Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je možné použít pro vypnutí okruhu přímotopů přednostní proudové relé PRI-5?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné použít pro vypnutí okruhu přímotopů přednostní proudové relé PRI-5?  (Přečteno 8154 krát)
Tikys
« kdy: 02.06.2020, 13:58 »

Mám dvě samostatně jištěné větve 16A jističem. Na jedné větvi budou dva přímotopy 2 x 1500 W. Na druhé větvi je boiler 1500 W, dvouplotýnkový vařič (800 a 1200 W),  rychlovarná konvice 1500 W. Vše je jištěno jednofázovým jističem 20A. Rozvody krátké (CYKY 3 x 2,5 vedených v lištách na zdi) do 15ti m délky rozvodu od jističů). Na 10A jističi je ještě pár LEDkových světel (nepočítám). Toto je 1 chata, celkem jsou 3, každá na jednu fázi s hlavním 20A jističem. Ve čtvrté chatě je třífázový 25A jistič. (boiler, vařič, ponorné čerpadlo, ....)
Nechci tedy příliš zatěžovat fáze.
Rád bych odpojoval v chatách okruh s přímotopy, když na druhé větvi bude dosaženo proudu řekněme 8A . Proto bych chtěl jako prioritní okruh okruh s vařičem, konvicí a boilerem a Při překročení 8A, aby vypnul okruh s přímotopy.  Je tedy možné na okruh zapojit relé PRI-51 a při patřičném nastavení odpojovat okruh 2? Je to možné i bez stykače? (nemám místo na další modul v rozvaděči). A chápu správně, že při poklesu proudu pod 0,8A relé opět přepne? (AC 0.8 - 8 A) Případně existuje zařízení, které při sepnutí vařiče dokáže odpojit okruh s přímotopy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hynek Čermák
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 02.06.2020, 19:48 »

Relé má přepínací kontakt 8 A/AC1 (AgNi, 2500 VA) takže pokud je příkon připojených přímotopů větší nelze to ovládat přímo ale třeba přes stykač, ten rozsah AC 0.8 – 8 A znamená plynulé nastavení požadovaného porudu potenciometrem . Blíž eviz zde:
https://shop.elektrosms.cz/cs/pri-51-5-hlidaci-proudove-rele-elko-ep-s-r-o-skl000060135
https://shop.elektrosms.cz/ElektroSMS/media/com/D0000000451/Katalogovy_list_PRI_51.pdf
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tikys
« Odpověď #2 kdy: 04.06.2020, 14:39 »

Jaký mám použít stykač? A jestli to chápu správně tak přes kontakty B1 a B2 povedu fázi z okruhu 1 (vařič, konvice) a kontakty A1 a A2 propojím na stykač. Je to tak?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 04.06.2020, 19:38 »

Jaký mám použít stykač? A jestli to chápu správně tak přes kontakty B1 a B2 povedu fázi z okruhu 1 (vařič, konvice) a kontakty A1 a A2 propojím na stykač. Je to tak?
Pokud vám tohle říká katalogový list na který vás odkazuje kolega Čermák, bude bezpečnější pro vás i pro okolí, když práci zadáte odborníkovi. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 05.06.2020, 08:30 »

Nechci tedy příliš zatěžovat fáze.

Humorná poznámka

nemám místo na další modul v rozvaděči

To jste se s "rozvaděčem" tedy rozšoupnul. Kolik má ta krabička vámi zvaná rozvaděč modulů?

Na 10A jističi je ještě pár LEDkových světel (nepočítám)

Tak je počítejte, LED osvětlení má sice mizivý příkon, ale také jednu nepříjemnou vlastnost. Napájecí zdroje k LEDkám dělají většinou proudový ráz při zapínání, ten umí již jinými spotřebiči zatížený (hlavní) jistič dost často shodit.


Podle popisu je jisté, že elektroinstala ci nedělal elektrikář podle projektu. Jsou porušena snad všechna běžná pravidla pro montáž a zapojení instalace - chybí rezerva prostoru v rozvaděči, odjistění velkých spotřebičů není samostatné, není zajištěno, aby porucha jednoho spotřebiče nevyřadila z provozu ostatní. Myslím, že to nezachrání přednostní relé ani se stykačem, na který nemáte místo v rozvaděči. A ještě jsem neviděl žádnou informaci o proudovém chrániči. 

Nechte si zhotovit projekt a poté instalaci skutečným elektrikářem, nikoliv neschopným kutilem, pak to s určitými omezeními (danými hlavním jističem 1F 20A) bude funkční a bezpečné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Tikys
« Odpověď #5 kdy: 05.06.2020, 11:48 »

