Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Na co si nejvíc dát pozor při technickém dozoru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Na co si nejvíc dát pozor při technickém dozoru?  (Přečteno 8680 krát)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #18 kdy: 15.06.2020, 11:49 »

Citace
Předpokládám že to už bude spadat pod "kontrolu TIČRem" dle vyhl.73 a neprošlo by to přez jejich inspektory. 

Nevím ,  jakou máte zkušennost z jejich kontrolami z vyhl. 73/2010 ?
Ale ,  kolikrát se divím ? Možná, revize od stolu je kvalitnější!  (Neháži všechny do jednoho pytle!)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 15.06.2020, 12:41 »

Malé školy na vesnicích se spolehlivě vejdou do 200 osob (zařízení tř. II),  tudíž TIČR nezajímají, ale zpět k dotazu. Doporučuji nastudovat stavební zákon 183/2006, aby bylo jasné co to vlastně je TDS (technický dozor stavebníka, dříve TDI tech. doz. investora) a jakou musí mít kvalifikaci. V praxi to je tak, že TDS celé stavby provádí stavař s patřičným glejtem,  který pokud je soudný, tak na složitějších stavbách, kde mu nestačí znalosti o elektrice z projektování RD, si do týmu vezme zkušeného elektrikáře, případně odborníka od dalších řemesel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #20 kdy: 15.06.2020, 15:34 »

Nevím ,  jakou máte zkušennost z jejich kontrolami z vyhl. 73/2010 ?
Ale ,  kolikrát se divím ? Možná, revize od stolu je kvalitnější!  (Neháži všechny do jednoho pytle!)

Osobně mne jako RT uráží, že srovnáváte bezcený papír od stolu s revizí které vypracování předchází mnoho úkonů. Zrovna tak mohu mít mnoho výhrad k fungování organice dohledu TIČRu, ale rozhodně nepovažuji jejich výstup srovnatelným nebo horším, než je cár papíru od stolu, byť s hrdým pojmenováním revize, i když mu vůbec nenáleží.  podivej
Naopak si velmi vážím některých techniků TIČR a jejich přednášky či jinak předávané zkušenosti naopak považuji za velmi přínosné. Spíše než ke konkrétním lidem, mám výhrady k samotnému fungování této organizace, ale to už nepatří sem do tohoto vlákna.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 15.06.2020, 17:27 »

Citace názvu normy
¨
Krabice a úplné kryty pro elektrická příslušenství pro domovní a podobné pevné elektrické instalace

Pak se můžeme pobavit, zda je škola podobná bytu, nebo nikoliv   Mrknutí


Záleží co v té větě začerveníš.... ......
Krabice a úplné kryty pro elektrická příslušenství pro domovní a podobné pevné elektrické instalace
Tj. stejně tak může být pro domovní instalace určena jen ta krabice či úplný kryt, nebo se v takové krabici může vyskytovat jen příslušenství pro domovní instalace, přičemž ona krabice/kryt se pak může nacházet třebas v elektrárně.

 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #22 kdy: 16.06.2020, 08:12 »

Záleží co v té větě začerveníš.... ......

Dle mého vůbec ne. Je potřeba číst a brát celou větu. Začerveněno bylo jen to, co jsem považoval za důležité v této diskusi v reakci na jiný příspěvek.

Ale jestli chceš polemizovat nad úplnými kryty, napiš mi nejdřív jestli by jsi ty sám bez problémů zrevidoval úplný kryt, který by se nacházel na chodbě ve škole, nebo třeba v té elektrárně. Případně by mne zajímalo, kolik úplných krytů jsi už zrevidoval v rámci své praxe. Já mám za sebou dva a na rovinu říkám, že se tomu budu vyhýbat co to jen půjde.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 16.06.2020, 08:41 »

Dle mého vůbec ne. Je potřeba číst a brát celou větu. Začerveněno bylo jen to, co jsem považoval za důležité v této diskusi v reakci na jiný příspěvek.

Ale jestli chceš polemizovat nad úplnými kryty, napiš mi nejdřív jestli by jsi ty sám bez problémů zrevidoval úplný kryt, který by se nacházel na chodbě ve škole, nebo třeba v té elektrárně. Případně by mne zajímalo, kolik úplných krytů jsi už zrevidoval v rámci své praxe. Já mám za sebou dva a na rovinu říkám, že se tomu budu vyhýbat co to jen půjde.
Držme se prosím tentokrát suše legislativně tématu tj.je úplný kryt určen jen pro domácí instalace?
Osobně si myslím že to z názvu normy jednoznačně neplyne, byl jsem na několika přednáškách s touto tematikou a tato "fáma" se tam nesla průřezově.
Taky se nepoužívá jiná krabice pod zásuvku v bytě a v průmyslu.
Rozhodujícím činitelem je náplň pixly (málokdo má doma záskokový automat a pod.,  ten do krytu nepatří, naopak ten samý jistič se používá jak v bytě, tak třebas ve zmiňované škole).
Kryt je dále omezen max.proudem taxativně, o tom žádná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #24 kdy: 16.06.2020, 12:49 »

