Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak se uplatňují opatření ve vztahu k nebezpečí úrazu elektrickým proudem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak se uplatňují opatření ve vztahu k nebezpečí úrazu elektrickým proudem?  (Přečteno 10555 krát)
Zdeněk Jůza
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 25.03.2020, 11:55 »

otázka č.15 na kterou neumím v normě najít odpověď...

Jak se uplatňují ochranná opatření ve vztahu k nebezpečí úrazu elektrickým proudem, které může vzniknout při provozu elektrických zařízení s ohledem na vnější vlivy a jejich působení?
ČSN 33 2000-4-41 ed. 2:2007, ČSN 33 2000-4-41 ed. 3:2018

Rozhodl jsem se zpracovat všechny otázky z otázek ke zkouškám revizních techniků protože mám dost času ale jak si mám být jist že odpověď kterou tičr požaduje je ta kterou jsem nalezl :-) ? Existují nějaká pravidla? Například že odpověď musí být přesná formulace z normy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 25.03.2020, 18:05 »

Desítky let jsme byli zvykli na to, že určitý prostor nebo raději pracoviště, zařadíme  pod určitý vnější vliv podle 5-51. Pak jsme se podívali do příloh NA 4-41 a podle toho jsme jej zařadili do tabulky NA 4,5,6 a podle toho jsme zavedli ochranná opatření.

Jenže 4-41 ed.2 končí a ed.3 tyto tabulky a tohle zařazení již neuvádí. Ale do hry vstoupila zcela nenápadně ČSN EN 61 140 ed.3, která v podstatě nařizuje, abychom zhodnotili EZ, zdá zahrnuje nebo nezahrnuje zvýšené nebezpečí.
Pokud zahrnuje, musíme specifikovat doplňkovou ochranu. Na pomoc nám přichází řada norem 7-7XX . Pokud žádnou na danou EI nenapasujeme, musíme postupovat podle 5.5 ČSN EN 61 140 ed.3, kde je zapotřebí k normálnímu provedení EI ještě uplatnit prostředky doplňkové ochrany. Je-li zvýšené nebezpečí, tak máme několik možnosti jak to řešit.

U automatického odpojení od zdroje to řešíme doplňkovým pospojováním, nebo s pomocí proudového chrániče. Požadavky na proudový chránič jsou stanoveny v 415.1
ČSN 4-41 ed.3

Proto 5-51, 4-41, 61140 se vzájemně doplňuji. Vnější vlivy nepůsobí jen na elektrická zařízení, ale často elektrické zařízení vytváří své specifické prostředí. Obsluha a obecně člověk je těmito VV ovlivňován. A také člověk je mezi tyto VV zařazen svoji kvalifikací a schopnostmi.

otázka č.15 na kterou neumím v normě ( edit v normách) najít odpověď...

Jak se uplatňují ochranná opatření ve vztahu k nebezpečí úrazu elektrickým proudem, které může vzniknout při provozu elektrických zařízení s ohledem na vnější vlivy a jejich působení?
ČSN 33 2000-4-41 ed. 2:2007, ČSN 33 2000-4-41 ed. 3:2018

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 25.03.2020, 18:33 »

Odpověď hledejte v edici 2 v národním článku 410.3.N10. Jde o rozdělení prostorů na N, NB a ZNB a odkaz na národní přílohu NA.

Bohužel, edice 3 už toto téma nezmiňuje.

Mimochodem, sám jsem měl v testech chybu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #3 kdy: 25.03.2020, 19:29 »

Tak já jsem se před týdnem pustil do studia, stran §9, a přišlo mě psaní od TIČRU, že se vše ruší.

Stran odpovědi na otázku č. 15

Pro zvláštní instalace nebo umístění, se uplatňují konkrétní ochranná opatření odpovídající části 7 HD 60364 nebo HD 384 – doplňková ochrana (RCD, pospojování)

 Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 25.03.2020, 19:31 »

Pro zvláštní instalace nebo umístění, se uplatňují konkrétní ochranná opatření odpovídající části 7 HD 60364 nebo HD 384 – doplňková ochrana (RCD, pospojování)

Ano, to je správná odpověď, s tvým dovolením to doplním do svých testů. Teď ještě vymyslet alespoň dvě špatné odpovědi. To mi kolikrát připadá složitější  Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #5 kdy: 25.03.2020, 19:38 »

Já jsem na TIČR již poslal žádost o odborné prověření. Možná předčasně.
No a teď to asni ani nedopéadne. Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 25.03.2020, 19:53 »

Dopadne:

Citace
přednostně budou vyřizovány všechny podané a nevyřízené žádosti evidované v systému TIČR, před a během období platnosti nouzového stavu. TIČR zajistí projednání nových termínů konání zkoušek s žadateli.

