s hroty (což používám již mnoho let jen vyjímečně a nikdy jsem to nepoužíval místo vadasky) je to malá a lehká přenosná lampa, stačí zapojit ji do prodlužovačky. Také je použitelná pro svícení v místnosti, zapojením do zásuvky na stěně mám lampu, která nepadá, nic nezapálí a nerozbije se.

Co lze zkoušet a co jsou výhody proti vadasce? Největší výhodou je, že svit je vidět daleko a lze ji nechat svítit delší dobu (např. při hledání jednotlivých okruhů na neoznačených jističích v rozvaděči). Vadasky toto neumí, doba provozu je malá a musí být přestávky. ZN1 (SN1) má stanoveno měření 10 vteřin (délka prodlevy není stanovena) a moderní Kyoritsu KEW 1700 má měření 30s, 240s prodleva. Podpětí nebo přepětí v síti podle svitu žárovky nebudu odhadovat, stejně tak k tomu není použitelná žádná vadaska, ani LEDková, ani s elektromagnete m. Ovšem na svitu žárovky bývá vidět nedokonalý spoj, jiskření. 

K použité žárovce: Na začátku 90. let se v nabídce objevily velice užitečné žárovky do semaforů. Jsou otřesuvzdorné, vlákno mají podepřené devíti opěrnými drátky a jsou mírně podžhavené (barva svitu jako žárovka s uhlíkovým vláknem, tedy asi 2200K),  tudíž jsou velice spolehlivé. Tu, co mám v přípravku, je používaná asi 10 let. Musím se přiznat, že jsem psal, že tam mám 75W, ale nyní jsem si přípravek vzal k ruce a je tam 60W, přesné označení OSRAM sig. 1541 (v zásobách mám mimo 60, také 75 a 100W a používám je občas  i k jiným účelům).

Žárovková zkoušečka měla i své průmyslové provedení. Maďaři vyráběli v době, kdy naše METRA původní Vadasovu zkoušečku dělala jako ZN 500, zkoušečku se dvěma žárovičkami E14 260V 15W v serii umístěné v bakelitové dvojobjímce s plexisklovým krytem a hroty velice podobnými jako u ZN 500.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 06.07.2021, 21:23 »

...
 Kdysi dávno (někdy v 70. létech) jsem povýšil žárovku s objímkou a dvěma zkušebními vodiči na multifunkční pomůcku.
...
Nevím jestli to nebyla nějaká "drážní vyjímka",  ale my jsme měli žárovkové zkoušečky zakázané a došlo to tak daleko, že jsme dokonce na ústředně dostali jakýsi výtvor, kde byly nějaké diody, zenerka, 4 LED, signalizovalo to polaritu, napětí nad 20V (ATU 24V např. USHD 2/10) nebo nad 40V (USTD na 60V)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 06.07.2021, 22:22 »

Nevím, u dráhy jsem nikdy nepracoval. Mám jen špatné zkušenosti ze 70. let, kdy jsem jezdil železnicí denně několik let a cesta dle jízdního řádu trvající 24 nebo 32 min. (jezdil jsem na stejné trati občas o jednu stanici dál) se protáhla klidně i o hodinu!

Jinak jak píši, běžně jsem nepoužíval žárovku místo vadasky. Tu jsem měl, žárovka byla doplněk, takže např. nehrozilo, že bych ji připojil na 400V, protože v rozvaděči jsem ji nepoužil snad nikdy. Že by mi ji někdo zakazoval používat, to také nepamatuji a dnes bych si ji musel zakázat jedině já sám.

Co se týká zkoušeček moderních s LED, tak ty jsou různě chytré a různě kvalitní. Např. mám Kyoritsu KEW 1700 (asi 10let) a že bych z ní byl nějak nadšený, to nemohu napsat.  Nebyl to nijak levný kus, ale nedostatek má v kontrole sledu fází. Při měření v síti 230V mi ukazuje pořadí fází a ještě k tomu jak se jí právě zlíbí, většinou L2=L a L1=N zobrazuje pravotočivý směr, ovšem někdy si to otočí. Občas také zlobí kontakty baterie, samotné pružiny nejsou zkorodované od vyteklých článků, ale není spolehlivý kontakt mezi výsuvnou částí pouzdra na baterii a samotnou zkoušečkou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #24 kdy: 07.07.2021, 04:47 »

