Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je dle ČSN 33 2130 7.16.15 nutný hlavní vypínač?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je dle ČSN 33 2130 7.16.15 nutný hlavní vypínač?  (Přečteno 10753 krát)
mduspiva
« kdy: 25.05.2020, 11:42 »

Norma říká, že každá rozvodnice se musí dát samostatně vypnout (například vypínačem v téže skříni nebo místnosti). Výjimku tvoří bytové rozvodnice a rozvodnice do 25A ...

Tyhle věty téměř každý elektrikář chápe jako: "máš přívod nad 25 A?
Pak musíš mít v rozvaděči hlavní vypínač!".

Ale "musí se dát vypnout" přece neznamená "musí mít vypínač".
Když ujdu tři kroky k elektroměrovém u rozvaděči a shodím tam hlavní jistič, tak sem vypl domovní rozvaděč -> požadavek daný normou byl splněn.

Mám to takhle udělané (od elektrikáře, který tvrdí že to je v pořádku),  ale když se zeptám kohokoliv jiného, dozvím se "Jakou máš hodnotu hlavního jističe? 3x32A? No tak to musíš mít podle normy v rozvaděči hlavní vypínač!!". Stejný dotaz ("Musím mít v rozvaděči hlavní vypínač?") se řešil i zde na diskuzi a reakce byly stejné: "podle ČSN 33 2130 odstavce 7.16.15 musíte, pokud jmenovitý proud překračuje 25 A..."

Ale to se tam přece nepíše. Přehlédl sem něco?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 04.06.2020, 15:19 »

technický přesun
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 04.06.2020, 16:51 »

Norma říká, že každá rozvodnice se musí dát samostatně vypnout (například vypínačem v téže skříni nebo místnosti). Výjimku tvoří bytové rozvodnice a rozvodnice do 25A ...

Přehlédl sem něco?


Osobně jsem raději, když mám hlavní vypínač "na očích",  nejlépe hned v rozvaděči v kterém pracuji. Nejednou došlo k tomu, že někdo nahodil jistič zařízení, nebo rozvaděče, kde byly prováděny práce.

Zeptám se jinak. Máte na rozvaděči štítek? Jestli ne, nejde o rozvaděč a byl jste pravděpodobně podveden. Jestliže ano, jaký je na něm jmenovitý proud? TO také napoví více. Osobně jsem schopen tolerovat to, že máte malý byťák a hlavní vypínač je hned za dvěřmi na chodbě. Ovšem pokud by šlo o rodinný dům a hlavní vypínač bych měl v oplocení, nebo na fasádě, vždy budu chtít hlavní vypínač v rozvaděči. Doma to mám 4 rozvaděče a v každém z nich hlavní vypínač.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 04.06.2020, 18:01 »


Nejednou došlo k tomu, že někdo nahodil jistič zařízení, nebo rozvaděče, kde byly prováděny práce.
Což ovšem nesouvisí s umístěním hlavního vypínače, ale amatérismem montéra, či neschopností jeho zaměstnavatele zajistit mu prostředky k zajištění pracoviště.
Typické porušení BOZP.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
mduspiva
« Odpověď #4 kdy: 04.06.2020, 21:36 »

Štítek na rozvaděči mám, jmenovitý proud znám. I kdybych žádný rozvaděč neměl, dotaz bych položil stejně - zaráží mě totiž, jak je norma napsaná.

Věta “rozvaděč se musí dát samostatně vypnout, s výjimkou bytových rozvodnic a rozvodnic do 25A...” přece říká, že se bytová rozvodnice nemusí dát samostatně vypnout. Což je absurdní. Copak někdo kvůli výměně jističe v bytové rozvodnici vypíná celý dům? Přívod do takové rozvodnice je snad nějak jištěn a ten jistič jde ručně shodit - čimž se rozvaděč “dá samostatně vypnout”.

Vim, že je to slovíčkaření. Rozvaděč nechám upravit. Ale kdybych chtěl, mohu se hádat s revizákem, že norma vypínač přímo v rozvodnici nenařizuje...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 05.06.2020, 13:42 »

Norma říká, že každá rozvodnice se musí dát samostatně vypnout (například vypínačem v téže skříni nebo místnosti). Výjimku tvoří bytové rozvodnice a rozvodnice do 25A ...
Trochu času jsem zbytečně ztratil nesprávnou identifikací článku normy, správně má být čl. 7.6.15 ČSN 33 2130 ed. 3.

