Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Existuje pro úřady nějaké potvrzení o instalaci nehořlavého kabelu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Existuje pro úřady nějaké potvrzení o instalaci nehořlavého kabelu?  (Přečteno 5425 krát)
Marek Horáček
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



člověk se učí celý život


« kdy: 19.05.2020, 17:13 »



Nedávno jsem dokončil bytovku a při kolaudaci mě vyzval úřad k tomu, abych doložil nějaké potvrzení že byl použit neboli instalován nehořlavý kabel Prafladur P-30R pro tlačítko CENTRAL-STOP.

Existuje na toto nějaký formulář?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektroinstala ce silnoproud-slaboproud
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 19.05.2020, 21:39 »

Revizni zprava toto neresi?
Protokol o kontrole PBZ toto neresi?
Minimapne v jednom tomto dokumentu by toto melo byt zmineno, kdyz nic jinyho, tak ze to odpovida PD a myslik ze to by melo SÚ stacit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Marek Horáček
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



člověk se učí celý život


« Odpověď #2 kdy: 19.05.2020, 22:04 »

Revizní zpráva obsahuje samozřejmě větu, že je vše v pořádku dle ČSN, jenže to je pro Olomoucký úřad nedostačující. Už jsem obvolal 5 projektantů, dva revizáky a nikdo mi ani nechce věřit, že se tohle děje. Dokonce jsem doložil prohlášení o shodě, technické listy výrobce atd atd. A je to málo. Oni zkrátka asi chtějí důkaz že tam ten kabel je (ideálně fotkou). Bohužel jsem toto jedinné nefotil, protože by mě to ani nenapadlo. Takže asi budu muset nastartovat makitu a rozsekat zdivo :-D
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektroinstala ce silnoproud-slaboproud
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 19.05.2020, 22:25 »

Načo Makitu, nestačilo by im obyčajné čestné prehláseni dodávateľa elektrickej inštalácie?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 20.05.2020, 06:28 »

1) Projektová dokumentace -kabel naprojektován
2)Většinou na netu mají prohlášení výrobci (ale i obchody) o výrobích-stačí stáhnout a vytisknout-musí stačit!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 20.05.2020, 06:36 »

Takže asi budu muset nastartovat makitu a rozsekat zdivo :-D

Proč? Musí stačit čestné prohlášení a ostatní dokumenty jste doložil. Pokud chtějí opravdu důkaz o jeho použití, netřeba sekat. Stačilo by otevřít rozvaděč, nebo krabice a přístroje kam vede. Vždy bude vidět kousek pláště, nebo i rozdíl mezi izolacemi CYKY a Prafladuru. Tím vaše povinnost končí. Jsou-li nespokojení, ať oni doloží že to není pravda. Mohou si pozvat třeba soudního znalce, ale také si ho zaplatí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 20.05.2020, 07:23 »

Oni zkrátka asi chtějí důkaz že tam ten kabel je (ideálně fotkou).
Jjj, daktorí úradníci už naozaj nevedia čo so sebou od rozkoše Úsměv
Ja za seba by som postupoval takto:
Najprv by som vylúčil pojem "oni" za ktorý sa všetci úradníci radi skrývajú, a našiel si konkrétneho úradníka čo má kolaudáciu na stole
No a tomu by som potom namiesto potvrdenia čo si vymyslel poslal cez podateľňu žiadosť o presné uvedenie predpisu na základe ktorého žiada dôkaz o inštalácii konkrétneho výrobku
A čakal by som na odpoveď...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Vodička
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 20.05.2020, 07:39 »

Ano, v těchto případech často pomáhá udělat ze sebe tak trochu blbce. Ve vší slušnosti vznést dotaz na patřičný úřad, požádat o formulář, na kterém má být toto vyplněno, případně o citaci z normy, atd, vše ve stylu "rád bych splnil váš požadavek..."
Úředník je rád, když může být důležitý. Při slušně a "pokorně" podaném dotazu jeho důležitost stoupne, začne pátrat, zjišťovat, snažit se, aby toho neznalce naproti přesvědčil o jeho neschopnosti a svojí genialitě, zamotá se v tom...

Nakonec to skončí papírem A4, na kterém bude napsáno, že k centralstopu vede nehořlavý kabel+podpis  Škleb

Nebo holt tu fotku, snad je to možné a kus kabelu někde čouhá. A navíc pak budete usínat s blaženým pocitem, že jste vykonal dobrý skutek a uspokojil něčí ego  Úsměv

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 20.05.2020, 08:46 »

Jestli je použito nějaké požární řešení (u bytového domu to moc nechápu),  pak to nebude asi jenom kabel. Co protipožární přepážky a prostupy? Protipožární dveře?

