Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Môže mať stroj riadici obvod na 230V červenú farbu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Môže mať stroj riadici obvod na 230V červenú farbu?  (Přečteno 7997 krát)
Jozef Nagy
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« kdy: 15.04.2020, 23:25 »

Stroj v stolárskej dielni má riadiaci obvod na 230V (AC) s červenými farbami. Môže byť aj napätie 230V označená s červenou farbou? Norma STN EN 60204-1 neuvádza napätie, iba farby
pre samotné obvody. Dokumentácia zatiaľ nenájdená.  Pláč


* 60204-1.jpg (571.67 KB, 2342x1271 - prohlédnuto 518 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 16.04.2020, 08:40 »

Člověče, vždyť to v tom článku, co jste postnul, je napsané. Že na řídící obvody AC 230V se doporučuje použít červenou barvu.

Nebo se ptáte na něco jiného a já vám nerozumím? Jazyková barierá?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 16.04.2020, 09:21 »

Veľkosť napätia je v riadiacich obvodoch irelevantná. Pre AC za trafom sa používa červená. Pred trafom je farba ako u fázových (prevažne 400V napájanie).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jozef Nagy
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 16.04.2020, 18:43 »

Je mi to jasné!! Pýtám sa preto lebo RT vo firme napísal závadu že treba vymeniť rozvody ktoré majú červenú farbu, za čierne.
Člověče, vždyť to v tom článku, co jste postnul, je napsané. Že na řídící obvody AC 230V se doporučuje použít červenou barvu.

Nebo se ptáte na něco jiného a já vám nerozumím? Jazyková barierá?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef Nagy
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 16.04.2020, 18:49 »

Miroslav, myslíte to tak že keď nemám oddeľovací transformátor, tak farby žíl musia byť buď čierna, hnedá alebo sivá?
Veľkosť napätia je v riadiacich obvodoch irelevantná. Pre AC za trafom sa používa červená. Pred trafom je farba ako u fázových (prevažne 400V napájanie).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 16.04.2020, 19:13 »

Ten článek 13.2.4 je třeba přečíst 3 x
a pak rozlišit co jsou silové obvody a střídavé řídící obvody.

Je jedno, zda je oddělovací trafo, nebo není, ale pokud je
ovládání sřídavým napětím, tak se doporučuje červená barva vodičů.
Na svorce XB se pak sejde červený a modrý vodič ( v případě trafa zž vodič)

Pokud jsou řídící obvody DC, tak se použije tmavě modrá barva.

Černá barva se používá pro AC i DC silové obvody. Pak je otázka, jaké obvody RT popisuje, zdá řídící nebo napájecí silové. Co je řídící obvod je v kapitole 9
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 16.04.2020, 21:45 »

Je mi to jasné!! Pýtám sa preto lebo RT vo firme napísal závadu že treba vymeniť rozvody ktoré majú červenú farbu, za čierne.

Revízny technik musí nedostatok oprieť o článok normy alebo paragraf zákona/vyhlášky/nariadenia vlády.
Ak to neurobil, je to iba jeho domnienka.

Ak mám byť úprimný, už veĺmi, veľmi dlho som sa nestretol so strojom, ktorý má riadiace obvody 230V napájané priamo zo siete, preto som písal o trafe.

Norma 60204-1 povoľuje riadiaci obvod bez trafa iba pre jednoduché zapojenie s tlačidlami "zapni",  "vypni" a jeden stykač. To som nevidel ani nepamätäm, lebo existujú hotové spínače s podpäťovou spúšťou, ktoré sú pre výrobcov strojov vhodnejšie. Alebo sa už tak dlho pohybujem v priemysle, že som stratil kontakt s realitou domácej dielne.

Každopádne, ak ten drevársky stroj podlieha revízii, tak určite to nie je typ, ktorý si pri svojej činnosti vystačí s jednoduchým Zapni/Vypni. A taký bude mať zdroj riadiaceho napätia. Alebo sa mýlim?
Ak aj áno, stále platí to, čo napísal pán Boček. V norme 60204:2019 je to čl. 9.1.1.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 16.04.2020, 23:21 »

Strojů staršího provedení, které mají řídící obvody 230 V je v provozu hodně. Zrovna zítra jedu na revizi do truhlárny, tak budu mít fotky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 16.04.2020, 23:40 »

Já bych k tomu dodal ještě to, že tyto barvy jsou doporučené.
Z vlastní praxe složitějších rozvaděčů MaR, kde jsou stovky vstupů a výstupů PLC a kde se vyskytují signály 24 DC, 24 AC, 230 AC a spousta měřících signálů, tak je logické upravit si barvy dle vlastní logiky.
Já to dělám takto:
24 V DC vstupy tmavě modrá
24 V DC výstupy fialová nebo šedá
24 V AC červená
signály ostatních vstupů bílá
230 V ovládání černá - je logické rozlišit 230 V a 24 V AC
230 V silové hnědá
bezpečností funkce oranžová

zeleno/žlutá, zde je to jasné

Co se týče světle modré, tak v automatizaci se moc nepoužívá, dokonce napájecí kabely YSLY ani modrou nemají, neboť tam jsou černé žíly označené čísly + zeleno/žlutá.