Jinak myslím, že není moc co řešit. Důležité je slovo "samostatně". Takže když budou okruhové rozvaděče za elektroměrem dva, nebudou bytové a budou nad 25 A, tak už se musí oba nějakým samostatným vypínáním řešit. Pak je tady ta volba, jestli hlavním vypínačem v rozvaděči nebo nějakým "překážečem" vedle na zdi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #6 kdy: 05.06.2020, 21:53 »


Což ovšem nesouvisí s umístěním hlavního vypínače, ale amatérismem montéra, či neschopností jeho zaměstnavatele zajistit mu prostředky k zajištění pracoviště.
Typické porušení BOZP.

Jo, klidně si házejte paragrafy, předpisy a tak dál. Co jste napsal je jistě pravda. Ale já se snažil najít možná rizika a nějak se s nimi vyrovnat tím, že doporučuji zpřísnit toto ustanovení. Proč? Protože se bavíme o rozvaděčích DBO a laikům i proudu je jedno, jestli je na začátku 10A, 25A, nebo 63A jistič. Stejně tak nějaké BOZP jim bude k smíchu.
Jasně jsem popsal některá možná rizika a doporučil použití hlavního vypínače "na očích". NIc jsem nepřikazoval a tak úplně nechápu vaši reakci. Osobně jsem zažil i ceduly A4 na jističi, který ale nešel zamknout, s jasným varováním - Nezapínej, na zařízení se pracuje. Bohužel soused co šel okolo neměl zrovna své brýle, považoval ceduly za lumpárnu omladiny tak ji sundal a jistič nahodil. Montér naštěstí dráty v předělávané rozvodnici spojil a tak to odnesl jen pár minutami trvající slepotou. Myslím že ten soused se sedmi křížky na zádech, se lekl o dost více.
Tím říkám jen to, že mít hlavní vypínač po ruce považuji za mnohem bezpečnější řešení a investice do něj za tak směšnou, že sám doma o tom nepřemýšlím ani vteřinu a vždy jej budu doporučovat i tam, kde být nemusí. POkud to někdo odmítne sice zcela nepochopím, ale budu akceptovat.

Pokud se navíc budu chtít bavit o rozvaděči, asi využiju jinou normu a to 61 439-3 v aktuálních edicích. Osobně vnímám tuto úlevu v úvodu citované normě spíš za chybu, protože to je jediné místo, kde se citovaná úleva na hlavní vypínač nachází a já vlastně ani nechápu proč zrovna u laické instalace. Fakt by mě zajímalo z jakého důvodu toto vzniklo. ALe možná ještě jednu připomínku. Sice se tam píše že to pro .... neplatí, ale pokud to vyžadují provozní potřeby a bezpečnost tak se na to vyjímka nevztahuje. Te%D si vyberte  Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb  Co když to dle mého bezpečnost vyžaduje?  Smích Smích Smích Smích Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 05.06.2020, 22:07 »

Osobně jsem zažil i ceduly A4 na jističi, který ale nešel zamknout, s jasným varováním - Nezapínej, na zařízení se pracuje. Bohužel soused co šel okolo neměl zrovna své brýle, považoval ceduly za lumpárnu omladiny tak ji sundal a jistič nahodil.

Možná by se to z toho chtělo poučit, napříště si odpojte odchody na jističi, to je lepší něž 10 cedulí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 05.06.2020, 22:13 »

Možná by se to z toho chtělo poučit, napříště si odpojte odchody na jističi, to je lepší něž 10 cedulí.