Děkuji za humorné poznámky a za rady zpracování projektu a zapojení odborníkem. Ano neživí mě elektroinstala ce. Já mám jen snahu uvést stávající zrevidovanou instalaci do bezpečnějšího a provozuschopně jšího stavu. Stávající instalace byly dělány někdy na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Každá chata byla jištěna pouze jedním dvaceti ampérovým jističem. Rozvody jsou smíchány z hliníku 2,5 a mědi také 2,5. Některé zásuvky byly napojeny dvoulinkou a úplně bez propojky s kulíkem. Páni majitelé nechtějí do elektroinstala ce investovat nic. Když jsem to ale viděl, vnutil jsem jim alespoň pár úprav. (doplnil jsem šestimodulový rozvaděč do každé chaty. Rozdělil jsem zásuvky na dva okruhy s 16A jističem. Světla oddělil a předřadil k nim 10A jistič. Doplnil požadované měření. Většinu hliníkových rozvodů jsem vyměnil a v krabicích oddělil hliníkové dráty od měděných. Hliník zůstal pouze ke světlům. Proudový chránič nainstalován není a vzhledem k rozvodům ani nemůže být, jelikož je všude pospojovaná 0 a zem.
Páni majitelé (dvacetiletí kluci) přidají do každé chaty dva přímotopy. (bez ohledu na to, jestli připojím hlídací relé). Netrápí je, že budou chodit nahazovat jističe (respektive, že nájemníci budou muset chodit nahazovat jističe). Už teď se dost kroutí, že je moje úpravy stojí dost peněz. (Já jsem stavař a řeším tam prioritně stavební úpravy. Elektroinstala ce jsem dělal s otcem (§9) a mám pouze (§4). Bohužel i to je myslím lepší, než když se na to vyprdnu.

A teď zkusím popsat můj návrh propojení relé a stykače a poprosím jen o záchranu relé, jestli je můj návrh špatný. Rozdělím fázi okruhu s přímotopy a přivedu ji na stykač (R1 a R2),  rozdělím fázi okruhu s vařičem a bojlerem a přivedu ji na relé (B1 a B2) Propojím (B1 s A1 a 15 u relé). 18ku propojím s A1 stykače. A2 na relé i na stykači propojím s nulou (zemí).  Je to zapojené správně? Prosím o odpověď bez ironických poznámek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 05.06.2020, 12:25 »

Ujišťuji vás že nejde o humorné poznámky ale o varování před průserem.Parag raf 4 vás k ničemu co popisujete neopravňuje.Po kud jste stavař, věnujte se stavařině a nehrabte se do úprav VTZ a ještě pro někoho, neboť si tím "koledujete" o malér. podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 05.06.2020, 12:52 »

za humorné poznámky a za rady zpracování projektu a zapojení odborníkem. Ano neživí mě elektroinstala ce. Já mám jen snahu uvést stávající zrevidovanou instalaci do bezpečnějšího a provozuschopně jšího stavu. Stávající instalace byly dělány někdy na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Každá chata byla jištěna pouze jedním dvaceti ampérovým jističem. Rozvody jsou smíchány z hliníku 2,5 a mědi také 2,5. Některé zásuvky byly napojeny dvoulinkou a úplně bez propojky s kulíkem. Páni majitelé nechtějí do elektroinstala ce investovat nic. Když jsem to ale viděl, vnutil jsem jim alespoň pár úprav. (doplnil jsem šestimodulový rozvaděč do každé chaty. Rozdělil jsem zásuvky na dva okruhy s 16A jističem. Světla oddělil a předřadil k nim 10A jistič. Doplnil požadované měření. Většinu hliníkových rozvodů jsem vyměnil a v krabicích oddělil hliníkové dráty od měděných. Hliník zůstal pouze ke světlům. Proudový chránič nainstalován není a vzhledem k rozvodům ani nemůže být, jelikož je všude pospojovaná 0 a zem.
Páni majitelé (dvacetiletí kluci) přidají do každé chaty dva přímotopy. (bez ohledu na to, jestli připojím hlídací relé). Netrápí je, že budou chodit nahazovat jističe (respektive, že nájemníci budou muset chodit nahazovat jističe). Už teď se dost kroutí, že je moje úpravy stojí dost peněz. (Já jsem stavař a řeším tam prioritně stavební úpravy. Elektroinstala ce jsem dělal s otcem (§9) a mám pouze (§4). Bohužel i to je myslím lepší, než když se na to vyprdnu.

A teď zkusím popsat můj návrh propojení relé a stykače a poprosím jen o záchranu relé, jestli je můj návrh špatný. Rozdělím fázi okruhu s přímotopy a přivedu ji na stykač (R1 a R2),  rozdělím fázi okruhu s vařičem a bojlerem a přivedu ji na relé (B1 a B2) Propojím (B1 s A1 a 15 u relé). 18ku propojím s A1 stykače. A2 na relé i na stykači propojím s nulou (zemí).  Je to zapojené správně? Prosím o odpověď bez ironických poznámek.

Bez ironie.

Veřejně se hlásíte k tomu, že děláte na VZT bez oprávnění, vzdělávání,  dokumentace a revize.

Jasnou radu jste již dostal, čekáte lepší?