To se nebavím o dalších akčních prvcích MaR, kde + 24 V je hnědá, výstup signálu černá a - 24 V modrá.

Ve vašem případě by měl revizní technik specifikovat závady ve značení jednoznačně a odůvodnit to.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 17.04.2020, 00:20 »

Je mi to jasné!! Pýtám sa preto lebo RT vo firme napísal závadu že treba vymeniť rozvody ktoré majú červenú farbu, za čierne.

A jaké ještě uvedl závady?
Můžete ty závady naskenovat a přiložit?
To jen proto, abychom se nemuseli domnívat.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #10 kdy: 17.04.2020, 11:46 »

Já bych k tomu dodal ještě to, že tyto barvy jsou doporučené.
Z vlastní praxe složitějších rozvaděčů MaR, kde jsou stovky vstupů a výstupů PLC a kde se vyskytují signály 24 DC, 24 AC, 230 AC a spousta měřících signálů, tak je logické upravit si barvy dle vlastní logiky.
Já to dělám takto:
24 V DC vstupy tmavě modrá
24 V DC výstupy fialová nebo šedá
24 V AC červená
signály ostatních vstupů bílá
230 V ovládání černá - je logické rozlišit 230 V a 24 V AC
230 V silové hnědá
bezpečností funkce oranžová

zeleno/žlutá, zde je to jasné

Co se týče světle modré, tak v automatizaci se moc nepoužívá, dokonce napájecí kabely YSLY ani modrou nemají, neboť tam jsou černé žíly označené čísly + zeleno/žlutá.

To se nebavím o dalších akčních prvcích MaR, kde + 24 V je hnědá, výstup signálu černá a - 24 V modrá.

Ve vašem případě by měl revizní technik specifikovat závady ve značení jednoznačně a odůvodnit to.



Podle čeho děláš revizi?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Hynek Havliš
*
Offline Offline



Automatizace


« Odpověď #11 kdy: 17.04.2020, 12:21 »


Podle čeho děláš revizi?

Proč by to mělo při revizi obyčejné technologie MaR nebo strojního zařízení vadit?
Jediná "posvátná" barva je kombinace zelená/žlutá, snad i světle modrá a ostatní jsou, pokud je mi známo, pouze doporučené (= ne povinné).

Co je na téhle diskuzi ale zajímavé - kol. Vodehnal píše o barvách vodičů v rozvaděči MaR.
Obecně jsem se u různých výrobců rozvaděčů MaR setkal s podobnou filozofií, ale jinou (různou) volbou přiřazení exotických barev (fialová, žlutá, růžová, bílá...).

V automotive je zase často zvykem všechny spoje MN v rozvaděčích vydrátovat tmavě modrou (tedy včetně ovládačky, bezpečnosti, běžných IO). Setkal jsem se s RT, který dělal hlavně MaR a měl s takovýmto rozvaděčem problém (samozřejmě, nepodložený žádným konkrétním článkem konkrétní normy).

No a dál můžeme pokračovat. Pokud někdo bude třeba ortodoxně tvrdit, že hnědá, černá, šedá = jedině fáze, (světle? - co to je přesně?)modrá jedině N, co pak řeknete na miliony běžných senzorů (pro příklad IME12-06BPSZC0K) připojené kabely M12 (pro příklad BCC0330 - viz příloha). Podobných příkladů je jistě víc, než dost (lze namítnout, že zde se nejdená o vnitřní spoje rozvaděčů, ale žíly kabelů).

Je možné, že existují zvláštní obory, které mohou mít závazné požadavky na některé barvy (energetika, trakce... - nevím, neznám).

A raději ponechávám zcela stranou to, jestli RT má/může komentovat barvy vodičů v rozvaděči - výrobku a co znamená pojem "revize" strojního zařízení - výrobku.

Pokud se mýlím, opravte mě.