Za prvé se to nestalo přímo mě (nic takového jsem nepsal),  jen jsem tomu byl přítomen a za druhé nebylo domluveno rozplombování. Jen byly prováděny práce uvnitř několika bytů, v rámci rekonstrukce bytových jader jednoho SVJčka a tak se potkalo několik firem na jednom patře.
A ano, existuje mnoho řešení jak se tomu ubránit. To ale nic nemění na tom, že použití hlavního vypínače v bytovém rozvaděči považuji za mnohem rozumější a bezpečnější řešení. ALe dle vašich reakcí jsem asi ve svém pohledu osamocen.  Nerozhodný Nerozhodný Nerozhodný Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 05.06.2020, 22:18 »

Za prvé se to nestalo přímo mě, jen jsem tomu byl přítomen a za druhé nebylo domluveno rozplombování. Jen byly prováděny práce uvnitř několika bytů, v rámci rekonstrukce bytových jader jednoho SVJčka

Nechcete mi doufám tvrdit, že je problém zavolat na linku distribuce a rozplombování ohlásit? Mimo jiné má většina RE v měřené části RSAčka kde to lze vypojit také.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #10 kdy: 05.06.2020, 22:28 »

Nechcete mi doufám tvrdit, že je problém zavolat na linku distribuce a rozplombování ohlásit? Mimo jiné má většina RE v měřené části RSAčka kde to lze vypojit také.

Proboha, nic takového přece netvrdím. Kam na to chodíte a co se mi to snažíte podsouvat? Navíc když nevidím důvod k rozplombování, proč bych to dělal? Nebo vy před každou prací na bytovém rozvaděči voláte kvůli rozplombování a odpojujete vodiče? Tomu opravdu ani trochu nevěřím. Navíc jak píšete, ve většině jsou RSAčka, ale ani nevím jestli zde byly, či nikoliv. Neměl jsem potřebu v elektroměrovém rozvaděči cokoliv dělat. Měl jsem práci na bytovém jádru.

Navíc úplně ignorujete co jsme psal dál, kde jasně píši, že existuje mnoho způsobů, jak tomuto zabránit. ALe už nereagujete na hlavné téma - vypínače v bytovém rozvaděči. Jen se upínáte na ....  Neřeknu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 05.06.2020, 22:30 »

Tak ono pravidlo 25A =vypínač je velice vousaté, v normách se objevuje dál a dál troufám si říci ze zvyku, nežli z nějakého šíleného technického opodstatnění.
Pokud budu velice striktní a krátkozraký, tak bych řekl, že profík si má při práci na instalaci s odpojením poradit a laik nepotřebuje hl.vyp.vůbec.
Nicméně v praxi je opak pravdou, a mnohdy takový vypínač dokázal zachránit nešťastníka vypnuvšího si vedlejší jistič nežli měl.
Dle mého názoru se jedná ne o nutnou jure funkcionalitu, ale o velice příjemnou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 05.06.2020, 23:50 »

Proboha, nic takového přece netvrdím. Kam na to chodíte a co se mi to snažíte podsouvat?

a za druhé nebylo domluveno rozplombování.

Navíc úplně ignorujete co jsme psal dál, kde jasně píši, že existuje mnoho způsobů, jak tomuto zabránit. ALe už nereagujete na hlavné téma - vypínače v bytovém rozvaděči. Jen se upínáte na ....  Neřeknu

To ale nic nemění na tom, že použití hlavního vypínače v bytovém rozvaděči považuji za mnohem rozumější a bezpečnější řešení. ALe dle vašich reakcí jsem asi ve svém pohledu osamocen.  Nerozhodný Nerozhodný Nerozhodný Nerozhodný

Aby nedošlo k mílce, já s vámi souhlasím že je lepší mít hlavní vypínač v každé rozvodnici. Jen jste zvolil špatný argument zpočátku. Protože:

tak bych řekl, že profík si má při práci na instalaci s odpojením poradit

Nebo vy před každou prací na bytovém rozvaděči voláte kvůli rozplombování a odpojujete vodiče? Tomu opravdu ani trochu nevěřím. Navíc jak píšete, ve většině jsou RSAčka, ale ani nevím jestli zde byly, či nikoliv.

Nevím co je na tom zvláštního. Pokud bych měl zapojovat rozvaděč, není jiná jistota než vodiče na přívodu vypojit a vyhnout. Někdy je lepší nebýt líný, jde přeci jen o zdraví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 06.06.2020, 08:13 »


Pokud budu velice striktní a krátkozraký, tak bych řekl, že profík si má při práci na instalaci s odpojením poradit a laik nepotřebuje hl.vyp.vůbec.