Sám dokážu postavit spoustu důvodů proč a nač, či pro a proti. Nicméně mě zajímá jen jediné. Jestli by to Milan Hudec bez problémů zrevidoval, nebo nikoliv. Nic jiného, ani žádné ukroky stranou. Jen jednoduchá odpověď k úplným krytům ve škole, průmyslu (o kterém jsi sám psal),  nebo třeba v čekárně nádraží. Tam jsou také stejné zásuvky, jističe a podobně, jako v bytové výstavbě. Nevím proč se bojíš odpovědět, když z tvých příspěvků vidím, že to podle tebe nemůže být problematické.
Nad niancemi se můžeme pobavit pak někdy u píva. Jistě k tomu najdeme nějakou příležitost. Ze známých důvodů (mnohokrát jsem je už psal) nemám chuť to řešit zde.

Držme se prosím tentokrát suše legislativně tématu tj.je úplný kryt určen jen pro domácí instalace?

Ne, není. Je určen pro bytovou výstavbu a podobné. Dle mého tam nepatří (nejsou podobné) veřejné prostory (nádraží a pod),  školy, ani průmysl. Pokud by existoval důvod považovat všechny tyto prostory za rovnocené domácnostem, pak nechápu žádnou z norem, která je určená jen pro toto jedno použití v bytové výstavbě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 16.06.2020, 17:22 »

Myslím, že kdokoli si přečte rozsah platnosti příslušné normy, tak mě musí dát za pravdu, skutečně je tam jasný vztah krabice/kryt - přístroj pro "domácí" použití, nikoli krabice/kryt´= jen domácký prostor.

O niancích s vyhl. ohledně hasičů atd. vím (včetně vyjádření ministerstva průmyslu.....),  to prosím nechme starnou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 16.06.2020, 20:23 »

Neviem jak iní, ale ja som ešte nevidel stavebný dozor ktorý by si dal záležať napr. na veľmi dôležitej PD skutočného vyhotovenia
Píšem to preto, bo napr. na taký RD celé projektovanie skončí s 1. stupňom na stavebku, potom si každý robí po svojom a na konci furt stačí VR

Sa tu spomenuli školy
No tam som už videl dajaké realizačné PD, ale s tých na konci tiež veľa pravdy často neostalo

Ani sa nečudujem jednému inšpektorovi čo raz povedal, že keď chce dakto naozaj zrobiť inštalačku čo najlepšie, tak nech spraví stavebný dozor z projektanta, nech mu neplatí nijakú realizačku, ale až na konci nech mu zaplatí za dozor a PD skutočného prevedenia

No čo ja poznám projektantov, tak všetci by najradšej začali s objednávkou v kancli, a skončili odtrhnutí od reality v tom istom kancli, len s dajakou svojou predstavou EI na papieri a s faktúrou

A vo výsledku potom elektrikári a revizáci čumia do takých PD často aj na 50-80% zbytočne a len si narobia zbytočný chaos

Ja osobne pri pravidelných revízkach PD len zapíšem keď vôbec dajaká existuje... a dneska už viem že je to na 90% aj tak len strata času a radšej netratím čas a rovno hľadám skutočné prekvapenia v reálnej EI
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #27 kdy: 16.06.2020, 20:50 »

Myslím, že kdokoli si přečte rozsah platnosti příslušné normy, tak mě musí dát za pravdu, skutečně je tam jasný vztah krabice/kryt - přístroj pro "domácí" použití, nikoli krabice/kryt´= jen domácký prostor.

O niancích s vyhl. ohledně hasičů atd. vím (včetně vyjádření ministerstva průmyslu.....),  to prosím nechme starnou.

Tak že ve finále říkáš, že ve škole, v průmyslu,elektrárně, nebo na dráze, nemá úplný kryt co dělat.   za odpověď. Jen bych to příště rád přímo  Smích a ne oklikou. Nějak nemám rád ty tvoje tanečky okolo, namísto přímé odpovědi. Někdy věci jsou tak jednoduché, jak vypadají.  Úsměv

Ne, to už si dělám trochu legraci. NIcméně jak jsem psal. Než složitě stavět oporu pro nestandardní řešení, považuji za rozumnější využít obvyklé standardy. Podobné polemiky si nechám na pokec u píva, nebo když nebude jiné cesty. Pak se budu snažit využít svých znalostí ( nebo přátel na telefonu) a najít i jiné řešení problému. Osobně nevidím přínos v probírání těchto záležitostí na veřejném fóru, aby si někdo nevysvětlil po svém, jak se často stává.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 16.06.2020, 23:25 »

Fakt vyrábíš či navrhuješ veškeré rozvaděče do průmyslu/škol a pod. coby kouřotěsné?
Zde je zakopaný psíček naší debaty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #29 kdy: 17.06.2020, 07:00 »

..
Zde je zakopaný psíček naší debaty.

