Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Je správný požadavek projektanta na stropní svítidla s IP23 pro kuchyň,...?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je správný požadavek projektanta na stropní svítidla s IP23 pro kuchyň,...?  (Přečteno 26962 krát)
Miloš Klíma
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 15.02.2007, 10:37 »

Je odůvodněný požadavek projektanta uvedený v projektové dokumentaci na použití stropního svítidla s krytím IP23 pro kuchyňský kout, předsíň a koupelnu?
Nebo se jedná o "překlep"? Výška stropu ve všech místnostech má být 265 cm.
Má na tento požadavek vliv předpokládaná výška svítidel? (tj. pro posouzení se uvažuje výška vývodu elektřiny ze stropu nebo spodní okraj svítidla?)
Dotaz je vznesen na základě předchozích diskusí
(viz např. http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,4146.0.html),  
kde mi na podobný dotaz bylo odpovězeno, že ve výšce vyšší než 250 cm může být umístěno svítidlo s libovolným krytím.
Umístění svítidla v koupelně odpovídá hranici 2 a 3 zóny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #1 kdy: 15.02.2007, 12:29 »

Může jít o překlep, není-li požadavek krytí stanoven odbornou komisí v protokolu o určení vnějších vlivů (jako investor byste pravděpodobně byl členem komise) nebo v dokumentaci jinak odůvodněn, také může jít o požadavek daný praktickými zkušenostmi projektanta z dříve řešených případů. Obecně ve vámi vyjmenovaných případech postačuje krytí IP20 (v koupelně dle instalační zóny). Zeptejte se přímo projektanta, v dokumentaci bude jistě na něj kontakt. Bude-li na požadavku vyššího krytí trvat, nechte si to zdůvodnit odkazem na konkrétní článek normy. Nebo ho zkuste přimět, ať se vyjádří a podělí o své zkušenosti přímo zde v diskuzi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Miloš Klíma
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 15.02.2007, 13:48 »

Dobře, děkuji.
Na projektanta bych se rád obrátil již dávno, ale firma, od které pořizuji byt, má názor, že to není moje starost - zadejte si požadavky, buď půjdou splnit, nebo nikoliv....
Takže v tomto případě použiji "návod" doslova a zadám požadavky na změny, tj. tam, kde je to obvyklé použiji svítidla s IP20. Pokud s tím projektant nebude souhlasit vznikne diskuse....
Zůstává však nezodpovězena část dotazu pro případ stropního svítidla v koupelně. Přístup k potřebným normám nemám a v diskusích na fóru jsem zatím na tuto konkrétní situaci nenarazil (možná jsem nanašel to, co je potřeba...). Předem děkuji i za případný odkaz na existující odpověď.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #3 kdy: 15.02.2007, 14:02 »

Předpokládám že stropní svítidlo v koupelně bude mimo půdorys vany - pak je umístěno v zóně 3 a požadavky na krytí nejsou. Norma pouze pro umývací prostory předepisuje svítidlo "z trvanlivého izolantu",  "s ochranným sklem" a pro níže umístěnná "s ochranným košem" (osobně to považuji za odstavec omylem převzatý ze staré normy, přežitý požadavek z dob, kdy na trhu existovaly cca. 3 typy svítidel).  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
sigut
« Odpověď #4 kdy: 15.02.2007, 17:08 »

.

Požadavek projektanta na krytí IP23 v kuchyni, chodbě, koupelně (v zóně 3) nesnižuje bezpečnost instalace.

ČSN 332000-1 čl.132.1N1
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 16.02.2007, 09:24 »

Požadavek projektanta na krytí IP23 v kuchyni, chodbě, koupelně (v zóně 3) nesnižuje bezpečnost instalace.

S tímto tvrzením bych já osobně souhlasil.

Dovolím si odbočit od tématu: Poraďte, jak snadno sehnat vzhledné svítidlo s krytím IP23 a ještě si moci reálně vybrat z vícero možností. Třeba tady v Praze. Díky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloš Klíma
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 16.02.2007, 11:19 »

To Bureš:
Velmi děkuji za poskytnuté rady. Už jsem se také zorientoval.
Konečně se mi podařilo na internetu najít obrázek s rozdělením zón v koupelně (pro další čtenáře nebo tazatele přikládám).
Ano, svítidlo by bylo umístěno nad zónou 2 (tj. v zóně 3) nebo dokonce nad zónou 3 (tj. mimo zóny - rozdíl v posunutí svítidla o 10 cm dále).