Presne tak Úsměv,  laik má doma EI obsluhovať, a nie na nej pracovať
A to podľa návodu k nej, čo nakoniec aj tak čo platí pre všetky VTZ (to sú tie "zbytočné" papiere čo letia do koša aj s krabicami a PD čo plesnivejú na spodkoch v šuplíkoch)
Presne podľa toho návodu ktorý síce dakde v predpisoch existuje, ale ktorý ešte nikto nevidel  tak jak Columbovu ženu...  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 06.06.2020, 10:45 »


Vim, že je to slovíčkaření. Rozvaděč nechám upravit. Ale kdybych chtěl, mohu se hádat s revizákem, že norma vypínač přímo v rozvodnici nenařizuje...

Pokud jste projektant elektro a máte projekt, tak se můžete s revizákem pustiti do diskuse.
Smyslem revize je posoudit, zdá je to podle projektu správně provedeno a zdá je to z hlediska bezpečnosti schopné provozu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 06.06.2020, 11:13 »

ČSN 33 2130 je jen základní  normou pro vnitřní rozvody občanské výstavby. ¨
Existuje k ní komentář TNI 33 2130 a další plejada norem z řady 33 2000 a dalších.

Jste si jistý, že ten váš rozvaděč je opravdu "bytová rozvodnice"? ( že na něj platí ta uvedená výjimka). Již to bylo zde uvedeno:


Jinak myslím, že není moc co řešit. Důležité je slovo "samostatně". Takže když budou okruhové rozvaděče za elektroměrem dva, nebudou bytové a budou nad 25 A, tak už se musí oba nějakým samostatným vypínáním řešit. Pak je tady ta volba, jestli hlavním vypínačem v rozvaděči nebo nějakým "překážečem" vedle na zdi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 06.06.2020, 13:12 »

Pokud se navíc budu chtít bavit o rozvaděči, asi využiju jinou normu a to 61 439-3 v aktuálních edicích. Osobně vnímám tuto úlevu v úvodu citované normě spíš za chybu, protože to je jediné místo, kde se citovaná úleva na hlavní vypínač nachází a já vlastně ani nechápu proč zrovna u laické instalace.

Soubor 61439 je normou konstrukční a řeší pouze tzv. "sestavy spínacích a řídících přístrojů" (doslovný překlad anglického názvu). V souboru tak logicky není žádný požadavek na samostatné vypnutí rozvaděče a funkční (bezpečnostní) požadavky na instalace, do kterých má být rozvaděč instalován, jsou dále definovány v jiných normách (instalace nn, strojní zařízení, apod.).

