Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak se existence dvojitých vypínačů a přepínačů slučuje s ČSN 33 2000-5-52?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak se existence dvojitých vypínačů a přepínačů slučuje s ČSN 33 2000-5-52?  (Přečteno 6500 krát)
Jiří Vlk
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 02.08.2020, 16:47 »

ČSN 33 2000-5-52:
" Pokud vodiče různých proudových obvodů téže proudové soustavy procházejí touž krabicí, lze v ní přerušit vodiče jen jednoho obvodu. "
Vodiče dvou různých  světelných obvodů jsou při použití dvojitého přepínače nutně přerušeny v téže krabici. Podle citátu to norma nepřipouští. Je snad tyto spínače zakázáno používat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 02.08.2020, 17:24 »

Je opravdu velkým problémem použít dvojitou krabici a dva schodišťáky???
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 02.08.2020, 17:43 »

Přiznám se, že mě tento požadavek normy pravděpodobně minul. Navíc mi nepřipadá příliš smysluplný. Vidí v tom někdo logiku?

Je opravdu velkým problémem použít dvojitou krabici a dva schodišťáky??

Odpovídáte na úplně jinou otázku, než tazatel položil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 02.08.2020, 18:47 »

Jeden jistič = jeden obvod.
Pokud se setkávají v nějaké krabici dva obvody, je to špatně, ale ještě jsem to nikdy nepotkal. (snad by to mohlo někde nastat u spínače 6+6)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 02.08.2020, 19:41 »

Vnímám to jako David.
Bylo by špatně, kdybych si vypnul jeden jistič, z části "svorek" v jedné krabici mi napětí zmizelo, ale na části zůstalo. Tam by nejnebezpečněj í bylo, kdybych si ověřil beznapěťový stav a někdo mi tam z jiného obvodu pustil napětí přes nějavý vypínač
A nebylo by ani moc dobré, kdyby se v krabici s jednofázovými okruhy objevilo na svorkách sdružené napětí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Vlk
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 02.08.2020, 19:52 »

Jeden jistič = jeden obvod.
To je vysvětlení - jako slaboproudař jsem chápal obvod jako smyčku od zdroje ke spotřebiči a zpět přerušovanou spínačem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 02.08.2020, 20:01 »

Vodiče dvou různých  světelných obvodů jsou při použití dvojitého přepínače nutně přerušeny v téže krabici. Podle citátu to norma nepřipouští. Je snad tyto spínače zakázáno používat?
Když se zabezpečuje pracoviště u lustru se dvěma ovládanými větvemi, tak se snad předpokládá, že to zaprvé musí stačit udělat vypnutím jednoho jističe a že za druhé by se mělo vyloučit, že se tam bude po dvou různých vodičích posílat 400 V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 02.08.2020, 20:07 »

Zásadní je to, jak je elektroinstala ce navržena a rozdělena na jednotlivé okruhy (jističe).
Již v dobách prvních kolíbkových spínačů existovala provedení spínače 5A a 5B, což je dnes obvyklejší označovat 6+1 a 6+6. Pokud dělal instalaci odborník, nebyl nikdy na stejném strojku takových spínačů přívod ze dvou jističů nebo dokonce ze dvou fází. Pokud je instalace navržena tak, že je třeba tyto dva okruhy napájet ze samostatných jističů, je jediným správným řešením použití dvou samostatných krabiček s jednotlivými spínači.

Pokud je použit vypínač č. 5 (čili 1+1),  není u části spínačů ani připojení na dva okruhy možné, vstupní svorka je společná, u spínačů, které jsou stavebnice to je třeba propojit při montáži. Netuším, jaký by mohl být rozumný důvod použít na jeden lustr dva různé přívody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 02.08.2020, 20:27 »



Odpovídáte na úplně jinou otázku, než tazatel položil.

 Jen jsem napověděl řešení...

