Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jakou hodnotu ukáže měřící přístroj, když se spojí vývody zemničů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakou hodnotu ukáže měřící přístroj, když se spojí vývody zemničů?  (Přečteno 15400 krát)
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« kdy: 01.04.2020, 17:16 »

Např.:
rezistivita zeminy je 3000ohm.m,
zemnič č.1 má  50ohmů,
zemnič č.2 má 100ohmů.

Jakou hodnotu (přibližně) ukáže měřící přístroj, když se na povrchu k vývodu zemniče č.1 připojí vodičem vývod zemniče č.2?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 01.04.2020, 18:22 »

33 Ohm. Bez ohledu na rezistivitu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 01.04.2020, 19:26 »

V ideálním případě.
Především pokud budou zemniče daleko od sebe, může být hodnota při spojení mírně vyšší...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 01.04.2020, 19:44 »

Já bych teda řekl, že v ideálním případě, že je budeme moct považovat za samostné a dost daloko od sebe aby se neovlivňovaly to bude těch 33Ohm - např. když budou měřící hroty mezi nimi. V momentě, když budou blíže u sebe a bude trasa měřícího proudu společná, tak celkový odpor bude vyšší než součet dvou paraelních odporů.

Tedy jinak, pokud budu mít dvě tyče a vynesu si výsledný odpor obou paraelně spojených v závislosti na jejich vzdálenosti, tak bych řekl, že pokud budou těsně u sebe, tak to bude limitně na odporu jedné tyče (samozřejmě uplatní se povrch),  pokud se pak budou vzdalovat, bude odpor klesat a pak zase stoupat jak bude růst vzdálenost mezi měřícím bodem a tyčí. Samozřejmě bude záležet i na poloze měřícího bodu. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 01.04.2020, 20:34 »

Koukám, další téma pro znuděné koronakaranten iky  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #5 kdy: 02.04.2020, 16:04 »

...
Tedy jinak, pokud budu mít dvě tyče a vynesu si výsledný odpor obou paraelně spojených v závislosti na jejich vzdálenosti, tak bych řekl, že pokud budou těsně u sebe, tak to bude limitně na odporu jedné tyče (samozřejmě uplatní se povrch),  pokud se pak budou vzdalovat, bude odpor klesat a pak zase stoupat jak bude růst vzdálenost mezi měřícím bodem a tyčí. Samozřejmě bude záležet i na poloze měřícího bodu. 
Jak hodně se bude blížit odpor dvou spojených tyčí vzdálených od sebe např. 2m, odporu jedné tyče, nakolik se uplatní povrch?

Např.:
Měřící elektroda je 20metrů od zemniče č.1 - 50ohmů, od něj je 2metry daleko zemnič č.2 - 100ohmů. Elektroda - zemnič č.1 - zemnič č.2 tvoří pravoúhlý trojúhelník s pravým úhlem u zemniče č.1,  rezistivita zeminy 3000ohm.m.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 02.04.2020, 23:21 »

Kdysi jsem dostal poučku, že nemá smysl dávat tyče blíže k sobě, než je jejich délka. Pak si pamatuju, že jsme někde na škole měli vzorečky na výpočet zemního odporu různých typů zemničů. Taky si myslím, že jsem ho někde v rámci nějakéjho předmětu odvozovali a někde jsem dokonce došli k tomu, že blíž než na délku k sobě nemá funkčně smysl... Ale je to tak 20 let.
To s tou plochou bylo myšleno že pokud ty dvě tyče zarazím těsně vedle sebe, tak sice zvětším předávací plochu železo/zemina, ale jinak se nijak nemění objem v kterém se proud rozprostírá do zeminy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 03.04.2020, 07:36 »

Co se týče měření uzemnění, to je vždy hodnota k dané elektrodě pokud se elektroda přesune změří se jiné hodnoty, proto bych na to nahlížel čistě jako na matematickou úlohu, pokud se s elektrodami nebude hybat a budou měření budou provedeny v přibližně stejný čas, budou platit všechny fyzikální zákony. Tedy jak už tu zaznělo 1/100+1/50=1/R ==>R=33,33.