Pak budete potřebovat požárního technika, který vám potvrdí správnou montáž jednotlivých prvků.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Vodička
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 20.05.2020, 10:13 »

Tak pokud jsou pod bytovkou garáže, tak to zase chápu. A nejen garáže... Požárnické vyhlášky, nařízení, jejich novelizace, atd.,  to je na hodně dlouhou debatu.

Ale pokud existuje PBŘ (mělo by),  pak správnost všech prvků dle něj potvrdí požární technik, jak píše předřečník  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jakub Drbohlav
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 20.05.2020, 15:19 »

A nechybí vám náhodou vydané prohlášení o montáži PBZ?
Vydává ten, kdo PBZ montuje/instaluje.
Protokl o kontrole provozuschopno sti PBZ vystaví osoba odborně způsobilá v požární ochraně dle zák. 133/1985 po provedení kontroly provozuschopno sti celého zařízení.
Pozor, CentralStop a TotalStop jsou PBZ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Obyčejnej elektrikář, §6, §7, §8, §10 se zaměřením na záložní zdroje a požárně bezpečnostní zařízení.
OZO v požární ochraně dle zák. 133/1985Sb.
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 20.05.2020, 22:56 »

Myslím, že jste to Jakube trefil.
Teď by mě jen zajímalo, kdo je zodpovědný za funkčnost toho zařízení. Nikdy neměl úřad a ani HZS problém, když jsem toto na elektrická zařízení (NO, CS, TS) podepsal já, s tím, že na toto mám kvalifikaci, jsem vyškolen od výrobce, ......

Jestli je použito nějaké požární řešení (u bytového domu to moc nechápu),  pak to nebude asi jenom kabel. Co protipožární přepážky a prostupy? Protipožární dveře?
Pak budete potřebovat požárního technika, který vám potvrdí správnou montáž jednotlivých prvků.
Stačí aby tam bylo nějaký PBZ napájený z centrálního zdroje (pro bytovku typicky SOK) a už v tom jedeš...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jakub Drbohlav
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 21.05.2020, 11:28 »

Myslím, že jste to Jakube trefil.
Teď by mě jen zajímalo, kdo je zodpovědný za funkčnost toho zařízení. Nikdy neměl úřad a ani HZS problém, když jsem toto na elektrická zařízení (NO, CS, TS) podepsal já, s tím, že na toto mám kvalifikaci, jsem vyškolen od výrobce, ......

Ono je to dokonce mírnější Úsměv. Jakožto osoba odborně způsobilá v požární ochraně dle zák. 133/1985 ( tanecek ) si dovolím tvrdit, že je třeba rozlišovat PBZ a VYHRAZENÁ PBZ.
"Obyčejná" PBZ může instalovat a servisovat kdokoliv, a to dle projektu a při dodržení další nutné kvalifikace (např. pro el. zařízení). Zde je proškolení výrobce pouze malé bezvýznamné plus Úsměv.
Vyhrazená PBZ může instalovat a servisovat pouze osoba výrobcem tohoto zařízení proškolená a to opět dle projektu a při dodržení další nutné kvalifikace.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Obyčejnej elektrikář, §6, §7, §8, §10 se zaměřením na záložní zdroje a požárně bezpečnostní zařízení.
OZO v požární ochraně dle zák. 133/1985Sb.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 21.05.2020, 13:08 »

Ono je to dokonce mírnější Úsměv. Jakožto osoba odborně způsobilá v požární ochraně dle zák. 133/1985 ( tanecek ) si dovolím tvrdit, že je třeba rozlišovat PBZ a VYHRAZENÁ PBZ.
"Obyčejná" PBZ může instalovat a servisovat kdokoliv, a to dle projektu a při dodržení další nutné kvalifikace (např. pro el. zařízení). Zde je proškolení výrobce pouze malé bezvýznamné plus Úsměv.
Vyhrazená PBZ může instalovat a servisovat pouze osoba výrobcem tohoto zařízení proškolená a to opět dle projektu a při dodržení další nutné kvalifikace.  
To rozdělení PBZ je uvedeno kde?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 21.05.2020, 14:32 »

To rozdělení PBZ je uvedeno kde?

Vyhláška č. 246/2001 Sb. §4
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jakub Drbohlav
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 21.05.2020, 16:26 »

Vyhláška č. 246/2001 Sb. §4

Dovolím si pouze drobné upřesnění Úsměv.
odst (4) §2 uvádí co všechno se považuje za PBZ, kolegou Švejkovským jmenovaný odst. (3) §4 uvádí co všechno se považuje za VPBZ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Obyčejnej elektrikář, §6, §7, §8, §10 se zaměřením na záložní zdroje a požárně bezpečnostní zařízení.
OZO v požární ochraně dle zák. 133/1985Sb.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 22 dotazů.