ČSN 332130 ed. 3 není jen jediné místo, kde je uvedena výjimka, ale zřejmě též jediné místo, kde je uveden direktivní požadavek na samostatné vypnutí rozvaděče v elektrické instalaci nízkého napětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Musí mít rozvaděč hl.vypinač?
 Musí být hlavní vypínač u strojů vždy červené barvy?
 Môže byť hlavný vypínač rozvádzača uzamykateľný aj v polohe "zapnuté"?
 2) Je možno použít jako hlavní vypínač stroje vidlici přívodu?
 3) Co patří mezi hlavní požadavky, které musí splňovat hlavní vypínač pracovního stroje?
 Je možno nahradit hlavní vypínač v rozvaděči jističem?
 Nevíte která ČSN řeší, že rozvodnice do 25A nemusí mít hlavní vypínač?
 Řeší některá norma barevné provedení hlavních a servisních vypínačů?
 Musí být hlavní vypínač stroje jištěn proti přetížení?
 Musí být hlavní vypínač v běžné zásuvkové skříni 230/400V?
 Jaký použít vypínací prvek v podružném rozvaděči?
 Hlavni jistič u antona je 3x25A, je možné v bytě udělat ten sami?
 Která norma řeší umístění STOP tlačítka hlavního vypínače rozváděče?
 Musí hlavní vypínač vypínat všechny pracovní vodiče?
 Jak musí být označen hlavní vypínač?
 Může hl. vypínač odpojit jističe ve vedlejším rozvaděči také s hl. vypínačem
 Može byť prúdový chránič ako hl. vypínač bez predradeného ističa?
 Musí být v převozní buňce v plastové rozvodnici hlavní vypínač?
 Jak vyřešit hlavní vypínač pro činžovní dům bez peněz?
 Jak musí být proveden hlavní vypinač u starších strojů?
 Je problém s chrániči, když se použijí jako hlavní vypínač?
 Jak nejlépe vyřešit zapojení hlavního jističe závodu?
 Dá se válcový vypínač VS16 použít jako hlavní vypínač v rozvaděči pro stroj?
 Lze vačkový vypínač 63A použít jako hlavní vypínač rozvaděče?
 Jak lze splnit požadavek na uzamykatelný hlavní vypínač?
 Musí být podružný rozvaděč osazen znovu hlavním vypinačem?
 Jak zapojit hlavní vypínač v rozvaděči v TN-S?
 Kam správně umístit hlavní vypínač v rozvaděči?
 Musí být umístěn hl.vypínač v rozvaděči jednofázového rozvodu v betonové chatě?
 Existuje Hlavní vypínač vody ?
 Je možne použit miesto hlavného vypínača chránič?
 Vadí ČSN hlavní jistič v uprostřed rozvaděče?
 Musí mít el. přístroj hlavní vypínač?
 Je to červeno/žluté a má to 3 polohy. Co je to?
 Může být hlavní vypínač u pracovního stroje umístěn na dveřích rozvaděče?
 Ako je definovaný hlavný vypínač?
 Může být hlavní vypínač umístěn v rozváděči uprostřed mezi jističi?
 Mohu použít jistič místo hlavního vypínače?
 Může být hlavní vypínač umístěn na dveřích rozvaděče?
 Mám na vstupu do bytové rozvodnice použít hlavní vypínač nebo hlavní jistič?
 Jak se určí hodnota hlavního vypínače za jističem?
 Lze použít stykač jako dálkově ovládaný hlavní vypínač strojního zařízení?
 Může sloužit chránič jako hlavní vypínač instalace?
 Lze použít 3f proudový chránič zároveň jako hlavní vypínač ?
 Mohou být hlavní jističe všech bytů v uzamčené nepřístupné místnosti?
 Je možné mít hlavní vypínač pro rozvaděč umístěný uvnitř rozvaděče?
 Kde je umístění hlavního vypínače u stroje správné?
 Kdo vyrábí jednomodulové hlavní vypínače?
 Může hlavní proudový chránič plnit i funkci hlavního vypínače?
 jak zabezpečit jistič/hlavní vypínač EZS proti nežádoucímu vypnutí?
 Je u spínaného zdroje pro LED nutné vypínačem přerušovat oba póly?
 Musí mít elektrokotel dosažitelný hlavní vypínač ve stejné místnosti?
 Koľko hlavných vypínačov môže mať jeden rozvádzač?
 Hlavní jistič ve strojích?
 Kde sehnat vypínač, který se musí po obnovení elektřiny vždy zapnout ručně?
 Je možno uzamknout vypínač čerpadla v poloze zapnuto ?
 Hlavní vypínač v bytovém rozvaděči?
 Je možný proudový chránič jako hlavní vypínač?
 Jak budete vyslovovat název odpínače ONE 20?
 Lze uzamčít pouze hlavní vypínač nebo musí být uzamčen celý Antoníček?
 Musí se gastrospotřebiče v restauraci vypínat samostatným vypínačem na přívodu?
 Je možné mít hlavní vypínač na každé patro RD zvlášť?
 Hlavní vypínač, spínač zařízení a požadavky
 Jakou barvu páčky by měl mít hlavní vypínač?
 Lze použít hlavní vypínač pro odpojení rozvaděče zároveň od 230V AC a 24V DC?
 Jak je spínač namáhán při vypínání a zapínání?
 Jaký volíte doplňkový vypínač, co musí být u elektrokotle?
 Je možné hlavním vypínačem vypínat s fázemi i PEN?
 Může být hlavní vypínač na rozvaděči také ve funkci přepínače sítě?
 Jak vyřešit dva hlavní vypínače u jednoho stroje?
 Existuje alternativa jednomodulového čtyřpólového vypínače?
 Jak řešit hlavní vypínač rozvaděče, napájeného z více míst?
 Jaká pravidla pro umístění hlavního vypínače v rozvodnici používáte?
 Může být hlavní vypínač (tlačítko) rozvaděče umístěn mimo něj?
 Kde nasazujete překlápěcí výkonové vypínače?
 Nač pamatovat, pokud navrhujeme hlavní vypínač rozvaděče?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 23 dotazů.