Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Musi mit svetelny okruh vypinac v podobe klasickeho analogoveho vypinace?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musi mit svetelny okruh vypinac v podobe klasickeho analogoveho vypinace?  (Přečteno 2966 krát)
Martin Kvetko
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 27.04.2020, 02:11 »

Musi mit svetelny okruh vypinac v podobe klasickeho analogoveho vypinace?

Uvazuji o instalaci svetla s chytrou zarovkou ovladaneho bezdratovym vypinacem a instalace analogoveho vypinace mi prijde zbytecna, ale nemuzu nikde dohledat zda je takove zapojeni pripustne.
V takovem okruhu je objimka zarovky trvale pod napetim, coz by nemelo nicemu vadit. Pri praci na svetle si shodim jistic, coz delam tak jako tak. Jedina nevyhoda je ze kdyz budu chtit pouzit nechytrou zarovku, nemam svetlo jak ovladat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Dominik Ludvík
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 27.04.2020, 17:08 »

nejsem odborník na normy ale myslím si, že nemusí, vyrábějí se různé stmívače, a inteligentní řízení triakové regulátory aj.  takže podle mě klidně může být objímka stále pod napětím, předřazený jistící prvek stačí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 27.04.2020, 17:25 »

Analogový vypínač? Znám jen obyčejný digitální, se stavy 0 nebo 1.  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 27.04.2020, 17:30 »

Nemusí, osvětlení s IR nebo MW čidlem se přes spínač také nedává, stejně tak se dá uvažovat se svítidlem na DO. Ovšem to neznamená, že je to vždy šikovné, při poruše pak je mnohdy třeba vypnout celý okruh.

Klasický spínač bych tedy raději nazval mechanický, ani analogový ani digitální. Tyto přívlastky jsou použitelné např. u multimetru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 27.04.2020, 18:25 »

Na tohle jsem opravdu opatrný. Sám jsem příznivcem domácí automatizace, ale ne tak úplně hraček typu "chytrá" žárovka. Moje letité zkušenosti s těmito produkty napovídají, že se každých pár let změní technologie a doplnění nebo výměna = vše vyhodit a začít znovu. Držím se osvědčených systémů, které mi garantují určitou životnost a kompatibilitu i za třeba 10-15 let. 

Osobně bych se klasického vypínače v místnosti  úplně nezbavoval. Sám třeba nemám na chodbách v domě ani jediný a vše ovládám PIR a MW čidly. Nicméně v místnosti považuji vypínač za normální. Co když přijede návštěva (rodiče) a budou v ři..i, když si bez vás nebudou moci rozsvítit. To uslyšíte řečí o kravinách typu chytrý dům, který ani nejde ovládat.
Nic vám nezakazuje jej tan nedat, ale osobně bych to vnímal jako chybné rozhodnutí. To jak koncept různých hraček z netu, tak vynechání klasických vypínačů (nebo bezdrátových). Těžko se hledá telefon k rozsvícení světla po tmě  Smích  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 27.04.2020, 20:26 »

Vidím to podobně jako J.F.
Je rozumné mít pevný rozvod provedený tak, aby se při výměně svítidla (nebo jen žárovky) za jiné běžné provedení nemuselo "seknout do zdi".
A ještě bych si dovolil trochu jiný pohled - pokud výrobce dát k lustru nebo podobnému svítidlu návod (měl by, i když ´to nikdo nečte),  někdy s toho plyne, že výrobce předpokládá, že tam bude vypínač. A pokyny výrobce jsou z jistého pohledu víc než norma
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Martin Kvetko
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 27.04.2020, 21:46 »

Diky za reakce, ano mechanicky je lepsi vyraz nez analogovy, jak clovek starne uz nema sklon k hledani lepsiho vyraziva.

Ja chci v mistnosti mit vypinac na zdi jen ne spojeny pevnym vodicem se svetlem. Uz ted mam ve zdi krabici odkud si rozvedu jednotliva svetla a vypinace k nim dam tam kde budou potreba. Z uzitneho pohledu bude vse fungovat stejne a nikdo nepozna rozdil. Problemu pri praci jsem si vedom ale budu mit jistic na mistnost a neopcitam ze do toho krome veymeny zarovky budu hrabat.