Citace
Stanovisko Technické inspekce České republiky k prokazování odborné způsobilosti Osvědčením v době nouzového stavu.


Prokazování odborné způsobilosti podle zákona č. 174/1968 Sb.,  § 6, odst 1) písm. d.

Za účelem omezení pohybu osob ze zdravotních důvodů Technická inspekce České republiky, organizace státního odborného dozoru, při provádění dozoru nad bezpečností vyhrazených technických zařízení podle zákona č. 174/1968 Sb.,  upravuje režim vydávání Osvědčení vydávaných podle §6, odst 1) písm. d). takto:
Osoby, jimž skončila platnost osvědčení během nouzového stavu, mohou na území České republiky vykonávat činnosti v příslušném rozsahu tohoto osvědčení, a to po dobu trvání nouzového stavu.

V Praze dne 22. března 2020
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 25.03.2020, 19:57 »

Mimochodem, průšvih je trošku ten, že je opakovací rok revizáků, kteří poprvé absolvovali v roce 1995 (jako já) a těch starších.

V roce 1995 všem RT zrušili papíry a nahnali je na přezkoušení. Každý rok dělitelný pěti je tak víc nával na TIČRu právě nás padesátníků a starších kolegů, kteří u toho vydrželi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Zdeněk Jůza
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 25.03.2020, 20:06 »

ještě k těm pravidlům chápu to správně že je položená otázka a odpověď čerpal zhotovitel otázky v těch normách které jsou pod otázkou?

Jaká jsou ještě pravidla pro tvorbu odpovědí v testech jak to dělají ti jež mají školící centra a vytvářejí DEMO testy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Jůza
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 25.03.2020, 20:13 »

čím větší nával na zkoušejícího tím lepší. Nemá čas se s tím mazat a v ničem se nerýpe. Nejhorší to bylo když nás chodilo na předmět 5 ke člověku který měl za 30 studentů na semestr...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Láryš
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 25.03.2020, 20:15 »

otázka č.15 na kterou neumím v normě najít odpověď...
Jak se uplatňují ochranná opatření ve vztahu k nebezpečí úrazu elektrickým proudem, které může vzniknout při provozu elektrických zařízení s ohledem na vnější vlivy a jejich působení?
ČSN 33 2000-4-41 ed. 2:2007, ČSN 33 2000-4-41 ed. 3:2018

Doporučuji koupit si knížku Učební texty.
https://www.ticr.eu/inpage/publikace/
Bohužel ale musíte počkat do května.
Tam najdete všechny odpovědi na otázky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #11 kdy: 25.03.2020, 20:19 »

Jaká jsou ještě pravidla pro tvorbu odpovědí v testech jak to dělají ti jež mají školící centra a vytvářejí DEMO testy?

Podle mě jsou ty pravidla 3:

1) Znají skutečné odpovědi, které se v testech vyskytují (prakticky vyloučeno)
2) Kopírují části norem (Ctrl-C, Ctrl-V),  kde se odpověď vyskytuje (asi nejčastější případ, včetně učebních textů TIČR)
3) Nějak odpověď zformulují, aby se co nejvíce přiblížila realitě. To ovšem školící centra prakticky nedělají.

Osobně mě nejvíc pomohlo to, že jsem si odpovědi našel a vypracoval sám. Má to tu výhodu, že vím, kde to pak mám hledat a líp si to i pamatuju.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #12 kdy: 25.03.2020, 20:38 »

Tak já si matně vzpomínám na své začátky. Tehdy ale ani ITI, dnešní TIČR ještě nebyly.
Na týdenní školení v Kostelci, kde se jednak školilo a probíraly testy, tak se taky družilo. Byla to paráda. tanecek
Za měsíc se dělaly zkoušky, já z toho byl docela vyklepanej jak startka.  zle
Ale nakonec se mě to povedlo. Jo a zkoušelo se na IBP. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 25.03.2020, 21:09 »


Stran odpovědi na otázku č. 15

Pro zvláštní instalace nebo umístění, se uplatňují konkrétní ochranná opatření odpovídající části 7 HD 60364 nebo HD 384 – doplňková ochrana (RCD, pospojování)


A nemělo by býti správněji pro ČR, že doplňující pospojování je podle čl. 415.2 ČSN 33 2000-4-41 ed. 3 a chránič podle čl. 415.1 ČSN 33 2000-4-41 ed. 3 ?