Vůbec ne. Jen to potvrzuje to, co říkám od začátku.  Úplný kryt zde nemá co dělat a zde jsi napsal pouze jeden z několika důvodů. Mě jen vadí že se snažíš navodit atmosféru že úplný kryt je pro školu ok, na přímej dotaz neodpovíš a pak trvá několik příspěvků, než se dobereme finále. Tanečky jen zasírají dikuse, protože jsem nikdy a nikde netvrdil, že úplný kryt se týká jen bytů, což mi zde dokola podsouváš. Viz jak jsem vkládal a červeně označil. Pro jistotu ješte podtrhuji.
Citace názvu normy
¨
Krabice a úplné kryty pro elektrická příslušenství pro domovní a podobné pevné elektrické instalace

Pak se můžeme pobavit, zda je škola podobná bytu, nebo nikoliv  




Fakt vyrábíš či navrhuješ veškeré rozvaděče do průmyslu/škol a pod. coby kouřotěsné?

Nevím sice co to má s debatou společného a proč se mne na to ptáš, když nikde nevidím že bych o něčem podobném psal, ale odpovím protože už to vypadá fakt zoufale.

Nejsem ani výrobce rozvaděčů do průmyslu či škol, ani je neprojektuji, tedy nenavrhuji. Dovolím si vyrobit maximálně DBOčko a namalovat sem tam nějaký byteček abych, nebo domeček abych nezakrněl, pokud na to vyšetřím trochu času, což mi vzhledem k mému hlavnímu zaměření dostačuje. Ostatní bývá outsorcing. Nikdo nemůže dělat a umět všechno.

A když jsem se konečně dobrali výsledku, vraťme se k  původnímu tématu  Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 17.06.2020, 09:00 »

Tak znovu, budem postupovat krůček po krůčku ať je debata srozumitelná.
Název normy díky dvakrát použitému tvaru "pro" ještě umožňuje křížový výklad věty.
Ovšem v rozsahu platnosti je již věta srozumitelná, z které plyne omezení jen na typ přístrojů, které musí splňovat výrobkovou podmínku jejich určení tj.pro domovní a obdobné instalace.
Dle normy je tedy možno úplný kryt instalovat kdekoli, pokud svoji náplní splní tuto podmínku.
Souhlasíš s tímto?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #31 kdy: 17.06.2020, 10:56 »

Prosím Milane, vrať se k tématu, ať nezapadne původní dotaz. Jestli chceš, založ si nové vlákno, kde se to může pitvat do alelůja.

A ne, nesouhlasím. Je to jedna z podmínek, nikoliv jediná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 20.06.2020, 07:21 »

Malé školy na vesnicích se spolehlivě vejdou do 200 osob (zařízení tř. II),  tudíž TIČR nezajímají, ale zpět k dotazu. Doporučuji nastudovat stavební zákon 183/2006, aby bylo jasné co to vlastně je TDS (technický dozor stavebníka, dříve TDI tech. doz. investora) a jakou musí mít kvalifikaci. V praxi to je tak, že TDS celé stavby provádí stavař s patřičným glejtem,  který pokud je soudný, tak na složitějších stavbách, kde mu nestačí znalosti o elektrice z projektování RD, si do týmu vezme zkušeného elektrikáře, případně odborníka od dalších řemesel.
Je rozdíl mezi stavební dozor a technický dozor.
Ano, v prvním případě to musí být stavař.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 20.06.2020, 07:30 »


TD byl spíše koordinátorem, po technické stránce se jistil projektantem a zpětnou vazbu měl ještě přes dílčí revize.

Tady to funguje podobně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 20.06.2020, 08:00 »

Je rozdíl mezi stavební dozor a technický dozor.
Ano, v prvním případě to musí být stavař.

Nemusí to byť v prvom prípade stavbár. Stavebný dozor a technický dozor  je výkon činnosti a nie perzonifácia činnosti na konkrétnu osobu.
Osoba vykonávajúca stavebný dozor, poprípade stavbyvedúceho je osoba so skúškami v komore stavebných inžinierov s okrúhlym razítkom so štátnym znakom. Technický dozor môže byť hocikto(  mal by mať zodpovedajúcu kvalifikáciu ale technicky hocikto) .Technický dozor je zodpovedný objednávateľov i či sa dielo realizuje podľa PD. Stavebný dozor zastupuje hlavne verejný záujem.

Rozsah technického dozoru je dobré dohodnúť vopred, čoho sa bude týkať a striktne sa toho držať. Či len kontroly prác a použitých materiálov podľa PD a jej dodržanie alebo aj kontrolnej činnosti inej. Vágne dohody môžu byť na konci veľmi stresujúce
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.075 sekund, 23 dotazů.