* BCC0330.pdf (124.56 KB - staženo 185 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #12 kdy: 17.04.2020, 17:30 »

Hynku, to sem moc nepobral.
Ptal jsem se kolegy Vodehnala, podle čeho dělá revize stojního zařízení, (podle které ČSN).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 17.04.2020, 18:31 »

Hynku, to sem moc nepobral.
Ptal jsem se kolegy Vodehnala, podle čeho dělá revize stojního zařízení, (podle které ČSN).

strojní zařízení

rozvaděč je součást řídícíího systému

předtím probíhá docela papírově náročný proces comformity

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
Hynek Havliš
*
Offline Offline



Automatizace


« Odpověď #14 kdy: 17.04.2020, 18:49 »

Možná jsme se trochu nepochopili, některé příspěvky (asi i ten můj) tady trochu odbočily směrem k MaR.
Ověření/kontrola nového strojního zařízení by se měla dělat (mimo jiné) podle 60204-1.

Svým příspěvkem jsem chtěl v zásadě říct tolik, že "barevné schéma" kol. Vodehnala je podle mého názoru přípustné, i když se můžeme setkat i s jinými variantami a i když si myslím, že se najdou elektrotechnic i (třeba i RT),  kterým se správné zdát nebude.
Dále jsem tím chtěl řict to, že u různých speciálních zapojení si s doporučenými barvami prostě nevystačíme a mnohdy pravidla nebo zvyklosti nemůžeme úplně dodržet (např. hnědá/černá/šedá pro 24V, černá pro N...).
Například v přiloženém obrázku je svorkovnice z malého speciálního stroje, celá obsazená pouze signály MN (ovládačka, bezpečnost, senzory...).
Určitě k tomuto řešení lze mít výhrady, nicméně na zařízení, z něhož fotografie pochází, je CE (jak na stroj, tak na rozvaděč) se vším, co s tím souvisí.

Pokud jsem příliš odbočil od tématu, nechme to být.


* x.jpg (225.73 KB, 1419x757 - prohlédnuto 495 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 17.04.2020, 21:21 »

Já chtěl jen to téma trochu odlehčit a upozornit na to, že barvy a doporučení norem není dogma.
Mám-li napětí 24 V a 230V pro ovládání, tak je vhodné odlišit. Obecně, co je tmavé, tam pozor.

Zpět k otázce, proč při revizi vadí červené dráty ?

Nemáme všechny informace, nemůžeme více poradit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 18.04.2020, 01:01 »

Stroj v stolárskej dielni má riadiaci obvod na 230V (AC) s červenými farbami. Môže byť aj napätie 230V označená s červenou farbou? Norma STN EN 60204-1 neuvádza napätie, iba farby
pre samotné obvody. Dokumentácia zatiaľ nenájdená.  Pláč

Hned v první odpovědi Vítka bylo, že může. Vždyť to dokázal sám tazatel přiloženým článkem 13.2.4 z normy živitelky pro strojní zařízení.

Chtěli jsme po tazateli, aby citovat to, co RT napsal. Zdá se opravdu jedná o řídící obvody střídavé. Již se neozval. Ale diskuse se přenesla do šíršího úhlu pohledu přes MaR a pro řízení strojů pomocí mn a signálů.

Vzpomínám na roky 1966, kdy mi RT do všech rozvaděčů tehdy pracovních strojů lepili tabulky s výstrahou že, barevné značení vodičů neodpovídá ČSN 340165. Již tehdy v normě ČSN 34 1630 bylo uvedeno, že barevné značení musí odpovídat pouze pro vodiče PE a N, to je zž a sv.modrý. Tyto barvy jsou barvami vyhrazenými a nesmí se používat pro jiné obvody.  Pro ostatní obvody se doporučuje červená pro řídící obvody střídavé a modrá pro řídící obvody stejnosměrné.
 
Dlouho to trvalo, než RT pochopili co MUSÍ odpovídat a co se DOPORUČUJE. Nová norma ČSN 33 22200 od roku 1985 pro EZ pracovních strojů. Tato norma přinesla doporučení pro řídící obvody, které zůstávají pod napětím i po vypnutí hlavního vypínače stroje označit oranžovou barvou. U kabelu bylo již povoleno rozlišení číslicemi

V ČSN EN 60204-1 je kapitola o označování vodičů 13.2
Kromě vyhrazených barev pro PE a N je doporučeno celkem 13. barev. Ale také je uvedeno v 13.2.4 - je-li použito pro identifikaci vodičů označování barvou, doporučuje se
-černá pro AC i DC silové obvody
-červená pro AC řídící obvody
-modrá  pro DC řídící obvody
-oranžová představující výjímku podle 5.3.5

Jenže dneska je zcela nezvyklé, aby byl obvod odlišen jen barvou vodiče. Musí být také označený bud adresou, anebo potenciálem a označenou svorkou podle dokumentace. Pak to doporučení ztrácí význam, protože vodiče neoznačujeme jen barvou.
Hned v záhlaví 13.2.1 je uvedeno, že každý vodič musí být identifikovate lný na každém ukončení v souladu s technickou dokumentaci, viz kap. 17

Proč jsem to napsal?
Diskuse o barevném značení vodičů mimo vyhrazených barev mi již léta připadá trochu úsměvná. A to proto, že jsou daleko jiné a horší závady než barva vodičů.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 18.04.2020, 01:02 »

Pokračování.