části 7 HD 60364 jsou přece zavedené v části 7 ČSN 33 2000 a tam kde nejsou, platí 61140 ale ten závěr je správný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 25.03.2020, 21:40 »

části 7 HD 60364 jsou přece zavedené v části 7 ČSN 33 2000 a tam kde nejsou, platí 61140 ale ten závěr je správný.

To není pravda.


* norma_neplati.PNG (14.7 KB, 1145x80 - prohlédnuto 410 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Hynek Čermák
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 25.03.2020, 21:47 »

na CD ROM elektro viz:
https://www.elektro-shop.cz/cd-rom-elektro/
jsou testové otázky přesně ve stejném znění jako jsou u zkošek na TIČRu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #16 kdy: 25.03.2020, 22:03 »

na CD ROM elektro viz:
https://www.elektro-shop.cz/cd-rom-elektro/
jsou testové otázky přesně ve stejném znění jako jsou u zkošek na TIČRu.


Nula od nuly pojde? Ze stránek TIČR si je stáhnu zdarma.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Hynek Čermák
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #17 kdy: 25.03.2020, 22:18 »

Myslím odpovědi přesně takové jaké jsou na TIČR.
Otázky jsou jasně dané....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Četli jste článek o bezpečnosti domácích instalací v EU?
 Líbí se vám tato výživná přednáška o bezpečnosti?
 Pracovní úrazovost na elektrickém zařízení
 Jaký stav představuje hustá mlha?
 Kde v legislativě naleznu, že nesmí být z rozvodny volně visící kabely?
 Poznatky inspektora práce z kontrolní činnosti
 Jakto, že není nebezpečný dotyk 14 voltů?
 Jak by asi vypadala elektroinstalace podle šamana?
 Jak dodržujete bezpečnost práce u svých prototypů?
 Proč při odchodu z pracoviště vytáhněte varnou konvici ze zásuvky?
 Vaše bezpečnostní samolepka do rozvaděče
 Může být přehnaná ochrana nebezpečná?
 Jaký je význam bezpečnostních prvků (tlačítek) strojních zařízení?
 Chcete se před víkendem zasmát a poučit zároveň?
 Státní úřad inspekce práce poukazuje na nebezpečí práce ve výškách
 Opravdu si může obecný supermarket dovolit ignorovat legislativu, SUIP nebo ČOI?
 Jaké mohou být zdravotní následky u spotřebičů s/bez zapojení ochranného vodiče?
 Jak dalece dnes přihlížíme k nejnovějším poznatkům vědy a techniky?
 Bezpečná elektrotechnika Václava Honyse
 EH# Jaký byl pohled na bezpečnost práce v osmdesátých létech
 Inspekce práce bude dohlížet na pracovní podmínky ukrajinských uprchlíků
 Hranice dozoru Státní báňské správy a orgány Inspekce práce
 Myslíte, že jsou rozbory pracovních úrazů užitečné?
 SOLID 63: Miroslav Záloha o bezpečnosti práce za poslední období
 jaká jsou opatření pro zajištění bezpečnosti při práci bez napětí, pod napětím ?
 Upozorňujete obyvatele bytových domů při práci na elektroinstalaci?
 Co dělat, když ti někdo podkopne žebřík?
 Ještě narážíte na provozovatele bez potřebné provozní dokumentace?
 Jaké máme nové ČSN a předpisy?
 Technické a právní předpisy vztahující se k elektrickým instalacím nízkého a vysokého napětí a důsledky jejich porušování
 SOLID: Problémová ustanovení předpisů a norem (II) - stanoviska
 SOLID: Důležitá ustanovení pro elektrická zařízení uvedené v "neelektrických normách" - část 2
 V ktorych pripadoch a ako je potrebne vyhotovit miestny prevadzkovy predpis?
 Proč musí mít stolní bruska zařízení proti samovolnému spuštění?
 Podrobnosti 64. Konference ELEKTRO Šternberk a Ostrava

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 24 dotazů.