Měření zemního odporu je prostě duchařina a pokud se má měřit ochrana před úrazem elektrického proudu, pak jediné správné měření je měření metodou impedance smyčky. To je jediné měření, které ukáže hodnotu odporu "reálného" odporu pro cestu poruchového proudu. Měření odporu k referenční elektrodě je podle mě pouze orientační, protože to je hodnota odporu, kdyby ten "poruchový proud" šel k referenční elektrodě, ale tam nejde on jde do uzlu zdroje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 03.04.2020, 11:01 »

Co se týče měření uzemnění, to je vždy hodnota k dané elektrodě pokud se elektroda přesune změří se jiné hodnoty, proto bych na to nahlížel čistě jako na matematickou úlohu, pokud se s elektrodami nebude hybat a budou měření budou provedeny v přibližně stejný čas, budou platit všechny fyzikální zákony. Tedy jak už tu zaznělo 1/100+1/50=1/R ==>R=33,33.

Pokud to vezmeme čistě matematicky, tak asi ano, ale fyzikálně to nejsou dva odpory zemničů, ale dva odpory přechodu mezi tyčí a zeminou a dále rozložení měřícího proudu v mase zeminy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 03.04.2020, 11:25 »

Otázka je že čo by mal ukázať merák, no a ten by mal hlavne ukázať dačo čo je v jeho tolerančnej chybe oproti teoretickému výpočtu
A to tiež dačo napovie jak o meráku tak i o iných vplyvoch okolia na meranie
Ale to je v podstate len teória domiešaná s realitou, bo to by najprv musela existovať istota o samotnej referenčnej presnosti hodnoty tých dvoch uzemnení 100 a 50 ohm

Inak povedané, načo merať keď už dopredu poznám presné hodnoty zemničov? Úsměv
Nič iné jak overenie meráku ma nenapadá
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 03.04.2020, 11:50 »

Měření zemního odporu je prostě duchařina a pokud se má měřit ochrana před úrazem elektrického proudu, pak jediné správné měření je měření metodou impedance smyčky. To je jediné měření, které ukáže hodnotu odporu "reálného" odporu pro cestu poruchového proudu. Měření odporu k referenční elektrodě je podle mě pouze orientační, protože to je hodnota odporu, kdyby ten "poruchový proud" šel k referenční elektrodě, ale tam nejde on jde do uzlu zdroje.

Souhlas.

Já zemní odpor měřím, pokud je proveditelné, tak pomocí impedance.
Předtím si to ověřím kleštěmi, abych někam nezavlekl zbytečně potenciál, ikdyž na krátký okamžik.

Měření čtyřvodičovou metodou je z odpuštěním nanic, neboť velmi často nejde ani provést.
Několikrát jsem to zkoušel hodnotyoproti impedanci se liší někdy významně.

Tazatel nejspíš umí spočítat dva paralelní odpory, proto se asi neptal.
Jde o také o to, jakou metodou byl změřen zemnič 1 a 2.

V mnoha případech musí člověk přemýšlet, jak jsou vůbec v zemi zemniče.

Zcela běžné je, že u budovy, kde je 12 svodů, tak několik jich je propojeno páskem v zemi, protože to někdo opravoval, kde to bylo proveditelné, a ostatní mají své zemniče. Nehledě různá doplňování zemničů z důvodů přístaveb se základovým zemničem nebo bez něj ...

Nové stavby se základnovým zemničem, do kterého vede drát od přípojky a chybí pořádně udělaná svorkovnice vyrovnání, takže to nejde ani rozpojit ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 03.04.2020, 12:56 »


Jde o také o to, jakou metodou byl změřen zemnič 1 a 2.
Podľa môjho vôbec nijakou, bo otázka začína že : "Např.:"  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 03.04.2020, 13:04 »

Podľa môjho vôbec nijakou, bo otázka začína že : "Např.:"  Úsměv

Aha, to mi uniklo.

Také k čemu se dá použít zemnič 100 nebo 50 ohmů ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #13 kdy: 03.04.2020, 13:06 »

Dá se vůbec při hodnotách 50 a 100 Ohmů, mluvit o zemniči? Často jde u takových hodnot o kousek pásku, který končí uhnilý v zemi. S tímto mám špatnou zkušenost například u deskových zemničů, které už dnes nejsou dovoleny.