To Šigut:
Rovněž souhlasím s tvrzením, že požadavek projektanta na IP23 nesnižuje bezpečnost instalace, ale je nebo není nutné jeho požadavek splnit? (výrazně se tím omezují možnosti výběru svítidla)
(Jako překlep projektanta se mi to nezdá, protože se jedná o všechny bytové jednotky v domě.)

To Bartoš:
Rovněž i já pátrám po různých rozumně vypadajících svítidlech s krytím alespoň IPx1 (avšak oblast Brno).
Zajímavá svítidla jsou např. na http://www.e-light.cz/catalogue/items.php?cat=D&selection=DI2 . Navíc se lze dohodnout na osobní návštěvu, kde vám nabídnou i další modely, které jinak nejsou na webu (chystám se tam). Rovněž zajímavé svítidlo nabízené jinou firmou je např. na níže uvedeném obrázku (cenová relace cca 3000 Kč a více). 


* zóny-koupelna.jpg (44.08 KB, 584x466 - prohlédnuto 16254 krát.)

* Millenium IP 65.jpg (489.2 KB, 2383x1663 - prohlédnuto 2884 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 16.02.2007, 17:24 »

Zajímavá svítidla jsou např. na http://www.e-light.cz/catalogue/items.php?cat=D&selection=DI2 . Navíc se lze dohodnout na osobní návštěvu, kde vám nabídnou i další modely, které jinak nejsou na webu (chystám se tam).

Díval jsem se na to a musím říci, že je to slušný. Díky za tip, rozhodně to stojí za shlédnutí. Pokud neseženu něco obdobného tady v Čechách, tak při příležitosti nějaké cesty do Brna se tam určitě budu muset podívat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Selezan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 17.02.2007, 12:42 »

Vo svojej praxi pri projektovaní sa stretávam s dvoma spôsobmi požiadavky na špecifikáciu svietidiel.
1. keď špecifikujem konkrétny typ svietidla a podľa toho uvádzam technické údaje vrátane krytia IP, ktoré býva aj vyššie ako presne vyžaduje priestor (nevyberám zase IP68 kde stačí IP20)
2. zákazník vyžaduje len uviesť druh svietidla a min. krytie pre uvedený priestor a presný typ si vyberá sám s dodavateľom pri realizácii Vtedy napíšem len napr. svietidlo žiarivkové stropné 2x36W, IP20.
To krytie IP23 nie je ten prvý prípad?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloš Klíma
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 19.02.2007, 11:07 »

To Selezan:
Jedná se o druhý případ, kdy v dokumentaci je uvedeno: svítidlo dle výběru majitele, IP23.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 20.02.2007, 08:51 »