Staré stroje ve stolářské dílni obvykle mají jen ruční vypínač a nereagují na ztrátu napětí. Nemají tlačítka nouzového zastavení. Pak při nové elektrické výzbroji bych řešil obvykle použití barev. Ale při PR vytýkat barvy a navrhovat předrátování může jen začínajíci RT. Je nutné respektovat dobu vzniku těch strojů a posoudit zdá je bezpečný nebo není bezpečný podle 378/2001 a 176/2008 pokud je vyrobený po roce 1997 tak musí být certifikovaný. a ty staré stroje musíme zase certifikovat aby splnily základní
bezpečnostní podmínky.

Proto jsem rád, že kolegové z oblasti MaR a automatizace oživili toto téma svými zkušenostmi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Barevné značení vodičů z Itálie je jiné, mám to rozporovat u dodavatele?
 Zase bude nové označení kabelů? Zruší se "A, B"?
 Dajú sa vodiče kábla 3C preznačiť ako keby to bol kábel 3A v prípade ovládania osvetlenia?
 Jakou barvu volíte za vypínačem u 2A kabelu?
 Je barevné označení ZAP/VYP jističů správné?
 Barevné značení vodičů
 Jaké je správné barevné značení přívodu ke chrániči?
 Nevíte, které barvy u relé odpovídaly jednotlivým napětím?
  S "podivným" novým barevným značením jednotlivých žil se máme smířit již na věky?
 Kterou žílu přeznačit ? Černou nebo hnědou?
 Jaké je správné pořadí barev u zapojení třífázových zásuvek?
 Jsou u nas mozne i jine barevne oznaceni vodicu?
 Ako mám správne zapojiť sústavu svetelného obvodu s káblami CYKYLO?
 Je nějaká norma ČSN která by jasně říkala barevné řazení vodičů na jističi?
 Přívod do vypínače světla má být proveden hnědým nebo černým vodičem?
 Proč neuznává revizní technik tři bílé vodiče v zásuvce 230V?
 Jak vzniklo barevné značení pojistek a jističů
 Jak moc se má důsledně dodržovat barevné označení sledu fází při rekonstrukci ?
 Existuje norma pro barevné označení sdělovacích kabelů?
 Může se stále používat barevné značení CYKY 5Cx6?
 Je možné prodávat zařízení s obráceně označenými vodiči v přívodním kabelu?
 Jak se bude v praxi líbit nové barevné značení kabelů?
 Mohu u vícežilového kabelu cyky(O)7x1,5 přeznačit černý smršť. bužírkou na PE?
 Jak postupovat při přeznačení a použití ochranného vodiče PE na vodič N?
 Jak vzniklo barevné značení pojistek a jističů
 Ochrana proti přetížení
 Existují bezpečná pravidla napojení různě barevně značených vodičů?
 Jakou barvu má mít signalizační (detekční) vodič?
 Jaké je přesně aktuální barevné značení žil v kabelu pro L1, L2, L3?
 Vyhovuje použití černé smršťovací bužírky na PE vodiči?
 Dáme dohromady přehled historického barevného značení vodičů?
 Jakou barvou se značí vodič neuzemněného místního pospojování (PU)?
 Jaké barvy svorek jsou povolené pro rozdělení PEN?
 Jak posoudit starý kabel napájení se stejným barevným značením?
 Lze žluto/zelený vodič použít po přebarvení pro jiný účel než PEN?
 Lze ve světelném okruhu přeznačit zeleno/žlutý na pracovní vodič?
 Jaké je správné značení DC vodičů? Vadilo by použítí US normy?
 Jaké je dnes správné značení vodičů pro 24VDC?
 Která norma se zaměřuje na barevné znač. vodičů v rozvaděčích pro str. zařízení?
 Kdo začal s barevným značením hodnoty jističů?
 Je mozne prevadzkovat kabel CYKY-J ako CYKY-O?
 Kniha o značkách, barvách a alfanumerickém značení v elektrotechnice
 V kterých případech značíte vodič růžovou barvou?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 23 dotazů.