To že majitel odmítá investovat do své nemovitosti, je jeho problém. Když jsou klucí chytrý, tak je nechte namlátit pusu, oni na to časem příjdou sami.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Zdeněk Pikhart
OSVČ - Tábor
*
Offline Offline



revizní technik-E2/A , elektromontáže


WWW
« Odpověď #8 kdy: 05.06.2020, 13:05 »

, ,Bohužel i to je myslím lepší, než když se na to vyprdnu,,

To se na to vyprdněte. Doma si můžete dělat co chcete, ale tady strkáte hlavu do oprátky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize, montáže a opravy převážně v občanské výstavbě a průmyslových provozech
Tikys
« Odpověď #9 kdy: 05.06.2020, 13:30 »

Nu, tak vám tedy mnohokrát děkuji za pomoc mistři elektrikáři. A musím říct, že bych vám někdy přál vidět projekty zpracované Vašimi kolegy, které se mi dostávají na stůl ke schválení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tikys
« Odpověď #10 kdy: 05.06.2020, 14:19 »

, ,Bohužel i to je myslím lepší, než když se na to vyprdnu,,

To se na to vyprdněte. Doma si můžete dělat co chcete, ale tady strkáte hlavu do oprátky.

Doma jsem si nechal udělat (opravit) elektroinstala ci od elektrikáře s patřičným oprávněním. Když jsem v předsíni zavěšoval podhled, tak jsem zjistil, že mi ten odborník s patřičným oprávněním udělal opravu připojení bojleru tak, že odpojil přívody ze spínacího relé na nízký tarif, vytáhl je nad relé a zahákl je do sebe. (ani je nestočil, ani je nezaizoloval a kontakt byl dosti značně opálen). Tak nevím, jestli jsou potřebná oprávnění tím nejdůležitější m z hlediska bezpečnosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #11 kdy: 05.06.2020, 18:51 »

Tak nevím, jestli jsou potřebná oprávnění tím nejdůležitější m z hlediska bezpečnosti.

To, že jsou mnozí elektrikáři s výučním listem, maturitou či VŠ prasata, víme všichni. Je jich mezi námi více než dost. Ostatně, stejné je to bohužel ve všech oborech.
To ovšem nic nemění, že vás jakákoli situace nikterak neopravňuje k jakékoli práci na vyhrazených zařízení bez patřičného vzdělání a platnými oprávněními k těmto činnostem.

Je to stejné jako s řízením auta. Řídit ho umí každý jouda, ale bez řidičského průkazu jednoduše nesmí. A je naprosto jedno, jestli umí řídit bezpečněji, než ten, kdo řidičák má.

Dlouhá léta jsem se živil montážní činností, pak jsem se vrhl do revizí a projekce, takže se dostanu defacto ke všemu v oboru a kolikrát se nestačím divit. Montéři, revizní technici, projektanti... ..dobytek vedle dobytka. Ale znám také spoustu velmi kvalitních kolegů, od kterých se můžeme všichni učit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 05.06.2020, 19:10 »

Nu, tak vám tedy mnohokrát  za pomoc mistři elektrikáři. A musím říct, že bych vám někdy přál vidět projekty zpracované Vašimi kolegy, které se mi dostávají na stůl ke schválení.
Abych zabránil nejhoršímu:
Jednak jste si vybral relé elektronické, určené do ošetřených instalací s ohledem na přepěťovou kategorii, což s ohledem na popis situace nesplňujete ani náhodou, ale budiž to je již vyšší dívčí.....
Ale co hůře, relé je určeno pro velice měké sítě do 100A, tudíž při běžném zkratu shoří, pokud budete mít štěstí, tak to odnese jen relé nikoli rozvaděč a celá chata.
Mám u vás panáka za záchranu před požárem tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaké zařízení ke snížení hodnoty hlavního jističe?
 Jaký je vlastně rozdíl v pojmech odlehčovací a přednostní relé?
 Na jaké místo v instalaci RD lze zapojit odlehčovací relé?
 Existuje něco jako "spínací ampermetr"?
 Kam umístit odlehčovací relé?
 Jak zapojit přednostní (odpojovací) relé?
 Ako vyriešiť vypadávanie bytového ističa pri súčasnej prevádzke práčky a trúby?
 Podle čeho zvolit odlehčovací (přednostní) jednofázové relé?
 jak funguje odlehčovací relé, kdy je dobré ho použít?
 Jaké doporučíte odlehčovací relé pro jednu přívodní fázi 1x25A?
 Jaké jsou možnosti využití hlídacího proudového relé v domácnosti?
 Jak v praxi zapojit přednostní relé?
 Čím maximálně využít rezervovaného příkonu při nižším odběru?
 Jak reaguje přednostní relé?
 Jak vyřešit aku + TUV, pokud celk. příkon je vyšší než odpovídá hl. jističi ?
 Čím spínat a vypínat kontakt rekuperační jednotky pomocí digestoře?
 Existuje relé spínané prochází-li kabelem proud?
 Existují přednostní relé s nastavitelnými parametry?
 Jak, resp. do kterého obvodu zapojit přednostní relé?
 Jaký je nejlevnější způsob měření zatížení jednotlivých fází?
 Prednostni rele nesepne stykac napoprve, ale 2x jej procvakne. Kde je problem?
 Jak spínat stykač průchodem vyššího proudu, než nastavím?
 Lze vyřešit napájení 3f sporáku pomocí dvou zásuvek a přednostního relé?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 24 dotazů.