Domnívám se, že tester ze žárovky byl poplatný své době a zkušenému technikovi mohl velmi pomoci s identifikací okruhů i některých poruch na nich. Nicméně dnes je to spíše raritka a pomůcka vhodnější spíš do muzea. Je možné že někda se to ještě využívá a některý z kolegů to zde lépe popíše. Nicméně dnes je na trhu dostatek vhodných přístrojů pro běžná měření elektrotechnik a. Stejně tak pomůcek k identifikaci obvodů a podobně. Přesto má občas své místo i lampička vsunutá do zásuvky  Mrknutí Smích ,   jak mnozí samozřejmě víme.

Vrátil bych se spíše  zpět k původnímu tématu. Tazatel dle všeho pochopil a hodlá si koupit, či již zakoupil klasickou moderní "vadasku". Za mne je to pokrok a domnívám se, že nebude litovat, přesto že mám k výběru značky trochu osobní výhrady.
Nákupu jakéhokoliv podobného přístroje, předchází zjišťování vlastností a kvalit těchto přístrojů. Následuje radost a fáze učení postupů měření a nauka o správném vyhodnocení naměřených hodnot. To je neméně důležitou částí práce s jakými koliv měřícími přístroji, jak jistě potvrdí mnozí kolegové.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Hynek Havliš
*
Offline Offline



Automatizace


« Odpověď #25 kdy: 07.07.2021, 09:30 »

...Proč říkám, že je to multifunkční pomůcka ... je to malá a lehká přenosná lampa, stačí zapojit ji do prodlužovačky. Také je použitelná pro svícení v místnosti, zapojením do zásuvky na stěně mám lampu, která nepadá, nic nezapálí a nerozbije se.
... Největší výhodou je, že svit je vidět daleko a lze ji nechat svítit delší dobu ...

To je zajímavé a určitě použitelné i dneska. Jenom vzhledem k charakteru mojí práce mě to nenapadlo - obvykle pracuji na zařízeních, která jsou poměrně rozměrově malá, obvykle ne sám a obvykle nejsou k dispozici běžné 230 V zásuvky - spíše 24 V rozvody, konektory servopohonů apod. Tedy málokdy bych tyto výhody ocenil.
No ale, abych přidal ještě jednu osobní vzpomínku, takováto "zkoušečka" i pěkně hřeje, což může být na montáži v zimě celkem příjemné - může trochu vyhřát menší rozvaděč (i to už jsem ale velice dlouho nedělal).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 07.07.2021, 10:07 »

Keď sa už rozprávame o svetielkach, tak pridám svoje.
Používam zapuzdrené LED (také, čo sa montujú na panel) s Un 24V a 230V. Je to výborná pomôcka pri detekcii krátkodobých signálov alebo riadiacich impulzov. Je to vidieť z rôznych uhlov, a je to rýchlejšie než digitálne meradlá.
Pripojím ju do akejkoľvek svorky, na rozdiel od skúšačky/multimetra a môže svietiť ľubovoľne dlho.

Nedávno som týmto spôsobom dokázal zákazníkovi, že naše zariadenie je v poriadku, len jeho občas nepošle riadiaci signál. Po natočení sekvencie na video sa prestal s nami naťahovať o reklamáciu.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 07.07.2021, 15:41 »

spíše 24 V rozvody, konektory servopohonů apod.
No, u těch serv asi ne, ale docela dlouho a úspěšně používám žárovky 24V/10 a 21W v rozvaděčových polích s 24V ovládačkou, protože na rozdíl od multimetru pomůže třeba v případě, že některé relátko nespíná, protože vzdálený ovládací kontakt se dlouhodobě nesamočistil kvůli malému proudu a právě několik sepnutí s paralelně připojenou zátěží žárovky pomůže. Stejně tak převodníky 0-10V s žárovičkou 12V/2W a výstupy z "karet" v simaticu.
Na měřák buď není odevšad vidět, nebo nereaguje rychle, nebo ukazuje vlivem vysoké vnitřní impedance nesmysly.
Pak mám ještě přípravek se zdířkami pro banánky a objímkou pro žárovku jako zátěž k voltmetru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hynek Havliš
*
Offline Offline



Automatizace


« Odpověď #28 kdy: 08.07.2021, 10:08 »

....ale docela dlouho a úspěšně používám žárovky 24V/10 a 21W v rozvaděčových polích s 24V ovládačkou ...