K riziku budoucich zmen v technologiich, nepredpokladam ze v tomhle smyslu pujde svet zpatky a kdyz by se to stalo, tak si holt natahnu vypinac.

Samozrejme naklady na takovou instalaci jsou radove jinde nez u klasicke cesty jenom vypinac stoji cca 6x tolik nez klasicka klapka ale mit chytrou zarovku za mechanickym vypinacem a to cele zavisle na tom jestli to nekdo rucne nevypnul mi prijde jeste vetsi blbost. A mit mechanicky vypinac co takovou instalaci zvladne kdyz to delam nove mi prijde na druhou stranu jako zbutecny luxus.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 28.04.2020, 07:22 »

Tak proč se vlastně ptáte, když jste stejně rozhodnut udělat to po svém? To nechápu.

Když tam stejně máte krabici pod bezdrátový vypínač, nechápu proč tam rovnou nepřipravit z odbočné krabice trubku, nebo kabel? Nemusí být zapojený, ale v budoucnu se pak nemusí nic sekat. Opravdu nemám rád krátkozraká řešení, které si doma děláte. Moje zkušenosti mi říkají, že se to v drtivé většině případů jednou vymstí. Někdy dříve a jindy později. O tom bych mohl mnoho vyprávět. Ale je to vaše volba a odpovědnost.

Doma mám systémovu instalaci, která mi třeba každý den dá 2x čerstvou vodu slepicím a v dohledné době bude umět i slepicím nasypat, nebo je ráno pustit a večer zavřít (na Foxtrotu).  KNX produkty a integrace mne dokonce živí.  Přesto jsem schopen svůj dům za jeden den přepojit tak, že bude fungovat "bez inteligence". 
Propracoval jsem se k tomu několika zbytečnými investicemi do drobností s krátkou životností a velmi omezenými možnostmi integrace do koncepce ovládání celého domu. Velmi draze nabyté zkušenosti jsem pak přetvořil ve funkční dům, který spolehlivě funguje a který postupně rozšiřuji už cca 6 let.

Už vám nemám co poradit. Hodně štěstí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 28.04.2020, 10:10 »

Diky za reakce, ano mechanicky je lepsi vyraz nez analogovy, jak clovek starne uz nema sklon k hledani lepsiho vyraziva.

Ja chci v mistnosti mit vypinac na zdi jen ne spojeny pevnym vodicem se svetlem. Uz ted mam ve zdi krabici odkud si rozvedu jednotliva svetla a vypinace k nim dam tam kde budou potreba. Z uzitneho pohledu bude vse fungovat stejne a nikdo nepozna rozdil. Problemu pri praci jsem si vedom ale budu mit jistic na mistnost a neopcitam ze do toho krome veymeny zarovky budu hrabat.

K riziku budoucich zmen v technologiich, nepredpokladam ze v tomhle smyslu pujde svet zpatky a kdyz by se to stalo, tak si holt natahnu vypinac.

Samozrejme naklady na takovou instalaci jsou radove jinde nez u klasicke cesty jenom vypinac stoji cca 6x tolik nez klasicka klapka ale mit chytrou zarovku za mechanickym vypinacem a to cele zavisle na tom jestli to nekdo rucne nevypnul mi prijde jeste vetsi blbost. A mit mechanicky vypinac co takovou instalaci zvladne kdyz to delam nove mi prijde na druhou stranu jako zbutecny luxus.
A to je problém umístit drátové vypínače tam kde budou třeba?
Bezdrát beru jako nouzi, pokud je již hotovo a za další frézování drážky hrozí "kartáč od pí.bytné".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 28.04.2020, 15:40 »

Myslím, že elektrické instalace v bytech i RD mají dělat lidé se zkušenostmi.
Často jsem někde v bytě, kde v chodbě je světlo na pohybové čidlo. Majitel stále mává rukama, abych se mohl obout. Krátká časová konstanta....a manželka prý nadává při úklidu. To je jen jeden z případu nedomyšlené "modernizace". Stačil tam byt ten vypínač na přemostění.

Diskuse s tazatelem je opravdu úsměvná.
Světelný okruh bez vypínače je "ujetý projekt".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 22 dotazů.