 Václav Třetí:
Jsou dvojité schodišťáky s oddělenými strojky.
Přívody se musí proklemovat ve vypínači. Tuším Legrand nebo Schneider je vyrábí... Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 02.08.2020, 20:38 »

Jsou dvojité schodišťáky s odělenými strojky.
Přívody se musí proklemovat ve vypínači. Tuším Legrand nebo Schnaider je vyrábí... Mrknutí
I u ABB se musí 6+1 a 6+6 proklemovat, takže připojit to na dva různé obvody by šlo, ale podle mého názoru by to nebylo správné řešení.

To je vysvětlení...
V tom se často chybuje, a z toho vychází ta tvrzení, že pro každé svítidlo musí být samostatný chránič apod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 02.08.2020, 20:39 »

Jen jsem napověděl řešení...


Jsou dvojité schodišťáky s oddělenými strojky.


Vždyť to tam píši!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 02.08.2020, 21:38 »

Omlouvám se, přehlédl jsem...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 03.08.2020, 05:25 »

Nic se neděje, to se stane.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #13 kdy: 03.08.2020, 07:10 »

A uplně jednoduše....s trojek je stavěn na 230V/10A. Pokud na něj napojíte dva přívody z různých fází, pak už to nebude 230V, ale 400V. A pokud budete tvrdit, že si dáte pozor na zapojení z jedné fáze, po návštěvě jiného elektrikáře a jeho zásahu do rozvaděče to už nemusí být pravda.
Ale jek zde již bylo napsáno "jeden jistič - jeden obvod".

Když tak přemýšlím, za celou dobu co se rýpu do instalaček mě opravdu ani okrajově nenapadlo, že bych mohl na 6+6 napojit dva obvody a každý z jiného jističe. Jak se taková myšlenka vůbec vdere do něčí hlavy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 03.08.2020, 08:16 »

Vraťme se zpět k původnímu dotazu.  Super!

Norma ČSN 33 2000-5-52 ed. 2 vodiče různých obvodů (ze dvou jističů) v jedné krabici nevylučuje. Pouze dává požadavek, aby byl v této krabici přerušován pouze jeden z těchto obvodů. Je to v příloze NA, čl. 4.3.4.4. Jak tento požadavek mám uchopit?

Dvojitý přepínač lze použít, jelikož se jej tento požadavek netýká. Obvykle jsou oba spínače napájeny jedním jističem.

Ještě poznámka: kdo z vás si neosahá krabici zkoušečkou i po vypnutí?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #15 kdy: 03.08.2020, 08:28 »

Norma ČSN 33 2000-5-52 ed. 2 vodiče různých obvodů (ze dvou jističů) v jedné krabici nevylučuje. Pouze dává požadavek, aby byl v této krabici přerušován pouze jeden z těchto obvodů. Je to v příloze NA, čl. 4.3.4.4. Jak tento požadavek mám uchopit?

Dle mě je to pozůstek z dob instalací, kdy se tahaly rozvody za dvěma pojistkami. Jedna pro světla a druhá pro pojistky, se společným PEN. Vždy se v krabici "odbočil" pouze jeden z těchto fázových vodičů, což znamenalo že je tato krabice světelná, nebo zásuvková. V "moderních" instalacích (bytové výstavbě) pro to také nevidím asi žádné uplatnění.

A....... Jak se taková myšlenka vůbec vdere do něčí hlavy?

Snadno  Mrknutí

To je vysvětlení - jako slaboproudař jsem chápal obvod jako smyčku od zdroje ke spotřebiči a zpět přerušovanou spínačem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 03.08.2020, 11:22 »

...kdo z vás si neosahá krabici zkoušečkou i po vypnutí?

  Zbrklý tele elektrikářský nebo kutil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 03.08.2020, 15:15 »

Přiznám se, že mě tento požadavek normy pravděpodobně minul. Navíc mi nepřipadá příliš smysluplný. Vidí v tom někdo logiku?

Odpovídáte na úplně jinou otázku, než tazatel položil.

Logiku bych viděl v tom, že se citovaný požadavek (NA.4.3.4.4) týká vedení v elektroinstala čních trubkách (lištách)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 23 dotazů.