Za tímto účelem mám zakoupeno světlo Banner S15WLWQ, viz příloha. Má konektory M12 a dá se dokonce zapojit jako průběžné. Doporučuji - jsem s ním spokojen.
Má tedy určitě nižší příkon, než Vámi zmíněná žárovka, což může být v některém případě výhoda i nevýhoda...


* b.jpg (142.63 KB, 1100x740 - prohlédnuto 187 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 08.07.2021, 11:13 »

Díky za tip, tohle si objednám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 08.07.2021, 14:52 »

Pro zkoušení na úrovni 12 a 24V doporučuji autožárovky jako nejspolehlivěj ší a nejvhodnější. Používám 5W (parkovačka),  21W(brzda nebo směrovka) a  60W dálkové vlákno H4 (vlákno pro tlumené může být vadné). Výběrem příkonu si zvolím kolik chci nebo potřebuji zatížit obvod. Výhodné je to pro vyhledávání zkratů, kdy použitím silnější žárovky místo pojistky mohu pracovat a mám vizuální kontrolu, zároveň šetřím zásoby pojistek. Na halogenku je třeba si udělat také ochrannou klícku, umí snadno poškodit plasty nebo čalounění v kabině vozidla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 08.07.2021, 15:54 »

Ziarovka je velmi uzitocna aj ako poistka pri ozivovani zariadeni s nabehovym prudom alebo kde cakam skrat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak opravit SN1 případně sehnat náhradní díly?
 O jaké jde napětí, pokud se mi slabě rozsvítí doutnavka na zkoušečce?
 Kterou zkoušečku doporučíte na běžné instalace?
 Na jakém principu pracují zkoušečky pro určení sledu fází?
 Ma niekto skusenosty s skusackou UT 15 C?
 Jaký typ zkoušečky doporučíte Ježíškovi aby koupil mému příteli?
 Vzpomínáte si ještě na naši legendární SN1?
 Vzpomínáte si ještě na naši legendární QU130?
 Úprava nové zkoušečky elektrotechnikem v praxi!
 ELECO: Katalog nejen signalizačních prvků
 Čím prozváníte obvody vy?
 Už jste slyšeli o produktu Zkoušečka zásuvek JRB?
 Proč se mi zkoušečka v zásuvce úplně roztavila?
 Jakou zkoušečku napětí do limitu 1000Kč doporučíte?
 Používáte také zkoušečky ELECO?
 Kde mohu použít zkoušečku ZN-4?
 Kontrolní vidlice zapojení zásuvky
 Zkoušečky napětí nad 1kV kapacitního typu musí být pravidelně udržovány a zkoušeny. V jakých termíne
 Dělali jste někdy reverse engineering zkoušečky napětí SN-02 ?
 Ktory bezkontaktny detektor AC napatia je spolahlivy?
 Zažili jste úraz v souvisosti se zkoušečkou Z10?
 Jak opravit nefungující zkoušečku?
 Bezdotykový indikátor vysokého napětí HSA 205 zachraňuje hasiče!
 Necháváte si provádět revizi nebo děláte revize i na zkoušečkách napětí?
 DEHN log#24: Bezdotykový indikátor vysokého napětí HSA 205
 Fluke T6 s technologií FieldSense umožňují elektrikářům měřit napětí a proud bez nutnosti měřicích kabelů!
 Nevíte o nějaké kvalitní zkoušečce napětí?
 Kde sehnat doutnavku do zkoušečky ZN1?
 Existuje zkousecka poradi zil jako u ethernet kabelu ale pro vetsi pocet zil?
 Setkali jste se někdy se zkoušečkou vzor Trubač?
 V kterém roce se vyráběla VADASKA?
 Jak se líbí nová zkoušečka BEHA AMPROBE 2100-Delta?
 Co mnou protéká za proud, když se rozsvítí doutnavka fázovky?
 Jakým způsobem identifikovat fázový vodič pomocí zkoušečky T6-600?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 23 dotazů.