Zajímal by mne důvod položení takové to otázky. Protože pokud znám hodnotu měrného odporu země, mohu navrhnout takový zemnič, abych splnil požadavky norem na ně kladených.  Ale možná jde opravdu jen o teoretickou úlohu a moc se vtom šťouráme  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 03.04.2020, 13:08 »



Také k čemu se dá použít zemnič 100 nebo 50 ohmů ?
Ja s ním zabíjam nudu v karanténe Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 03.04.2020, 13:35 »

Ja s ním zabíjam nudu v karanténe Úsměv

Trpím mnoha nectnostmi ale nudou rozhodně ne.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 03.04.2020, 13:39 »

Dá se vůbec při hodnotách 50 a 100 Ohmů, mluvit o zemniči? Často jde u takových hodnot o kousek pásku, který končí uhnilý v zemi.
Celý den zatloukání 4 zemnících tyčí (sbíječkou s nástavcem),  výsledek spálená ruka od rozžhaveného nástavce, ztahanej jak kůň a krásných výsledných 108 Ohmů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jirka Dobrovolný
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #17 kdy: 03.04.2020, 15:35 »

Mám založeno ve výtisku  normy (ČSN 33 2000-5-54 ed.3):

1) "Návrh zemnícího systému pro nízké napětí",  Bc. Jiří Lhoták, ZČU Plzeň, strana 51 a příloha 4

2) odkaz na PNE 33 0000-4  3 .vydání

3) ČSN EN 50522 strany 46 a 47

Na základě těchto čtyř materiálů lze poměrně dobře odhadnout, jaký bude výsledný odpor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Vyhodnotil som nameranú hodnotu impedancie poruchovej slučky správne ?
 Ako upravujete nameranú impedanciu?
 Je ochrana proti úrazu el. proudu při 2 ohmech IS v pořádku?
 Co je to impedanční smyčka?
 Jakým způsobem změřit izolaci a impedanci v bytové rozvodnici?
 Jak ověřit naměřenou impedanční smyčku dle ČSN 34 1010?
 Da sa odhaliť zle dotiahnutý spoj meraním impedancie vypínacej slučky?
  Jak kompenzovat tento zvýšený odpor vedení?
 Jak mám správně vyhodnotit naměř. hodnoty impedanční smyčky ve staré instalaci?
 Jaké zvolit opatření při nevyhovující impedanci poruchové smyčky?
 Je naměřená impedance 1,48 ohm pro kabel CYKY5x4 / 150m vyhovující?
 Jak vypočítat impedanci smyčky pro návrh kabelového vedení?
 Je možné naměřit impedanční smyčku o hodnotě 74,8 Ohm?
 Co je impedance smyčky?
 Mohu měřit impedanci ochranné smyčky pomocí Eurotest 61557 za chráničem?
 Číslicové měření impedance, kapacity a indukčnosti
 Musí být vždy dodržena impedance, když mám na vývodu chránič 30mA?
 Jak správně počítat zda je impedance vyhovující u jističe v čase vypnutí do 5s.?
 Ako zahrniem do výpočtu impedančnej slučky dlžku kábla?
 Jak změřím REVITESTERem 100 impedanci smyčky?
 Jaká může bý udávaná frekvenční závislost impedance koaxiálního kabelu?
 Ako mám chápať meranie netočivej zložky impedancie vedenia?
 Automatické odpojení v síti TN – impedance smyčky
 Čím měříte velmi malé impedance smyček?
 Má vliv UPSka na impedanci zásuvky 230V?
 Jak hodnotit měření v revizní zprávě, když má PE <500Mohm?
 Jak měříte impedanci smyčky světelného obvodu, při pravidelné revizi?
 Má význam udávat impedanci pro laiky?
 Jak měříte impedanci smyčky u motorového pohonu?
 Jakým způsobem musí být provedeno měření impedance zemní smyčky u zařízení napájeného ze sítě (spoje
 Jakou podmínku musí u sítí TN splňovat impedance smyčky za respektování bezpečnostního součinitele?
 Víte, oč jde při měření impedance smyčky?
 Co s obvodem, kde nevyhovuje změřená impedance?
 Jak zlepšit stav impedance?
 Jaký je v praxi rozdíl mezi impedancí sítě a smyčky?
 Jak řešíte silné rušení při měření impedance v průmyslových prostedích?
 Jak řešit 1,45ohmů v HDS?
 Jak si mám vysvětlit podivnou hodnotu impedance smyčky?
 Jaká max. impedance poruch. smyčky může být v obvodu 117V AC-jistič K2A?
 Jak měřit impedanci v síti IT?
 Jak ověřit impedanční smyčku u objektu bez elektroměru?
 S jakými vzdálenostmi mezi přepěťovkami se v praxi setkáváte vy?
 Jak postupovat při výpočtu impedance?
 Jak snížit velkou impedanci smyčky?
 Jak řešíte vysokou impedanci na vstupu objektu?
 Jak změřit impedanci ochranné smyčky Zs "bez vybavení chrániče" s PU195?
 Měříte impedanční smyčku, nebo jen přechodový odpor?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.064 sekund, 22 dotazů.