Požadavek projektanta na IP23 u svítidel v koupelně umístěných v zóně 3 nebo mimo zóny a zvláště pak u svítidel v kuchyni nebo předsíni, jak je uváděno v úvodu tématu, pokládám za neadekvátní a přikládal bych to nezkušenostem projektanta. Pokud chce projektovat takto "opatrně",  bude dělat realizátorům zbytečné problémy při výběru svítidel. Neumím si představit, jaké praktické zkušenosti z dříve řešených případů mohou projektanta k takovým návrhům krytí IP vést.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu mit svetlo primo nad vanou?
 Jaké použít zářivky do vlhkého prostředí?
 Je možné umístit zářivku s krytím IP 20 nad dřez se sprchou ?
 Jakou zvolit koupelnovou skřínku (někdo tomu říká galerka) do koupelny?
 Jakou máte zkušenost s LED žárovkami na 230V?
 Poradíte mi s osvětlením koupelny?
 Jaká je správná vzdálenost bodovek v podhledu od původního stropu?
 Existuje transformátor na víc bodových světel?
 Jaké svítidlo mám použít do garáže?
 Je vhodnější v koupelně osvětletlení 230V nebo raději zvolit 12V přes trafo?
 Lze předělat halogenovou lampu na halogenidovou?
 Poradíte mi jak vyřešit světlo v podkroví?
 Jak vybrat transformátor pro bodová svítidla 12 V ?
 Lze pridat k pohonu vrat i svetlo?
 Jaká svítidla použít na osvětlení prostoru dílny?
 Jaký použít typ bodovek pro umístění do dřevěných schodů?
 Kam je lepsie pripojit svetlo nad umyvadlom?
 Jak efektivně, lacině a zárověň i esteticky osvětlit rovné schodiště?
 Kde sehnat žárovku, které nebude vadit blikání?
 Jak daleko dosvítí výbojka s hodnotou 459 cd?
 Jaký typ světla použít nad sprchový kout?
 Jaké LED osvětlení použít pro rampu v kuchyňské lince?
 V čem je kouzlo bodovek?
 Jaké máte poznatky s 21 LED halogenovými žárovkami na 230V?
 Jaký je rozdíl u svítidel s tlumivkou a předřadníkem?
 Jak připevnit venkovní světlo na zeď před zateplováním?
 Jaké namontovat světlo do plechové digestoře v paneláku?
 Existují bodovky pro zabudování do zdi ?
 Jak watově výkonné světlo zvolit do obývacího pokoje?
 Jaká jsou nejvhodnějí zářivková tělesa pro osvětlení tělocvičny?
 Je v prodeji zářivka, která se dá stáhnout jako lustr?
 Lze vůbec doporučit nějaké zářivkové svítidlo pro schodiště s automatem?
 Jaká svítidla byste navrhovali do hobby dílny 12x10m?
 Poradíte mi s připojením halogenových bodovek v šatních skříních?
 Jak vyřešit automatické rozsvěcení/zhasínání zárivkových svítidel?
 Jaké napětí mám zvolit pro osvětlení bytu - 12V nebo 230V?
 Ako realizovať osvetlenie vnútornej časti zahradného grilu?
 Mohu použít osvětlovací prvky pro film z cizí země?
 Jak silné trafo mám použít k napájení bodovek?
 Jsou vhodnější do koupelny bodová světla na 12 nebo na 240 voltů?
 Existuje stmívač, který zapíná do plného jasu?
 Jakou mám použít UV zářivku pro UV lampu do pece na gelové nehty?
 Lze použít na strop koupelny světla s krytím IP20?
 Poradíte mi s rozptylem světla v koupelně?
 Jaké zvolit osvětlení v podkroví pod reflexní folii?
 Jaké bodová světla použít do zatepleného sádrokartonu?
 Jaký typ osvětlení zvolit v novostavbě RD?
 Jak se staví elektriáři k vánoční výzdobě?
 Jaké bodovky mohou být v rampě u kuchyňské linky?
 Jaké svítidla (zmetky) lze zakoupit se značkou CE?
 Poradíte jakou rohovou bodovku pod kuchyňskou linku?
 Jak hodnotit LED osvětlení?
 Omezuje mne něco při pořízení LED osvětlení v domě?
 Daju sa kupit bodove svetla pod omietku?
 Jaký typ LED bodové žárovky použít na osvětlení obchodu?
 Jak správně rozmístit bodovky v sádrokartonovém stropě?
 Existuje svítidlo s PIR a nuceným svícením?
 Jaké osvětlení zvolit pro intenzivní osvětlení zahrady?
 Jak přidělat světlo do koupelny, když mu brání ocelový hák ve stropu?
 Jaký druh bodového osvětlení zvolit do obýváku?
 Jaké bodové svítidlo lze umístit na strop koupelny?
 Jaké LED svítidlo doporučíte k digestoři?
 Je otevřené kancelářské zářivkové svítidlo vhodné do kuchyně?
 Môže ísť LED pás ponad umývadlo v kuchyni?
 Jaké použit světelné zdroje ve vlhkých prostorách?
 Jaké označení hledat k určitému bodovemu osvětlení?
 Jaké krytí a provedení musí mít zásuvky a světla v paneláku ve sklepě?
 Jaký průřez vodičů zvoli k LED světlům 36W 12V aby nepohasínaly?
 Jak řešit osvětlení ve sklepě, kde kondenzuje voda na svítidlech a vypínači?
 Jaké může být typové označení stínidla krytu ze skla?
 Jaké zvolit osvětlení klenuté dílny?
 Kam u dřezu umístit světlo?
 Jaké napětí bodového svítidla je vhodné do sprchovacího koutu?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 23 dotazů.